Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #471  
Vechi 16.07.2009, 14:09:20
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maximus Vezi mesajul
Constat cu tristete ca desi am postat punctual anumite versete nu mi se raspunde decat generalizat.Citatele mele au fost majoritatea din Noul Testament si totusi au fost in totalitate ignorate sau necitite.Astept inca punctual macar un reply la argumentele mele.Multumesc tuturor!
Doamne-ajuta!
Uite frate ce ai scris ca nu intelegi: Iata doar cateva exemple din Sf.Scriptura care pun la grea incercare explicatiile doctrinare despre Duminica.

De ce frate nu citesti ce ti-am scris? Cum vrei sa intelegi o "doctrina" daca nu stii cheia in care se citeste. Orice lege se intelege in litera si in spiritul ei. Fratia ta vrei sa o intelegi numai in litera ei. Si ai obtinut rezultatele pe care le-ai obtinut. Te vei contrazice la nesfarsit cu fiecare dintre noi privind semantica si semnificatiile unui text. Daca ai fi receptat ce ti-am scris cu litere mari, ai fi citit macar despre Sfintii Constatin si Elena

http://www.crestinortodox.ro/vietile...antin-si-elena

[SIZE=5]si ai fi vazut au trait dupa ce au fost scrise cartile care alcatuiesc Noul Testament. Cum vrei sa gasesti in Noul Testament referire la Duminica, ca zi inchinata Domnului, in aceste conditii????!!![/SIZE]

Fiecare dintre noi cunoaste in masura in care este dispus sa fie deschis la nou si in masura in care Dumnezeu ii da intelepciunea sa discearna intre bine si rau. Eu te invit pe vapor sa traversam oceanul, fratia ta vrei sa-l treci inot. Cum vrei.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #472  
Vechi 16.07.2009, 15:44:03
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsm Vezi mesajul

[COLOR=blue]"Caci daca le-ar fi dat Iosua odihna, Dumnezeu nu ar mai vorbi, dupa aceea de o alta zi.Ramane, dar, o odihna ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu"EVREI 4,8,9[/COLOR]

[COLOR=#0000ff]Ce inseamna oare "ca cea de Sabat"? De ce este scris asa in traducerea dumneavoastra?


[SIZE=3][COLOR=black]Va repostez varianta in original, cu traducerea cuvant cu cuvant in limba romana a textului din Evrei 4:9. [/COLOR][/SIZE]
[/COLOR][COLOR=#0000ff][/COLOR]
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
[COLOR=#0000ff][COLOR=#000000]Iata cum suna versetul in limba greaca si traducerea lui, cuvant cu cuvant:
"Ara [ Deci ] apoleipetai [ ramane inca ] Sabatismos [ sarbatoarea Sabatului ] to lao [ poporului ] tu Theu [ lui Dumnezeu ]."

Adica:[/COLOR][COLOR=#000000]"Deci, ramane inca, sarbatoarea sabatului (sambetei), pentru poporul lui Dumnezeu"[/COLOR][/COLOR]

Va rog sa luati in considerare aceasta traducere.
[COLOR=#0000ff][COLOR=#000000]Unde vedeti expresia "ca cea"? Exista in traducerea Dumitru Cornilescu (o traducere buna, dar cu mici greseli).[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#0000ff][COLOR=#000000][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#0000ff][COLOR=#000000]Si va rog sa luati in considerare si traducerile vechi ortodoxe:[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
[COLOR=#0000ff]
[SIZE=3][COLOR=black]"Iata dara au ramas serbarea sambetei narodului lui Dumnezeu." - Biblia de la Bucuresti, 1688.

"Deci dar ramane inca repaus de sambeta pentru poporul lui Dumnezeu." - Biblia Nitzulescu, 1905.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]Astept sa-mi raspundeti la o intrebare, pe care o repet. Care traducere ortodoxa este corecta? Cea a vechilor ortodocsi sau cea a lui Bartolomeu Anania? Intreb asta pentru ca difera foarte mult intre ele ca inteles. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#000000][/COLOR][/SIZE]

[/COLOR][COLOR=#0000ff]
Citat:
În prealabil postat de vsm Vezi mesajul
[/COLOR]
Citat:
În prealabil postat de vsm Vezi mesajul
[COLOR=#0000ff]Credeti ca Sabatul este mai important decat Mantuitorul/Iubirea?


[SIZE=3][COLOR=black]Cred ca cel mai important este Domnul Sabatului (vezi Marcu 2:28). Pazirea zilei a saptea (sambata) este un mod de a-l onora pe Cel ce se numeste Domn al sambetei. Este important si modul in care pazesti singura zi din saptamana, sfintita si binecuvanta da Dumnezeu (ziua a saptea). Una este sa o pazesti asa cum ne-a invatat Domnul Iisus Hristos, alta este sa o pazesti precum fariseii. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#000000][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#000000][/COLOR][/SIZE]
Citat:
În prealabil postat de vsm Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsm Vezi mesajul
[/COLOR]
[COLOR=#0000ff]Treimea Sfanta si Maicuta Domnului inseamna mult pentru dreptcredincios...Mantuitorul a crescut in pantecele acelei fete minunate care a acceptat sa-L primeasca desi stia ca ar putea fi ucisa de evrei![/COLOR]

[COLOR=#0000ff]Maicuta Domnului este slavita de dreptcrediciosi si tratata ca o simpla femei de dumneavoastra. Cum puteti gandi la Ea ca la o simpla femeie?[/COLOR]
[COLOR=black]



[/COLOR]
Ce faceti dvs. se cheama diversiune. Parca discutam de falsurile din traducerea Bartolomeu Anania (mai exact, verstele din Evrei 4:8 si 9). Ati sarit la alt subiect. Ma tem ca nici pe acesta nu o sa-l putem lamuri. Vom ajunge intr-o faza a discutiei, care nu o sa va convina, si veti sari la alt subiect.

Referitor la cinstirea Mariei, mama Domnului Iisus Hristos. Toti crestinii stiu ca Maria, mama Domnului, este o persoana unica. Rolul cu care Dumnezeu a binecuvantat-o o face deosebita. Dar, dvs. vreti sa fiti mai presus decat Sfintii Apostoli. Faptul ca acestia nici macar nu au pomenit-o in epistolele lor, nu va spune nimic?

Cand mai aveti intrebari referitoare la slavirea si inchinarea la Maria, mama Domnului Iisus Hristos, cautati sa aflati de la Sfintii Apostoli raspunsul.
  #473  
Vechi 16.07.2009, 15:51:04
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

[SIZE=5]si ai fi vazut au trait dupa ce au fost scrise cartile care alcatuiesc Noul Testament. Cum vrei sa gasesti in Noul Testament referire la Duminica, ca zi inchinata Domnului, in aceste conditii????!!![/SIZE]
Aveti dreptate. Despre pazirea primei zile a saptamanii (duminica), nu gasiti nici o invatatura in Sfanta Scriptura. "Dumnezeu a binecuvantat si a sfintit ziua a saptea". Este singura zi din saptamana despre care se spune acest lucru.
  #474  
Vechi 16.07.2009, 15:52:41
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
[/u][/b][/font]
Faptul ca acestia nici macar nu au pomenit-o in epistolele lor, nu va spune nimic?
Litanu, am precizat in alt topic ca maica Domnului este pomenita in Galateni 4:4. Dar nu i se precizeaza numele acolo, ci doar se spune ca Hristos s-a nascut din femeie.
  #475  
Vechi 16.07.2009, 16:07:59
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de naephius Vezi mesajul
Litanu, am precizat in alt topic ca maica Domnului este pomenita in Galateni 4:4. Dar nu i se precizeaza numele acolo, ci doar se spune ca Hristos s-a nascut din femeie.
Am citit acea postare. Consider ca in Galateni 4:4 se vorbea despre Domnul Iisus Hristos si era specificata, printre altele, natura sa umana ("nascut din femeie"). Nu cred ca Sfantul Apostol Pavel avea intentia de a vorbi de altcineva, in afara de Hristos. Totusi, ca sa nu supar, pe viitor voi renunta la formularea "nici nu au pomenit-o in epistolele lor".
  #476  
Vechi 16.07.2009, 16:48:32
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Am citit acea postare. Consider ca in Galateni 4:4 se vorbea despre Domnul Iisus Hristos si era specificata, printre altele, natura sa umana ("nascut din femeie"). Nu cred ca Sfantul Apostol Pavel avea intentia de a vorbi de altcineva, in afara de Hristos. Totusi, ca sa nu supar, pe viitor voi renunta la formularea "nici nu au pomenit-o in epistolele lor".
Totusi, nu cred ca trebuie sa renunti a sustine faptul ca "nu e pomenita decat o singura data, cel mult, in epistolele lor". :)
  #477  
Vechi 16.07.2009, 16:52:22
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Despre pazirea primei zile a saptamanii (duminica), nu gasiti nici o invatatura in Sfanta Scriptura.
Esti sigur? Ia citeste si tu Noul Testament,ca ma indoiesc ca ai facut-o atata timp cat poti spune asemenea tampenii (ca sa nu le zic erezii). Sau si daca ai citit,ai facut-o degeaba,caci tot orb ai ramas! Ca si cel caruia i s-au deschis ochii la Scaldatoarea Siloamului,pana sa ajunga in fata lui Hristos.
  #478  
Vechi 16.07.2009, 17:19:21
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Esti sigur? Ia citeste si tu Noul Testament,ca ma indoiesc ca ai facut-o atata timp cat poti spune asemenea tampenii (ca sa nu le zic erezii). Sau si daca ai citit,ai facut-o degeaba,caci tot orb ai ramas!
Domnule Nevrednicul, va sugerez cu respect sa fiti mai temperat in afirmatii. Eventual sa exemplificati acea "invatatura despre pazirea primei zile a saptamanii (duminica)" cu un verset biblic. In absenta acestei exemplificari, va veti afla dvs. insiva sub incidenta propriilor cuvinte. Asteptam raspuns. Multumesc.
  #479  
Vechi 16.07.2009, 18:23:40
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Domnule Nevrednicul, va sugerez cu respect sa fiti mai temperat in afirmatii. Eventual sa exemplificati acea "invatatura despre pazirea primei zile a saptamanii (duminica)" cu un verset biblic. In absenta acestei exemplificari, va veti afla dvs. insiva sub incidenta propriilor cuvinte. Asteptam raspuns. Multumesc.
Noi,crestinii ortodocsi,serbam duminica pentru ca:
- E ziua cea dintai a creatiei
- E ziua in care a inviat Domnul
- E ziua in care S-a pogorat Sfantul Duh peste Sfintii Apostoli
- E ziua in care s-a oficiat inca de la inceput,in Biserica crestina, "frangerea painii" adica Sfanta Liturghie!

Pentru aceste motive Sfintii Apostoli si primii crestini numeau aceasta zi "Ziua Domnului" si o serbau prin adunari de rugaciune si slujba,impreunate cu savarsirea Sfintei Euharistii,precum si cu felurite fapte de milostenie. Dupa cum spuneam,marturie ne stau cele scrise chiar in Sfanta Scriptura: Fapte 20,7; I Corinteni 16,2; Apocalipsa 1,10.

Multumit?
  #480  
Vechi 16.07.2009, 19:35:41
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maximius
Revin cu promisiunea facuta...Iata doar cateva exemple din Sf.Scriptura care pun la grea incercare explicatiile doctrinare despre Duminica.


Iată ce scriu evangheliile, adică Legea cea nouă despre ținerea sâmbetei:
Col 2.16-17 "Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, [COLOR=#ff0000]sau la sâmbete[/COLOR], care sunt umbră celor viitoare iar trupul (este) al lui Hristos."

