Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 03.04.2013, 18:55:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Fii binecuvântată!
Pe de altă parte, poți merge la ’Optiunile utilizatorului’ (dreapta-sus a interfeței forumului), ’Edit Ignore List’ (din coloana din dreapta’ și voila: zona magică unde poți pune la ignorat forțat ce utilizatori vrei, dacă pur și simplu nu-i poți ignora.
Post binecuvântat și dumitale!
Nu de sfaturi duc lipsa acum, DragosP. Un Post binecuvantat si tie.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 03.04.2013, 20:33:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cateva ganduri pe acest topic, care s-a vrut a fi unul de fratietate, dar a esuat, ca de obicei, in a fi unul de aciditate...
Hiperaciditatea se trateaza in timp , cu multa rabdare si regim continuu , dar n-ai cum sa scapi de ea definitiv !
Frati , frati , dar branza-i pe bani , in cazul de fata fiecare cu "fratii" lui , si nici intre acestia nu-i pace deplina precum vezi . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #133  
Vechi 03.04.2013, 20:56:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
asta nu este o vină.
dacă te nasteai în Italia erai catolic și spuneai că ortodocșii sunt cei rupți de Biserica, în Afganistan erai musulman cu kalasnikovul în mâna și urlai "Allah e mare", în Tibet te intrebai ce ai fost în viața anterioara și tot așa.
tine de geografie.
De fapt nu e asa, doar daca te gandesti ca acele persoane nu au ratiune, sunt roboti. Daca parintii cuiva sunt satanisti nu inseamna ca si copilul trebuie sa fie satanist sau ca are o scuza. De exemplu daca cineva a trait intr-o familie unde era violenta, el trebuie sa fie la randul lui violent. Dar daca e si el asa si ajunge la proces judecatorii o sa accepte scuza ca a trait intr-un mediu violent? Nu o sa-l trateze la fel ca pe oricine?
Credinta nu vine numai prin informatie, stii si tu asta pentru ca ai destule informatii dar nu esti credincios. La fel si evreii, a venit chiar Domnul la ei si nici pana azi majoritatea nu sunt crestini. Oricine, in orice colt al globului ar fi, poate primi cunostinta adevarului daca merita, adica face fapte bune, cauta adevarul si are inima buna. Inainte de Moise nu exista Biblia, si totusi unii au fost credinciosi. Sfantul Iov a trait cand evreii erau in Egipt. Sfantul Cornelie Sutasul a primit adevarul de la un inger.
Pe de alta parte Apostolii au ajuns si in India, si in zonele unde sunt acum musulmani, dar stramosii celor de acum nu au acceptat crestinismul sau s-au convertit la islamism dupa aceea. Daca acum cineva se converteste la martori, sa zicem, va avea efect gestul acesta nu numai asupra lui, ci si asupra urmasilor sai. Pentru ca e foarte posibil ca si aceia sa ramana tot martori, din cauza ca stramosul lor a apostaziat. La fel, caderea lui Adam s-a rasfrant asupra tuturor oamenilor, desi nu l-am cunoscut pe Adam.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 03.04.2013, 21:03:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
N-am intalnit niciun romano-catolic sau reformat care sa ma intampine cu "Hristos a inviat" si nici n-am auzit ca ei intre ei sa se salute asa. Romani romano-catolici nu cunosc personal, insa pe maghiari chiar nu i-am auzit spunand. Doar pe greco-catolici i-am auzit spunand "Hristos a inviat".
Si eu stiu ca "Hristos a inviat" e un salut pe care il spun doar ortodocsii, doar greco-catolicii l-au luat (sau pastrat de cand erau ortodocsi). Pe forum majoritatea catolicilor sunt greco-catolici, deci sarbatoresc odata cu ortodocsii. Chiar si pe forumul catolic aproape toti erau greco-catolici, nu au fost urari in aceasta perioada.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 03.04.2013, 21:20:04
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/editori...or-140201.html
Reply With Quote
  #136  
Vechi 03.04.2013, 21:33:15
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ortodocsii care s-au grabit sa salute in plin Postul Mare cu ,,Hristos a inviat!" ar trebui sa mearga fuguta la duhovnic si sa se spovedeasca.
n-as fi indraznit s-o fac dc nu auzeam/vedeam preoti/teologi facand-o.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 03.04.2013, 21:38:45
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu am auzit, in Romania, unde roman-catolicii au cunostinta despre decalajul dintre postul in rit apusean si cel in rit rasaritean, ca vreun romano-catolic sa ofere mancare de frupt unui rasaritean. Se poate, insa, intampla in vest, unde covarsitoarea majoritate a oamenilor nu au auzit nici de greco-catolici, nici de ortodocsi.


adevarul e ca n-ar fi trebuit s-o faca, dar probabil nu si-a dat seama, in gen se stie ca nu e bine sa oferi si mai ales sa imparti ceva de dulce in timpul postului, chuiar dc nu stii dc pers resp posteste sau nu

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul


Ei bine, in cazul in care un asemenea lucru s-ar intampla, daca ortodoxul respectiv chiar face parte din minoritatea ortodoxa care posteste in Duminica respectiva, se cuvine mai degraba sa refuze darul decat sa il primeasca, luand precautiile necesare ca acest refuz sa nu ofenseze. Astfel, va profita de acest prilej explicand romano-catolicului ca exista un decalaj in privinta Pascaliei, iar Biserica sa nu permite sa manance miel in post.

.
asta s-ar puteasa fie discutabila

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul


Situatia este analoga cu acea ipoteza teoretica in care eu as primi o Biblie din partea unui protestant. Voi refuza, explicandu-i, politicos, ca nu pot primi carti sfinte care nu au binecuvantarea Bisericii. Dar, daca totusi nu sunt pe faza si o primesc, atunci este la alegerea mea ce fac cu acea Biblie. Pot sa o pastrez, daca nu am o Biblie catolica sau ortodoxa, fiindca o Biblie protestanta este superioara unei Biblii inexistente. Pot sa o pastrez ca material de studiu biblic in afara lecturii sfinte. Sau, pot sa-mi exercit dreptul de a o arunca pur si simplu, ca pe un lucru din care nu am cum sa trag vreun folos. In practica, am primit de vreo doua ori Biblii (neo)protestante. Nu am fost pe faza. Nici nu le-am aruncat: sunt pe undeva prin pod si mi s-a intamplat de cateva ori sa le deschid.
nu stiam ca exista diferente intre biblia ortodoxa/ catolica/protestanta

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul


Cu privire la cealalta problema: nu am considerat niciodata un pacat sa salut un crestin de rit apusean cu "Cristos a inviat !". Mai mult: o fac frecvent si mereu cu bucurie. Mai intai, fiindca asa este: cand folosim acest salut, spunem un Crez in miniatura. Este propozitia de baza a crestinilor. Nu am citit in viata mea vreun canon semnat de Papa sau de vreun conciliu ecumenic prin care sa fie interzis sa folosesti salutul pascal in afara contextului pascal. Pe urma, folosirea acestui salut nu inseamna ca eu ader la spiritualitatea celui caruia i-l adresez. Nu am fost niciodata un fan al franciscanilor si nu am nici cea mai mica legatura cu spiritualitatea lor. Dar, cand intalnesc un franciscan, imi place sa-l salut in forma draga lor: "Pace si Bine !". Asta nu inseamna ca am devenit, dintr-o data, franciscan. La fel, daca s sti ca cel cu care vorbesc este un ortodox din Oastea Domnului, l-as saluta cu "Slavit sa fie Dumnezeu". Iar pe ortodocsii care nu sunt in Oastea Domnului ii salut frecvent cu "Doamne-ajuta", fara sa am impresia ca am tradat cu ceva Sfanta Biserica Catolica, nici constiinta ca as fi comis un pacat. E chiar ultimul lucru pe care sa-l iau in serios inainte de spovada: faptul ca am spus "Doamne-ajuta" unui ortodox. De aceea, mi se pare hilar ca sunt fiinte, precum antoniap, care te trimit la duhovnic daca ai spus "Cristus resurrexit" unui romano-catolic.
nici ca "doamne ajuta" e un salut strict ortodox
Reply With Quote
  #138  
Vechi 03.04.2013, 21:57:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De aceea, mi se pare hilar ca sunt fiinte, precum antoniap, care te trimit la duhovnic daca ai spus "Cristus resurrexit" unui romano-catolic.
Un duhovnic ortodox este in masura sa lamureasca daca e corect sau gresit. Daca nu e gresit si ortodoxul crede ca a gresit, nu e nicio problema. Dar, daca e gresit si ortodoxul crede ca a procedat corect, atunci lucrurile se clarifica.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 03.04.2013, 23:08:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Un articol destul de slab, in spiritul ecumenist. Din articol ar putea fi inteles ca toate cultele sunt la fel (chiar si cele neoprotestante).
Reply With Quote
  #140  
Vechi 04.04.2013, 14:24:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
nu stiam ca exista diferente intre biblia ortodoxa/ catolica/protestanta


Protestanti/neoprotestantii folosesc Biblia in traducera lui Cornilescu, care prezinta unele diferente, datorate traducerii, fata de Biblia ortodoxa, pe care o folosesc si catolicii, din cate am inteles.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare