Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 24.04.2014, 00:22:51
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Toata Sfanta Scriptura si toata invatatura revelata contin in esenta un singur lucru: care sunt conditiile mantuirii. Adica ce trebuie sa faca cineva ca sa se mantuiasca si ce nu trebuie sa faca. Oricine trebuie sa cunoasca mai intai aceste conditii, altfel fiecare isi concepe propria invatatura dupa care vrea sa se mantuiasca singur. Iar rezumatul acestei invataturi este: doar prin har se mantuieste omul, adica prin harul pogorat la Cincizecime, harul din Sfintele Taine. La acesta se adauga credinta dreapta si faptele credintei, dar fara har nu se poate. Aceasta fraza contine, rezumata, toata invatatura crestina. De aceea doar ortodoxia poate fi mantuitoare, pentru ca doar in Biserica Ortodoxa sunt Sfintele Taine.
Harul inteleg ca este puterea venita din afara noastra . Indiferent cat ne agitam noi,pina nu recunoastem ca singuri nu putem face nimic , harul nu se arata. Harul este recunoasterea neputintei noastre si recunoasterea bunatatii lui Dumnezeu,care are mila de noi ,cand suntem mai cazuti si neputinciosi. Harul este bucuria saracilor !
De ce totusi harul se da prin taine ? Stiu lucrul acesta, il simt, il cercetez,il practic(sau mai bine zis il practicam ) ,dar tot nu il pot intelege.
De ce nu se zice ca se da "si" prin taine? De ce doar prin taine?
De ce orice ar face un credincios si oricat ar incerca sa se apropie de Dumnezeu, fara taine , nu este pe drumul cel bun? Ce au Tainele atat de special ,incat sa anuleze orice alt efort si fapta buna a noastra,daca nu sunt indeplinite? De ce toata aprecierea despre credinta cuiva se reduce la taine ?
Oricat am citit pe tema asta, eu unul recunosc ca inca nu inteleg. Nu lipsa de informatie e de vina , si nici lipsa ttotala de practica. Mi ar place sa simt frumusetea simpla a acestor lucruri, caci teoria,desi frumoasa, parca nu patrunde in mine
Reply With Quote
  #492  
Vechi 24.04.2014, 00:41:20
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Modelul e universal, asa este, dar Modelul TREBUIE ASUMAT SI URMAT SAU TRANSPUS IN VIATA. Nu crezi la fel? Adica, daca Modelul e universal inseamna ca este impus omului cu forta??? Tu ai fi de acord sa ti se impuna un model cu forta? Stalin s-a impus cu forta ca model, dar partea nasoala a fost ca a dat de niste oameni mai incapatanati ca el... asa, cam vreo 6 milioane. Si din cauza lor Stalin nu a reusit sa se impuna ca model universal.

Insa, prin Sf.Botez pruncul este intors spre Model intrucat Modelul a devenit prin Inviere Calea intoarcerii Creatiei spre firescul vietii si al vesniciei.
Intr-un fel, ai dreptate cand spui ca "ei (adica paganul, musulmanul si "bastinasul") nu sunt constienti" de Model, pentru ca ei nu au cunoscut Botezul, Mirungerea si Sf.Impartasanie.
Eh ,tu ai vrut-o :P Imi place mult subiectul acesta al lui Hristos si lumea in ansamblul ei.
Nu doar lumea ortodoxa sau crestina. Ci intreaga omenire,si chiar universul intreg.
Hristos de aceea se cheama Fiul Omului , pentru ca este concretizarea,aratarea modelului Om.
"El este lumina vietii care lumineaza pe orice om venit in lume"
Deci bastinasul vede soarele ,si frumusetea in viata ,doar prin El,fara sa cunoasca numele Lui.
Daca se intampla ceva frumos si curat in viata popoarelor si a paganilor,de la El vine
El ,care pina si in vechea Elada avea inchinata statuia unui Dumnezeu necunoscut,asa cum remarca sf Pavel.
Lumea nu Il stie,dar Il presimte.

Orice este bun ,orice farima de dragoste exista in lumea asta , e venita numai prin El.
El ,Dumnezeul fara nume in ochii popoarelor ,Dumnezeul intregului pamant
Exista un singur Dumnezeu si un singur Fiu,care Il si face cunoscut
Fara Fiul,nimeni nu ar fi cunoscut pe Dumnezeu

Daca prin absurd ,Fiul Omului ar veni acuma in China, chinezii ar fi cei mai mari crestini. Pentru ca in fata Sa,nimeni nu isi poate ascunde inima
Asa ca nu trebuie sa ne consideram deosebiti ca ne -am nascut intr-o tara ortodoxa
Deosebit este doar cine a auzit chemarea Lui , si o vede peste tot in jur.
Cel care nu lasa credinta la usa Bisericii, si o ia cu el afara ,in fiecare moment si in fiecare imprejurare ,care arata prin aceasta ca Domnul e VIU

Nu as pune problema ca la Hristos nu se poate ajunge decat prin Ortodoxie , sunt prea mic in credinta pentru a dezbate asta.
As zice insa ca cea mai mare iubire de pe pamant,este sa te iubeasca El.
Reply With Quote
  #493  
Vechi 24.04.2014, 22:01:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Harul inteleg ca este puterea venita din afara noastra . Indiferent cat ne agitam noi,pina nu recunoastem ca singuri nu putem face nimic , harul nu se arata. Harul este recunoasterea neputintei noastre si recunoasterea bunatatii lui Dumnezeu,care are mila de noi ,cand suntem mai cazuti si neputinciosi. Harul este bucuria saracilor !
De ce totusi harul se da prin taine ? Stiu lucrul acesta, il simt, il cercetez,il practic(sau mai bine zis il practicam ) ,dar tot nu il pot intelege.
De ce nu se zice ca se da "si" prin taine? De ce doar prin taine?
De ce orice ar face un credincios si oricat ar incerca sa se apropie de Dumnezeu, fara taine , nu este pe drumul cel bun? Ce au Tainele atat de special ,incat sa anuleze orice alt efort si fapta buna a noastra,daca nu sunt indeplinite? De ce toata aprecierea despre credinta cuiva se reduce la taine ?
Oricat am citit pe tema asta, eu unul recunosc ca inca nu inteleg. Nu lipsa de informatie e de vina , si nici lipsa ttotala de practica. Mi ar place sa simt frumusetea simpla a acestor lucruri, caci teoria,desi frumoasa, parca nu patrunde in mine
Pui problema foarte bine, raspunsul e simplu, e chiar invatatura centrala a crestinismului. De ce S-a intrupat Iisus? Pentru ca sa aduca harul pierdut de protoparinti. Complet diferit fata de invatatura protestanta, desi si ei zic ca prin har ne mantuim. Cand am primit harul? La Cincizecime, Fara Pogorarea Duhului Sfant jertfa Mantuitorului nu ar fi avut vreun efect asupra oamenilor. Doar prin Botez si Mirungere capatam harul pierdut si stergerea pacatului stramosesc. (neo) protestantii spun ca jertfa Mantuitorului are efect direct asupra celor ce cred (consecinta a Sola Fide), de aceea Cincizecimea e o enigma pentru ei, n-o inteleg.
Harul acesta nu-l poate primi nimeni, oricat s-ar stradui si oricate fapte bune ar face, se primeste gratis la Botez si Mirungere, de la preot. Asa scrie si in catehism, nimeni nu poate capata harul prin faptele sale. Dupa Botez omul il poate primi si la fel cum il primesc cei induhovniciti. Dar pana sa se boteze nu il pot capata, cum nu au putut nici dreptii din vechiul Testament, desi erau sfinti.
Reply With Quote
  #494  
Vechi 25.04.2014, 09:17:08
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Eh ,tu ai vrut-o :P Imi place mult subiectul acesta al lui Hristos si lumea in ansamblul ei.
Nu doar lumea ortodoxa sau crestina. Ci intreaga omenire,si chiar universul intreg.
Hristos de aceea se cheama Fiul Omului , pentru ca este concretizarea,aratarea modelului Om.
"El este lumina vietii care lumineaza pe orice om venit in lume"
Deci bastinasul vede soarele ,si frumusetea in viata ,doar prin El,fara sa cunoasca numele Lui.
Daca se intampla ceva frumos si curat in viata popoarelor si a paganilor,de la El vine
El ,care pina si in vechea Elada avea inchinata statuia unui Dumnezeu necunoscut,asa cum remarca sf Pavel.
Lumea nu Il stie,dar Il presimte.

