Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 07.09.2011, 12:47:30
FireSpirit FireSpirit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.09.2011
Mesaje: 21
Talking unde e liberul arbitru?

Citat:
În prealabil postat de loricel Vezi mesajul
dumnezeu sa te ierte ca nu stii ce faci!
ieczact! Amin!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 07.09.2011, 13:00:14
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Deviant Vezi mesajul
adica tu te-ai nascut ca sa te dezvolti ca OM, si pentru asta ai niste incercari in viata prin care trebuie sa treci ( acestea pot fi de orice fel).
You were born to be a test subject. Congratulations!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 07.09.2011, 13:05:00
Deviant Deviant is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Deviant
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
You were born to be a test subject. Congratulations!
Cred ca e problema ta din moment ce o vezi in mine :))) (asta ti-o poate spune orice psiholog )

P.S: Get a life, you really need one ^.^ .

Last edited by Deviant; 07.09.2011 at 13:08:55.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 07.09.2011, 13:17:20
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Smile

Citat:
În prealabil postat de Deviant Vezi mesajul
Cred ca e problema ta din moment ce o vezi in mine :))) (asta ti-o poate spune orice psiholog )

P.S: Get a life, you really need one ^.^ .
You said it, now you have to smell it... enjoy!

PS: Get lost now... go and cry somewhere else.... hahaha
Reply With Quote
  #85  
Vechi 07.09.2011, 13:23:49
Deviant Deviant is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Deviant
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
oare dumnezeu nu s-o fi saturat de noi? de ce trebuie sa ne plangem mereu de ce credem ca totul este numai din vina lui dumnezeu .nu il rastignim noi in fiecare clipa
aaa... atribut divin rabdarea... daca va asteptati ca Dumnezeu sa semene macar putin unui om... ar trebui sa fim morti de mult.


@GLAdoS: pff imi vine sa plang m-ai luat aici, trebe sa ceri de la cineva un os, praf m-ai facut.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 07.09.2011, 13:27:38
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Deviant Vezi mesajul
@GLAdoS: pff imi vine sa plang m-ai luat aici, trebe sa ceri de la cineva un os, praf m-ai facut.
LOL... reverse psychology... that's lame man.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 07.09.2011, 14:08:00
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Iisus, imparatul adevarului a spus "cine nu este cu Mine este impotriva Mea"

Vezi diferenta? ADEVARUL. Adevarul NU linguseste. Iisus nu s-a rugat de nimeni sa il urmeze. Toate oile castigate in turma au fost castigate cu adevarul, nu cu "zaharelul".

Asta ar trebui sa convinga pe multi, nu inteleg cum nu vedeti ce este evident.
Sigur ca da. Cu "adevarul" conform caruia daca nu il urmezi, esti impotriva lui, si ajungi fix in iad. Pentru eternitate. Asta e moralitatea "superioara" propovaduita de Iisus.

Ce sa zic, a oferit o gramada de optiuni Iisus.

Citat:
HRISTOS DE CE A PATIMIT PE CRUCE?
Pentru ca asa a ales?

Citat:
POTI TU SA IUBESTI MACAR UN STROP ASA CUM NE-A IUBIT EL?
Sigur. Pentru ca alternativa la a-l iubi e iadul. Asta numesc iubire adevarata, unde exista alegeri adevarate:)

Citat:
LOL... reverse psychology... that's lame man.
Omule, ti-am mai zis asta o data, de ce naiba tot scrii in engleza? Si eu vorbesc engleza mai mult decat romana, dar e un forum romanesc, unde multi nu inteleg engleza atat de bine incat alegerea ei ca limba de postare sa aiba sens.

In plus, e "pat on the back", nu "pet". Asta doar daca nu te referi la vreun papagal de pe umarul vreunui pirat.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 07.09.2011, 14:12:37
Deviant Deviant is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Deviant
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Sigur. Pentru ca alternativa la a-l iubi e iadul. Asta numesc iubire adevarata, unde exista alegeri adevarate:)
Aici cred ca te-ai pripit, adica nu cred ca e asa usor sa iubesti pe toata lumea la fel cum a facut Iisus...
Reply With Quote
  #89  
Vechi 07.09.2011, 14:15:50
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Mai, eu o inteleg, se gandeste asa: dureriule omului sunt pt pacate. Dar animalele care nu au pacate de ce sufera? Ca nu e drept!
Sufera pt pacatele noastre, ale oamenilor, asta se intampla... este nedrept asa e, pe lumea asta sunt multe lucruri nedrepte, pt ca e o lume stapanita de pacate si de diavol.
Trebuie sa avem incredere in Dumnezeu si sa cautam luminare de la Sfintii lui, care cu viata lor au aratat oamenilor care este starea omului din rai, dinainte de pacat...

"Mare este Dumnezeu!"
Si cand mananci friptura sau pui te gandesti la cat sufera animalele alea?
Si ouale sunt facute de gaini care stau in baterii inghesuite. Si vacile sunt mulse cu pompele alea care le produc dureri mari (imagineaza-ti cum ti-ar pune tie doua pompe pe sfarcuri si ai vrea sa tipi de durere dar nu ai putea). Sau cum se insemneaza cu fierul rosu si li se strapung urechile.

Si de fiecare data cand platesti la magazin pentru acele produse tu de fapt votezi pt acest sistem. Il validezi. Cred ca la acest tip de ipocrizie se referea.

@FireSpirit: sunt curios daca mananci animale...
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #90  
Vechi 07.09.2011, 14:17:55
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Aici cred ca te-ai pripit, adica nu cred ca e asa usor sa iubesti pe toata lumea la fel cum a facut Iisus...
Pai nu, nu e usor, si nici sanatos. E caz clinic, si in lumea in care traim acum, se poate lasa cu caz penal.

Spune-mi, ce iubire e aia care se impune cuiva? Sub amenintarea eternitatii petrecute in iad? A oferit Iisus vreo optiune? A intrebat pe cineva daca oamenii sunt de acord ca el sa moara pe cruce pentru ei?

In plus, nu am reusit sa obtin o explicatie satisfacatoare apropo de corelatia intre alegerea unui om sa moara (ma rog, stiind ca va invia, ceea ce cam ucide din fasa ideea de "sacrificiu") pentru a "spala" pacatele altora.

Daca tu ma calci pe mine pe pantofi, am optiunea de a te ierta sau nu. Dar ce treaba are un tert? Poate el sa te ierte pentru ca m-ai calcat pe pantofi? Unde e responsabilitatea care vine cu propriile fapte, daca sunt iertate de un tert? Ce fel de moralitate e asta?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce m-am saturat de viata si totusi o traiesc? Mflory Generalitati 65 23.01.2015 00:14:41
Oare toti cei din Rai pot sa-l vada nemijlocit pe Dumnezeu? sergiu Din Noul Testament 51 06.03.2010 13:31:10
Ajutati-l pe Daniel sa auda si sa vorbeasca! vip_roxybodea Umanitare 1 24.06.2008 09:56:14
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 09:36:51
GLASUL MEU SA SE AUDA IN CER Ioan_Ciobota Generalitati 0 16.08.2006 17:15:30