Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 27.12.2016, 12:31:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Alin ar zice, poate, că am făcut o fixație pe tema asta...:))
Nu ai facut, aveai deja :)

Oricum e o tema abstracta, cei care ajung la biserica nu prea mai ajung la psiholog si ma tem ca si invers.

O fi cazuri in care cele doua merg mana in mana, dar eu nu stiu astfel de cazuri.

Poate tu.

Dar ca sa o pun si intr-o nota favorabila "fixatiei" tale, stiu persoane care merg la biserica (duhovnic) si tot ar avea nevoie de asistenta unui psiholog.

Desi n-as baga mana in foc ca psihologul ar putea face in plus ceva sau mai repede fata de ceea ce face duhovnicul.

In plus, nu stiu daca ar avea atatia bani pentru psiholog..

Apropo, cam cat e ora la psiholog, la noi?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 27.12.2016, 12:48:15
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Apropo, cam cat e ora la psiholog, la noi?
E o plajă foarte largă, depinzînd de mulți factori. Nu merge cu tarif fix, mai ales că mulți clienți sunt sărmani, alții au depresie tocmai/și din cauza situației financiare etc.
În general, onorariul se negociază, face parte din contractul de început al relației.

P.S. Mai greu e cu pipițele și pipuții. Snobii și snobinetele care au o "carieră de succes" se simt jigniți dacă le ceri mai puțin decât "valorează" ei. Ei se măsoară pe ei înșiși și pe ceilalți oameni în bani, așa că ești silit să le ceri mult - ca semn de respect. Altfel îi "confuzezi", le sporești disconfortul, le provoci "disonanță cognitiv-afectivă" etc. Plaja lor de așteptări e foarte rigidă, sunt ca bebelușii ăia răsfățați care se sparie și urlă din orice. Deci să nu cobori, cumva, sub 150-200 Euro/ședință, că bagi omu-n balamuc!...:))

P.P.S. Găsești pe net tarifele. Eu nu mai sunt interesat de multă vreme dar am auzit că e o medie în jur de 100 lei. Zice google....
Reply With Quote
  #213  
Vechi 27.12.2016, 13:08:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci problema e mai degraba teoretica decat practica, la tarifele astea majoritatea romanilor n-au ce sa caute la psiholog..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 27.12.2016, 16:41:48
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Frate, mi-a zis un doctor un adevăr trist: sănătatea e un lux...
Într-adevăr.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 27.12.2016, 16:56:18
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Plaja lor de așteptări e foarte rigidă, sunt ca bebelușii ăia răsfățați care se sparie și urlă din orice. Deci să nu cobori, cumva, sub 150-200 Euro/ședință, că bagi omu-n balamuc!...:))
Cere frate 1500 , 2000 de euro /ședință și apoi le spui că n-au ei valoarea aia , astfel ambitionandu-i sa-tzi dovedească contrariul in buzunarul tau .
Folosește și tu psihologia inversa
Reply With Quote
  #216  
Vechi 27.12.2016, 16:56:57
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci problema e mai degraba teoretica decat practica, la tarifele astea majoritatea romanilor n-au ce sa caute la psiholog..
De aceea avem psihiatru unde ne da bomboane eftine
Reply With Quote
  #217  
Vechi 27.12.2016, 18:43:09
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Cere frate 1500 , 2000 de euro /ședință și apoi le spui că n-au ei valoarea aia , astfel ambitionandu-i sa-tzi dovedească contrariul in buzunarul tau .
Folosește și tu psihologia inversa
Eeeei, mare vorbă ai spus! Chiar dacă ai glumit nițel.

Nu poci frate, nu poci și basta.
Din nenorocire sunt creștin, d-ăla prost, tradițional, sentimental, milos și oleacă onest.
De aici toată tragedia.
Na, c-am spus-o.....
Reply With Quote
  #218  
Vechi 27.12.2016, 18:46:21
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
De aceea avem psihiatru unde ne da bomboane eftine
Nu-i chiar așa. Omu mai are și creier, nu doar psihic.
Psihiatrii fac treabă foarte bună pe creierașul și corpul nostru (sistem nervos, endocrin etc.) dar ea trebe completată.
Mereu zic: psihiatru, apoi psihoterapie și, mai presus de toate, la timpul potrivit, angajare serioasă în treburile mântuirii, în Biserică.
Asta-i filosofia mea, deocamdată, iar alte opinii le găsesc deplasate. Când e vorba de oameni care, evident, au mai întâi nevoie de psihiatru (depresii organice, fobii, tulburări psihotice, adicții etc.).
Reply With Quote
  #219  
Vechi 28.12.2016, 14:12:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Are dreptate Copacel, la noi se merge direct pe varianta psihiatru.

Si chiar si ajunsi acolo, li se da reteta lunara - care ii baga in mormant, internarea cand medicamentatia zilnica nu functioneaza si cam atat.

Dar sunt oameni plini de frustrari, neimpliniri, nu vorbeste nimeni cu ei, despre frustrarile lor si cei apropiati - daca mai au apropiati, ii iau drept bolnavi si cam atat.

Nici macar de cazurile in care boala ia forme de violenta periculoasa pentru societate, nu exista o procedura si legislatie clara, vecinii, apropiatii sunt pasati de la politie la psihiatrie si invers, toti dau din umeri pana mai moare cineva.

Stati sa vedeti cand unul din asta o sa arunce in aer un bloc intreg cu aragazul..ce scadal, uite dom'le aveam o probleme in societate si nu stiam, imediat dam legi, mai formam 5 comisii cu rude de politicieni si se rezolva, gata, dormiti linistiti in continuare.

Desi e posibil sa se fi intamplat deja si treaba musamalizata, da dom'le ..l-a uitat deschis, se mai intampla.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.12.2016 at 14:16:39.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 28.12.2016, 15:25:24
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Da, Alin, la noi sunt frecvente astfel de practici - din păcate.
E reflexul aceleiași comodități și neseriozități care se manifestă și în alte buzunare ale halatului social unde suntem peticiți cu toții.
Sau, dacă vreți, aceeași șmechereală tâmpă a unui sistem unde totul e luat în răspăr și unde formalismul e soluția șmecherească a românașului resemnat, fără vreun alt orizont decât al maidanului tradițional.
Că e vorba de spitale, de școli, de alte forme instituționalizate ori particulare pentru educație și sănătate - legea e formalismul și șmechereala. Cât de bine a învățat românul să se "protejeze", să se sustragă, să dribleze pe toți și pe toate (fentîndu-se, evident, mai întâi pe el însuși) în baza unor justificări care de care mai halucinante, mai stupide, mai jenante...
Din fericire mai sunt oameni (puțini) care iau lucrurile în serios și, tocmai din acest motiv solicită ajutor și de la medic și de la psiholog și de la preot. Că în lumea bolnavă în care ne ducem traiul, tocmai aceasta a devenit calea de salvare a demnității omenești și a vieții.
În rest, rătăciri care mai de care mai nesănătoase și mai distructive.
Reply With Quote
Răspunde