Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.09.2011, 20:14:53
Danut X Danut X is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2011
Mesaje: 44
Implicit

@MariS

Am scris mai sus.In Scriptura se spune ca criteriul Judecatii va fi credinta in Hristos : 'Cine crede nu va fi judecat, cine nu crede va fi judecat'.In cazul acesta judecata e partiala.Ce parere ai de lucrul acesta?Eu asta nu pot sa diger.Vreau sa cred ca e mai mult de deslusit.Si iarasi daca judecata va fi facuta de un om, chiar Dumnezeu-Om automat va fi partiala.Eu cred ca numai Dumnezeu ne poate judecata.Nu vad cum si de ce ne-ar judeca Iisus ca Dumnezeu-Om.Care este sensul si rostul unei asemenea judecati?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.09.2011, 20:17:17
Danut X Danut X is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2011
Mesaje: 44
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Da, poti sa le percepi si asa, insa termenul de Persoana te apropie mai mult, e mai cald, mai "uman", ca sa zic asa. Gandeste-te ca ar trebui sa iti spui "acum ma rog la Principiu: Marele si Dreptule Principiu, fie-ti mila de mine, neprincipialul!" sau altceva de genul: "Logosule, AtotLogic, ajuta un biet nerational si ilogic".
Har, smerenie si jertfa de sine.
Mintea, constiinta mea si sufletul meu fac parte din mine dar eu sunt o singura persoana, nu impartit in trei persoane.Fa-te mai clar cu persoanele.Sunt 3 corpuri distincte cu constiinta de sine?Daca da arata-mi ce sfant parinte spune asta.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.09.2011, 20:30:24
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut X Vezi mesajul
@MariS

Am scris mai sus.In Scriptura se spune ca criteriul Judecatii va fi credinta in Hristos : 'Cine crede nu va fi judecat, cine nu crede va fi judecat'.In cazul acesta judecata e partiala.Ce parere ai de lucrul acesta?Eu asta nu pot sa diger.Vreau sa cred ca e mai mult de deslusit.Si iarasi daca judecata va fi facuta de un om, chiar Dumnezeu-Om automat va fi partiala.Eu cred ca numai Dumnezeu ne poate judecata.Nu vad cum si de ce ne-ar judeca Iisus ca Dumnezeu-Om.Care este sensul si rostul unei asemenea judecati?
Acesta e un subiect foarte inalt si deobicei placut fariseilor si carturarilor. Ei stiu totul despre Judecata. Aici sunt prost, prost, prost. Stiu doar ca Fiul va face Judecata, dar nu asa cum ne inchipuim noi. Ea va fi demna de un Dumnezeu Iubitor, Multmilostiv, Atotstiutor si Drept. Mai mult nu stiu.
Sensul Judecatii este de a face separarea intre cei ce vor sa urmeze Domnului, sa se jertfeasca pe ei pentru semenii lor, asa cum S-a jertfit Hristos pentru toata omenirea si intre ceilalti, care vor sa urmeze egoismului din ei si sa faca doar voia lor.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.09.2011, 20:35:13
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut X Vezi mesajul
De ce sa fie trei Persoane?Nu pot fi subiecte din Dumnezeu : Principiu , Logos si Spirit?De ce sa fie Trei Persoane si nu trei parti a Unei singure persoane?
Nu sunt trei parti ale unui intreg, ci una singura, ce ni se dezvaluie in trei ipostasuri(persoane).Trinitatea reprezinta modelul communicational divin. Dumnezeu se cunoaste pe Sine si ca cel ce gandeste (Tatal) si ca cel gandit ( Fiul), doar are constiinta de Sine, din moment ce e o entitate perfecta. Gandindu-se pe Sine se reduplica ipostatic, insa nu se dubleaza ca fiinta, este Unul si Acelasi. Duhul Sfant reprezinta purcederea de la cel ce gandeste spre cel gandit. Nu poti spune ca Fiul este o parte din Tatal, ca e gresit. Trinitatea nu e 1/3+1/3+1/3= 1, mai degraba 1x1x1.

p.s din moment ce Judecata de Apoi va fi precedata de a doua venire a Lui Hristos, pentru restabilirea regatului Lui Dumnezeu pe pamant, a credintei, reinnoirea umanitatii cand va fi "un cer nou si un pamant nou", inseamna ca Dumnezeu te va judeca din postura de Dumnezeu intrupat (Dumnezeu-Fiu)

Last edited by ioanna; 22.09.2011 at 20:46:18.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.09.2011, 20:44:51
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut X Vezi mesajul
Mintea, constiinta mea si sufletul meu fac parte din mine dar eu sunt o singura persoana, nu impartit in trei persoane.Fa-te mai clar cu persoanele.Sunt 3 corpuri distincte cu constiinta de sine?Daca da arata-mi ce sfant parinte spune asta.
La Dumnezeu ca si la om e o singura fiinta. Diferenta este ca la om e o singura persoana, iar la Dumnezeu sunt trei Persoane. Esenta dumnezeiasca suporta mai multe persoane in aceeasi Fiinta. Esenta omeneasca nu suporta asa ceva. Asta ne spune ca dumnezeirea este preponderent personala, nu substantiala, esentiala. Faptura, in schimb, este mai mult substantiala sau corporala. Atentie, chiar si ingerii au "substanta" lor, desi incorporala, e totusi o esenta, nu sunt subiecte pure. Esenta noastra nu se poate compara, nu sufera asemanare cu esenta dumnezeirii. Sunt total altceva, de necomparat. Toti Sfintii Parinti spun asta, dar daca doresti citatul, aici stau rau, eu niciodata nu mi-am facut notite, ceea ce spun, spun din ce a ramas in mine, nu am carnetel cu adnotari, desi nu neg ca mi-ar fi prins bine sa am.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.09.2011, 20:57:06
Danut X Danut X is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2011
Mesaje: 44
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
La Dumnezeu ca si la om e o singura fiinta. Diferenta este ca la om e o singura persoana, iar la Dumnezeu sunt trei Persoane. Esenta dumnezeiasca suporta mai multe persoane in aceeasi Fiinta. Esenta omeneasca nu suporta asa ceva. Asta ne spune ca dumnezeirea este preponderent personala, nu substantiala, esentiala. Faptura, in schimb, este mai mult substantiala sau corporala. Atentie, chiar si ingerii au "substanta" lor, desi incorporala, e totusi o esenta, nu sunt subiecte pure. Esenta noastra nu se poate compara, nu sufera asemanare cu esenta dumnezeirii. Sunt total altceva, de necomparat. Toti Sfintii Parinti spun asta, dar daca doresti citatul, aici stau rau, eu niciodata nu mi-am facut notite, ceea ce spun, spun din ce a ramas in mine, nu am carnetel cu adnotari, desi nu neg ca mi-ar fi prins bine sa am.
Har, smerenie si jertfa de sine.
De ce sa fie Trei Persoane?Ce sens are ca Dumnezeu sa mai faca in Dumnezeu(chiar daca zici ca nu-i asa) si inca unul?Ca daca sunt persoane : O Persoana o naste inca doua Persoane.Chiar daca sunt Dumnezeu toate trei, tot Persoane sunt.Trei Dumnezei de aceasi fiinta.Care e sensul triplarii lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.09.2011, 21:00:31
Danut X Danut X is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2011
Mesaje: 44
Implicit

Nu uitati de Hristos , Judecatorul lumii. Spuneti despre aceasta.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.09.2011, 21:03:47
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut X Vezi mesajul
De ce sa fie Trei Persoane?Ce sens are ca Dumnezeu sa mai faca in Dumnezeu(chiar daca zici ca nu-i asa) si inca unul?Ca daca sunt persoane : O Persoana o naste inca doua Persoane.Chiar daca sunt Dumnezeu toate trei, tot Persoane sunt.Trei Dumnezei de aceasi fiinta.Care e sensul triplarii lui Dumnezeu?
E un proces de reflectie cognitiv, de cunoastere personala, de aici cele 3 ipostasuri personale sau 3 persoane, cum le spun unii. Nu se tripleaza ca Fiinta, nu sunt 3 constiinte diferite care gandesc separat, e Unul si Acelasi. Ti-am raspuns in mesajul anterior: Dumnezeu, gandindu-se pe Sine se reduplica ipostatic si se cunoaste pe Sine si ca cel ce gandeste (Tatal) si ca cel gandit (Fiul).
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.09.2011, 21:08:47
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut X Vezi mesajul
De ce sa fie Trei Persoane?Ce sens are ca Dumnezeu sa mai faca in Dumnezeu(chiar daca zici ca nu-i asa) si inca unul?Ca daca sunt persoane : O Persoana o naste inca doua Persoane.Chiar daca sunt Dumnezeu toate trei, tot Persoane sunt.Trei Dumnezei de aceasi fiinta.Care e sensul triplarii lui Dumnezeu?
Foarte buna intrebarea!!!
Raspunsul nu e foarte dificil, stim ca Dumnezeu este Iubire. Or, iubirea nu se poate manifesta de unul singur, ca face buba si da in iubire de sine, aia, la randul ei, face alta buba si da in mandrie, si aia da in orgoliu si ala in trufie si tot asa. Stii ce a patit Lucifer cand a decis ca a iubit destul pe altii si ca e vremea sa se iubeasca si pe el, a facut buba la cap si buuuuuuuuuuuuuf in fundul .... iadului.
Iubirea are nevoie de persoane, de comunicare, de sentimente, de relatii, de alteritate. Sigur, se putea spune ca prin creatie s-ar fi rezolvat treaba, dar creatia vine in timp, or Dumnezeu sta de veghe din vecie si atunci cum sa stai singur cuc. Deci, din iubire si din generozitate, din jertfa de sine. Jertfa de sine este Viata intra-Treimica, caci Persoanele impart absolut totul intre ele si, mai mult decat atat, traiasc unele pentru altele si unele in altele si unele prin altele. Asta e iubirea jertfelnica si la asta suntem chemati si noi.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.09.2011, 21:13:36
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Sfantul Maxim Marturisitorul „Tatal e Mintea cea necunoscuta. Fiul este chip al Tatalui, iar Duhul este viata Tatalui sau iubirea Lui.” Fiecarui ipostas treimic ii sunt interioare celelalte doua.
Citat:
De ce sa fie Trei Persoane
Pentru ca Dumnezeu exista, deci daca exista are si un mod de a exista. Sf. Treime reprezinta modelul comunicational divin, modul de existenta a Lui Dumnezeu. Dumnezeu are existenta in Sine, in care El se manifesta, comunica si se da pe Sine.

Last edited by ioanna; 22.09.2011 at 21:18:35.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
hristos, judecata

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii vor judeca lumea costel Spiritualitatea ortodoxa 6 09.06.2012 12:52:50
Ce inseamna a judeca pe cineva? alexaa Generalitati 11 15.03.2012 19:06:25
Legile dupa care va judeca Dumnezeu lumea phradmon Alte Religii 8 11.10.2010 20:26:13
Fratele meu il judeca pe Dumnezeu !! clementia Generalitati 11 07.02.2010 18:07:58
Cele patru legi dupa care va judeca hristos lumea patinina34 Din Vechiul Testament 1 12.06.2009 14:11:02