Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.04.2013, 12:52:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Dragos stai linistit,nu va ia nimeni locul in Rai.
Sunt foarte liniștit scoțianule, dar mulțumesc pentru îngrijorarea ta!
Să ne rugăm în continuare pentru unitatea în Adevăr a credinței!
Doamne ajută!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.04.2013, 12:52:49
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Domnul N. Priceputu vrea sa spuna ca Invierea e mereu actuala, asa cum cred ca reiese si din cantarile Pastilor. De fapt, noi sarbatorim Invierea duminica de duminica cand mergem la Sf. Liturghie. Duminica este ziua a opta, ziua Invierii.
Eu asa inteleg. Dar ar fi bine sa ne lumineze un preot ca sa intelegem mai bine.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 01.04.2013, 12:59:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Acum treaba cu milostenia: daca fratele meu, catolic fiind a avut bucuria sa imi dea o bucata de carne, cum a putea s-o refuz? Cum as putea sa-i refuz milostenia? Daca nu o consum, ca la noi e post, cu siguranta o pot da mai departe vre-un sarman inghetat ce rataceste hoinar pe strazi.Asadar, nu il supar nici pe fratele meu catolic, si hranesc si un flamand.
Desigur, putem primi un cadou, chiar daca e de Pasti, eu am evidentiat ca e o problema atunci cand acestea au fost sfintite de un preot catolic sau la o slujba catolica. De exemplu nu bem apa sfintita de la catolici.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 01.04.2013, 13:01:34
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Sunt foarte liniștit scoțianule, dar mulțumesc pentru îngrijorarea ta!
Să ne rugăm în continuare pentru unitatea în Adevăr a credinței!
Doamne ajută!
Eu nu ma rog impreuna cu tine Dragos pt ca nu sunt ecumenist :) calvinistii sunt radicalii protestantilor.Tu sa te rogi in felul tau cu ai tai,eu cu ai mei,fiecare pt ce-i spune constiinta si Dumnezeu cu mantuirea si judecata,de ce sa fim prilej de pacatuire unul pt altul.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 01.04.2013, 13:02:14
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Sunt intru totul de acord cu Dragos. Se pare ca e singurul, deocamdata, care se tine pe pozitie.
Suntem noi ortodocsii dispusi sa ne calcam in picioare postul doar pentru a fi pe plac "fratilor" nostri?
Oare cu aceeasi dragoste cu care se primeste milostenia nu se poate explica ca noi inca postim? sau merge sa aplicam principiul " o fi bine si asa"?
Mai tinem cont de invataturile sfintilor parinti? Cunoasteti pilda cu ucenicul care aflandu-se in deplasare in oras, pe cale s-a intalnit cu cineva de alta confesiune.? Dupa ce a ascultat "invatatura" persoanei respective, ucenicul, din mila si dragostea spus: "o fi si asa cum spuneti". Cunoasteti ce a urmat cand a juns la staretul sau, nu?
Daca fratele catolic te-ar fi invitat la masa si l-ai fi refuzat, indiferent de motiv, nu l-ai fi ranit? L-ai fi ranit doar daca refuzai carnea, ouale si cozonacul? Dar daca afla mai tarziu ca darurile lui au ajuns la gunoi cum s-ar fi simtit? De ce sa le accept eu si sa le dau mai departe unui amarat din strada? De ce?
Sau ce exemplu de crestin ortodox as fi daca primesc darurile iar fratele meu catolic ar spune altui catolic: "ei, uite, vezi, ortodul mananca si in post bucate de dulce, i-am dat eu! La astia numai gura e de ei".
POSTUL Pastelui la ortodosci nu este un post al bucuriei cum este cel al Craciunului, eu asa stiu. Noi inca nu ne bucuram, noi inca suferim, inca plangem.Pana la Ziua Bucuriei mai avem de facut pocainta. Multa pocainta. Caci ortodocsi noi ne numim! Sau....nu?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #56  
Vechi 01.04.2013, 13:07:26
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Dragos stai linistit,nu va ia nimeni locul in Rai.O sa fiti doar voi intre voi,nu te mai supara,intr-o zi nu ne vei mai vedea niciodata.Numai voi aveti dreptate asa ca mai suportati-ne putin ca pe niste rataciti si apoi totul va fi bine.Nu fi suparat pe fratii tai pt ca eternitatea cu ei ti-o vei petrece.Ce frumos ar fi daca oamenii ar fi tot atat de credinciosi in cele mari precum sunt si in cele mici dar Dumnezeu stie cum isi uneste fiecare gandul cu fapta.Tu sa ai un post linistit in continuare,nu te tulbura,iarta-le greseala,acoperind-o cu rugaciunea ta si Dumnezeu sa fie cu tine.

Smerenia mandriei pe forumul ortodox. Sau...mandria smereniei? Cine poate sti....?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #57  
Vechi 01.04.2013, 13:09:32
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

.Tu sa te rogi in felul tau cu ai tai,eu cu ai mei,fiecare pt ce-i spune constiinta si Dumnezeu cu mantuirea si judecata,de ce sa fim prilej de pacatuire unul pt altul.Doamne ajuta![/quote]



Asa zicem si noi.Si ca sa nu fim prilej de pacatuire unii pentru altii, fiecare sa stea acasa la el. Nu-i mai corect asa?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #58  
Vechi 01.04.2013, 13:13:37
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Floricica eu sunt cel mai mandru de pe acest forum,nu te mai ingrijora si tu.Fa invers de ce vezi la mine,eu sunt pilda rea,si totul va fi bine.Sa stii ca nu intru in casa nimanui cu forta,eventual bat la usa dar nu dau buzna si nici nu ma asez la masa neinvitat.De un oaspete nepoftit ai scapat,era o gura-n plus de hranit.Ma dau singur afara daca simt asta :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 01.04.2013 at 13:16:40.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 01.04.2013, 13:22:53
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Floricica eu sunt cel mai mandru de pe acest forum,nu te mai ingrijora si tu.Fa invers de ce vezi la mine,eu sunt pilda rea,si totul va fi bine.Sa stii ca nu intru in casa nimanui cu forta,eventual bat la usa dar nu dau buzna si nici nu ma asez la masa neinvitat.De un oaspete nepoftit ai scapat,era o gura-n plus de hranit :)
Da. da! Cunoastem, cunoastem.Noi ortodocsii suntem mandri, ingamfati, pacatosi din cale-afara si pe deasupra mai suntem si in ratacire. Si ne incapatanam in a va deschide usa si a va pofti a masa.
Nu mai umbla pe aici in piele de miel ca nu tine! Las-o asa si drum bun de la usa mea!
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #60  
Vechi 01.04.2013, 13:23:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Dragos stai linistit,nu va ia nimeni locul in Rai.O sa fiti doar voi intre voi,nu te mai supara,intr-o zi nu ne vei mai vedea niciodata.
Poate veni oricine, oricand, mantuirea este accesibila oricui, nu conteaza ca s-a nascut in alta religie. Majoritatea ortodocsilor din ziua de azi nici nu erau crestini la inceput, s-au convertit in timp. Popoarele increstinate atunci nu prea mai sunt si azi la fel, in Asia Mica si Africa de Nord au devenit musulmani, o parte monofiziti, in vest s-au rupt de Biserica in 1054, au ramas mai multi cei care au venit dupa aceea la crestinism, ma refer aici la slavi. Asadar romanii au trecut d ela religia lor la crestinism, grecii la fel, slavii la fel, oricine poate veni in Biserica, indiferent in ce cult sau religia s-a nascut, trebuie doar sa ia aceasta decizie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare