Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 03.06.2013, 12:06:36
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Nu. categoric nu. Ce-ți veni? (parcă ai mai zis ceva asemănător și zilele trecute, la treaba cu sărăcia; de ce?)
Doar scrisei că zic așa (meditînd la om, la omul căzut, la omul ecumenist) în general...:)
Va rog sa ma scuzati pentru greseala. Era legat de faptul ca eu condamn bogatia, anume cea nedrept agonisita, si ca prefer saracia relativa, saracia decenta. O spusesem si public si privat.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 03.06.2013, 12:10:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

"Bogăția,, anume cea nedrept agonisita" e clar ce înseamnă. Sau aproape, pen'că ar trebui să ne lămurim ce înseamnă "nedrept": nedrept că mi se pare mie, sau nedrept că respectivul bogătan a supt sângele poporului?

Dar pe bune dacă înțeleg ce-i aia "saracia decenta".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #63  
Vechi 03.06.2013, 12:48:10
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Doamna Hartford stiti ca imaginea pe care o aveti drept avatar este o imagine pietist-catolica a Maicii Domnului care,dpdv ortodox,nu are nici o treaba cu iconografia ortodoxa? :) Stiti ce mi-se pare nedrept? Daca Mihai a fost banat pentru un citat despre un fost patriarh,considerandu-se ceva jignitor,atunci,intreb si eu,de ce nu au fost suspendati si cei care,direct,l-au facut pe actualul patriarh in toate felurile(mason,ecumenist)fara ca cineva sa fi stabilit asta?Sau cei care,mai ales fata de penticostali,au avut atacuri direct la familiile acestora cand asa ceva este clar in afara regulilor forumului?Si as mai avea destule.Daca tot se aplica o masura atunci judecata sa fie la fel,asta este tot.Cat timp ai un forum deschis este evident ca vor veni si cei cu pareri contrare,la fel cum alti ortodocsi merg pe forumuri catolice,de exemplu.Daca nu vrei pareri diferite atunci faci forum cu circuit inchis doar pt ortodocsi,precizand clar asta si nu te va mai deranja nimeni.Mie mi-se par lucrurile foarte simple.
Nu sint in masura sa va raspund intrebati administratorii acestui forum, ideaia mea este ca daca te primesc in casa la mine nu te apuca sa ma judeci sau mai rau sa ma jignesti ca te dau afara.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 03.06.2013, 14:02:22
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Nu sint in masura sa va raspund intrebati administratorii acestui forum, ideaia mea este ca daca te primesc in casa la mine nu te apuca sa ma judeci sau mai rau sa ma jignesti ca te dau afara.
Doamna Vasi, "scotianu" pune problema foarte bine.
Cel mai mare rau care exista in Biserica suntem noi insine. Ptr ca daca indrazneste careva sa ne faca o mustrare sarim ca arsi si dam cu el de pamant...in numele si vartutea staturii de crestin.

Cat priveste jignirile, ni le facem noi in sine.Cand noi, ca si ortodocsi dam cu pietre si blamam pe cel pe care Dumnezeu l-a pus si l-a ingaduit sa pastoreasca Biserica sa, numindu-l mason si eretic--auzi ce nebunie, Biserica lui Hristos sa ajunga a fi condusa de masoni si eretici?--, blamam pe cei pe care o intreaga tara ii cinsteste ca sfinti, incercand prin fel si chip sale intinam memoria..iata, asadar, doar o minuscula particica prin care am vrut sa arat ca diavolul lucreaza cu mult mai mult succes prin a dezbina biserica lui Hristos, prin ortodocsi decat prin neortodocsi. asadar, raul cel mare ne vine din interior.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 03.06.2013 at 14:46:14.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 03.06.2013, 14:14:32
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Așadar, răul cel mare ne vine din interior. - afirmați, cu drept cuvânt, după opinia mea părelnică.

Cred că e adevărat ce spuneți, pentru că în interior sunt văzduhuri cu mult mai populate și disputate decât pe cerul de deasupra capului,
unde abia dacă se ciocnesc două avioane sau două ciori amețite odată pe an...:)

Se pare că neglijăm cu putere abisul, cosmosul, tăriile lăuntrice din fiecare om...

(Dacă în psihopatologie ne temem uneori de ceea ce se numește "introversie marcată", în lumea ruptă de Biserică sau formal alipită eu mă tem tocmai de contrariu: de extroversia marcată, nesfârșit întreținută și foarte febrilă. Printre altele, acest lucru cred că se datorează și mișcării de luare în derâdere a psihologiilor abisale, care ar fi putut avea rolul de lansator incipient al necredincioșilor către lucrarea duhovnicească de sine, o desțelenire pe urma căreia ar fi putut să prindă mai lesne sămânța Cuvântului, mai apoi. Dar oamenii, incomodați de descoperirile nu prea măgulitoare ale putregaiului interior omenesc, s-au repezit să arunce cu piatra în cercetătorii adâncurilor sufletești și iată urmarea: o lume extrovertă, dăruită cu toată energia atențională și volitivă unui spectacol extern tot mai spumos și mai ruinător pentru omul lăuntric.)

Last edited by cezar_ioan; 03.06.2013 at 14:19:33.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 03.06.2013, 23:58:45
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
"Bogăția,, anume cea nedrept agonisita" e clar ce înseamnă. Sau aproape, pen'că ar trebui să ne lămurim ce înseamnă "nedrept": nedrept că mi se pare mie, sau nedrept că respectivul bogătan a supt sângele poporului?

Dar pe bune dacă înțeleg ce-i aia "saracia decenta".
"Saracie decenta" = a avea strictul necesar pentru nevoi de trai sanatos si perfectionare profesionala, nothing more. Capisci? Daca eu am chef sa traiesc modest, cineva isi pierde linistea pe chestia asta? Ma indoiesc.
Prima datorie a unui om, crestin sau nu, religios sau nu, este cunoasterea de sine. Daca nu stiu ca trebuie sa ma opresc cu nazuintele si straduintele la un anume nivel, atunci risc sa imi rup gitul. La figurat, desigur, dar desori se ajunge la implinisrea si a sensului propriu al acestei expresii. Si ar fi aiurea.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 04.06.2013 at 00:28:37.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 04.06.2013, 07:30:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi tocmai conform definiției tale, omul respectiv nu-i deloc sărac. Și nici decent că doar are tot ce-i trebuie.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #68  
Vechi 04.06.2013, 16:36:28
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Păi tocmai conform definiției tale, omul respectiv nu-i deloc sărac. Și nici decent că doar are tot ce-i trebuie.
Hai braileanule, e logic ce am zis: daca am cum sa ma hranesc, imbrac, sa imi platesc facturi&impozite, si am divaisuri pe care sa imi scriu programele, atunci am strictul necesar, si nu ma intereseaza, de exemplu, sa am masina sau enpse case, sau enspe proprietati, sau maaaari sume de bani, de-a dreptul ametitoare. Ce sa fac eu cu, sa zicem, zece la a sasea euroi? Mi-as trage un server ca lumea, ceva tablete facute la comanda, si restul as da la saraci. Nu sunt nici dendi, nici ghei, sa alerg dupa tzoale, nici afemeiat, sa arunc banii pe curve. Mincarea e mica mea pasiune non-profesionala, dar nu in sensul ca halesc o piata agroalimentara pe saptamina.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 04.06.2013, 19:19:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Păi tocmai conform definiției tale, omul respectiv nu-i deloc sărac. Și nici decent că doar are tot ce-i trebuie.
dacă ai tot ce îți trebuie, ești indecent?
nu este vorba de tot ce vrei, ci de tot ce îți trebuie.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 04.06.2013, 19:27:55
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Doamna Hartford stiti ca imaginea pe care o aveti drept avatar este o imagine pietist-catolica a Maicii Domnului care,dpdv ortodox,nu are nici o treaba cu iconografia ortodoxa? :) Stiti ce mi-se pare nedrept? Daca Mihai a fost banat pentru un citat despre un fost patriarh,considerandu-se ceva jignitor,atunci,intreb si eu,de ce nu au fost suspendati si cei care,direct,l-au facut pe actualul patriarh in toate felurile(mason,ecumenist)fara ca cineva sa fi stabilit asta?Sau cei care,mai ales fata de penticostali,au avut atacuri direct la familiile acestora cand asa ceva este clar in afara regulilor forumului?Si as mai avea destule.Daca tot se aplica o masura atunci judecata sa fie la fel,asta este tot.Cat timp ai un forum deschis este evident ca vor veni si cei cu pareri contrare,la fel cum alti ortodocsi merg pe forumuri catolice,de exemplu.Daca nu vrei pareri diferite atunci faci forum cu circuit inchis doar pt ortodocsi,precizand clar asta si nu te va mai deranja nimeni.Mie mi-se par lucrurile foarte simple.
Uite ca am schimbat avatarul daca asa e vorba,eu nu critic credinciosii catolici si nici nu fac diferenta intre icoane, eu critic pe capii lor care isi fac de cap.(preotii si bishopii catolici). Si da am avut ocazia sa vad si un dosar al unui preot ortodox care a malestat copii, asa ca dracu umbla peste tot.Nu stiu de ce a fost banat Mihnea adevarul e ca in nenumarate rinduri am fost jigniti de un fost ortodox.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
postul o copila Generalitati 10 31.07.2010 08:15:35
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 15:24:08