Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.11.2009, 07:47:07
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
O sa incerc sa folosesc termeni pe care sa-i intelegem amandoi (desi e cam greu pentru mine, pentru ca n-am pregatire, dar incerc).
Dumnezeu in trei Persoane exista dintotdeauna, nefiind creat. A doua si a treia persoana dumnezeiasca, adica Fiul si Duhul Sfant sunt din prima persoana - Tatal. Fiul S-a nascut, avand astfel dubla natura - dumnezeiasca si umana in acelasi timp. (in biserica romano-catolica Duhul Sfant purcede de la Tatal si de la Fiul)
Nici eu nu am pregătire teologică, însă poți folosi textul original al crezului, acolo unde e cazul voi cere lămuriri. Spuneam de problema pre-existenței Fiului. Am verificat în textul crezului, și aceasta într-adevăr apare notată:

"Și întru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Născut, Care din Tatăl S-a născut mai înainte de toți vecii. Lumină din Lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, născut, nu făcut; Cel de o ființă cu Tatăl, prin Care toate s-au făcut.
"
Încă un element comun: recunoașterea ca Creator [și] a lui Iisus Hristos, Cel prin care au luat ființă toate.

Deoarece ne-am propus să evidențiem doar elementele comune, nu comentez problema filioque, aflată în dispută între Biserica Ortodoxă și cea Catolică.

Deoarece Danut7 cere cu insistență "crezul" adventiștilor, o să adaug în formă sintetică la primele două puncte din crez, fragmentul din Angajamentul de botez referitor la acestea:

"Cred că există un Dumnezeu: Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt, o unitate de trei Persoane eterne."
  #22  
Vechi 21.11.2009, 07:57:27
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
nu stiu daca avem un trecut comun.
Am îndrăznit să spun că avem un trecut comun, fiind de acord cu afirmația dvs.: "toți am fost creați de Dumnezeu".

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Noi avem Sfanta Traditie, Sfanta Scriptura si Sf. Parinti, adica avem un trecut bine articulat, care ajunge pana in prezent (pentru ca si acum avem Sfinti Parinti, asa cum este Arsenie Boca), avem o istorie continua, care nu incepe si nu se termina cu Sf. Scriptura. De altfel, m-a mirat foarte tare prima postare, deoarece Crezul, simbolul de Credinta, a fost elaborat la Niceea, in 325, de catre Sf. Parinti ai Bisericii, pe care, din cate stiu eu, nu ii prea recunoasteti. Daca veti ajunge cumva la concluzia ca simbolul nostru de credinta este comun cu invataturile voastre (ma cam indoiesc totusi), ar fi perfect, pentru ca v-ati demonstra singuri autoritatea Sf. Parinti, ale caror icoane nici macar nu suportati sa le vedeti.
În ciuda previzibilei totuși îndoieli, acceptăm simbolul acesta de credință. Nu avem nici o problemă legată de faptul că acesta a fost elaborat de către Părinții Bisericii. Acceptăm și învățătura lor peste tot unde concordă cu Sfânta Scriptură.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
cat despre invrajbire... se stie prea bine ce personaj a avut, are si va avea acest interes, ca doar se regaseste peste tot.Ma opresc aici cu postarea mea, va urez sa aveti foloase duhovnicesti cu acest topic!
Aveți dreptate, haideți măcar pe acest topic să nu-i facem jocul. Mulțumim pentru urare.
  #23  
Vechi 22.11.2009, 16:16:42
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

mi se pare trasa de par aceasta incercare de a afla ce avem in comun noi ortodocsii cu voi adventistii ! eu personal in-afara de Hristos nu vad alt element comun ,si daca stau sa ma gandesc bine la noi Hristos se scrie cu H ,la voi cu C -Cristos !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
  #24  
Vechi 22.11.2009, 18:19:39
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

acum chiar am incheiat o discutie cu un amic de alta confesiune! de ce s a incheiat asa de scurt? premisa initiala trebuia sa fie adevarul lui Dumnezeu este Sfanta Scriptura. am acceptat si am dorit pasnic sa dialogam: prima faza a fost atac la sfanta Traditie. este o metodologie de atac sau ce?! sincer cu toata amabilitatea nu inteleg de ce acesti oamnei nu isi conduc discutiile acolo unde exista premise de monolog sau strcta acceptare?!
  #25  
Vechi 22.11.2009, 19:33:40
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nevrednicul
acum chiar am incheiat o discutie cu un amic de alta confesiune! de ce s a incheiat asa de scurt? premisa initiala trebuia sa fie adevarul lui Dumnezeu este Sfanta Scriptura. am acceptat si am dorit pasnic sa dialogam: prima faza a fost atac la sfanta Traditie. este o metodologie de atac sau ce?! sincer cu toata amabilitatea nu inteleg de ce acesti oamnei nu isi conduc discutiile acolo unde exista premise de monolog sau strcta acceptare?!


SECTANTUL RESPECTIV TI-A RĂSPUNS ÎN FELUL ACESTA PENTRU CĂ LA EL E LA ORDINEA ZILEI EXPREII DE GENUL : "NOI NE LUĂM NUMAI DUPĂ SCRIPTURĂ, NU DUPĂ TRADIȚII".
SECTANȚII AȘA SUNT EDUCAȚI, SĂ VADĂ ÎN TRADIȚIE DOAR NIȘTE PRACTICI ȘI OBICEIURI BĂBEȘTI SAU PĂGÂNE. ÎN PLUS DE ASTA BIBLIA CARE O FOLOSESC EI E FALSIFICATĂ ÎNTR-UN MOD ORDINAR PENTRU A LE SUSȚINE DOCTRINA.

DACĂ AR FI SĂ CĂUTĂM REFERINȚELE LA TRADIȚIE (DATINĂ, PREDANIE) SAU TRADIȚII (DATINI) AȘA CUM APAR ELE ÎN EDIȚIA LUI DUMITRU CORNILESCU, AM GĂSI ZECE ASTFEL DE TRIMITERI: Matei 15:2,3,6; Marcu 7:3,5,8,9,13; Galateni 1:14; si Coloseni 2:8. În fiecare caz, traditia (datina) este prezentatã într-o luminã negativã, ca ceva care s-ar opune adevãrului lui Dumnezeu: Cãci lãsând porunca lui Dumnezeu, tineti datina oamenilor (Marcu 7:8).

DATORITĂ FALSIFICARILOR LUI CORNILESCU SECTANȚII NEO-PROTESTANȚI DIN ROMÂNIA NU ȘTIU ÎNSĂ CĂ ÎN BIBLIE EXISTĂ ȘI PASAJE ÎN CARE TRADIȚIA ESTE VĂZUTĂ ÎNTR-O LUMINĂ POZITIVĂ ȘI UNDE NI SE SPUNE SĂ PĂZIM TRADIȚIILE ORALE (PREDANIILE) TRANSMISE DE SFINȚII APOSTOLI.
BIBLIA SPUNE CLAR:
1 Cor 11.2 Fraților, vă laud că în toate vă aduceți aminte de mine și țineți predaniile cum vi le-am dat.
2 Tes 2.15 Deci, dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră.
2 TES 3.6 " să vă feriți de orice frate care umblă fără rânduială și nu după predania pe care ați primit-o de la noi.

Ca sa nu se spună că inventez redau mai jos și cele mai citite traduceri protestante din Occident.
AMERICAN KING JAMES VERSION:
1 Cor 11.2 Now I praise you because you remember me in everything and hold firmly to the TRADITIONS, just as I delivered them to you.
2 Tes 2.15 Therefore, bretheren, stand fast, and hold the TRADITIONS which ye have been taught, whether by word, or our epistle.
2 Tes 3.6 in the name of our Lord Jesus Christ, that ye withdraw yourselves from every brother that walketh disorderly, and not after the TRADITIONS which he received of us.

La fel si in International Standard Version 2008:

1 Cor11.2 praise you for remembering everything I told you and for holding to the traditions that I passed on to you.
2 Tes 2.15 So then, brothers, stand firm, and cling to the traditions that you were taught by us, either by word of mouth or by our letter.
2 Tes 3.6 we command you, brothers, to keep away from every brother who is living in idleness and not living according to the tradition that they received from us

Citim însă cu stupefacție în traducerea protestantă a lui Cornilescu,

1 Cor.11.2 “Vă laud că în toate privințele vă aduceți aminte de mine, și că țineți învățăturile întocmai cum vi le-am dat.”
2 Tes 2: 15, Asa dar, fratilor, ramâneti tari si tineti învataturile pe care le-ati primit fie prin viu grai, fie prin epistola noastra.
2 Tes. 3.6 “În Numele Domnului nostru Isus Hristos, vă poruncim, fraților, să vă depărtați de orice frate, care trăiește în neorânduială, și nu după învățăturile, pe care le-ați primit de la noi.”

ÎN BIBLIA SECTANȚILOR, (BIBLIA CORNILESCU) TERMENUL GRECESC “PARADOSIS” PE CARE IL FOLOSESTE PAVEL, E TRADUS FALS CU ACELA DE “ÎNVĂȚĂTURĂ” –“DIDASCALIA” ÎN GREACĂ VECHE CARE LIPSEȘTE IN VERSETELE RESPECTIVE.
FIREȘTE CA SFÂNTUL APOSTOL PAVEL PUTEA SĂ UTILIZEZE SUBSTANTIVELE : διδαχης (didaches-ÎNVĂȚĂTURĂ) SAU eντολeν (entolēn-PORUNCĂ), DAR ÎN CELE TREI VERSETE NU A FĂCUT ACEST LUCRU. IN CELE TREI VERSETE A FOLOSIT SUBSTANTIVUL παραδόσεις (paradoseis- DATINĂ,PREDANIE,TRADIȚIE), IAR SECTANȚII DIN ROMÂNIA ÎI ATRIBUIE TRADUCEREA DE “ÎNVĂȚĂTURĂ”.
POATE CĂ EI ȘTIU MAI BINE CEEA CE A VRUT PAVEL SĂ SPUNĂ DE FAPT !!??

ȘI ESTE VORBA DE CUVÂNTUL LUI DUMNEZEU !!!
ACESTE VERSETE CONTRASTEAZĂ ÎN APARENȚĂ CU CEEA CE SPUNE PAVEL LA:
COL 2.8
"Luati aminte sã nu vã fure mintile cineva cu filozofia si cu desarta înselãciune din DATINA omeneascã, dupã întelesurile cele slabe ale lumii si nu dupã Hristos"

FALSIFICATORUL DUMITRU CORNILESCU A ȘTIUT SĂ TRADUCĂ ÎN ACEST VERSET CUVÂNTUL “PARADOSEIS” CU SENSUL DE DATINĂ LA FEL CUM O FACE DE FIECARE DATĂ CÂND E FOLOSIT NEGATIV, DAR ÎN CELELALTE NU!!!
SE VEDE AȘADAR , CA O CONCLUZIE, COMPARÂND VERSETUL ACESTA CU CELELATE TREI, CĂ SFÂNTUL PAVEL SE REFERĂ LA DOUĂ TIPURI DIFERITE DE DATINI: DATINILE OAMENILOR ȘI DATINILE CE VIN DE LA APOSTOLI. CREȘTINILOR LI SE PORUNCEȘTE SĂ LE ȚINĂ PE ACESTEA DIN URMĂ, FIE ELE SCRISE SAU NU.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 22.11.2009 at 19:39:29.
  #26  
Vechi 22.11.2009, 19:50:49
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pt ovidiu

