Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.05.2012, 20:56:38
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dr.cri Vezi mesajul
buna ziua,
ce parere aveti de mentalism?
care ar putea fi relatia lui cu credinta,? dar cu magia? dar cu inselatoria?
Sunt unii oameni care cred ca e vrajitorie adevarata iar altii care spun ca e doar magie, omul respectiv stiind sa ne pacaleasca perceptiile intr-un mod foarte inteligent.
Eu spun ca indiferent ca e una sau cealalta ... este PACAT, pentru ca Dumnezeu a interzis cu desavarsire atat vrajitoria cat si minciuna.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.05.2012, 08:43:55
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
Sunt unii oameni care cred ca e vrajitorie adevarata iar altii care spun ca e doar magie,
.
cred ca ati vrut sa spuneti "iluzionism", pentru ca magia este vrajitorie, sunt sinonime

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
Eu spun ca indiferent ca e una sau cealalta ... este PACAT, pentru ca Dumnezeu a interzis cu desavarsire atat vrajitoria cat si minciuna.
daca protagonistul se prezinta ca fiind "iluzionist", atunci nu mai este nicio minciuna, publicul este avertizat ca totul nu e decat un spectacol de divertisment.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.05.2012, 18:45:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
cred ca ati vrut sa spuneti "iluzionism", pentru ca magia este vrajitorie, sunt sinonime

daca protagonistul se prezinta ca fiind "iluzionist", atunci nu mai este nicio minciuna, publicul este avertizat ca totul nu e decat un spectacol de divertisment.
sensul cuvantului "magie" s-a denaturat in timp.
la festivalurile de magie toti participantii sunt iluzionisti.
era unul pe la noi care incerca sa demonstreze ca are puteri supranaturale, dar a fost "demolat" de Leonard Iozefini.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.04.2013, 22:59:21
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

A apărut un mentalist și-n sezonul acesta, la emisiunea "Românii au talent". L-ați văzut?
Ultima dată, în semifinală (chiar vinerea trecută, cred...) a luat un voluntar din public, i-a cerut să scrie un prenume (în timp ce mentalistul stătea cu spatele), apoi s-a prefăcut că-l hipnotizează (sau poate chiar l-a hipnotizat?) și l-a rugat să se gândească din nou la numele pe care-l scrisese pe bilețel. Rezultatul, cum era de așteptat, a fost ghicirea numelui de către mentalist.
Ce poți să crezi?...
Cred că sunt simple trucuri, iluzii mentale create prin anumite tehnici manipulative, pe care ei le exersează constant ani întregi. Noi nu ne gândim la astfel de lucruri decât timp de câteva minute (când se întâmplă să vedem la televizor un număr de mentalism), iar ei, timp de câțiva ani, exersează și-și folosesc imaginația doar în acest scop. Evident că n-avem cum să-i prindem! E ca și cum un neinițiat în muzică ar reuși, dintr-odată, să explice cum a fost compusă nu știu ce arie de operă. Știu, comparația este exagerată (de vreme ce nu se poate compara muzica, mai ales cea clasică, cu "arta" mentaliștilor), dar am încercat să argumentez faptul că o persoană preocupată în mod constant de un anumit domeniu (fie el și neserios) ajunge să se perfecționeze uimitor de mult, surprinzându-i pe ceilalți.
Aceasta este explicația pe care am găsit-o eu, dar este posibil să mă înșel. Oricum, de vreme ce nu am de gând să devin mentalistă, această explicație, dacă este greșită, nu mă va afecta duhovnicește. :)
Sper că m-am exprimat suficient de clar... Am scris două lucrări de seminar până acum și... nu prea mai știu cum mă cheamă, mă simt ca și cum m-ar fi hipnotizat un iluzionist. :))

O seară frumoasă tuturor!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.04.2013, 13:25:18
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

a avut un pad mai "special", de pe care a citit numele scris de cel din public.
Reply With Quote
Răspunde