Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 05.04.2013, 06:01:01
centesimusnonus centesimusnonus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Protestanti/neoprotestantii folosesc Biblia in traducera lui Cornilescu, care prezinta unele diferente, datorate traducerii, fata de Biblia ortodoxa, pe care o folosesc si catolicii, din cate am inteles.
Spre deosebire de ortodocși, protestanții/neoprotestanții nu au reticențe în a folosi orice versiune a Bibliei (fie ea chiar ortodoxă), iar când li se oferă o versiune diferită de cea a confesiunii lor nu se grăbesc să o arunce pe foc...
Reply With Quote
  #142  
Vechi 05.04.2013, 12:44:24
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusnonus Vezi mesajul
Spre deosebire de ortodocși, protestanții/neoprotestanții nu au reticențe în a folosi orice versiune a Bibliei (fie ea chiar ortodoxă), iar când li se oferă o versiune diferită de cea a confesiunii lor nu se grăbesc să o arunce pe foc...
o folosesc ca ce?
ps: bine ai revenit...Highlander
Reply With Quote
  #143  
Vechi 05.04.2013, 14:16:37
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Protestanti/neoprotestantii folosesc Biblia in traducera lui Cornilescu, care prezinta unele diferente, datorate traducerii, fata de Biblia ortodoxa, pe care o folosesc si catolicii, din cate am inteles.


1. Parintele meu duhovnic ne recomanda sa citim Biblia Sinodală (adica Biblia tiparita cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române).

Eu am un exemplar din: <<Biblia, sau Sfânta Scriptură, Tipărită cu sub Îndrumarea și cu purtarea de grijă a Prea Fericitului Părinte Teoctist, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, cu aprobarea Sfântului Sinod, Editura Institutului Bilbic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București, 2005.>>

Gasititi si Biblia, Versiunea Anania, pe Site-ul Manastirii Dervent: http://www.dervent.ro/biblia.php





2. Parintele Arsenie Boca, cand citeaza din Biblie, subliniaza: Biblia 1914.(Din invataturile Parintelui Arsenie Boca, Rostul incercarilor, Tiparita cu binecuvantarea Preasfintitului Calinic, Episcopul Argesului, Copyright: Ieromonahul Teognost si Editura “Credinta stramoseasca”, 2008 , pag.43)


Gasititi mai jos versiunea PDF a acestei Biblii, Biblia sinodala 1914.


<<Biblia, Adică, Dumnezeaasca Scriptură, A Legii Vechi și a Celei Nouă, Tiparită în zilele Majestatii Sale Carol I, Regele României, în al 49-lea an de slăvită domnie, Ediția Sfântului Sinod>>
http://www.arhiva-ortodoxa.info/arhi...lia%201914.pdf
Reply With Quote
  #144  
Vechi 05.04.2013, 14:22:49
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Hiperaciditatea se trateaza in timp , cu multa rabdare si regim continuu , dar n-ai cum sa scapi de ea definitiv !
Frati , frati , dar branza-i pe bani , in cazul de fata fiecare cu "fratii" lui , si nici intre acestia nu-i pace deplina precum vezi . . . !
Pentru „terapia” contra aciditatii, despre care vorbiti, am gasit ceva:

Pe tema salutul crestin „Hristos a Inviat” gasiti o discutie foarte frumoasa, pasnica si plina de indemnuri crestinesti – intre doamna Laura (laurastifter) si domnul (N. Priceputul) pe topicul:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14906
Va indem sa le cititi gandurile. Va vor da o zi plina de lumina.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #145  
Vechi 05.04.2013, 14:36:02
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
doamna, Hristos inviaza in fiecare zi, si atat cat intelegem noi


<<Așa suntem noi martori, martorii cei din vremea noastră suntem noi, suntem noi cei convinși, suntem noi care nu putem să ne oprim din a spune la Învierea Mântuitorului nostru Iisus Hristos, în cele patruzeci de zile de după înviere, "Hristos a Înviat".

Sfântul Serafim de Sarov, un sfânt din secolul trecut - a murit în 1833 - când se întâlnea cu cineva totdeauna spunea "Hristos a Înviat", și pe fiecare om îl numea "bucuria mea". "Hristos a Înviat, bucuria mea" zicea el când se întâlnea cu cineva.

Bineînțeles că dacă am face și noi așa ceva nu s-ar potrivi, pentru că nu ține de stilul nostru de viețuire, dar mărturia ca atare noi trebuie să o dăm.

Să știți că Învierea Domnului Hristos nu o mărturisim numai în ziua Învierii și în Săptămâna Luminată, în vremea raiului anului bisericesc, ci în toate duminicile. Cu mici excepții, duminica este o prăznuire a Învierii Domnului nostru Iisus Hristos.

De pildă la slujba de dimineață din ziua Învierii spunem așa: "Preabinecuvântată ești Născătoare de Dumnezeu Fecioară, că prin Cel ce S-a întrupat din tine iadul s-a robit, Adam s-a chemat, blestemul s-a pierdut, Eva s-a mântuit, moartea s-a omorât și noi am înviat. Pentru aceasta cântând strigăm: bine ești cuvântat Hristoase Dumnezeul nostru, Cel ce bine ai voit așa, mărire Ție".

Vorbim cu Maica Domnului, vorbim cu Domnul Hristos, vorbim cu Maica Domnului și amintim de darul Învierii, că zicem: "Preabinecuvântată ești Născătoare de Dumnezeu Fecioară, că prin Cel ce S-a întrupat din tine iadul s-a nimicit".

Nu mai există pentru noi iad, nu că nu mai există obiectiv iad, există, dar nu mai există pentru noi cei care credem în Înviere. Într-o alcătuire de la sfintele slujbe se spune așa: "Când Te-ai pogorât la moarte Cel ce ești viața cea fără de moarte, atunci iadul L-ai omorât cu strălucirea dumnezeirii".

Dacă strălucește Dumnezeu în noi, dacă Mântuitorul nostru Iisus Hristos ne dă certitudinea Învierii Lui și strălucește în inima noastră, nu mai are loc iadul.>>
(Parintele Teofil Pârâian, Martorii Învierii): http://www.nistea.com/martori.html
Reply With Quote
  #146  
Vechi 05.04.2013, 22:47:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Adevarat de folos !

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
Pentru „terapia” contra aciditatii, despre care vorbiti, am gasit ceva:

Pe tema salutul crestin „Hristos a Inviat” gasiti o discutie foarte frumoasa, pasnica si plina de indemnuri crestinesti – intre doamna Laura (laurastifter) si domnul (N. Priceputul) pe topicul:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14906
Va indem sa le cititi gandurile. Va vor da o zi plina de lumina.

Doamne ajuta!
Laura si Cristi ne-au delectat mai mereu cu postarile lor de folos si extrem de echilibrate !
Am retinut din postarea lui Cristi un cuvant scurt dar valabil pentru toti :
"Așa că mi-am dat seama că toată lupta se poartă în mine însumi, în gândurile și ezitările mele, că nu ceilalți, ci eu însumi sunt necredincios și lipsit de curajul mărturisirii.
"
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #147  
Vechi 06.04.2013, 10:44:46
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
Pentru „terapia” contra aciditatii, despre care vorbiti, am gasit ceva:

Pe tema salutul crestin „Hristos a Inviat” gasiti o discutie foarte frumoasa, pasnica si plina de indemnuri crestinesti – intre doamna Laura (laurastifter) si domnul (N. Priceputul) pe topicul:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14906
Va indem sa le cititi gandurile. Va vor da o zi plina de lumina.

Doamne ajuta!
Domnisoara Laura e studenta la teologie, dc n-o fi terminat intre timp
Reply With Quote
  #148  
Vechi 06.04.2013, 13:18:05
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În acest caz, cred că da. 1: este Postul Mare. 2. Nu poate fi, un creștin ortodox, părtaș la rătăcirile altora.
Post binecuvântat tuturor creștinilor!
Cred ca sunteti cam dur.A-ti iubi aproapele inseamna si a-l respecta-iar a-l respecta inseamna si a-i respecta credinta(sau credintele).Daca in religia dansilor este Pastele,noi trebuie sa le respectam sarbatoarea ,pentru ca asta-i credinta dansilor.Le putem ura "Sarbatori fericite cu liniste si pace sufleteasca"-in nici un caz"Hristos a inviat"-caci asta ar insemna ratacire din partea noastra,a ortodocsilor...Dar nu putem spune ca serbarea Pastelui este o ratacire-asta-i credinta dansilor si trebuie sa le-o respectam.Va rog sa ma iertati daca v-am suparat cu raspunsul meu,dar asta-i parerea mea sincera-si sa stiti ca-s antiecumenista convinsa...
Reply With Quote
  #149  
Vechi 06.04.2013, 14:56:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Varză cu carne. În post.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #150  
Vechi 06.04.2013, 21:12:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Cred ca sunteti cam dur.A-ti iubi aproapele inseamna si a-l respecta-iar a-l respecta inseamna si a-i respecta credinta(sau credintele).Daca in religia dansilor este Pastele,noi trebuie sa le respectam sarbatoarea ,pentru ca asta-i credinta dansilor.Le putem ura "Sarbatori fericite cu liniste si pace sufleteasca"-in nici un caz"Hristos a inviat"-caci asta ar insemna ratacire din partea noastra,a ortodocsilor...Dar nu putem spune ca serbarea Pastelui este o ratacire-asta-i credinta dansilor si trebuie sa le-o respectam.Va rog sa ma iertati daca v-am suparat cu raspunsul meu,dar asta-i parerea mea sincera-si sa stiti ca-s antiecumenista convinsa...
Eu am scris parerea mea pe un alt topic: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...1&postcount=75
Nu am scris pana acum ceva despre salutul pascal adresat altor culte, o sa spun acum parerea mea. Asadar, in opinia mea e mai mult decat un gest de binevointa, e intr-o mica masura si un fel de confirmare a catolicismului. Nu e o sarbatoare obisnuita, e o sarbatoare religioasa, care tine de cultul catolic, desi e la fel cu cea ortodoxa. Invierea Domnului e atunci cand apare Sfanta Lumina de la Ierusalim, chiar bunul Dumnezeu ne arata unde e adevarul. Marturia noastra trebuie sa fie ca adevarata Biserica a cea Ortodoxa si toti trebuie sa vina in ea, acesta e ecumenismul ortodox.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare