Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2010, 20:15:23
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit Greseala in calendar?

Fratilor, care Duminica o serbam maine? A celor 10 leprosi sau a lui Zaheu Vamesul? Cine a gresit calendarul?
Vezi aici calendarul oficial al Patriarhiei:http://www.patriarhia.ro/ro/calendar...ortodox_1.html
Vezi aici alte calendare, inclusiv de pe Crestinortodox.ro: http://calendarortodox2010.crez.ro/ianuarie/
http://www.noutati-ortodoxe.ro/calendar-ortodox/
http://www.crestinortodox.ro/calenda.../2010-ianuarie



Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2010, 20:25:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit duminica 17 ian

In America o serbam pe a lui Zaheu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.01.2010, 20:26:56
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

la trinitas au spus ca este Duminica lui Zaheu Vamesul. au facut chiar un reportaj..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2010, 23:33:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si noi aici tot pe Zaheu il avem in calendar.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.01.2010, 22:42:18
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Question explicatia ?

deci, pana la urma, cine stie de ce unele calendare sarbatoresc azi duminica celor 10 leprosi iar altele pe a lui Zaheu Vamesul?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.01.2010, 00:59:29
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eu stiu ca unele biserici au prelungit cumva perioada de pre-post, adica inainte de duminica vamesului si fariseului cand incepe 'prepostul' (nu sunt sigura ca asa ii spune pe romaneste) este intotdeauna evanghelia lui Zaheu, iar in altele nu, este evanghelia care ste la rand.
In Biserica Rusa care tine de Constantinopol este Zaheu. Cred ca si in cea de Moscova.
Poate unii romani se iau dupa traditia rusa, altii nu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.01.2010, 01:07:04
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

In calendarul pe care il am, de la Arhiepiscopia ortodoxa Romana Sibiu e Duminica lui Zaheu. La Sfanta Liturghie azi s-a citit aceasta pericopa.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.01.2010, 02:02:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Mi se pare furmoasa aceasta traditie, de a lungi pre-postul cu evangleiha lui Zaheu. Tema ei ne pregateste deja de perioada postului, pt ca este vorba despre pocainta, schimbarea vietii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.01.2010, 10:17:39
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu stiu ca unele biserici au prelungit cumva perioada de pre-post, adica inainte de duminica vamesului si fariseului cand incepe 'prepostul' (nu sunt sigura ca asa ii spune pe romaneste) este intotdeauna evanghelia lui Zaheu, iar in altele nu, este evanghelia care ste la rand.
In Biserica Rusa care tine de Constantinopol este Zaheu. Cred ca si in cea de Moscova.
Poate unii romani se iau dupa traditia rusa, altii nu.
Biserica rusa din exil s-a unit cu biserica Rusiei . Eu am vazut si am auzit aceasta stire la programul de actualitati informative al TVR-1 in primavara-vara lui 2008 sau 2009. Lucru sigur ! Chiar am fost mirat de eveniment , care s-a oficiat si serbat la Moscova, pe care l-am comunicat cunoscutilor si prietenilor mei . Deci in prezent exista o singura biserica a Rusiei !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.01.2010, 10:27:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Biserica rusa din exil s-a unit cu biserica Rusiei . Eu am vazut si am auzit aceasta stire la programul de actualitati informative al TVR-1 in primavara-vara lui 2008 sau 2009. Lucru sigur ! Chiar am fost mirat de eveniment , care s-a oficiat si serbat la Moscova, pe care l-am comunicat cunoscutilor si prietenilor mei . Deci in prezent exista o singura biserica a Rusiei !
Nu vorbeam de Biserica rusa din exil. (Nici ea nu s-a unit complet, au mai ramas factiuni care nu accepta) Acestia nu tineau de nici o patriarhie si nu erau in comuniune oficiala cu nimeni pana la unirea de care vorbesti.
Vorbeam de arhiepiscopia cu centrul la Paris, de care tin si eu.
http://www.exarchat.eu/spip.php?article68
Ea provine din rusii albi fugiti la revolutie care au vrut a ramana in comuniune cu bisericile ortodoxe, inclusiv Moscova, dar sa nu depinda de Moscova, pt ca patriarhia de acolo era sub comunisti, nu era libera. Ei s-au atasat la Constantinopol in anii 30. Cu timpul arhiepiscopia a devenit din ce in ce mai internationala, acuum are multe parohii de limba franceza sau de alte limbi (germana, olandeza, engleza, si limbi scandinave, am uitat care).
Aceasta arhiepiscopie nu s-a unit cu Moscova.

In ceea ce priveste calendarul, are unele mici particularitati pt ca s-au luat uneori dupa o traditie ruseasca mai veche, alta decat cea de la Moscova. De aceea nu eram sigura daca duminica lui Zahei vine si la biserica de Moscova inainte de cea a Vamesului si fariseului.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 18.01.2010 at 10:46:42.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calendar dorstor Iudaismul 13 12.11.2011 01:52:36
greseala sau necesitate? newlifeinyou Generalitati 11 08.08.2011 06:15:16
Greseala omului si ispita diavolului apex-criss Intrebari utilizatori 11 02.03.2010 19:41:26
Biserica Ortodoxa Romana o mare greseala ? IaniCt Generalitati 6 27.10.2009 03:42:24