Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.03.2007, 20:00:57
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Da, interesant ce spui.

Oricum ramin convins de ceea ce am spun despre alegerea unui popor foarte bolnav sufleteste pentru materializarea Fiului lui Dumnezeu si ceea ce spui tu depsre numarul mare de profeti confirma acest fapt. S-a "pompat" multa profetie si profeti in aceasta zona, de ce? tocmai ca sa le vina mintea la cap. Poate ca esti evreu, insa nu ar trebui sa te superi, sper ca nu, eu problemele astea le vorbesc si cu prietenii mei printre care si evrei.

Pe de alta parte sa nu uitam ca de ex. Potopul si arca lui Noe apare ca profetie sub diverse nume pe toate continentele, si banuiesc ca si alte evenimente din Biblie sunt prezente in traditiile altor popoare. Deci cuvintul Domnului nu este directionat spre Izrael cum s-ar crede(asa s-ar vrea) ci imbratiseaza intreaga planeta insa "neamurile" nu au fost asa de bune la a inregistra cum trebuie evenimentul asa cum o fac cu iscusinta evreii.

Toata planeta comunicam cu Dumnezeu insa din pacate primim mesajele diferit prin "filtrele" noastre
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.03.2007, 20:16:16
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Interesant de citit `Crestinism si antisemitism` a lui Bulgakov, dar si `Eseuri despre iudaism` a lui Steindhart...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.03.2007, 20:23:49
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Cozia:`Oricum ramin convins de ceea ce am spun despre alegerea unui popor foarte bolnav sufleteste pentru materializarea Fiului lui Dumnezeu si ceea ce spui tu depsre numarul mare de profeti confirma acest fapt.`

Poporul evreu era cel mai pregatit sa primeasca pe Hristos... nu cel mai pacatos... (gandeste-te la optiunile de atunci: politeism etc...) Profetii au contribuit la acest lucru - la pregatirea poporului evreu pt. intruparea (prefer sa zic asa decat `materializarea...`) lui Hristos. Binenteles, ei au avut si un rol moral, social, asa cum ai zis si tu.
Chiar sunt interesante lucrarile mentionate mai sus
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.03.2007, 00:51:44
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Pentru Cozia.
Daca observi timpurile noastre toate continentele sau raportat la Europa si nu la alte continente iar tarile care au fost si inca sant foarte mediatizate nu sant multe Anglia ,Germania,Franta cam astea sant cele care au dominat evolutia acestui continent dar asta nu inseamna ca DUMNEZEU are indreptat cuvantul numai spre acest continent sau numai spre aceste tari.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.03.2007, 09:45:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

legat de evrei, daca stiti engleza si aveti timp intrati pe un site pe care mi l-a recomandat si mie un evreu, cand a fost vorba sa imi explice despre credinta lor:

http://www.whatjewsbelieve.org/
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.03.2007, 16:22:21
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
legat de evrei, daca stiti engleza si aveti timp intrati pe un site pe care mi l-a recomandat si mie un evreu, cand a fost vorba sa imi explice despre credinta lor:

http://www.whatjewsbelieve.org/
Iar noi: sa ne informam si sa argumentam logic...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.03.2007, 19:55:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si mie mi s-a parut site-ul respectiv cam agresiv si extremist si, nu stiu de ce, nu cred ca ii caracterizeaza pe evreii obisnuiti.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.03.2007, 15:54:27
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
si mie mi s-a parut site-ul respectiv cam agresiv si extremist si, nu stiu de ce, nu cred ca ii caracterizeaza pe evreii obisnuiti.
Nu zi, caci apele pot fi adanci...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.07.2009, 19:07:27
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Un raspuns ca din Scriptura:

Citat:
În prealabil postat de jezisovi_pivo_nelej Vezi mesajul
de ce li se spune ca sunt poporul ales si ca ne sunt superiori? nu am nimic cu ei, dar bucata asta ma deranjeaza.
Raspuns cam tarziu insa valoarea lui este aceiastot timpul.

Dumnezeu a numit pe poporul evreu Poporul Ales sa fie Poporul Lui. Titlul ista ia fost dat si poporul evreu nu la luat si cine are pretentii,la Dumnezeu sa le aduca.

Fie vorba intre noi,titlul ista a adus evreilor numai necaz si foarte putin onoare ca multi au fost gelosi si din cauza asta au facut multe necazuri poporului ista. Ce sa faci,si pe domnul care a deschis subiectul la deranjat asta.Daca ar fi fost un credincios care ar fi citit Biblia nu sar fi deranjat asa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evreii din viata mea cristipuiu Intamplari adevarate 100 26.11.2011 02:24:19
Cum oare nu L-au recunoscut evreii? Mikhael Iudaismul 349 08.06.2011 04:03:53
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 10:48:28
Evreii si cetatenia Israeliana Evreulcelales Iudaismul 4 11.11.2009 10:36:09
Evreii in Romania. Evreulcelales Iudaismul 2 02.10.2009 17:42:50