Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.05.2011, 09:33:34
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
De cand homo sapiens a inceput sa gandeasca suficient incat sa se teama de moarte, si a inventat un "dupa", pentru a-si alina frica de nefiinta.
Ai mare dreptate, Konijiro! Iar citatul lui Marc Aureliu e unul din preferatele mele.
  #22  
Vechi 22.05.2011, 09:42:13
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Ai mare dreptate, Konijiro! Iar citatul lui Marc Aureliu e unul din preferatele mele.
daca are dreptate nici tu nu sti, mai ales ca esti pe un forum crestin ortodox!.
  #23  
Vechi 22.05.2011, 09:58:05
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Pentru Konijiro si Lilith23 , voi sustineti ca Dumnezeu a fost creat de oameni pentru a le alunga teama de moarte ? Ok , gandeste-te doar cat de complex este omul (ratiune , capacitatea de memorare , anatomie , etc ) Te-ai gandit vreodata la asta ? De ce numai omul detine toate acestea calitati si nu le poate detine si o gaina , spre exemplu . Ce , ea nu a putut evolua sa inteleg ?
  #24  
Vechi 22.05.2011, 10:09:21
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
daca are dreptate nici tu nu sti, mai ales ca esti pe un forum crestin ortodox!.
Nu, nu pot să știu sigur. Nu am nicio dovadă. Tocmai de aceea sunt agnostică (cred că nouă nu ne este interzis să intrăm pe forumurile religioase și să ne dăm cu părerea). E pur și simplu o părere personală. O teorie care ar putea fi adevărată și care e mai plauzibilă decât toate chestiile fără sens care au fost scrise aici, referitoare la originea lui dumnezeu.
  #25  
Vechi 22.05.2011, 10:11:13
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Pentru Konijiro si Lilith23 , voi sustineti ca Dumnezeu a fost creat de oameni pentru a le alunga teama de moarte ? Ok , gandeste-te doar cat de complex este omul (ratiune , capacitatea de memorare , anatomie , etc ) Te-ai gandit vreodata la asta ? De ce numai omul detine toate acestea calitati si nu le poate detine si o gaina , spre exemplu . Ce , ea nu a putut evolua sa inteleg ?

Întrebarea ta e atât de stupidă (scuză-mă că-ți spun), iar problema a fost pusă în acest fel de-atâtea ori, de-a lungul secolelor, încât nu am să mă obosesc să îți răspund și să repet ceea ce unele minți luminate au spus înaintea mea. Te invit să intri într-o bibliotecă și să te documentezi!
  #26  
Vechi 22.05.2011, 10:29:40
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Stiinta nu este totul , dragul meu !
  #27  
Vechi 22.05.2011, 10:44:10
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Stiinta nu este totul , dragul meu !
Sunt "draga mea", poate din comentarii și din acordul în gen al adjectivelor cu substantivele nu ți-ai dat seama.

Și într-adevăr, știința nu e totul. Dar uite că lipsa ei te face să pui niște întrebări care au primit n răspunsuri în urmă cu sute de ani și pe care le-ai ști dacă ai avea cultură generală. Doar așa, puțintică, nu cere nimeni prea mult.

Părerea mea este că nu poți să fii un credincios adevărat dacă nu ai știință. Uită-te puțin pe site-ul acesta, creștinortodox.ro. Sunt unele articole foarte interesante, despre istoria religiilor, despre prezența religiei în filozofie ș.a.m.d. Or asta nu se poate face daca nu ai știință. De unde știi tu că dumnezeul tău e cel mai bun dacă nu ai deschis niciodată o carte de istorie a religiilor, ca să ai un termen de comparație? Se spune că dumnezeu ne-a dat liberul arbitru. Atunci folosește-l, dragul meu! Arată că ai ales să crezi în dumnezeul acesta pentru că el e cel mai bun și mai iubitor și niciun alt zeu al niciunei alte religii nu ți-a oferit pacea interioară pe care ți-o oferă acesta. Dacă crezi în el numai pentru că așa ți se spune la biserică, e credință oarbă. Și nu e reală.
  #28  
Vechi 22.05.2011, 10:48:31
Radianta Radianta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Ceea ce faceti voi aici incepe sa paraseasca sfera religiosului si sa sune a filosofie.
  #29  
Vechi 22.05.2011, 10:48:48
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Era o intrebare retorica .
  #30  
Vechi 22.05.2011, 10:50:03
Radianta Radianta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Sunt "draga mea", poate din comentarii și din acordul în gen al adjectivelor cu substantivele nu ți-ai dat seama.

Și într-adevăr, știința nu e totul. Dar uite că lipsa ei te face să pui niște întrebări care au primit n răspunsuri în urmă cu sute de ani și pe care le-ai ști dacă ai avea cultură generală. Doar așa, puțintică, nu cere nimeni prea mult.

Părerea mea este că nu poți să fii un credincios adevărat dacă nu ai știință. Uită-te puțin pe site-ul acesta, creștinortodox.ro. Sunt unele articole foarte interesante, despre istoria religiilor, despre prezența religiei în filozofie ș.a.m.d. Or asta nu se poate face daca nu ai știință. De unde știi tu că dumnezeul tău e cel mai bun dacă nu ai deschis niciodată o carte de istorie a religiilor, ca să ai un termen de comparație? Se spune că dumnezeu ne-a dat liberul arbitru. Atunci folosește-l, dragul meu! Arată că ai ales să crezi în dumnezeul acesta pentru că el e cel mai bun și mai iubitor și niciun alt zeu al niciunei alte religii nu ți-a oferit pacea interioară pe care ți-o oferă acesta. Dacă crezi în el numai pentru că așa ți se spune la biserică, e credință oarbă. Și nu e reală.
Corect, dar eu as numi-o superstitie, nu credinta oarba.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce exista Dumnezeu? Traditie1 Teologie si Stiinta 40 07.01.2011 09:54:21
Dumnezeu, exista sau nu? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 19.11.2010 20:11:56
Dumnezeu exista sofia_78 Generalitati 34 05.03.2010 22:57:48