Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.03.2019, 21:14:49
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

PS Ignatie, Episcopul Hușilor: Dragostea fără de măsură față de minoritățile sexuale (vai de mine, e hate speech?) l-a metamorfozat pe domnul președinte în agentul disprețului dozat într-un insecticid

https://www.activenews.ro/stiri-soci...ecticid-155108
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.03.2019, 21:15:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Intre timp si purtatorul de cuvant al Patriarhiei a dat o replica dura. Omul e un demagog arogant, acum ne dam seama ca nu degeaba multi credinciosi au obiectat ca un neortodox vine in fruntea tarii. Din cauza arogantei e limitat, crede ca valorile lui sunt punct de referinta si doar acelea sunt bune.
Am consultat statisticile la Europarlamentare 2014, singurele alegeri unde candidați care susțin platforma pro familie, pro vita și-au făcut simțită prezența.

Biroul Electoral Central Europarlamentare 2014 rez finale

Iulian Capsali candidatul ortodox 49.612 voturi valabil-exprimate 0,89%

Costea Peter candidatul neoprotestant pro life 41.274 voturi valabil exprimate 0.74%

Noua Republică - Mihail Neamțu platformă pro conservatori 15.419 voturi valabil exprimate 0.27 %

A prins pragul Mircea Diaconu cu - 379.582 - 6.81% dar la vremea aceea Antena 3 i-a făcut campanie intensă gratuită și l-au transformat într-o victimă ca să mute din votanții PNL către el, rezultat atins PNL n-a făcut pragul de 20% și Crin Antonescu și-a dat demisia.

Scopul antenelor era să-l pedepsească pe Crin și PNL-ul pentru că au rupt Uniunea Social Liberală, deci din joc politic a intrat și Mircea Diaconu care a făcut pași falși pe tema familie, tradiții, în P.E a votat total împotriva curentului pro life.

Concluziile cred că sunt clare și dacă ar fi candidați cu viață asumată de credincios practicant nu ar fi votați și li s-ar ascunde imaginea de către televiziunile cu rating, practic nici n-ar fi pomenit numele lor, nici măcar în sondaje de opinie.
Sau ar fi denigrați la foc continuu.

2. Pentru înscrierea candidaturii e necesar să fie 200.000 de semnături pentru partide, iar 100.000 pt candidați independenți.
Nici Iulian Capsali, nici Peter Costea nu au fost votați decât de maximum jumătate dintre semnatari, semn că nu toți care semnează și votează.

Mulți semnează din conformism în parohia ortodoxă sau în adunarea neoprotestantă, sau de rușine, iar la vot se sucesc sau nu se duc.

3. Mihail Neamțu și-a luat apă cel mai rău dintre cei 200.000 de semnatari pt partidul lui nu l-au votat decât vreo 15.000 de oameni, l-au bătut și independenții.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 21.03.2019 at 23:14:54.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.03.2019, 09:55:47
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă veneau la vot, se făcea cvorum de 30%, dar 51% votau nu în urma unor dezbateri serioase, ar fi fost altceva, atunci se puteau bucura așa.

Altfel e bucuria unor oameni nebuni, dacă te bucuri că manipularea a triumfat și i-ai prostit pe oameni înseamnă că te bucuri de scăderea intelectuală și morală a societății.
o societate cu intelectul si cu moralitatea scazuta, e usor de manipulat.Cred ca nu mai este nevoie sa precizez cine a dorit (si doreste in continuare) acest lucru
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.03.2019, 10:49:35
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mihail Neamțu și-a luat apă cel mai rău
A luat ceea ce a meritat. Un oportunist, mă abțin să spun mai multe.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.03.2019, 18:12:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
A luat ceea ce a meritat. Un oportunist, mă abțin să spun mai multe.
Poți să spui și mai multe că nu e nicio supărare, cel puțin nu din partea mea, toți oamenii politici care ne cer votul ar trebui să suporte o critică cât mai constructivă, eu încerc să înțeleg situația socială în care ne aflăm, de aceea despic firul atât nu am niciun beneficiu.

Da vreau să văd încotro merge societatea, câți parcurg drumul de la intenție de vot, la vot propriu zis, câți sunt catehizați.

Mi-a plăcut un singur lucru la Mihail Neamțu, faptul că el iese la luptă chiar și când bătălia e pierdută dinainte.

Biserica are nevoie de tot felul de politicieni implantați prin toate sferele sociale pentru că ei au disponibilitate de a merge prin studiouri tv când apare o provocare și pot atrage spre ei diferite jigniri, ocrotind puțin Biserica, pot fi o manta de vreme rea.

Politicienii pro viață, pro familie trebuie să aibă pielea tăbăcită la atacuri și să nu răspundă cu rău.

Mihail Neamțu făcea o anticipare lucidă, Biserica Ortodoxă Română va fi debranșată de la banul public în următorii ani de către USR/Plus în principal, așa că vor veni mari provocări, vor mai fi multe bătălii la firul ierbii.

Sper ca Neamțu să meargă la Marșul pentru viață, un prilej excelent de a aduna împreună și a ține unită oastea de la referendum, sau măcar nucleul ei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 22.03.2019 at 18:16:25.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 23.03.2019, 00:37:20
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Mihail Neamțu nu are nicio legătură cu ”oastea de la referendum” și nu intenționează să o țină unită, deși poate din exterior așa se vede. După cum am spus, el se folosește de orice moment prielnic pentru a câștiga voturi, iar referendumul a fost unul din momentele prielnice. Pe 17 noiembrie, anul trecut, când Platforma Împreună s-a reunit la Sibiu în prezența Mitropolitului Ardealului, Mihail Neamțu a organizat o contra conferință la Cluj. Tocmai pe 17 noiembrie! Apoi, de curând, o altă conferință a Platformei a fost blocată de a se ține la Bacău și ghici cine a ținut o conferință în același loc și la aceeași dată? Mihail Neamțu! Nu mai pomenesc de organizatori ...

Platforma Împreună susține și va participa la Marș, dar sub coordonarea vechilor lideri ai CpF. Interesant este cum pe pagina de FB a lui Neamțu nu apare nicio susținere a Marșului, asta în condițiile în care este ancorat bine în social media.

Din păcate, noi nu avem nevoie de oportuniști, idividualiști sau buni oratori, ci de pragmatici, care chiar să ducă bătălii la firul ierbii, iar PI chiar asta face.

Last edited by simpllu; 23.03.2019 at 03:07:06.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 23.03.2019, 17:23:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Mihail Neamțu nu are nicio legătură cu ”oastea de la referendum” și nu intenționează să o țină unită, deși poate din exterior așa se vede. După cum am spus, el se folosește de orice moment prielnic pentru a câștiga voturi, iar referendumul a fost unul din momentele prielnice. Pe 17 noiembrie, anul trecut, când Platforma Împreună s-a reunit la Sibiu în prezența Mitropolitului Ardealului, Mihail Neamțu a organizat o contra conferință la Cluj. Tocmai pe 17 noiembrie! Apoi, de curând, o altă conferință a Platformei a fost blocată de a se ține la Bacău și ghici cine a ținut o conferință în același loc și la aceeași dată? Mihail Neamțu! Nu mai pomenesc de organizatori ...
Poate n-a fost o formulare reușită oastea de la referendum, am vrut să mă refer la oamenii pro life.
Referitor la conferința de la Cluj pe 17 Noiembrie, atunci a putut fi închiriată sala, evenimentul a fost programat chiar cu o lună înainte, a menționat în conferința pe care am văzut-o înregistrată că nu are nimic cu cei de la CPf.

Ironic e că evenimentul central l-a avut pe părintele Necula în prim plan, deci purtătorul de cuvânt al Mitropolitului Sibiului, la acea conferință suprapusă.
Din ce am văzut pe facebook la eveniment au fost mai mulți invitați ortodocși și la pupitru și în sală, a prezentat un domn care a mai conferențiat împreună cu părintele profesor Stelian Tofană la serile acelea catehetice reușite ținute de părinte în Cluj.