Orice este bun ,orice farima de dragoste exista in lumea asta , e venita numai prin El.
El ,Dumnezeul fara nume in ochii popoarelor ,Dumnezeul intregului pamant
Exista un singur Dumnezeu si un singur Fiu,care Il si face cunoscut
Fara Fiul,nimeni nu ar fi cunoscut pe Dumnezeu
Subscriu la tot ce ai spus mai-sus! Insa daca incercam sa coboram din "inaltimile" enuntate de tine in "real" vei incerca un sentiment de tristete. Si dupa ce pesimismul va fi la un pas sa te inghita, vei mai avea o auto-revelatie ca cea descrisa de tine mai-sus si, pentru o farama de timp iti vei umple sufletul din nou cu trairi emotive inaltatoare. Dupa care vin din nou norii incertitudinii. Si tot asa te vei inalta si te vei cobora mereu asemeni lui Sisif. La asta duce simpla filosofie.

Ei bine, pentru a iesi din acest cerc filosofic - l-as numi de-a dreptul de o viciozitate subtila - ... AI NEVOIE DE SFINTELE TAINE. Pentru ca sufletul tau doreste cu atata dor cerul, trebuie sa gusti pe Domnul si sa vezi ce Bun este. Si incet-incet, caderea ta in tenebrele lumii decazute va fi tot mai lenta, cu o viteza tot mai mica, pana cand prin Harul dobandit prin Sfintele Taine vei reusi sa intorci caderea in ascensiune.

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Asa ca nu trebuie sa ne consideram deosebiti ca ne -am nascut intr-o tara ortodoxa
Deosebit este doar cine a auzit chemarea Lui , si o vede peste tot in jur.
Cel care nu lasa credinta la usa Bisericii, si o ia cu el afara ,in fiecare moment si in fiecare imprejurare ,care arata prin aceasta ca Domnul e VIU
Daca Tainele cele Sfinte - despre fiinta carora stau multe marturii in Sf.Scriptura - datatoare de har, viata si lumina sunt la un pas de tine, in Sf.Biserica Ortodoxa eu numesc nasterea mea in sanul Bisericii ca fiind deosebita. Pentru ca asta ma scuteste pe mine de o multime de lupte spirituale pe care eu unul nu sunt sigur ca le-as fi castigat.

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nu as pune problema ca la Hristos nu se poate ajunge decat prin Ortodoxie , sunt prea mic in credinta pentru a dezbate asta.
Dar au fost altii mult mai mari decat noi care au afirmat ca Ortodoxia este calea de iesi din starea de muritor. Si aceia au fost dovediti de Dumnezeu prin mari semne si minuni ca marturisesc Adevarul.

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
As zice insa ca cea mai mare iubire de pe pamant,este sa te iubeasca El.
Ca ne iubeste asta e absolut cert. Insa El ne-a iubit intai.
Si Iubirea Sa cere la randu-I iubire, asa cum Insusi a marturisit ca cel care nu mananca Trupul Sau si nu bea Sangele Sau nu va avea viata in sine insusi. Si chemarea aceasta a facut-o din dorul Sau pentru noi, pentru a ne avea pe noi cat mai aproape de El.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 08.05.2014 at 13:29:36.
Reply With Quote
Răspunde