Ioan 5.18 "Deci pentru aceasta căutau mai mult iudeii să-L omoare, nu numai pentru [COLOR=#ff0000]c[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000] dezlega sâmb[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]ta[/COLOR], ci și pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său, făcându-Se pe Sine deopotrivă cu Dumnezeu."
Faptul că unii crestini evrei erau inclinati să tină incă sâmbăta e atestat de Biblie. Majoritatea primilor crestini erau de origine evreiască, iar unii dintre ei mai cinsteau vechea zi evreiască: Sabatul. Insă Pavel le atrage ferm atentia că acest lucru NU e obligatoriu:
Rom.14.6 "Cel ce ține ziua, o ține pentru Domnul; și cel ce nu ține ziua, nu o ține pentru Domnul. Și cel ce mănâncă pentru Domnul mănâncă, căci mulțumește lui Dumnezeu; și cel ce nu mănâncă pentru Domnul nu mănâncă, și mulțumește lui Dumnezeu."
Marcu 2.23-28 "Si pe când mergea El intr-o sâmbătă prin semănături, ucenicii Lui, în drumul lor, au inceput să smulgă spice. Si fariseii Ii ziceau: Vezi, de ce fac sâmbăta ce nu se cuvine?... Si le zicea lor: Sâmbăta a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă. Astfel că Fiul Omului este domn si al sâmbetei. ".
Cum să le ceră Hristos care era Dumnezeul intrupat, (Fiul Omului), Acelasi care a creat lumea si a dat legile, ucenicilor Săi să tină sâmbăta fariseilor, dacă El Insusi, nu a tinut-o?

Hristos a împlinit și a înlocuit legea veche cu porunca iubirii:

Gal.5.14 „Caci toata Legea se cuprinde într-un singur cuvânt, în acesta: Iubeste pe aproapele tau ca pe tine însuti."
Luca 16.16 „Legea si proorocii au fost pâna la Ioan; de atunci împaratia lui Dumnezeu se binevesteste și fiecare se sileste spre ea."
Matei 5.17-18 Sa nu socotiti ca am venit sa stric Legea sau proorocii; n-am venit sa stric, ci sa împlinesc. Caci adevarat zic voua: Înainte de a trece cerul si pamântul, o iota sau o cirta din Lege nu va trece, pâna ce se vor face toate.
Marcu 14.24 „Si a zis lor: Acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru multi se varsa.
Romani 10.4 Caci sfârsitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede.
Evrei 9.10 [COLOR=#ff0000]"darurile si jertfele ce se aduceau n-aveau putere sa desavârseasca cugetul închinatorului. Acestea erau numai legiuiri pamântesti - despre mâncaruri, despre bauturi, despre felurite spalari - si erau porunci pâna la vremea îndreptarii[/COLOR]."
Efeseni 2. 15-16 "Desfiintând vrajmasia în trupul Sau, legea poruncilor si învataturile ei, ca, întru Sine, pe cei doi sa-i zideasca într-un singur om nou și să întemeieze pacea


Interdicția de a consuma carne de porc și zeciuiala sunt practici care nu există în cele zece porunci scrise pe table și totuși secta adventistă le ține cu aceași strictețe pentru că așa a propovăduit profetesa mincinoasă care a fondat-o: Ellen White.

De exemplu, tăierea împrejur e o poruncă care s-a dat lui Avraam în Cartea Facerii înainte de apariția poporului evreu și era o lege veșnică:
Fac.17 10-13 "Iar legământul dintre Mine și tine și urmașii tăi din neam în neam, pe care trebuie să-l păziți, este acesta: toți cei de parte bărbătească ai voștri să se taie împrejur… Numaidecât să fie tăiat împrejur cel născut în casa ta sau cel cumpărat cu argintul tău și legământul Meu va fi însemnat pe trupul vostru, [COLOR=#ff0000]ca leg[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]mânt ve[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ș[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]nic[/COLOR]."
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Convertirea unui adventist la ortodoxie kesarion_breb Secte si culte 12 02.08.2010 16:33:30