În ce privește conferința de la Bacău, nu știu ce s-a întâmplat, acum am citit prima oară probabil că cei din CPF se tem să nu fie afiliați politic, nu văd de ce nu ar urca împreună pe aceeași scenă.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Platforma Împreună susține și va participa la Marș, dar sub coordonarea vechilor lideri ai CpF. Interesant este cum pe pagina de FB a lui Neamțu nu apare nicio susținere a Marșului, asta în condițiile în care este ancorat bine în social media.

Din păcate, noi nu avem nevoie de oportuniști, idividualiști sau buni oratori, ci de pragmatici, care chiar să ducă bătălii la firul ierbii, iar PI chiar asta face.
Exact de asta am și spus că ar fi bine să meargă la Marșul pro viață pentru a nu lăsa impresia că a fost doar o conjunctură.

Cât timp Trinitas Tv deci Patriarhia, Mitropolia Moldovei prin Doxologia sau a Clujului îl invită și pe el și pe Adrian Papahagi la diferite prelegeri sau dezbateri cred că trebuie să avem o atitudine moderată cu privire la ei, iar timpul va decide.

Eu cred că avem nevoie de Neamțu în politică dar nu și la amvon să nu confunde cele 2 lucruri și va fi bine.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.03.2019 at 17:26:33.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 24.03.2019, 02:09:06
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Poate n-a fost o formulare reușită oastea de la referendum, am vrut să mă refer la oamenii pro life.
Referitor la conferința de la Cluj pe 17 Noiembrie, atunci a putut fi închiriată sala, evenimentul a fost programat chiar cu o lună înainte, a menționat în conferința pe care am văzut-o înregistrată că nu are nimic cu cei de la CPf.
Da, întâmplător ...

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ironic e că evenimentul central l-a avut pe părintele Necula în prim plan, deci purtătorul de cuvânt al Mitropolitului Sibiului, la acea conferință suprapusă.
Se pare ca, după referendum, pr. Necula a părăsit grupul Platformei. Dovadă, a fost prezent la Cluj tocmai când a avut loc reuniunea Platformei la Sibiu. Acum a apucat pârghia numită revista Rost și bagă la greu competiție, paralelism Platformei.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În ce privește conferința de la Bacău, nu știu ce s-a întâmplat, acum am citit prima oară probabil că cei din CPF se tem să nu fie afiliați politic, nu văd de ce nu ar urca împreună pe aceeași scenă.
Conferința de la Bacău a avut loc chiar astăzi, acum am aflat și eu mai multe detalii. Ce zici despre acest afiș, ce subiect sugerează? Scopul este personajul Neamțu, pus de două ori pe afiș. Conferința are scopul să-l scoată pe el în prim plan sub pretextul cu libertatea. AP și ASCOR-ul local au organizat conferința, iar Arhiepiscopia a fost trecută pe afiș în ultimul moment.

https://www.facebook.com/85016295838...type=3&theater

In 26 martie va avea loc la Cluj o conferință unde va participa Ana Săcrieru și Adrian Papahagi.

https://www.facebook.com/events/casa...8855138039500/


Chiar și Papahagi m-a dezamăgit în ultimul timp (vezi comentarii raspunsurile lui):

https://www.facebook.com/papahagi/posts/327032661260998

https://www.facebook.com/papahagi/posts/329596141004650


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Exact de asta am și spus că ar fi bine să meargă la Marșul pro viață pentru a nu lăsa impresia că a fost doar o conjunctură.
S-a confirmat ceea ce ți-am spus, nimic pe pagina lui de FB. Mă mir cum de a ratat momentul, adică să mai apară cu o filmare printre oameni cu entuziasmul lui caracteristic.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Cât timp Trinitas Tv deci Patriarhia, Mitropolia Moldovei prin Doxologia sau a Clujului îl invită și pe el și pe Adrian Papahagi la diferite prelegeri sau dezbateri cred că trebuie să avem o atitudine moderată cu privire la ei, iar timpul va decide.
Am avut ocazia să fac parte din circuitul lui înainte de referendum, adică să urc și eu în autocarul prin care chipurile promova referendumul. M-am simțit folosit, iar pe el duplicitar. Autocarul era inscripționat ”MI-HAI la referendum!” și o poză mare cu el. Mârlănie pe față, de fapt el și-a făcut reclamă prin așa-zisa susținere a referendumului.

https://www.stiricrestine.ro/2018/10...endum-la-arad/

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu cred că avem nevoie de Neamțu în politică dar nu și la amvon să nu confunde cele 2 lucruri și va fi bine.
Exact, e grav dacă a ajuns să le vorbească creștinilor despre povara libertății. A supt lapte de la DGS împreună cu Liceanu și Pleșu. Și asta spune tot. :)

P.S. Nu am nimic cu el, dar grijă pe cine promovăm. Eu am mari rețineri când vine vorba de el.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 24.03.2019, 13:49:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Am avut ocazia să fac parte din circuitul lui înainte de referendum, adică să urc și eu în autocarul prin care chipurile promova referendumul. M-am simțit folosit, iar pe el duplicitar. Autocarul era inscripționat ”MI-HAI la referendum!” și o poză mare cu el. Mârlănie pe față, de fapt el și-a făcut reclamă prin așa-zisa susținere a referendumului.
Asta cu MI-HAI îmi aduce aminte de Trăistariu la eurovision, iartă-mă dar nu pot să nu râd de slogan :).
Nu contest experiența ta, îți dau dreptate, cu mențiunea că în orice campanie cei care duc greul sunt într-un fel sau altul folosiți și la Capsali la fel ar fi fost, numai că acolo nu s-a cunoscut îndeaproape personajul.

Mă uit peste lista de la europarlamentare și nu văd nicio platformă între cele cotate să intre în P.E. care să aibă idei pro natalitate, pro familie, pro educație creștină.
Vom ajunge în situația ca partidele să se bată care să mai introducă legalizarea prostituției, care parteneriatul civil și oamenii să susțină apatic orice rahat.


Practic nu cetățenii dictează politicienilor interesele societății, ci politicienii le spun cetățenilor ce e valoare și ce e fals cu largul concurs al manipulatorilor de televiziune și radio stil Moise Guran, Andreea Esca.
Cetățenii au drepturi doar când sunt alegeri și doar în măsura în care-i votează pe ei, dacă nu-i votează pe ei sau ridică un demers legal împotriva lor, se dezlănțuie iadul.

Dacă așa merg lucrurile imaginea cultelor va fi și mai abitir atacată și disprețuită, la locul de muncă, în școli, piețe pentru că din politică se dă tonul, tu ca om vei fi un ratat al societății doar pentru că ești creștin practicant și vrei ca societatea să aibă un mers creștin.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Da, întâmplător ...
Acolo nu văd problema, la Cluj era antamată cu o lună înainte sau chiar mai mult sala, era o sală în stilul sălilor de nunți.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Se pare ca, după referendum, pr. Necula a părăsit grupul Platformei. Dovadă, a fost prezent la Cluj tocmai când a avut loc reuniunea Platformei la Sibiu. Acum a apucat pârghia numită revista Rost și bagă la greu competiție, paralelism Platformei.
Părintele Necula nu face nimic fără binecuvântarea ierarhului său, prin cele două conferințe simultane s-au bucurat și clujenii și sibienii, nu a fost numai părintele Necula prezent, am văzut inclusiv un om care propunea agricultură bio, colaborase și cu mănăstirea Nera, au mai fost încă câțiva preoți.
Au fost și oameni interesanți la acea conferință de la Cluj, neafiliați politic.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Conferința de la Bacău a avut loc chiar astăzi, acum am aflat și eu mai multe detalii. Ce zici despre acest afiș, ce subiect sugerează? Scopul este personajul Neamțu, pus de două ori pe afiș. Conferința are scopul să-l scoată pe el în prim plan sub pretextul cu libertatea. AP și ASCOR-ul local au organizat conferința, iar Arhiepiscopia a fost trecută pe afiș în ultimul moment.
Nu a fost lăsat de către partidul lui să candideze la europarlamentare, i s-a pus în cârcă eșecul referendumului, singurul lui beneficiu ar fi vânzarea de cărți, dacă evenimentele s-au suprapus în același loc de vină sunt cei care dețin sala și nu asigură pe principiul primul venit.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
In 26 martie va avea loc la Cluj o conferință unde va participa Ana Săcrieru și Adrian Papahagi.
Excelentă inițiativă, e foarte bine că la Cluj se face ceva pentru temele contemporane la care stăm prost, căsătorii, divorțuri, etc.
Probabil că acolo sunt oameni care susțin financiar din veniturile lor organizarea acestor evenimente, de aceea se fac atâtea spunea și părintele Stelian Tofană că presupun unele costuri.


Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Chiar și Papahagi m-a dezamăgit în ultimul timp (vezi comentarii raspunsurile lui):
Papahagi și Neamțu sunt buni pentru cei de dreapta simpatizanți care trag spre USR sau pentru mediile universitare, căci mai ajunge și pe la ei mesaj creștin, nu sunt neapărat pentru cei catehizați.


Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
S-a confirmat ceea ce ți-am spus, nimic pe pagina lui de FB. Mă mir cum de a ratat momentul, adică să mai apară cu o filmare printre oameni cu entuziasmul lui caracteristic.
A pus ceva de la marșul provita Iași fără imaginea lui, dacă s-ar duce ar fi acuzat că iese în față, dacă nu se duce de ce nu se duce.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Exact, e grav dacă a ajuns să le vorbească creștinilor despre povara libertății. A supt lapte de la DGS împreună cu Liceanu și Pleșu. Și asta spune tot. :)
Asta nu înseamnă că e întrutotul de acord cu acei intelectuali, de la debuturi a avut o orientare conservatoare, nu s-a sucit ca Iohannis care cică a candidat din partea ACL, chipurile Alianța Creștin Liberală.
Ce a fost creștin în mandatul lui în afară că a intrat cu ochelarii de soare într-un lăcaș de cult romano-catolic ?

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
P.S. Nu am nimic cu el, dar grijă pe cine promovăm. Eu am mari rețineri când vine vorba de el.
Eu nu-l promovez, n-am dat mâna în viața mea cu el și nu am cumpărat nicio carte de a lui.
Dimpotrivă îl consider oarecum marginal, dar poate unii care au idei de stânga și citesc cărțile lui ajung să dea și de personalitățile temnițelor comuniste și să-și pună intrebări cu privire la comunismul așaziselor partide de dreapta.

Pericolul e ca și PNL să fie prelucrat și să nu mai rămână chiar deloc niciun partid nici măcar în Parlamentul Național care să susțină inițiative care vin din sfera creștină.

Pâna una alta el(Neamțu) nu cred că va întoarce spatele ca Petru la Roma, dacă se va pune în discuție respectul față de valori pro familie, nu văd prigoana Bisericii venind dinspre el.

Până și Mihail Gheorghiu președintele CPF, a fost în PNȚCD, Sebastian Bodu (tot fost membru PNȚCD) când a fost în Parl European a votat împotriva unui raport prot lgbt, oamenii politici au experiență în astfel de cazuri și ajung în fața diferitelor situații.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.03.2019 at 14:22:46.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 25.03.2019, 00:52:15
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Nu ne prea înțelegem și asta pentru că tu vezi doar chestiunile de suprafață, eu le văd din implicarea directă. Îți repet, contra coferințele, anularea celor organizate de PI în favoarea celor orgnizate de AP cu MN în prim-plan, nu sunt întâmplătoare. Un alt exemplu ca să înțelegi mai bine, liderul AP de curând i-a făcut cu ou și oțet pe liderii PI într-o ședință de a lor, el neștiind că la ședință sunt și 2 reprezentanți PI. Nu poți călca pe cadavre pentru a-ți atinge obiectivul. In spatele conferințelor lui MN mereu apare AP.

Despre Papahagi încă nu mă pronunț, l-am apreciat foarte mult înainte de referendum.

Last edited by simpllu; 02.04.2019 at 03:26:02.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare