Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 15.05.2011, 08:48:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Chiar astăzi, la Sf. Liturghie, am să mă rog pentru sufletul soțului dv, Vasile.
Odihna veșnică dă-i-o lui, Doamne, și lumina cea neînserată să-i strălucească lui ! Odihnească-se în pace !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #232  
Vechi 15.05.2011, 14:43:39
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

[quote=stasylena;359129]

Ca Dumnezeu a ales sa nu raspunda rugaciunilor noastre pentru vindecarea trupului, cu siguranta asta e solutia benefica noua, tuturor.

Aspectul cel mai important consta in faptul ca un om, in urma acestei suferinte, si-a salvat sufletul.

Boala asta a fost o binecuvantare, nu un cosmar.

am cautat , in primul rand , vindecarea sufletului si salvarea lui, am plecat ochii mintii la Sfintele Icoane, ne-am bucurat de darul de mare pret al Sfantului Ierarh Nectarie, de Sfantul Maslu si Sfinta si Dumnezeiasca Impartasanie. QUOTE]



Fara cuvinte!
Multumesc Elena. Ne-ai aratat pe viu o lectie de depasire a suferintei prin acceptarea ei ca mod de a curata sufletul; o lectie a sotului tau ca a inteles ca boala ii e spre mantuire, o lectie ca a inteles paradoxul Crucii si cuvintele lui Hristos: "cine va voi să-și scape viata, o va pierde; dar cine si-o va pierde pentru Mine, o va afla".

Hristos sa-l primeasca in bratele Lui iar pe voi sa va mangaie!

''sfarsit crestinesc vietii noastre...si raspuns bun la infricosatoarea judecata a lui Hristos, de la Domnul sa cerem"

Last edited by delia31; 15.05.2011 at 14:46:23.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 15.05.2011, 15:05:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte!
Vasile a fost un fericit, si-a dus crucea si acum a ajuns in rai.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 15.05.2011, 15:21:54
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Dumnezeu sa-l ierte!

Elena draga, Dumnezeu sa-l ierte pe dragul tau Vasile si sa-l aseze in vesnica LUI pace!

Domnul sa va ocroteasca pe voi doua, ingerii lui pazitori !
Reply With Quote
  #235  
Vechi 15.05.2011, 16:02:22
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de stasylena Vezi mesajul

Ca Dumnezeu a ales sa nu raspunda rugaciunilor noastre pentru vindecarea trupului, cu siguranta asta e solutia benefica noua, tuturor.

Aspectul cel mai important consta in faptul ca un om, in urma acestei suferinte, si-a salvat sufletul.

Boala asta a fost o binecuvantare, nu un cosmar.

am cautat , in primul rand , vindecarea sufletului si salvarea lui, am plecat ochii mintii la Sfintele Icoane, ne-am bucurat de darul de mare pret al Sfantului Ierarh Nectarie, de Sfantul Maslu si Sfinta si Dumnezeiasca Impartasanie.
Fara cuvinte!
Multumesc Elena. Ne-ai aratat pe viu o lectie de depasire a suferintei prin acceptarea ei ca mod de a curata sufletul;
o lectie a sotului tau ca a inteles ca boala ii e spre mantuire, o lectie ca a inteles paradoxul Crucii si cuvintele lui Hristos: "cine va voi să-și scape viata, o va pierde; dar cine si-o va pierde pentru Mine, o va afla".

Hristos sa-l primeasca in bratele Lui iar pe voi sa va mangaie!

''sfarsit crestinesc vietii noastre...si raspuns bun la infricosatoarea judecata a lui Hristos, de la Domnul sa cerem"
Chiar fara cuvinte...

Dumnezeu sa-l odihneasca pe Vasile alaturi de cei drepti si sa-i ierte lui toate pacatele facute pe pamant cu voia sau fara voia sa! Pe voi sa va intareasca Dumnezeu iar Maica Domnului sa va ocroteasca si sa va aibe mereu sub Sfantul Ei Acoperamant!

Last edited by Melissa; 15.05.2011 at 16:10:38.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 15.05.2011, 17:34:44
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Sunt cu inima alaturi de familia atat de greu incercata si care si-a purtat cu mare demnitate crucea, o cruce atat de grea dar cred ca si rasplata e pe masura. Lectie de credinta pe viu. Lectie de smerenie, lectie de iubire. Ma inclin.
Dumnezeu sa-l ierte pe fratele Vasile si sa-l odihneasca cu dreptii Sai! Amin.
Har, smerenie si jertfa de sine (cat de bine i se potrivesc lui Vasile).
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 15.05.2011, 17:56:22
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Hristos a inviat!

Sincere condoleante! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! Va imbratisez.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 15.05.2011, 18:00:06
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-i ierte orice gresala ar fi savarsit, cu voie sau fara de voie.
Doamne, primeste-l in locasurile sfintilor, unde dreptii se odihnesc si rasplateste-i cu darurile Tale toata suferinta indurata in viata pamanteasca!

Maica buna, mijloceste pentru sufletul robului tau!Amin.

Sa va aline Dumnezeu durerea si sa va intareasca in acest necaz.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 15.05.2011, 20:10:20
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În acestă după-amiază am fost la Capela Cimitirului (o bisericuță minunată în miniatură) unde se odihnește Vasile, având alături cu mare dragoste pentru toți acei care vin să-l vadă pe Elena și pe Anastasia.
Stând împreuna cu ei am avut senzația că mă aflu în vizită la o familie de oameni tineri care se iubesc mult.
Aș vrea să vă mărturisesc că nu am văzut (și am ceva ani) pe cineva mort care să arate așa.
O frumusețe duhovnicească mai presus de cuvinte și o pace de nedescris îi luminează fața tânără. Nu exagerez cu nimic dacă vă spun că arată ca un sfânt și are un zâmbet de împăcare și o mare liniște pe față.
Privindu-l mi-am spus că într-adevăr, moartea nu există pentru acei care sunt împăcați cu Dumnezeu.
Veșnica lui pomenire.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 15.05.2011, 20:22:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Privindu-l mi-am spus că într-adevăr, moartea nu există pentru acei care sunt împăcați cu Dumnezeu.
Veșnica lui pomenire.

Asa este. Eu nu stiu cum as fi putut trece peste moartea bunicii, daca nu as fi avut credinta in Dumnezeu.
Sa nu uitam ca ne aflam in comuniune cu cei adormiti intru credinta si iubire si sunt sigura ca si Elena si Anastasia simt acelasi lucru.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nevoie de ajutor urgent Mtcrysty17 Generalitati 34 13.02.2011 10:04:53
Ajutor Urgent gmariusg Generalitati 21 28.09.2010 19:03:57
ajutor urgent padrevicentiu Generalitati 4 08.07.2010 14:19:58
Nevoie de ajutor urgent costel Umanitare 3 12.01.2009 19:00:58
AJUTOR URGENT roxanica Generalitati 5 27.12.2007 13:09:05