Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.03.2009, 05:39:57
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Acum nu știu dacă este chiar inceputul sfârșitului, dar cu siguranță voi cei din afară sunteți mult mai vrednici ca noi, in sensul că , apreciați mult mai mult adevărata valoare a credinței . Viața intre străini te face de multe ori să apreciezi la adevărata valoare, fiecare cuvânt, fiecare invățâtură, fiecare dumicat creștin . Puținul și lipsa te face mult mai chibzuit și calculat duhovnicește. Ințelegi la ce puțin și lipsă mă refer !

ADEVARAT, ADEVARAT, ADEVARAT!!!!
Uite cum este acuma: noi din afara sintem supusi unei reguli bine stiute si experimentate pe deplin=> cind pierzi ceva ( talmacire = esti departe, ai plecat) atunci ii simti lipsa(talmacire=adica ai lasat tara unde eru biserici si calugari si te-ai dus in loc pustiu - pentru ca sint putini sau inexistenti).

Deci ,eu am mai spus undeva, ma mira baietii asti si cei din secte, aveti acolo pomul cel ce da roade bune ( credinta ortodoxa la tot pasul), nu fiti orbi, nu fiti lenesi, intindeti mana si culegeti fructul( mergeti la Biserica, spovediti-va , postiti, cuminecati-va)...

Noi din afara, cred ca aprope toti din North America vad raul in plin, si putine biserici, unde sa te rogi, dar ceea ce vedem pe strada, in societate, nu se vede inca in Romania, nu s-a ajuns inca acolo, tineti strans fratilor de ceea ce aveti, ca nu stiti ce pierdeti.

D, Cristi, din nou iti dau dreptate, cind ai pierdut=lasat ceva, abia dupa un timp relizezi ce anume ai pierdut.
Se petrece in acel moment efectul opus: adica sa stii ca creste mult credint, multi care nu erau practicanti devin practicanti, l fel cum multi dau de multi bani, si uita de biserica.

Am cunoscut si de unii si de altii.
Lumea este pestrita.

Oricum, eu, de peste ocean, va MULTUMESC din tot sufletul, pentru acest minunat forum, care mi-a dat multa speranta.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Ce manastire recomandati ? Petre. Calugarul 40 07.02.2012 16:14:13
O manastire uitata de lume: Bezdin Ilie Pelerinaje la locuri Sfinte 17 26.09.2010 22:32:10
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11