Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 21.05.2010, 14:14:20
stefmir stefmir is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2010
Locație: Valahia
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit legat de Marilyn Manson

Cred ca imaginea lui Marilyn Manson este un produs pur comercial, si publicitatea negativa se vinde bine pe piata. Si daca mai e insotita si de o muzica produsa cat de cat profesionist = reteta de succes in stil american. Personal cred ca Marylin Manson face ceea ce face pentru bani, nu din convingeri sataniste, sau cel putin nu in mod constient.
Cine promoveaza satanismul in mod constient, ar trebui sa fie sigur si de existenta lui Dumnezeu, s-ar pedepsi singur vesnic intr-un mod cumplit. Probabil ca sunt atei, nu cred in nimic si de aici cred ca pot sa faca orice, totul le este permis, pentru ca oricum vor muri si nu exista o alta viata, pedeapsa, etc.
Sau ar mai fi o alta varianta, au probleme psihice grave.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 23.05.2010, 15:21:47
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefmir Vezi mesajul
Cred ca imaginea lui Marilyn Manson este un produs pur comercial, si publicitatea negativa se vinde bine pe piata. Si daca mai e insotita si de o muzica produsa cat de cat profesionist = reteta de succes in stil american. Personal cred ca Marylin Manson face ceea ce face pentru bani, nu din convingeri sataniste, sau cel putin nu in mod constient.
Cine promoveaza satanismul in mod constient, ar trebui sa fie sigur si de existenta lui Dumnezeu, s-ar pedepsi singur vesnic intr-un mod cumplit. Probabil ca sunt atei, nu cred in nimic si de aici cred ca pot sa faca orice, totul le este permis, pentru ca oricum vor muri si nu exista o alta viata, pedeapsa, etc.
Sau ar mai fi o alta varianta, au probleme psihice grave.
Cred ca Marylin Manson este chiar unul dintre putinii artisti care promoveaza satanismul in modul cel mai deschis si constient cu putinta. Nu stiu cum de s-a ajuns la discutii despre Marylin Manson, melodiile lui sunt atat de puerile, asa abureli mai rar, ca nu stiu cine le mai asculta. Insa asta nu-l face mai putin inocent si apropo a fi satanist declarat pentru bani, nu este o scuza. Se stie banul ochiul cui este.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 25.05.2010, 10:24:07
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Talking

din pacate il asculta inca atat de multi
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #74  
Vechi 27.05.2010, 19:01:50
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Cred ca Marylin Manson este chiar unul dintre putinii artisti care promoveaza satanismul in modul cel mai deschis si constient cu putinta. Nu stiu cum de s-a ajuns la discutii despre Marylin Manson, melodiile lui sunt atat de puerile, asa abureli mai rar, ca nu stiu cine le mai asculta. Insa asta nu-l face mai putin inocent si apropo a fi satanist declarat pentru bani, nu este o scuza. Se stie banul ochiul cui este.
De fapt unele dintre melodiile lui sunt revelatoare. Ca "personal jesus". Am crezut, prima data cand am ascultat-o ca este o critica adusa crestinilor "falsi", pentru ca arata ceea ce vor multi: un Iisus personal, care sa nu ii deranjeze si care sa le aduca noroc si sa le satisfaca dorintele. Altfel probabil ca nu exista
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #75  
Vechi 16.06.2010, 10:00:43
Dragos - NL Dragos - NL is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2010
Mesaje: 41
Implicit

In momentul in care pui in discutie un subiect fara sa-l fi analizat in prealabil ca sa-i cunosti temeinic proportiile, inseamna ca vorbeste superficialitatea din tine. Acuma depinde si ce pretentii ai de la tine, cum vrei sa te trateze lumea...

Eu sunt compozitorul si textierul trupei Negru Latent, una dintre putinele turpe dark din romania, singura poate care imbratiseaza stilul darkwave.

Va invit sa ascultati cateva piese, dar cu grija si, mai ales, cu dorinta de a intelege ceea ce se spune acolo, fara a trage concluzii pripite, fara a va lasa prada prejudecatilor si sentimentelor de ura, care vad ca se desfasoara destul de larg pe acest forum. Gasiti ceva satanist?

http://www.myspace.com/negrulatent

Si daca nu va raspunde nimeni, inseamna ca nu s-a putut gasi nimic compromitator despre o trupa dark intamplator romaneasca.

Last edited by Dragos - NL; 16.06.2010 at 10:03:01.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 16.06.2010, 10:04:45
Dragos - NL Dragos - NL is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2010
Mesaje: 41
Implicit

Negru Latent in Silver Church
Attached Images
File Type: jpg NL luminos.JPG (73,3 KB, 11 views)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 16.06.2010, 11:25:30
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
De fapt unele dintre melodiile lui sunt revelatoare. Ca "personal jesus". Am crezut, prima data cand am ascultat-o ca este o critica adusa crestinilor "falsi", pentru ca arata ceea ce vor multi: un Iisus personal, care sa nu ii deranjeze si care sa le aduca noroc si sa le satisfaca dorintele. Altfel probabil ca nu exista
Personal Jesus a fost cantata prima oara de cei de la Depeche Mode. Versiunea lui Manson e doar un cover.
Cat despre MM am citit ca a luat cararea asta din cauza ca la scoala crestina unde a fost nu era lasat sa asculte rock. Si de asta s-a revoltat si acu' se automutileaza si rupe biblii si alte chestii satanice de astea.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #78  
Vechi 16.06.2010, 11:29:58
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crysis Vezi mesajul
Subscriu: "Imaginea deformată a culturii goth a fost alimentată în primul rând de imaginea șocantă a gotherilor, iar în al doilea rând de tineri prost informați, fascinați superficial de subcultură, care nu au făcut niciodată parte din subcultură, dar care au adoptat ținuta, lucru ce a generat confuzia societății. "

Sunt foarte multi care exagereaza.... da ce sa le faci?
Oricum m-ai facut sa rad:)))
Si 90% din ei sunt tineri prost informati, fascinati de superficial.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #79  
Vechi 17.06.2010, 07:22:44
Dragos - NL Dragos - NL is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2010
Mesaje: 41
Implicit

nu ar fi rau daca ati discuta despre niste exemple concrete cu care sa fi intrat in contact si sa fiti siguri ca le-ati inteles in profunzime. ca asa poti abera oricat despre orice; asa se nasc prejudecatile.

Last edited by Dragos - NL; 17.06.2010 at 07:28:06.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 13.02.2011, 23:31:04
Alecsandru Alecsandru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2010
Mesaje: 3
Implicit despre goth.

Sunt, as spune mai mut decat stupefiat citind acest forum...Nu imi vine sa ced ca ne judecam asa de usor unul pe celalalt.... mai ales cand e vorba de aspectul exterior.
Biblia mai ales NT vorbeste foarte mult de toleranta ... vamesi, desfranate, pacatosi; tind sa cred ca nu s-a invatat mare lucru din asta. De judecata aproapelui nici nu mai vorbesc .... cititi si voi Evanghelia prima a Triodului. (Duminica vamesului si a fariseului).

Nu doresc sa intru prea mult in aceasta discutie insa pt. mine daca nu era "goth-ul" nu cunosteam nici teologia... si nici nu ajungeam unde am ajuns la ora aceasta.... si nu am sa renunt la nici una din ele...

Dumnezeu sa va lumineze,
Pr. Alecsandru
Reply With Quote
Răspunde