Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.05.2011, 10:50:07
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radianta Vezi mesajul
Ceea ce faceti voi aici incepe sa paraseasca sfera religiosului si sa sune a filosofie.
Problema existenței lui dumnezeu nu a fost niciodată pur religioasă, iar filosofia și religia sunt interdependente.
  #32  
Vechi 22.05.2011, 10:51:18
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Era o intrebare retorica .
Dragul meu, pentru o întrebare retorică nu te contrazici aici pe forum în pagini întregi de discuții. Sau asta e sursa ta de amuzament?
  #33  
Vechi 22.05.2011, 10:58:35
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Nu este nicio sursa de amuzament pentru mine .
Nu cred in Dumnezeu pentru ca asa am fost invatat de parinti , sau ca asa trebuie .
  #34  
Vechi 22.05.2011, 13:34:54
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Nu, nu pot să știu sigur. Nu am nicio dovadă. Tocmai de aceea sunt agnostică (cred că nouă nu ne este interzis să intrăm pe forumurile religioase și să ne dăm cu părerea). E pur și simplu o părere personală. O teorie care ar putea fi adevărată și care e mai plauzibilă decât toate chestiile fără sens care au fost scrise aici, referitoare la originea lui dumnezeu.
deci nu poti sa sti sigur, dar poate fi adevarat ce spui tu,aha amu inteleg io tu vi sa dai cu presupusul incurcindu-ne in filozofiile tale..da, da amu inteleg, dar oare ce zisesi?.
  #35  
Vechi 22.05.2011, 13:36:13
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Fiinta lui DUMNEZEU n-are nici secole,nici zile. ZIUA LUI este vesnica si se numeste TOTDEAUNA.
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
  #36  
Vechi 22.05.2011, 13:48:55
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
daca are dreptate nici tu nu sti, mai ales ca esti pe un forum crestin ortodox!.
Daca are sau nu dreptate se hotaraste bazat pe argumentele aduse, nu pe locul unde se enunta propozitia. Sau nu stiai asta?

Citat:
Pentru Konijiro si Lilith23 , voi sustineti ca Dumnezeu a fost creat de oameni pentru a le alunga teama de moarte ? Ok , gandeste-te doar cat de complex este omul (ratiune , capacitatea de memorare , anatomie , etc ) Te-ai gandit vreodata la asta ? De ce numai omul detine toate acestea calitati si nu le poate detine si o gaina , spre exemplu . Ce , ea nu a putut evolua sa inteleg ?
Calitatile astea sunt detinute si de alte animale, mai apropiate evolutive de om decat gaina. Diferentele intre ele si oameni tin de gradient, nu de altceva.

Mai mult decat atat, omul nu e produsul evolutiv suprem. Nu e ca si cum gainile vor sa fie ca oamenii.

Citat:
Nu cred in Dumnezeu pentru ca asa am fost invatat de parinti , sau ca asa trebuie .
Dar de ce crezi?

Citat:
deci nu poti sa sti sigur, dar poate fi adevarat ce spui tu,aha amu inteleg io tu vi sa dai cu presupusul incurcindu-ne in filozofiile tale..da, da amu inteleg, dar oare ce zisesi?.
Omule, s-ar putea sa te surprinda, dar sunt o gramada de oameni care se feresc sa faca afirmatii cu caracter final asupra unei teme pana nu stiu suficient despre tema respectiva.

Inteleg ca iti vine greu sa intelegi asta, pentru ca ai imbratisat o credinta care iti ofera toate raspunsurile de care ai nevoie, si mai inteleg si faptul ca nu ai o dorinta de a verifica daca respectivele raspunsuri sunt reale sau nu.

Dar, din fericire, in lumea asta mai exista si oameni care cerceteaza, nu doar cred.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #37  
Vechi 22.05.2011, 13:49:26
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Tocmai de aceea sunt agnostică (cred că nouă nu ne este interzis să intrăm pe forumurile religioase și să ne dăm cu părerea). E pur și simplu o părere personală. O teorie care ar putea fi adevărată și care e mai plauzibilă decât toate chestiile fără sens care au fost scrise aici, referitoare la originea lui dumnezeu.
Agnosticismul tău se referă la imposibilitatea cunoașterii lui Dumnezeu sau la imposibilitatea oricărui act de știință veritabil? Sau altceva? Sincer, n-am reușit să observ în ce constă acest agnoticism... Mie-mi seamănă mai mult a ateism. Nu că n-ar putea cele două să aibă vreo legătură. Se prea poate, însă, pentru mine un agnostic autentic e cel care pune sub semnul îndoielii condițiile cunoașterii. Eu dacă aș fi agnostic, m-aș feri să-l trimit pe careva în bibliotecă... De ce să mai studieze ceva dacă însăși cunoașterea ca atare și condițiile ei de posibilitate sunt lipsite de consistența vreunui adevăr? Sau mă înșel? (asta din urmă e o întrebare retorică).
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 22.05.2011 at 13:55:57.
  #38  
Vechi 22.05.2011, 14:29:15
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Dar de ce crezi?
Frumusetea naturii si bunatatea unor oameni sunt doua caracteristici care ma duc cu gandul la acel Dumnezeu pe care voi nu vreti sa il acceptati si tot incercati sa-l cautati .

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Dar, din fericire, in lumea asta mai exista si oameni care cerceteaza, nu doar cred.
Spune-mi , te rog , cat timp ti-ar trebui sa te convingi de existenta lui Dumnezeu ? E ca si cum o gaina ar incerca sa vorbeasca limba engleza .
  #39  
Vechi 22.05.2011, 14:35:45
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Frumusetea naturii si bunatatea unor oameni sunt doua caracteristici care ma duc cu gandul la acel Dumnezeu pe care voi nu vreti sa il acceptati si tot incercati sa-l cautati .
Mai mult de jumatate din Terra e constituita din teritorii unde nu ai supravietui mai mult de doua zile, indiferent cat de frumoase ar fi.

Oameni buni exista, dar daca ei sunt o dovada pentru existenta lui Dumnezeu, aparitia unora ca Hitler, Pol Pot si Stalin ce dovedeste?
Mai mult decat atat, bunatatea unor oameni are explicatii care nu tin de interventia divinului.

Citat:
Spune-mi , te rog , cat timp ti-ar trebui sa te convingi de existenta lui Dumnezeu ?
Pai nu m-am convins. Mai mult decat atat, resping existenta zeului crestin.

Citat:
E ca si cum o gaina ar incerca sa vorbeasca limba engleza .
Pe ce te bazezi cand spui asta?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #40  
Vechi 22.05.2011, 14:37:54
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Agnosticismul tău se referă la imposibilitatea cunoașterii lui Dumnezeu sau la imposibilitatea oricărui act de știință veritabil? Sau altceva? Sincer, n-am reușit să observ în ce constă acest agnoticism... Mie-mi seamănă mai mult a ateism. Nu că n-ar putea cele două să aibă vreo legătură. Se prea poate, însă, pentru mine un agnostic autentic e cel care pune sub semnul îndoielii condițiile cunoașterii. Eu dacă aș fi agnostic, m-aș feri să-l trimit pe careva în bibliotecă... De ce să mai studieze ceva dacă însăși cunoașterea ca atare și condițiile ei de posibilitate sunt lipsite de consistența vreunui adevăr? Sau mă înșel? (asta din urmă e o întrebare retorică).
"Agnosticismul e concepția filozofică potrivit căreia adevărul anumitor afirmații, mai ales afirmații teologice privind existența unui Dumnezeu sau a unor zei, este fie necunoscut, fie imposibil de aflat."
Agnosticismul se referă la imposibilitatea cunoașterii adevărului despre dumnezeu, nu la știință în general. Ateismul înseamnă negarea existenței oricărei zeități. Așadar, agnosticismul e un fel de cale de mijloc. Când nu poți să te decizi dacă dumnezeu există sau nu, pentru că dovezile, atât pro și contra, sunt destule și prea puține sunt palpabile și pot fi verificate. Asta e singura legătură între agnosticism și ateism.

Condițiile cunoașterii, în general, nu au treabă cu agnosticismul. Deși termenul "agnosticism" provine din greacă și înseamnă "fără cunoaștere", a fost folosit strict ca termen religios, ca și "gnosticism", care înseamnă "cunoaștere". Dacă vrei să aprofundezi subiectul, îți recomand Thomas Huxley, David Hume sau Bertrand Russell. Lectură plăcută!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce exista Dumnezeu? Traditie1 Teologie si Stiinta 40 07.01.2011 09:54:21
Dumnezeu, exista sau nu? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 19.11.2010 20:11:56
Dumnezeu exista sofia_78 Generalitati 34 05.03.2010 22:57:48