Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.02.2008, 18:17:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de steffiy
Dragul meu, vsovi. ...
Daca Biserica l-a trecut in randul sfintilor, eu stiu ca trebuie sa facem ascultare de Biserica. Daca nu, suntem schismatici sau, mai rau, eretici. Asa ca......
poi eu vorbeam de el sau de lumina, el e sfant fara-ndoiala, dar era vorba de altceva......

ma tu m-ai gasit eretic :), nu-i exclus, dar ma stradui sa ajung sa traiesc in adevar, deshi e mai mult vorbe ca viatza imi ramane nestraduita, trendava shi moleshita ??????
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.02.2008, 18:32:30
steffiy steffiy is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

Nu te-am gasit eretic, mai!
Parca nu pricepi romneste!
Am zis doar ca riscam sa iesim de sub ascultare.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.02.2008, 19:00:46
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Shi inca o chestie poate de luat in seama, ca lumina nu e pe capul lui, a Sfantului, ci in mijlocul tinerilor, ca e doar suprapunere optica... pe baza pozei... deci pare a fi o forma a Harului adica milostenie shi intzelepciune luminoasa ca se citea din Cuvantul Apostolului sau Ceva Rugaciuni...

poi mai tottimpul ieshim de sub ascultare, shi daca ai ieshit de nu iei aminte nu numai ca pierzi timpul dar shi cazi asha cum spui in pacat sau chiar in apostazie shi erezie, intr-o clipa, shi apoi iar o iei de la capat, ca trebuie sa te ridici mai repede de cum cazi.... dar trebuie sa te ridici la pocaintza shi smerenie smerita shi nu la impresia ca eshti negreshitor shi mandru... cum patzesc eu... shi mult sa te ridici, la lacrimi fara orgoliu shi nu lumeshti shi poate ca in cele din urma ramai pe prima treapta macar, ca pana la a 26 sunt multe trepte.... :)

deci iarta-ma ca vorbesc vorbe shi nu prea le pun in practica din Cuvantul lui Dumnezeu de la Duhovnic, Preot shi Sfintzi sau de la Hristos..., ca vorba e saracia omului dar nu Cuvantul, pentru ca acela e de la Dumnezeu, pe cand vorba este mai mult de la om, shi omul ca omul gresheshte cu ea, dar nu vorba-i devina ci ceea ce iese din inima lui ca de acolo se strica toate dar shi ce intra in om, ca iata ca shi cafeaua e dintre cele mai otravitoare spurcaciuni ale mileniului cel care a trecut shi in care suntem, asha ca shi tu-tunul......

unii poate s-au plictisit de cat mi-am batut gura de pomana cu cafeau asta pe forum aicea.... dar daca unul aude, eu ma bucur ca ishi cashtiga loc unde sa-i incapa sufletul ca acolo unde e cafea nu mai incape decat munca la caramizile lui faraon....
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.02.2008, 19:35:17
steffiy steffiy is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

As aprecia daca ai scrie mai pe "romaneste".....:cool:
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.02.2008, 10:29:11
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Lumini din astea in biserica ortodoxa au mai fost surprinse pe pelicula ,e duhul sfant care lumineaza.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Desi am murit, sunt viu- Sfantul Ioan Maximovici razvan_m Biserica Ortodoxa Romana 43 04.06.2013 01:43:46
Sf.Ioan Maximovici Hartford Resurse ortodoxe on-line 0 04.12.2011 15:39:25
2 IULIE - Acatistul SF. Ierarh Ioan Maximovici mirelat Rugaciuni 1 02.07.2010 21:54:19
Ioan maximovici calendar nu ? boakeyalex Generalitati 5 16.06.2010 03:47:55
Video de la canonizarea Sf. Ioan Maximovici. Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 11 07.08.2008 00:53:53