Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.11.2009, 20:40:51
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
multumesc pentru raspuns. si poate sluji si fara sa se mai recasatoreaca?
NU este recasatorire pt preot!!! Daca a ramas singur, sa isi duca Crucea singur, daca vrea sa se recasatoreasca, renunta la Preotie!!! Daca nu, poate merge la Manastire!!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.11.2009, 20:42:22
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
NU este recasatorire pt preot!!! Daca a ramas singur, sa isi duca Crucea singur, daca vrea sa se recasatoreasca, renunta la Preotie!!! Daca nu, poate merge la Manastire!!!
am inteles.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.11.2009, 20:50:55
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Trebuie anuntat Protopopul si sa vina si sa stabileasca ORDINEA in Parohie! Daca nu rezolva nimic, trebuie anuntat Episcopul locului de care apartine Parohia! Daca preotul respectiv este divortat pt ca el a vrut asta, datorita Preotesei infidele, sau alte probleme, NU MAI POATE SLUJI!!! Numai daca ea la parasit pt motive neintemeiate si de care preotul nu este VINOVAT CU NIMIC!!! In astfel de conditii el poate sluji si predica!!! Dar altfel NUMAI Epsicopul decide!!!
Parerile pot fi impartite si la episcopi ..iar daca acel preot vrea cu ADEVARAT PROPRIA MINTUIRE ..sa citesca PRAVILA DE L A GOVORA ,unde scrie ce spun SFINTII PARINTI IN LEGATURA CU ACEASTA PROBLEMA ..CACI EPISCOPII nu stim ..cit de laxi sint in privinta acestui subiect.De fappt ei ,episcopii tre sa se conduca dupa pravila de la GOVORA ..fara pogaoraminte..caci este vb.de mintuirea unui suflet si de slujire preoteaca.!..nu-i lucru de saga asta.!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.11.2009, 20:53:20
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
NU este recasatorire pt preot!!! Daca a ramas singur, sa isi duca Crucea singur, daca vrea sa se recasatoreasca, renunta la Preotie!!! Daca nu, poate merge la Manastire!!!
drept grait-ai
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.11.2009, 21:27:41
byank_nico byank_nico is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2009
Mesaje: 4
Implicit

Eu stiu ca un preot divortat nu poate spovedi dar in nici intr-un caz sa nu mai slujeasca sau sa predice.....dar pe noi nu ar trebui sa ne intereseze asa ceva..."Nu judecati ca sa nu fiti judecati"noi trebuie sa avem grija de sufletul nostru iar ptr aproapele nostru tot ce putem face e sa ne rugam...Iar recasatorie ptr preot nu mai exista...daca a ramas singur trebuie sa-si duca Crucea asa cum e sau sa se retraga in manastire......
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.11.2009, 22:02:41
JohndaRuss JohndaRuss is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
poate un preot divortat sa predice? stiu ca preotii nu pot divorta decat f greu. dar sa predice, fiind divortat si nerecasatorit nu am mai auzit.
Nu este de competența nostră să analizăm daca poate sau nu poate dar cred că important este și cine a intentat divorțul. Dacă preoteasa, din motive care nu au legătură cu vreo abatere a preotului de la canoane, doreștet să divorțeze, nu cred că se impune ca preotul să nu mai slujească. Dar acestea le decide arhiereul care răspunde de activitatea preotului și, așa cum am spus, această pb este este o palarie prea mare pentru noi !
__________________
Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este Împărăția Cerurilor.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.11.2009, 22:16:14
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JohndaRuss Vezi mesajul
Nu este de competența nostră să analizăm daca poate sau nu poate dar cred că important este și cine a intentat divorțul. Dacă preoteasa, din motive care nu au legătură cu vreo abatere a preotului de la canoane, doreștet să divorțeze, nu cred că se impune ca preotul să nu mai slujească. Dar acestea le decide arhiereul care răspunde de activitatea preotului și, așa cum am spus, această pb este este o palarie prea mare pentru noi !
eu nu vreau sa analizez ci doar sa stiu. daca-i vorba de palarie prea mare pt noi, sunt multe subiecte care ne depasesc
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.11.2009, 22:21:10
JohndaRuss JohndaRuss is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
eu nu vreau sa analizez ci doar sa stiu. daca-i vorba de palarie prea mare pt noi, sunt multe subiecte care ne depasesc
Nu cred ca iti va oferi cineva un raspuns clar. cred ca diferă de la caz la caz. Părerea mea
__________________
Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este Împărăția Cerurilor.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.11.2009, 22:28:23
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JohndaRuss Vezi mesajul
Nu cred ca iti va oferi cineva un raspuns clar. cred ca diferă de la caz la caz. Părerea mea
teoretic ar tb sa fie raspunsuri clare, n-ar tb sa existe ambiguitati, parerea mea
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.11.2009, 23:59:36
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Exista raspuns clar. Episcopul locului decide pentru fiecare caz in parte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rog sa imi raspunda un preot!! Andreea002 Morala Crestina 5 30.12.2012 12:46:02
Preot necasatorit bluester Preotul 3 05.01.2012 00:18:20
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 19:18:46
PREOT alexandra Preotul 24 20.01.2007 23:47:25
casatorit, divortat. pot sa ma cunun iar? ion_cu_vaca Nunta 18 26.11.2006 14:21:57