Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.12.2009, 15:10:28
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ai cumva vreun citat din ceea ce considera Iisus ca se intimpla?
Ma bag si eu pe fir: ce spune sf Pavel se considera ca face parte pe de o parte din kerigma apostolilor, adica din invatatura venita de la Iisus, pe de alta inspirat de sf Duh, toate bineinteles trecute prin prisma personalitatii lui.

Insa Iisus a spus si El multe despre Imparatie si inviere, si mai este si felul in care apare apostolilor dupa Inviere. Costel o sa dea citatele mai bine ca mine.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.12.2009, 15:14:49
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ma bag si eu pe fir: ce spune sf Pavel se considera ca face parte pe de o parte din kerigma apostolilor, adica din invatatura venita de la Iisus, pe de alta inspirat de sf Duh, toate bineinteles trecute prin prisma personalitatii lui.

Insa Iisus a spus si El multe despre Imparatie si inviere, si mai este si felul in care apare apostolilor dupa Inviere. Costel o sa dea citatele mai bine ca mine.
Apostolii, ca sa isi duca misiunea la bun sfirsit, au tot interesul sa infloreasca expunerile. Cred ca intelegi ce vreau sa spun
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.12.2009, 15:21:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Apostolii, ca sa isi duca misiunea la bun sfirsit, au tot interesul sa infloreasca expunerile. Cred ca intelegi ce vreau sa spun
Este punctul tau de vedere. Stii ca nu este si punctul nostru ;-)

Oricum, dupa aceasta teorie nici spusele lui Iisus nu s-ar fi putut transmite pentru ca tot prin apostoli au trecut. Asa ca de ce vrei sa le stii?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.12.2009, 15:26:16
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este punctul tau de vedere. Stii ca nu este si punctul nostru ;-)

Oricum, dupa aceasta teorie nici spusele lui Iisus nu s-ar fi putut transmite pentru ca tot prin apostoli au trecut. Asa ca de ce vrei sa le stii?
Cu cit o informatie se gaseste in mai multe documente cu atit e mai credibila.
Nu cumva trebuie ca o informatie sa fie regasita in cel putin 2 scripturi pentru a fi luata in considerare?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.12.2009, 10:51:09
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Interesante ganduri, dar poti sa ne spui cine le-a afirmat? Mie mi se par niste speculatii gresite. (...)
Ce va fi cu ceilalti minim 99%? Vor (vom) merge la pieire?
Tot ce am scris in acel "post" se ancoreaza in dreapta credinta.
Acele lucruri le'am discutat cu un profesor de la facultatea de Teologie.
Le vei regasi in Dogmatici, daca le vei cauta. Dar nu pari sa ai timp pentru a cauta, pari sa crezi ca "stii" suficient.

Cat despre cei 99%... asta e taina lui Dumnezeu. Daca te vezi desavarsit intru toate si doar asta iti lipseste, cauta sa o afli.. daca mai ai insa de lucru la despatimirea proprie, lasa aceasta in seama lui Dumnnezeu.

Cu prietenie, Dorin.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.12.2009, 10:55:18
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit "post" scris la inceputul topicului

Raiul nu este totuna cu Imparatia Cerurilor.

1. Raiul este acum, pana la Parusie.
2. Acum, dreptii se odihnesc si pacatosii se muncesc doar cu sufletul, nu si cu trupul, care este in pamant.
3. Raiul nu este vesnic.

1. Imparatia Cerurilor se va intemeia deplin dupa Parusie. Acum se pregusta doar.
2. In Imparatie, dreptii se bucura atat cu sufletul, cat si cu trupul, iar pacatosii se vor munci atat cu sufletul cat si cu trupul.
3. Imparatia este vesnica.

-
"Pamantul celor blanzi" este acel "cer nou si pamant nou", pe care Hristos le va aduce cu Sine, la a doua Venire.
De aici, eu inteleg ca "pamantul celor blanzi" este chiar Imparatia Cerului.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.12.2009, 11:14:21
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Raiul nu este totuna cu Imparatia Cerurilor.

1. Raiul este acum, pana la Parusie.
2. Acum, dreptii se odihnesc si pacatosii se muncesc doar cu sufletul, nu si cu trupul, care este in pamant.
3. Raiul nu este vesnic.

1. Imparatia Cerurilor se va intemeia deplin dupa Parusie. Acum se pregusta doar.
2. In Imparatie, dreptii se bucura atat cu sufletul, cat si cu trupul, iar pacatosii se vor munci atat cu sufletul cat si cu trupul.
3. Imparatia este vesnica.

-
"Pamantul celor blanzi" este acel "cer nou si pamant nou", pe care Hristos le va aduce cu Sine, la a doua Venire.
De aici, eu inteleg ca "pamantul celor blanzi" este chiar Imparatia Cerului.
Si unde potrivesti expresia "imparatia e inauntrul vostru" in teoria ta?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.12.2009, 11:20:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si unde potrivesti expresia "imparatia e inauntrul vostru" in teoria ta?
Arata ca aceasta nu se refera la un loc fizic, geografic, ci la unul duhovnicesc.
Astfel, fiecare om, oriunde ar vietui, poarta in sine poarta spre Imparatie.

Cred ca aceasta ne fereste de a absolutiza un loc geografic, precum fac altii. (Unii cu Ierusalimul, altii cu Mecca.)
Crestinul, oriunde ar fi, nu simte nevoia sa ajunga cine stie unde spre a'L gasi pe Dumnezeu.

Plus ca Imparatia se pregusta inca de pe aici, in sufletul si trupul celui cu viata sfanta.
Este ca si cum dimineata vezi razele soarelui la mare, dar nu si soarele, abia mai apoi iesind si el.
Acum, noi vedeam doar razele Imparatiei ce va veni in chip deplin la Parusie.

Cam asa inteleg eu.
Si nadajduiesc sa nu fie teoria mea. Daca e a mea, dea Domnul sa o uit deplin.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.12.2009, 11:59:20
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Arata ca aceasta nu se refera la un loc fizic, geografic, ci la unul duhovnicesc.
Astfel, fiecare om, oriunde ar vietui, poarta in sine poarta spre Imparatie.

Cred ca aceasta ne fereste de a absolutiza un loc geografic, precum fac altii. (Unii cu Ierusalimul, altii cu Mecca.)
Crestinul, oriunde ar fi, nu simte nevoia sa ajunga cine stie unde spre a'L gasi pe Dumnezeu.

Plus ca Imparatia se pregusta inca de pe aici, in sufletul si trupul celui cu viata sfanta.
Este ca si cum dimineata vezi razele soarelui la mare, dar nu si soarele, abia mai apoi iesind si el.
Acum, noi vedeam doar razele Imparatiei ce va veni in chip deplin la Parusie.

Cam asa inteleg eu.
Si nadajduiesc sa nu fie teoria mea. Daca e a mea, dea Domnul sa o uit deplin.
Cu prima propozitie sint de acord.
Cu poarta insa nu, pentru ca e vorba chiar de imparatie, nu de altceva.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.12.2009, 12:13:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Tot ce am scris in acel "post" se ancoreaza in dreapta credinta.
Acele lucruri le'am discutat cu un profesor de la facultatea de Teologie.
Le vei regasi in Dogmatici, daca le vei cauta. Dar nu pari sa ai timp pentru a cauta, pari sa crezi ca "stii" suficient.

Cat despre cei 99%... asta e taina lui Dumnezeu. Daca te vezi desavarsit intru toate si doar asta iti lipseste, cauta sa o afli.. daca mai ai insa de lucru la despatimirea proprie, lasa aceasta in seama lui Dumnnezeu.

Cu prietenie, Dorin.
Parintele Staniloaie caracteriza Raiul ca fiind un loc fara pic de ironie.

Toate cele bune si multumesc pentru raspunsurile de mai sus.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oare caut Imparatia cerurilor? AGabriela Generalitati 9 31.08.2012 17:04:27
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
PACATOSII FURA IMPARATIA CERURILOR!!! sergiub Preotul 6 11.05.2008 23:50:11