Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.02.2010, 21:23:34
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Imi spune si mie cineva ce inseamna ROCOR?

Imi spune si mie cineva ce inseamna ROCOR? Multumesc!
Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Multumesc!

Foarte bine c'ai amintit si de Sfantul Justin Popovic! Am mai citit si'n alte parti ca el a rupt comuniunea cu Patriarhia Sarba. Insa pe forumul orthodoxchristianity un calugar care a vietuit un timp intr-o manastire sarbeasca afirma ca defapt Sfantul a ramas in comuniune cu Patriarhia!

Si daca tot vorbim de sarbi, nu pot uita "isteria" la moartea "Sfantului" Patriarh Pavle. Pe toate blogurile a fost prezentat ca un nou sfant datorita smereniei, iubirii, s.a.m.d.... dar de activitatea sa ecumenista nici o informatie n'a fost data!
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu

Last edited by marioad24; 15.02.2010 at 21:35:21.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.02.2010, 21:50:26
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
Imi spune si mie cineva ce inseamna ROCOR? Multumesc!
Russian Orthodox Church Outside Russia. A luat fiinta imediat dupa ce comunistii au luat puterea in Rusia.

Bogdan.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.02.2010, 22:37:42
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Eu nu cred asa ceva despre Stalin, dar nici nu cred ca Biserica Ortodoxa Rusa se poate numi a lui Stalin.
Probabil n-ai avut timp pina acuma sa citesti ce-am tot scris si repetat despre Biserica lui Stalin. Pina la 1939 clerul marturisitor (peste 100000 [o suta de mii]) a fost in mare majoritate executat. Sute de mii (poate milioane) de popor drept-credincios au fost omoriti sau trimisi in Gulag. Toate seminariile ortodoxe au fost inchise la 1918. Toate bisericile au fost darimate, inchise sau li s-a dat alta destinatie (grajduri, cluburi muncitoresti, cinematografe etc) cu exceptia a mai putin de 100 (o suta) care au fost mentinute pentru a crea aparenta libertatii religioase in tara Diavolului. Cei care au slujit acolo si ierarhia pe care au avut-o nu puteau fi decit pe deplin vinduti diavolului rosu. In 1940, Stalin, din motive politice a redat parasinagogii o oarecare libertate religioasa. A redeschis unele seminarii si Academia Teologica (probabil cu "profesori" de la KGB, pentru ca din alta parte nu prea avea de unde sa ii ia), iar studentii au fost alesi pe sprinceana, pe baza de dosar si dintre ofiterii tineri de securitate. Daca asa arata Biserica lui Hristos, atunci eu prefer sa stau afara!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.02.2010, 22:53:56
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu nu am zis de Stalin ca a fost sau nu a fost omul lui Dumnezeu.

Eu am zis de BO Rusa ca e Biserica Ortodoxa si nu poate fi numita "Biserica lui Stalin".
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.02.2010, 13:44:23
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Biserica Sirba a fost ultima dintre vechile patriarhii care a cazut in erezie.
Chiar daca ar fi asa, tot a fost zeci de ani in comuniune cu cei pe care tu ii numesti eretici si lipsiti de Har. Ai idee cate anateme exista impotriva celor care sunt in comuniune cu ereticii? Sau tu tii evidenta numai a anatemelor impotriva calendarului si a ecumenismului, de celelalte anateme ai uitat.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.02.2010, 13:45:48
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Daca nu intelegi, atunci o sa-ti traduc:

"It clandestinely found an entrance at first in the Churches of the West, "a wolf in sheep's clothing," that is, under the signification not of procession, according to the Greek meaning in the Gospel and the Creed, but under the signification of mission, as Pope Martin explained it to the Confessor Maximus, and as Anastasius the Librarian explained it to John VIII."
Degeaba traduci, realitatea ramane: in vest au fost timp de sute de ani episcopi care marturiseau deschis filioque si suprematia papala, si care au ramas in comuniune cu tot restul Bisericii.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.02.2010, 14:00:10
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Pina la a recunoaste tainele romano-catolicilor poate ar trebui sa explici prin prisma invataturii ortodoxe cum este posibil ca cele doua patriarhii sa se afle in Biserica atita timp cit ele se afla direct in puterea anatemelor de la 1583 si 1983, in vigoare si astazi, care le scoate in afara Bisericii lui Hristos. Hocus-Pocus?!
Degeaba te dai tu ortodox ca nu pari a sti multe. De exemplu:


- Anatema din 1583 se refera la intregul calendar gregorian, in special la Pascalie. Nu am vazut pana acum nici o anatema impotriva formei de calendar acceptata de BOR. Nu ai adus nici cea mai mica dovada ca forma de calendar adoptata in 1924 ar fi fost vreodata pusa macar in discutie in vreun sinod ortodox de orice fel. Din cate inteleg eu, la respectivele sinoade s-a discutat doar despre calendarul gregorian in totalitatea lui, adica cu Pascalie cu tot.


- Anatema din 1983 a fost data de sinodul unei singure Biserici. In Ortodoxie, lucrurile de o asemenea importanta au fost tot timpul stabilite de sinoade ecumenice sau pan-ortodoxe cu reprezentare din toate Bisericile, nu de o singura Biserica. Nu are un singur sinod autoritatea sa ia Harul de la restul. La fel spunea si Pr. Serafim Rose, invaliditatea tainelor Patriarhiei Moscovei poate fi declarata numai de catre un sinod pan-ortodox, nu doar de sinodul ROCOR. Asa este ortodox si asa s-a procedat de 2000 de ani incoace. Tu care te crezi ortodox ar trebui sa stii asta, si nu sa tot dai exemple de anatema ROCOR sau anatema vreunui Sfant.


- Anatema de la 1983 nu prea atinge mai deloc BOR, PM si majoritatea Patriarhiilor oficiale. In afara de Corneanu de la noi si de vreo 1 sau 2 rataciti de la rusi, nu am auzit pe nimeni sa sustina oficial ca romano catolicii au taine valide.


In afara de asta, daca anatemele astea 2 s-ar aplica asa cum spui tu, imediat ce a aparut "erezia", cred ca ar trebui sa dai si tu niste explicatii, si anume, cum putea ROCOR sa mai fie in cadrul Bisericii cand avea in sanul sau (timp de zeci de ani) dioceze care se aflau sub anatema de la 1583, si era in comuniune cu altii care erau in comuniune cu "ereticii"?

Dupa tine, cat crezi ca ii ia unei anateme sa isi faca efectul? 1 an? 100 de ani? Cat? Da si tu un rapsuns, si sa ne explici te rog si cum ai ajuns la el.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 16.02.2010, 14:07:53
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Probabil n-ai avut timp pina acuma sa citesti ce-am tot scris si repetat despre Biserica lui Stalin. Pina la 1939 clerul marturisitor (peste 100000 [o suta de mii]) a fost in mare majoritate executat. Sute de mii (poate milioane) de popor drept-credincios au fost omoriti sau trimisi in Gulag. Toate seminariile ortodoxe au fost inchise la 1918. Toate bisericile au fost darimate, inchise sau li s-a dat alta destinatie (grajduri, cluburi muncitoresti, cinematografe etc) cu exceptia a mai putin de 100 (o suta) care au fost mentinute pentru a crea aparenta libertatii religioase in tara Diavolului. Cei care au slujit acolo si ierarhia pe care au avut-o nu puteau fi decit pe deplin vinduti diavolului rosu. In 1940, Stalin, din motive politice a redat parasinagogii o oarecare libertate religioasa. A redeschis unele seminarii si Academia Teologica (probabil cu "profesori" de la KGB, pentru ca din alta parte nu prea avea de unde sa ii ia), iar studentii au fost alesi pe sprinceana, pe baza de dosar si dintre ofiterii tineri de securitate. Daca asa arata Biserica lui Hristos, atunci eu prefer sa stau afara!
Eu cred ca esti ratacit, parerea mea.

In primul rand, Ortodoxia nu sta in numere. Un singur episcop, un preot si un credincios sunt suficienti ca sa formeze o Biserica. Daca din 100,000 de clerici ar fi ramas unul singur, tot era suficient.

Colaborarea (fortata) cu autoritatile comuniste o fi un pacat, dar nu vad de ce ar fi o erezie. A stabilit vreodata vreun sinod Ecumenic sau pan-ortodox ca asa ceva reprezinta erezie si ca duce la pierderea Harului? Degeaba mentionezi anatema Sf. Tihon, o hotararea de o asemenea importanta in Ortodoxie se ia numai de catre un sinod.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 16.02.2010, 14:22:46
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit Despre anateme

@orthodoxia.i.thanantos

Exista multe anateme in Biserica Ortodoxa, si multe din ele nu se refera la calendar sau la dogme, ci si la alte lucruri, de exemplu la posturi.

Stiai ca exista anateme impotriva celor care nu tin posturile?

Stii ca exista anateme impotriva celor care dezleaga posturile?

Stii ca exista anteme impotriva celor care tin duminica post negru?

Stii ca exista afurisenii impotriva celor care mananca la masa cu cei necununati? Si dupa cum spuneai tu, anatema si afurisenia e acelasi lucru.

Si asa mai departe...

Vezi bine ca aceste anateme sunt date impotriva unor persoane individuale, nu impotriva unei Biserici, deci nu trebuie sa greseasca toata Biserica ca sa se aplice, nu? Si ce crezi, daca un preot cade in vreunul din pacatele de mai sus, pierde automat Harul, si Tainele savarsite de el nu mai sunt valide?

Nu e chiar asa, mai gandeste-te cand tot enumeri anateme, trebuie discernamant mult. Aceste anateme nu se aplica dupa mintea oricui, ca atunci ne ratacim ca sectarii, si asa cum si ei au ajuns cateva sute sau mii de secte si sectulete, asa pot sa ajunga si cei care interpreteaza lucrurile astea dupa capul lor. Si de fapt unii din ei cred ca au si ajuns.

Hotarari importante in Ortodoxie totdeauna s-au luat de catre sinoade pan-ortodoxe, nu de sinoade ale Bisericilor locale sau de catre o singura persoana.

Citetse te rog si ce spune Sfantul Ioan Gura de Aur despre Anatema: http://www.ioanguradeaur.ro/426/despre-anatema/

Last edited by BogdanF2; 16.02.2010 at 14:33:47.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.02.2010, 00:12:14
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
Biserica Sirba a fost ultima dintre vechile patriarhii care a cazut in erezie.
Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Chiar daca ar fi asa, tot a fost zeci de ani in comuniune cu cei pe care tu ii numesti eretici si lipsiti de Har. Ai idee cate anateme exista impotriva celor care sunt in comuniune cu ereticii? Sau tu tii evidenta numai a anatemelor impotriva calendarului si a ecumenismului, de celelalte anateme ai uitat.
Si? Tu chiar nu vezi penibilul situatiei aici? Toate acele anateme ti se aplica in primul rind tie. ROCORul a putut fi cel mult in comuniune cu unii care tineau comuniune cu eretici, dar tu esti in comuniune directa cu ereticii, ca sa nu mai spun ca te rogi cu ei si te impartasesti cu ei in bisericile lor care sint si ale tale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine a fost nevasta lui Cain? catalin755 Generalitati 23 13.08.2012 22:19:46
Cine a fost la manastirea ghighiu? ingerul_pazitor Generalitati 6 08.08.2010 20:28:43
De ce a fost prohodul cenzurat? SI DE CINE? SI CAND? ghost7 Despre Biserica Ortodoxa in general 13 16.02.2010 13:11:53
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20