Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.12.2009, 10:26:24
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Despre vraji si dezlegarea lor ascultati predica Parintelui Gheorghe Anitulesei (e a treia de aici)

http://ortodoxmedia.com/inregistrare...antul-Gheorghe

sau dati click aici http://ortodoxmedia.com/dn/0230-despre-vrajitorie.mp3
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.01.2010, 20:35:06
criske criske is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2010
Mesaje: 2
Implicit rugaciuni ptr farmece

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Biserica a mărturisit dintotdeauna existența diavolului, a lucrărilor lui malefice și a susținut pe creștini în "războiul nevăzut împotriva uneltirilor lui". Drept dovadă sunt rugăciunile și rânduielile bisericești alcătuite de Părinții Bisericii împotriva diavolului. Dintre aceștia, cel mai de seamă reprezentant este Sfântul Vasile cel Mare ( +379 ) , pe care îl vom prăznui curând și care ne-a lăsat , printre alte rugăciuni , Molitvele sau blestemele sale pentru cei care sufera din cauza lucrărilor făcute de diavol. S-a vorbit câte ceva despre aceasta la Topicul Rugăciunea .
Alături de Molitvele Sf. Vasile cel Mare, cărțile bisericești conțin și alte rânduieli împotriva lucrărilor celui viclean. În cartea Molitvelnic găsim următoarele rânduieli și slujbe : "Rugăciune pentru casa care este supărată de duhurile rele", care se citește , de obicei , după rânduiala Sfeștaniei ; " Rânduiala rugăciunii pentru cei care sunt tulburați și supărați de duhurile necurate" , la sfârșitul căreia se unge cel bolnav cu untdelemn din candelă și se adaugă și Moliftele Sf. Vasile cel Mare ; "Rânduiala care se face la casa sau locul care sunt supărate de farmece sau de descântece". Se recomandă ca aceste rânduieli să fie însoțite de SPOVEDANIE , POST și MILOSTENIE .
pot rosti eu insami aceste rugaciuni sau doar preotul este in masura sa le citeasca??? "Rugăciune pentru casa care este supărată de duhurile rele", " Rânduiala rugăciunii pentru cei care sunt tulburați și supărați de duhurile necurate" , "Rânduiala care se face la casa sau locul care sunt supărate de farmece sau de descântece".
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.01.2010, 21:09:11
sedyago sedyago is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2010
Mesaje: 2
Implicit Din lipsa credintei si din nestiinta

Comunismul nu i-a indobitocit pe oameni. Comunismul nu avea cum sa stearga din inima oamenilor pe Dumnezeu. Numai ca nu era acces la atat de multa informatie, nu erau atat de multe sfinte locasuri sau carti... Sunt multi traitori ortodoxi care nici nu stiu foarte mult despre religia lor. Este trist, foarte, foarte trist pentru ca eu cred ca de aici incep marile drame.
Mirabela, mai jos spune: "persoanele care tin post, se roaga si se spovedesc (impartasanie daca considera parintele duhovnic) nu se prind vrajile de acea persoana !"
Da, asa este. Pe un om credincios diavolul nu-l poate ataca. Dar, ce inseamna credincios? Fiecare avem un nivel al intelegerii, al priceperii dar credem ca e mai usor sa facem ce zice vecina sau cunostinta noastra. Nu cercetam. Eu te rog sa cercetezi, sa citesti si sa vezi cat de puternica este credinta. Vei vedea ca toate cele rele sunt datorita multelor pacate care se aduna si se aduna... Dumnezeu ne da la Botez, prin Sfantul Duh, o haina pefecta de lumina pe care noi, prin pacate o rupem in mii si mii de bucati. Dorim o haina noua care sa ne apere si sa ne protejeze si cateodata nici nu stim cat de usor este sa o avem din nou. Iisus a inviat pentru noi. El S-a rastignit si a suferit pentru noi! A lasat apostolilor sai toata puterea iar acestia au hirotonisit preotii... Acesti preoti care au puterea de a dezlega de pacate. Uita-te in sufletul si in constiinta ta. Esti o persoana calma, rabdatoare, iubitoare, smerita, miloasa? Du-te la preotul duhovnic (daca nu ai nu este greu sa gasesti un parinte care sa inteleaga suferintele tale), spune-i ce e in sufletul si in viata ta si vei vedea cum leacul nu va intarzia sa apara.
Dumnezeu sa te ajute!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.01.2010, 10:03:15
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de criske Vezi mesajul
pot rosti eu insami aceste rugaciuni sau doar preotul este in masura sa le citeasca??? "Rugăciune pentru casa care este supărată de duhurile rele", " Rânduiala rugăciunii pentru cei care sunt tulburați și supărați de duhurile necurate" , "Rânduiala care se face la casa sau locul care sunt supărate de farmece sau de descântece".
Aceste rugaciuni pot fi citite NUMAI de preot!
Tu insa trebuie sa te spovedesti pentru a-ti fi iertate pacatele si sa te impartasesti si sa ii ceri indrumare preotului in problema ta.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.07.2010, 23:25:27
ossian ossian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2010
Mesaje: 2
Implicit

Pot avea asmenea efecte de vraja si puterea vointei cuiva, adica a gandului sau e nevoie de un ritual special?Pot afla sursa unor asemenea "intentii"?
Poate un obiect decorativ sa poarte asemenea "legaturi"necurate?
Se pot despartii doi oameni cu credinta, cu taina sfintei cununii,care se iubesc plus un copil care ii iubeste si il iubesc la randul lor si cei doi, fara asemenea "infiltratii"din afara? Pot fi unele pacate ale lor sau ale parintilor lor cauza acestui fapt?

Doamne miluieste!

Last edited by ossian; 03.07.2010 at 23:31:31.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.07.2010, 02:44:39
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit pt. ossian

Citat:
În prealabil postat de ossian Vezi mesajul
Pot avea asmenea efecte de vraja si puterea vointei cuiva, adica a gandului sau e nevoie de un ritual special? [...] Poate un obiect decorativ sa poarte asemenea "legaturi"necurate?
Se pot despartii doi oameni cu credinta, cu taina sfintei cununii,care se iubesc plus un copil care ii iubeste si il iubesc la randul lor si cei doi, fara asemenea "infiltratii"din afara? Pot fi unele pacate ale lor sau ale parintilor lor cauza acestui fapt?
Din pacate, raspunsul la intrebarile postate de tine aici este da! Si inca si altele, cu mult mai oribile si f. oribile, pot fi trimise prin vraji si farmece.

Citat:
În prealabil postat de ossian Vezi mesajul
Pot avea asmenea efecte de vraja si puterea vointei cuiva, adica a gandului sau e nevoie de un ritual special?
Tot din pacate, sunt destui vrajitori (mai ales in ultima vreme) care practica asa-numita (in termeni 'moderni') hipnoza de la distantza sau/si channelling etc, si pot face aproape orice cu vointza cuiva, pot subjuga/subordona complet pe cineva, prin astfel de practici (chiar eu am patzit-o si pe asta, din nefericire pt. mine, si mi-a luat destul timp ca sa realizez ce mi se intampla, si nenumarate rugaciuni, aproape neincetat, si frecventat slujbele bisericii (Sf. Liturghii, Masluri, spovedit s.a.m.d.) ca sa scap!). Si chiar daca te muti cu locuintza dintr-un loc intr-altul, la nesfarsit, nu poti scapa, fiindca astfel de probleme pot 'urmari' pe cineva, adica pot 'calatori' cu tine si respectiv, cei din familie (depinde asupra cui sunt trimise si care este pers. 'vizata' - sau 'vizatzi' pot fi toti membrii familiei etc, depinde si de intentziile vrajmasilor care trimit 'facaturi', dupa cum si pe cine li se 'pune pata' etc)

Citat:
În prealabil postat de ossian Vezi mesajul
Pot afla sursa unor asemenea "intentii"?
depinde... dar si chiar daca ai putea-o afla, nu stiu daca ti-ar folosi la ceva... cel mai de folos ti-ar fi sa incerci sa scapi mergand pe la biserici si manastiri, platind pomelnice pt. 40 zile (sau mai mult), participand la slujbe (Sf. Liturghie, Maslu, Dezlegari), spovedanie, tinand post si cerand ajutorul lui Dumnezeu, al Maicii Domnului si al Sfintilor (Sf. Vasile, Sf. Ciprian s.a.)
Postez aici si cateva link-uri utile si relevante pt. acest topic:
http://www.crestinortodox.ro/cauta/c...rmece-si-vraji
http://www.crestinortodox.ro/diverse...chi-69655.html
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ile-82861.html
http://www.crestinortodox.ro/credint...gie-96272.html
http://www.sfaturiortodoxe.ro/vrajitorie.htm
http://www.cartidownload.ro/Diverse/..._Si_Vrajitoria
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.07.2010, 22:53:39
ossian ossian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2010
Mesaje: 2
Implicit

Daca s-ar putea as dori un raspuns si despre obiectul decorativ, e vorba despre un bibelou mai vechi provenit din casa socrilor, nu stiu de cand este la noi in casa, dar saptamana trecuta cand am intrat in camera privirea mi sa indreptat spre el. e o fata cu ceva flori in poala, cand i-am surprins privirea m-au scuturat frigurile, chiar si acum cand numai gandesc la el imi trece un frig prin sirea spinarii, l-am pus in curte si parca ceva sa schimbat in mine, vreau sa spun ca eram foarte delasator si deprimat in ultima perioada, eram numai pe calculator si nu faceam nimic sa-mi ajut sotia, dupa ce ma parasit am intrat in panica si am zis multe lucruri necugetate, cu toate ca am tinut post si am fost la un maslu si la mai multe slujbe sa ma linistesc, mi-a revenit ratiunea in momentul cand am scos acel bibelou din casa...ce sa fac cu el?...sa-l sparg?...sa-l ingrop?...sa-l duc la o manastire?...nu vreau sa fac vre-o "magarie"....va rog daca aveti asemenea cunostinte, luminati-ma si pe mine ce inseamna asta si ce sa fac?

PS as dori sa adaug ca avem apa sfintita in casa si tocmai in acea camera, care e de la botezul copiluli si e inca neintinata, chiar si azi am gustat din ea, inca are un gust placut, chiar putin mai "goasa" si mai dulceaga decat apa obisnuita, avem si icoane si semnul crucii in acea camera, viata mea sa schimbat atat de drastic ca nu-mi vine sa cred si ne iubeam, ne iubeam familia dar am facut cateva greseli de care-mi pare rau, dar nu ce nu se pot indrepta, am dat copilul la scoala la oras si a stat mai mult la bunici pentru a fi mai usor pentru toti, mama lui ia sitit lipsa si-mi pare rau de acest fapt necugetat si in plus cel care l-am zis mai sus ca am fost aproape total inidferent la problemele casei in ultima vreme si nu sta chiar in firea mea acest lucru.

Last edited by ossian; 04.07.2010 at 23:02:57.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.07.2010, 11:12:47
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Pentru ce sa duci bibeloul la manastire? Ce sa faca maicutele cu fata cu flori in poala? Daca te tulbura si simti ca e ceva in neregula cu el da-l de pamant, arunca-l.
Poti sa ai in casa oricate icoane si apa sfintita, daca tu nu traiesti viata in pocainta si langa Dumnezeu nu vei fi pazit de atacurile celui rau. Asa ca mergi la biserica si fa ce trebuie facut. Mai presus de toate, roaga-te mult si des si alunga orice pacat din viata ta.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.07.2010, 14:32:22
dalia11 dalia11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit pt cherub

Imi poti raspunde si mie la o intrebare, te rog frumos? In ziua in care a venit la noi in casa o persoana despre care stiam ca ne doreste raul, chiar s-a intamplat ceva foarte rau, de o agresivitate nemaiintalnita. Dupa ce acel membru al familiei a fost in casa acelei persoane, lucrurile s-au agravat foarte mult. Era evidenta legatura dintre problemele din familia noastra si intalnirea cu acea persoana. Nici acum, dupa 2 ani, lucrurile nu s-au rezolvat, nici intr-un sens, nici in altul. Acea persoana schimbata este intr-o stare de mutenie si de ura, incat si preoti experimentati se mira de acest lucru. In tot acest timp am tinul post, am mers la biserica, in pelerinaje, la dezlegari, spovedit, impartasit, maslu in casa, etc. Nu mai are legatura cu ea, e chiar plecata din tara. Nu imi explic: este asa de puternica vraja sau farmecele facute sau face in continuare de acolo? Mentionez ca tine legatura telefonic cu persoana din familia noastra.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.07.2010, 17:27:48
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit pt. dalia11

Citat:
În prealabil postat de dalia11 Vezi mesajul
Imi poti raspunde si mie la o intrebare, te rog frumos? In ziua in care a venit la noi in casa o persoana despre care stiam ca ne doreste raul, chiar s-a intamplat ceva foarte rau, de o agresivitate nemaiintalnita. Dupa ce acel membru al familiei a fost in casa acelei persoane, lucrurile s-au agravat foarte mult. Era evidenta legatura dintre problemele din familia noastra si intalnirea cu acea persoana. Nici acum, dupa 2 ani, lucrurile nu s-au rezolvat, nici intr-un sens, nici in altul. Acea persoana schimbata este intr-o stare de mutenie si de ura, incat si preoti experimentati se mira de acest lucru. In tot acest timp am tinul post, am mers la biserica, in pelerinaje, la dezlegari, spovedit, impartasit, maslu in casa, etc. Nu mai are legatura cu ea, e chiar plecata din tara. Nu imi explic: este asa de puternica vraja sau farmecele facute sau face in continuare de acolo? Mentionez ca tine legatura telefonic cu persoana din familia noastra.
Persoanele rele pot trimite vraji, farmece si influentze negative chiar si de la distantze f. mari (si de la 'celalalt capat al Pamantului'), dar atata vreme cat continuati va rugati si tineti posturile randuite de Biserica Ortodoxa, participati la slujbe, va spovediti si impartasiti etc, toate rautatzile se vor risipi si, eventual, se vor intoarce asupra celor care le trimit (daca nu se potolesc, intre timp, gasindu-si poate alte preocupari mai utile pt. propriile lor vietzi etc). Rugaciunile de dimineatza si seara, cat si slujbele Bisericii Ortodoxe, actioneaza ca o pavaza, ca un scut protector impotriva tuturor rautatilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dezlegarea cununiilor cristina-08 Vrajitoria 86 11.03.2015 09:25:11
DEspre dezlegarea cununiilor Laurentiu Generalitati 0 14.10.2007 19:52:11