Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2017, 03:18:15
Alex89 Alex89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2017
Mesaje: 20
Implicit Sa fie omorati!

Grăit-a Domnul cu Moise și a zis:
Dacă un om se culcă cu un om cum se culcă cineva cu o femeie, amândoi au făcut un lucru scârbos; să fie pedepsiți cu moartea, sângele lor să cadă asupra lor. (Leviticul 20:13)


De ce Biserica nu adopta aceasta pozitie? De ce se distanteaza Biserica de propria-i Sfanta Scriptura? Ce legitimitate are Biserica (in dezbaterea despre drepturile homosexualilor) in afara Cuvantului Lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2017, 08:43:43
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Cuvântul lui Dumnezeu este Hristos, iar Biserica trăiește după Legea Nouă adusă de El.
Legea Veche n-a avut menirea de a fi eternă, ci de a pregăti calea, în așa fel încât într-un anumit popor, la un moment dat, să Se poată naște Fiul lui Dumnezeu.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2017, 10:50:37
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex89 Vezi mesajul
Grăit-a Domnul cu Moise și a zis:
Dacă un om se culcă cu un om cum se culcă cineva cu o femeie, amândoi au făcut un lucru scârbos; să fie pedepsiți cu moartea, sângele lor să cadă asupra lor. (Leviticul 20:13)

De ce Biserica nu adopta aceasta pozitie? De ce se distanteaza Biserica de propria-i Sfanta Scriptura? Ce legitimitate are Biserica (in dezbaterea despre drepturile homosexualilor) in afara Cuvantului Lui Dumnezeu?

Si a dat Dumnezeu si lege noua si judecator nou al legii: iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti.

Iar daca pacatele erau pedepsite prin lege in legea Veche, acum ele sunt judecate de noul Judecator, de Hristos.

Pacatele le judeca acum Hristos, si nu noi insine.
De asta se spune: sa nu judecati, pentru ca judecata toata a luat-o Hristos.

Iar daca aceia fac pacate, Biserica incearca indreptarea lor prin pocainta iar apoi ii exclude.



Esti exact ca aceia despre care vorbeste Hristos: va rataciti nestiind Scripturile si puterea lui Dumnezeu.
Ai gasit un citat in Scriptura, dar nu ai gasit Duhul Scripturii, care sa-ti arate sensul lucrurilor de dupa cuvinte.



INSUSI HRISTOS iti da raspunsul chiar tie personal: CEL CARE ESTE FARA DE PACAT SA ARUNCE PRIMUL PIATRA.
Poti tu sa omori un om pentru pacatul homosexualitatii???

Esti pe un forum 'crestin', al iubirii, dar tu vorbesti de omor?
Vorbesti despre Hristos, dar tu nu stii ce a zis Hristos? Pentru ca Hristos a dat raspuns la multe dintre problemele VT.

Last edited by gpalama; 20.02.2017 at 10:55:45.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2017, 01:51:50
Alex89 Alex89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2017
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si a dat Dumnezeu si lege noua si judecator nou al legii: iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti.

Iar daca pacatele erau pedepsite prin lege in legea Veche, acum ele sunt judecate de noul Judecator, de Hristos.

Pacatele le judeca acum Hristos, si nu noi insine.
De asta se spune: sa nu judecati, pentru ca judecata toata a luat-o Hristos.

Iar daca aceia fac pacate, Biserica incearca indreptarea lor prin pocainta iar apoi ii exclude.
Sa inteleg ca Vechiul Testament a fost abrogat, si Dumnezeu s-a razgandit: homosexualii nu mai trebuiesc omorati, ci iubiti.



Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Esti exact ca aceia despre care vorbeste Hristos: va rataciti nestiind Scripturile si puterea lui Dumnezeu.
Ai gasit un citat in Scriptura, dar nu ai gasit Duhul Scripturii, care sa-ti arate sensul lucrurilor de dupa cuvinte.
Nestiind Scriptura, am citat-o.Sunt multe pasaje homofobe in Scriptura.
Cu siguranta exista un sens sublim incarcat de dragoste in spatele cuvintelor "să fie pedepsiți cu moartea, sângele lor să cadă asupra lor", dar intelegerea mea vida de Duh il eludeaza.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Vorbesti despre Hristos, dar tu nu stii ce a zis Hristos? Pentru ca Hristos a dat raspuns la multe dintre problemele VT.
Nu am vorbit de Hristos.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Esti pe un forum 'crestin', al iubirii, dar tu vorbesti de omor?
Derapajul logic este spectaculos.Sunt pe un forum 'crestin', al iubirii, si vorbesc de omor pentru ca Biblia crestina, 'a iubirii', vorbeste de omor. Pai Dumnezeu Insusi spune sa ii omoram, daca asta este necrestinesc, Dumnezeul Crestin are un mesaj necrestinesc.(fapt cel putin paradoxal)

Last edited by Alex89; 21.02.2017 at 02:27:22.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2017, 06:23:52
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Da, e diferita acum legea.
Cred ca asta, ca daca legea mozaica mai se aplica, e unul din principalele teme din NT.
Raspunsul e cam nu.
Pana si evreii fundamentalisti cred ca era mesianica o sa fie super diferita din punctul asta de vedere.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.02.2017, 09:54:16
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex89 Vezi mesajul
Derapajul logic este spectaculos.Sunt pe un forum 'crestin', al iubirii, si vorbesc de omor pentru ca Biblia crestina, 'a iubirii', vorbeste de omor. Pai Dumnezeu Insusi spune sa ii omoram, daca asta este necrestinesc, Dumnezeul Crestin are un mesaj necrestinesc.(fapt cel putin paradoxal)
CRESTIN - adica un site al ucenicilor lui HRISTOS apropo.

Noi nu suntem implinitori ai legii vechi ci ai legii noi.
Noi nu dam socoteala pentru legea veche ci pentru cea noua.
Ne asumam si legea veche dar altfel, ca un fundament pentru legea noua.

PACATUL este pedepsit. Si in legea veche si in legea noua.
Cei din legea veche erau crescuti de copii cunoscand intreaga lege, de aici si asprimea legii.

Cei din legea noua sunt poate mai rau ispititi de satana, pentru lumina care li s-a daruit si poate de aici si ingaduita pentru pocainta. Noi avem harul, lupta mare de la diavol, dar si o mila mai mare pentru indreptare.

Iar legea veche era data unui popor care avea nevoie de o astfel de lege, pedeapsa pentru pacat.

Si repet: CEL CARE ESTE FARA DE PACAT SA ARUNCE PRIMUL PIATRA. Vad ca ai sarit asta...
Poti tu sa omori pe cineva pentru un pacat? Si daca acela este fiul sau fiica ta? Si daca este parintele tau? Poti sa faci asa ceva? Si daca este parintele altcuiva... ?

Viata este CEL MAI SCUMP LUCRU pe pamantul asta... nu merita sa iei viata cuiva pentru ... hm, pentru ce?
Pentru homosexualitate? Chestia asta il afecteaza pe el in primul rand, si apoi poate pe ceilalti prin corupere.
Si pe cine sa pui sa omoare homosexualii? Faci un serviciu 'homo-kill'?

Last edited by gpalama; 21.02.2017 at 10:09:53.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.02.2017, 00:38:08
Alex89 Alex89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2017
Mesaje: 20
Implicit

Nu am stiut ca articolele din Biblie legate de homosexualitate nu se mai aplica. Iti multumesc pentru ca mi-ai spus si mie. M-ai convins, nu mai vreau sa ii omoram.
Dar de unde stim ca Dumnezeu inca are o problema cu homosexualitatea? Poate nu s-a razgandit doar impotriva pedepsei, ci si a gravitatii faptei.
Daca nu mai condamnam homosexualitatea pe baza acelor Legi, atunci pe ce motiv o condamnam?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.02.2017, 01:20:06
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Principiile crestine le aplica crestinii asa cum le convine lor. Daca nu esti crestin ce treaba ai cu asta ? Esti gay si esti suparat ca iti zice vreun crestin ca ajungi in iad ? Pai daca nu crezi in iad ce iti pasa ? Da-l incolo, traieste-ti viata la maxim ca doar una ai. :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.02.2017, 04:07:05
Alex89 Alex89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2017
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Principiile crestine le aplica crestinii asa cum le convine lor.
Multumesc pentru sinceritate.
Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Daca nu esti crestin ce treaba ai cu asta ? Esti gay si esti suparat ca iti zice vreun crestin ca ajungi in iad ? Pai daca nu crezi in iad ce iti pasa ? Da-l incolo, traieste-ti viata la maxim ca doar una ai. :)
Un citat care imi place, legat de interventia intr-o problema care nu te priveste direct (se aplica prea putin in acest context):
"Când naziștii au venit sa îi ia pe comuniști, n-am scos o vorba. Nu eram comunist. Când i-au arestat pe social-democrați, am tacut. Nu eram social-democrat. Când au venit sa îi ia pe sindicaliști, nu am protestat. Nu eram sindicalist. Când au venit sa îi ia pe evrei, nu m-am revoltat. Nu eram evreu. Când au venit sa ma ia pe mine, nu mai rămăsese nimeni, care să-mi ia apărarea." Martin Niemöller
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.02.2017, 09:11:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex89 Vezi mesajul
Dar de unde stim ca Dumnezeu inca are o problema cu homosexualitatea? Poate nu s-a razgandit doar impotriva pedepsei, ci si a gravitatii faptei.
Daca nu mai condamnam homosexualitatea pe baza acelor Legi, atunci pe ce motiv o condamnam?
Pe baza Legii in vigoare. Pe baza Legii noi. A se citi, de exemplu, Romani 1:26-28.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare