Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.04.2009, 07:49:04
catalinabalhui's Avatar
catalinabalhui catalinabalhui is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2009
Locație: Zimnicea(Jud.Teleorman)
Mesaje: 54
Question nunta crestina

In calitate de crestin ortodox nu imi plac petrecerile zgomotoase in care se danseaza tot felul de dansuri si se consuma alcool...si totusi am ajuns la momentul in care trebuie sa-mi organizez propria nunta.Imi doresc ceva simplu dar inaltator.Cum credeti ca ar fi bine sa procedez?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.04.2009, 14:20:39
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da,chiar este o intrebare buna avand in vedere sistemul de nunti din zilele noastre,dupa cum ai spus tu,tot mai zgomotoase si neinteresante.
Personal,nu sunt adepta petrecerilor,al zgomotului asurzitor,nici atat,si chiar ar fi interesant sa te gandesti cum ai dori sa se prezinte propria nunta,bine-nteles,tinand cont in acelasi timp si de dorintele nuntasilor,care,pe buna dreptate vor contribui si ei.
Am fost la nunta cumnatului meu,acum vre-o 3 ani,vreau sa spun ca muzica canta atat de tare incat nu mai suportam sa stau acolo,ajunsesem sa vorbim cu alti nuntasi de la aceiasi masa,efectiv,ragind unul la celalalt si parca tot abia ne auzeam.M-a exasperase zgomotul.Acesta este un aspect.
Apoi,nu inteleg de ce oamenii apeleaza la aceleasi meniuri de ani si ani de zile,de parca nu ar dori sa iasa dintr-un tipar,devenit deja monoton.
S-a cantat muzica populara aproape 90 % din repertoriul nuntii.Nu mi-a venit a crede,numai muzica populara!!!!????,pentru o nunta la oras,cu miri de la oras....Cert este ca,probabil asta se cere,fiindca am observat ca nuntasii nu s-au plictisit ci chiar au dansat aproape non-stop,populara era favorita lor,probabil,ei fiind majoritatea de prin mediul rural.
Am o prietena care este pe stilul vechi(ortodoxa),iar acolo nuntile se fac crestineste,acestea imbracand straiele unei sarbatori binecuvantate,astfel participand si preoti(rude sau prieteni),fiindca nunta nu se realizeaza cu muzica.Sincer,nu-mi dau seama cum ar arata o nunta cu muzica,macar asa una in surdina pe fundal,insa probabil ca este exact ca si un praznic imparatesc unde se ospateaza lumea.
Deci,trebuie sa te gandesti bine ce fel de nunta vrei sa ai,nu de alta,dar se presupune ca nunta o realizezi doar o singura data in viata,te orientezi si tu dupa caracterul invitatilor,caci daca ai unii mai lumesti asa,nu poti sa le faci praznic,caci vor ramane socati.Iar daca vrei neaparat sa se desfasoare intr-o atmosfera mai decenta si in conformitate cu aspectele spirituale,atunci este de preferabil sa faci o nunta mai restransa,fara prea mare bataie de cap,una mai in familie,cum se spune.
Oricum,iti doresc inspiratie frumoasa si totul sa fie bine!
CASA DE PIATRA,COPII SANATOSI SI PARINTII LOR INTELEPTI SI MEREU IUBITORI!!!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2009, 14:22:59
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

...am vrut sa spun,nu stiu cum ar arata o nunta "fara"muzica,macar una pe fundal...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.08.2009, 20:00:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalinabalhui Vezi mesajul
In calitate de crestin ortodox nu imi plac petrecerile zgomotoase in care se danseaza tot felul de dansuri si se consuma alcool...si totusi am ajuns la momentul in care trebuie sa-mi organizez propria nunta.Imi doresc ceva simplu dar inaltator.Cum credeti ca ar fi bine sa procedez?
uite aici o cuvantare foarte frumoasa a parintelui Nicolae Tanase - este ocazionata de o nunta, iar daca urmaresti tot clipul vei vedea si sala de petrecere, foarte cuminte si la locul ei.

http://video.crestinortodox.ro/deDRo...ae_Tanase.html

ca o parere personala, nu stiu cu muzica cum e mai bine, dar in ceea ce priveste alcoolul, cred ca vin e totusi musai sa pui la masa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.08.2009, 17:24:31
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=mirelat;159132]uite aici o cuvantare foarte frumoasa a parintelui Nicolae Tanase - este ocazionata de o nunta, iar daca urmaresti tot clipul vei vedea si sala de petrecere, foarte cuminte si la locul ei.

http://video.crestinortodox.ro/deDRo...ae_Tanase.html


Superb! de altfel ador conferintele tinute de parintele Nicolae Tanase;cand am fost prima prima data la o astfel de conferinta, organizata de ASCOR, am avut impresia ca este calugar, ca apoi sa aflu ca de fapt este preot de mir, casatorit si cu multi copii;nu-mi gasesec cuvintele sa-mi exprim sentimentele, un preot cu adevarat nascut pentru aceasta misiune
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.09.2010, 23:16:39
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de catalinabalhui Vezi mesajul
In calitate de crestin ortodox nu imi plac petrecerile zgomotoase in care se danseaza tot felul de dansuri si se consuma alcool...si totusi am ajuns la momentul in care trebuie sa-mi organizez propria nunta.Imi doresc ceva simplu dar inaltator.Cum credeti ca ar fi bine sa procedez?
Dupa mine ar fi de ajuns si o simpla cununie,fara zarva,cheltuieli si neintelegeri de la bani,daruri,cadouri,plicuri si alte desertaciuni lumesti care nu duc decat la dezbinari...Spor duhovnicesc in familie si prunci sanatosi si bineplacuti lui Dumnezeu...AMIN
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.09.2010, 12:02:08
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
uite aici o cuvantare foarte frumoasa a parintelui Nicolae Tanase - este ocazionata de o nunta, iar daca urmaresti tot clipul vei vedea si sala de petrecere, foarte cuminte si la locul ei.

http://video.crestinortodox.ro/deDRo...ae_Tanase.html

ca o parere personala, nu stiu cu muzica cum e mai bine, dar in ceea ce priveste alcoolul, cred ca vin e totusi musai sa pui la masa.
Si mie mi-a placut foarte mult!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nunta crestina maria32 Nunta 183 15.11.2011 12:03:19
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
nunta killerandrew Nunta 5 07.07.2009 12:55:29
nunta rizeab Nunta 1 23.09.2007 16:19:11
nunta copilu Nunta 1 25.07.2007 19:46:24