Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.01.2010, 12:15:04
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
ma refeream la adresa pe care ti-am dat-o, nu neparat la vreun articol de acolo, desi toate sunt folositoare. il consider un exemplu pozitiv, chiar daca este blogul unui ieromonah. nu cred ca e o problema atat de mare cu blogurile preotilor. important este ce scriu in ele. si mai ales, sa nu absolutizam nimic. stam si pe internet, pe bloguri, dar sa nu uitam de rugaciune, de Sfanta Liturghie.
pentru mine blogul este ceva personal, in care spun ce gandesc eu, ce idei am, etc. una este site-ul, alta-i blogul. sa zicem ca sunt 10.000 de preoti, unde parerile, ideile, gandurile nu-s un tot, fiecare va avea propria opinie, idee, etc. sa vezi atunci babilon.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.01.2010, 12:20:49
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Remarcabila "profetia" lui Bertrand Russell...O parte s-a adeverit, iar cealalta parte urmeaza de acum...
Eu sunt si religios si patriot
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.01.2010, 13:20:41
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu vad nimic nepotrivit, ca un cleric, sa se foloseasca si de mijloacele moderne de comunicare in activitatea pastoral-misionara. E drept, nu de aici trebuie sa plece, si nici nu trebuie sa-si dedice, mai mult decat este necesar, timpul si energia, acestor mijloace. Altele sunt caile, indatinate in Traditia Bisericii, prin care pastoratia si misiunea dau cu adevarat roade. Sa nu uitam ce ne spune Sfantul Serafim de Sarov: "Dobandeste pacea, si mii de oameni din jurul tau se vor mantui."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.01.2010, 13:24:32
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

ideea este ca nu va fi doar "un cleric", vor fi "n" clerici. ma gandesc cum ar fi ca preotii nostri sa aibe bloguri.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.01.2010, 13:30:21
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred despre treaba asta cu blogul ca preotul se supune unei ispite in plus, si anume ispita internetului...
Eu unul sunt impotriva patrunderii inovatiei in cadrul bisericii...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.01.2010, 13:40:53
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
Eu cred despre treaba asta cu blogul ca preotul se supune unei ispite in plus, si anume ispita internetului...
Eu unul sunt impotriva patrunderii inovatiei in cadrul bisericii...
eu sunt de acord cu inovatia, dar sa nu sarim calul. asta cu blogurile, e o aiureala.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.01.2010, 13:50:51
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
ideea este ca nu va fi doar "un cleric", vor fi "n" clerici. ma gandesc cum ar fi ca preotii nostri sa aibe bloguri.
Nu stiu ce sa spun. Incerc sa fac un exercitiu de imaginatie, si sa ii vad pe marii duhovnici (Cleopa, Arsenie Papacioc, Paisie Aghioritul, Porfirie) stand in fata calculatorului si facand misiune pe internet sau aparand in emisiuni televizate.

Probabil, niciodata nu ar fi facut-o. Si nu din smerenie, ci pentru ca ei cunosc faptul ca nasterea la o noua viata launtrica, una imbunatatita, nu rezulta prin sfaturi date in masa, ci prin intalnirea "fata catre fata" si prin rostirea "gura catre gura". Duhovnicia se intemeiaza pe cunoastere autentica, personala, pe cand toate aceste mijloace moderne sunt, in cea mai mare parte, impersonale.

Cu toate astea, ei sunt prezenti pe internet in mod indirect, prin scrierile si sfaturile lor.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.01.2010, 13:56:21
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

daca nu vrei sa auzi cuvantul Domnului, poti sa ai 10 bloguri, ca nu intri pe ele. dar "puterea" internetului e mare. cine stie ce noi secte mai apar cu trecerea la bloguri.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.01.2010, 13:57:51
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu stiu ce sa spun. Incerc sa fac un exercitiu de imaginatie, si sa ii vad pe marii duhovnici (Cleopa, Arsenie Papacioc, Paisie Aghioritul, Porfirie) stand in fata calculatorului si facand misiune pe internet sau aparand in emisiuni televizate.

Probabil, niciodata nu ar fi facut-o. Si nu din smerenie, ci pentru ca ei cunosc faptul ca nasterea la o noua viata launtrica, una imbunatatita, nu rezulta prin sfaturi date in masa, ci prin intalnirea "fata catre fata" si prin rostirea "gura catre gura". Duhovnicia se intemeiaza pe cunoastere autentica, personala, pe cand toate aceste mijloace moderne sunt, in cea mai mare parte, impersonale.

Cu toate astea, ei sunt prezenti pe internet in mod indirect, prin scrierile si sfaturile lor.
acest exercitiu de imaginatie o sa-ti dea decat durere de cap
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.01.2010, 13:59:39
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum le zice la chestiile astea pe care scriem - forumuri. De unde vine - pai pe vremuri era un loc (de obicei un portic, adica un acoperis pe coloane ca sa fereasca cetatenii de posibile intemperii) unde se aduna lumea din cetate si statea la palavre. E rau sa vii in asemenea locuri - nu are cum fi rau prin sine, Pavel si discipolii in cateva randuri s-au adresat oamenilor din cetatile unde mergeau sa predice incepand din forumuri sau locuri echivalente. E rau sa insisti prea mult - ca orice lucru cand ai pierdut masura, poate fi (si) rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CELIBATUL preotilor catolici Sfanta Ichizitie Biserica Romano-Catolica 13 19.10.2012 20:21:06
Cor, strana, cantarile preotilor sophia Muzica Bisericeasca 17 13.08.2009 21:37:05
Sindicat al preotilor din BOR? PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 19 24.06.2008 22:27:29
Salarului preotilor saraci Indraznetul Generalitati 13 04.02.2008 20:55:48