Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.04.2012, 19:35:01
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfanta Scriptura- citire sau interpretare

Buna ziua!

Am vizionat multe discutii in care multa lume, inclusiv femei au interpretat pasaje din Scriptura si vreau sa intreb, mai bine zis sunt intrigata si vrea sa aflu cu ce drept se pune lumea sa interpreteze Biblia. Este voie sa interpretam, sa talmacim pentru altii care nu stiu sau pentru noi? Daca nu suntem preoti si mai ales daca suntem femei. Ma intereseaza doar punctul de vedere ortodox.

Personal, credeam ca mirenii nu au voie sa interpreteze Biblia, mi se pare o dovada de mandrie si un lucru periculos care poate duce la rastalmaciri si erezii.

Intrebarea este: Este ingaduit doar sa citim sau sa si interpretam?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.04.2012, 20:56:23
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Buna ziua!
...Intrebarea este: Este ingaduit doar sa citim sau sa si interpretam?
Da' de ce citești? Nu ca să înțelegi?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.04.2012, 14:27:15
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Da' de ce citești? Nu ca să înțelegi?
Citesti ca sa intelegi, dar poti interpreta si pentru altii, dupa cum te taie capul fara ajutorul unui preot sau fara carti ortodoxe care sa explice Scriptura?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.05.2012, 18:47:20
Marinescu Marinescu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2011
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Buna ziua!

Am vizionat multe discutii in care multa lume, inclusiv femei au interpretat pasaje din Scriptura si vreau sa intreb, mai bine zis sunt intrigata si vrea sa aflu cu ce drept se pune lumea sa interpreteze Biblia. Este voie sa interpretam, sa talmacim pentru altii care nu stiu sau pentru noi? Daca nu suntem preoti si mai ales daca suntem femei. Ma intereseaza doar punctul de vedere ortodox.

Personal, credeam ca mirenii nu au voie sa interpreteze Biblia, mi se pare o dovada de mandrie si un lucru periculos care poate duce la rastalmaciri si erezii.

Intrebarea este: Este ingaduit doar sa citim sau sa si interpretam?
Mantuitorul Insusi spunea in Evanghelia dupa Ioan, capitolul 5 cu versetul 39:

"Cercetati Scripturile....." = studiati, luativa timp pentru a citi si a cauta sa intelegeti cele citite acolo...
Cum poti sa intelegi daca Dumnezeu nu te ajuta dandu-ti Duhul Sfant care te invata, iti descopera intelesul ? (sta scris in Scripturi ca Duhul Sfant ne calauzeste in tot adevarul)...
Lasa-l pe Dumnezeu sa fie invatatorul, talmacitorul Scripturilor...oamenii (oricat de bine pregatiti ar fi nu pot intelege totul si explica totul).
Ereziile apar atunci cand cel care cerceteaza Scripturile nu tine cont de cateva reguli elementare de intelegere:

1. Contextul (istoric, cultural, spiritual, geografic) in care au fost scrise acele invataturi
2. Ce spun si alte texte din Scripturi despre acele texte pe care le cercetezi, caci Scriptura se explica pe ea insasi
3. Care e contextul biblic in care apare textele ce le studiezi. Citeste inainte si dupa pasajul pe care vrei sal intelegi ca sa ai o privire de ansambul.
4. Roaga- te lui Dumnezeu sati dea pricepere si smerenie in intelegerea celor citite.
5. Dupa ce ai inteles ce ai citit dute si pune in practica.

Doar asa , Scripturile vor fi clar intelese si nu te poti rataci
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.05.2012, 19:07:20
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Buna ziua!

Am vizionat multe discutii in care multa lume, inclusiv femei au interpretat pasaje din Scriptura si vreau sa intreb, mai bine zis sunt intrigata si vrea sa aflu cu ce drept se pune lumea sa interpreteze Biblia. Este voie sa interpretam, sa talmacim pentru altii care nu stiu sau pentru noi? Daca nu suntem preoti si mai ales daca suntem femei. Ma intereseaza doar punctul de vedere ortodox.

Personal, credeam ca mirenii nu au voie sa interpreteze Biblia, mi se pare o dovada de mandrie si un lucru periculos care poate duce la rastalmaciri si erezii.

Intrebarea este: Este ingaduit doar sa citim sau sa si interpretam?
Citesc, iar acolo unde nu inteleg sau am o nelamurire, daca consider ca e musai sa stiu, intreb preotul.
Dar de multe ori, ascultand omiliile, ne lamurim din cuvantul parintelui.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.05.2012, 22:14:15
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu multumiri pentru explicatii!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.05.2012, 23:14:37
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

biblia e scrisoarea de dragoste a Domnului nostru iubit pentru fiecare dintre noi.nu cred ca cineva se duce sa-si talmaceasca scrisoarea de dragoste altcuiva daca-l cunoaste pe iubit.daca nu-l cunoaste, atunci da.si nu cred ca cineva se duce cu scrisoarea de dragoste s-o interpreteze altora. e pentru tine diana vezi ce-ti spune iubitul tau Isus.asta e din misticismul ortodox deci se incadreaza
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.05.2012, 09:50:57
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Citesti ca sa intelegi, dar poti interpreta si pentru altii, dupa cum te taie capul fara ajutorul unui preot sau fara carti ortodoxe care sa explice Scriptura?
Dumnezeu ne-a lasat nu numai Sfanta Scriptura, ci si Sfanta Traditie, "viata Duhului Sfant in Biserica".

Si in plan personal, cand citim Sfanta Scriptura si scrierile Sfintilor Parinti, Domnul are grija sa sadeasca intru noi intelesul cel bun sau intelesuri tot mai inalte, prin Duhul Sfant, in masura in care ne ostenim ca viata noastra sa fie conforma Traditiei.

In Biserica citirea Sfintei Scripturi nu este un exercitiu intelectual, cum tinde a fi in mediul academic scolasticizat, trebuind a fi insotita de un intreg instrumentar auxiliar (dictionare, enciclopedii etc), cat intalnire vie si personala cu Dumnezeu-Cuvantul, ce trebuie insotita de un demers ascetic, de lepadarea patimilor si dobandirea virtutilor.

Fara acest demers necesar, nu vom intelege mai nimic nici din Sfanta Scriptura, nici din talcuirile Sfintilor Parinti si nici din predica preotului. Ne vom afla tot in intuneric.

Last edited by Marius22; 08.05.2012 at 09:54:44.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.09.2012, 13:34:33
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
biblia e scrisoarea de dragoste a Domnului nostru iubit pentru fiecare dintre noi.nu cred ca cineva se duce sa-si talmaceasca scrisoarea de dragoste altcuiva daca-l cunoaste pe iubit.daca nu-l cunoaste, atunci da.si nu cred ca cineva se duce cu scrisoarea de dragoste s-o interpreteze altora. e pentru tine diana vezi ce-ti spune iubitul tau Isus.asta e din misticismul ortodox deci se incadreaza
In concordanta cu diferite cercetari in domeniul lingvistic al scrierilor Noului Testament si din perspectiva contextului istoric in care s-au derulat evenimentele s-a ajuns ca concluzia conform careia oamenii din zona unde a predicat Mantuitorul in Galilea vorbeau un dialect numit ,,aramaica galileiana".Modul cum s-a ajuns la acesta concluzie este fascinant dar din pacate limita de timp pe care o am la dispozitie imi asasineaza orice posibilitate pentru o prezentare pe larg.S-a observat o problema,in critica textuala,aspect descoperit de Lietzmann.Hristos folosea notiunea de ,,Fiul Omului", o notiune cu profunde implicatii teologice,chiar si tradusa in greaca sau ebraica.Insa in dialectul respectiv de aramaica ea nu avea absolut nici o semnificatie de acest tip,un vorbitor al acelui dialect ar fi inteles pur si simplu ,,om"si atat,expresia nu avea corespondent religios in limba lor.In acest caz daca Hristos vorbea alt dialect al aramaicii fata de ei ramine o enigma cum reusea sa-i faca sa inteleaga mesajul din spatele sintagmei sau daca vorbea acelasi dialect atunci ramine o si mai mare enigma cum reusea sublinierea profund teologica a unei notiuni care pt multi din ascultatorii Sai era o simpla parafrazare pt un cuvant uzual.Ramine o enigma pentru mintea noastra moderna,dar la Fiul Omului asa ceva nu era o problema de nerezolvat ca la noi.

Cam asa si dvs,privit strict prin continutul sfatului dat,o trimiteti pe doamna/domnisoara cu pricina fix de unde a plecat si va fi la fel de nedumerita.Daca cumva i-ati fi dat si metodologia/metoda,cat de cat,ceva acolo,noi nefiind Mantuitorul pt a strapunge limitele intelegerii umana prin har, cum sa inteleaga sfatul dat probabil ca ati fi ajutat-o mai mult decat printr-o trimitere lipsita de orice substanta teologica spre o idee diluata intr-un fel de patetism deja desuet,fie si in lumea altor confesiuni.Si offtopic fata de dilema care o framanta pe dansa,daca va uitati cu atentie.Numai bine!:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.09.2012, 21:30:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
biblia e scrisoarea de dragoste a Domnului nostru iubit pentru fiecare dintre noi.nu cred ca cineva se duce sa-si talmaceasca scrisoarea de dragoste altcuiva daca-l cunoaste pe iubit.daca nu-l cunoaste, atunci da.si nu cred ca cineva se duce cu scrisoarea de dragoste s-o interpreteze altora. e pentru tine diana vezi ce-ti spune iubitul tau Isus.asta e din misticismul ortodox deci se incadreaza
Ce simplu ar fi domnule Nicolae , dar vezi dumneata , nu suntem atat de curati sufleteste , trupeste , si nu avem mintea intra tat de inteleptita , ca sa-I intelegem pe deplin si drept in Adevar mesajul , caci mintea noastra parazitata de tot felul de ganduri si ispite , ne joaca feste in deslusirea deplina a celor spuse ( scrise ). Noi avem acest "defect"si tot scormonim in scrierile Sfintilor Parinti si-n cele lasate de marii nostri Duhovnici , caci nu-i atat de simplu ca la dvs. , cand doar predicatorul "bisericii" din care faceti parte , are acest drept in diferite interpretari la texte voit modificate .
Asa ca sfatul Pelerinului e drept de urmat , caci n-ati facut decat s-o incurcati voit pe Tuns Diana !
Sa va lumineze Bunul Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Scriptura EDI Despre Sfanta Scriptura 0 09.06.2008 14:19:49
Tatal in Sfanta Scriptura samuel Despre Sfanta Scriptura 0 13.05.2008 01:23:37
Sfanta Scriptura danyel Despre Sfanta Scriptura 22 12.11.2007 23:39:18
Sfanta Scriptura Dodi Despre Sfanta Scriptura 6 24.03.2007 03:27:38