okai multumesc un raspuns care intr adevar vine la obiect si ma conseileaza ! mai am ceva intrebari,de data asta mai laice: 1.in cazul acestor dispute ,aproape intotdeauna se atinge "miezul" si anume diferente de aplicare ale adevarului scris in Scriptura;putine abordari in existenta temelor comune si atunci cand sunt ,sunt subtile atacuri;2.se atca probleme si subiecte pe care eu cu scuze le as numi..de forma:ziua de odihna ,preotii versus predicatori ,sfinti si moaste dar si icoane,.....dar credinta inseamna mult mai mult decat atat!!! este un act subiectiv de sublima comunicare cu Creatorul,pe scari de cunoastere ce tin de nevointa cu care te cuceresti!3.de ce nu se comuta disputa in fondul problemei,chestii de genul:oricare ar fi ziua aleasa trebuie sa fie una de odihna! si altele de acest gen! apoi care ar fi scopul in finalitate al acestor oameni atunci cand nihilisti find,suprima totul? sa fie oare unul pecuniar? motivand eu,ca prin prozelitism isi incarca numarul si....chiar! si ce??/
  #27  
Vechi 22.11.2009, 20:07:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
In ce priveste mantuirea personala, istoria fiecaruia incepe din momentul cand incepe sa cugete si poate sa creada si sa aleaga. Toti avem la indemana invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Apostoli, invataturi care ne pot duce spre mantuire.
Extra Ecclesia nulla salus (Sf. Ciprian al Cartaginei, sec. III). In afara Bisericii nu exista mantuire. Aceasta este afirmatia corecta.
Biserica = cele 7 Sf. Taine.
In rest, sa ne aduca Dumnezeu pe toti pe calea mantuirii!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #28  
Vechi 22.11.2009, 20:56:00
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Imi place cum un Sfant Parinte a incercat sa ne ajute sa intelegem cum poate fi Dumnezeirea, una singura dar din trei persoane. Pentru aceasta a folosit o imagine: soarele. Soarele este Tatal, razele sale sunt Domnul Iisus Hristos iar caldura sa este Duhul Sfant. Nu putem vorbi despre soare fara acestea trei la fel cum nu putem vorbi despre Dumnezeire fara Tatal, Fiul sau Duhul Sfant.

P.S. Nu mai stiu cum se numea Sfantul Parinte care a adus aceasta frumoasa explicatie.

Sf Spiridon al Trimitundinei a dat ca exemplu CARAMIDA ... s-a rugat lui D-zeu si caramida s-a despartit in cele 3 elemente din care a fost alcatuita: PAMANT , APA si FOC.
  #29  
Vechi 22.11.2009, 21:02:41
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Imi place cum un Sfant Parinte a incercat sa ne ajute sa intelegem cum poate fi Dumnezeirea, una singura dar din trei persoane. Pentru aceasta a folosit o imagine: soarele. Soarele este Tatal, razele sale sunt Domnul Iisus Hristos iar caldura sa este Duhul Sfant. Nu putem vorbi despre soare fara acestea trei la fel cum nu putem vorbi despre Dumnezeire fara Tatal, Fiul sau Duhul Sfant.

P.S. Nu mai stiu cum se numea Sfantul Parinte care a adus aceasta frumoasa explicatie.

Sf Spiridon al Trimitundinei a dat ca exemplu CARAMIDA ... s-a rugat lui D-zeu si caramida s-a despartit in cele 3 elemente din care a fost alcatuita: PAMANT , APA si FOC.
  #30  
Vechi 22.11.2009, 21:24:53
RuhKara's Avatar
RuhKara RuhKara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Locație: Miercurea Ciuc
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru RuhKara Send a message via Skype™ to RuhKara
Implicit

Toata chestia asta cu "ce avem in comun " imi cam miroase a ecumenism...si miroase tare urat......edevarul e dincolo de noi...vom muri si vom afla sau vom muri si morti vom ramane... una din doua dar ce te faci daca mori ...afli dar nu te-ai pregatit dinainte pt asta....? pt ca dca te pregatesti pt asta si mori si ramai mort nu nici o pierdere....Dumnezeu.. e Dumnezeu si nu are nevoie de teologhisirile noastre ...El vrea inimile noastre si atat... Biserica e un accesoriu necesar... cu reusite ei si cu neimplinirile ei...etc. Domnul sa ne lumineze si sa ne arate adevarul...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42