Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.10.2009, 12:34:34
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulgherul Vezi mesajul
Dragu/l/a meu/mea,
Imaginează-ți că nu ar fi existat nici o scriere. Mă refer la VT. Deci Dumnezeu , creatorul suprem ar fi avut altfel de plan de mîntuire prin fiul său Iisus. Acesta s-ar fi născut și în adolescență ar fi avut numai VIZIUNI, ar fi AUZIT VOCI, etc. VOCEA, pe care numai El ar fi auzito iar fi spus într-o anumită ZI: "FIULE, TU PE MINE MĂ CAUȚI"!
Cum ar fi procedat Iisus? Cum ar fi încercat să transmită mesajul oamenilor?

VT, care scrie despre acțiunile care trebuiau să se întîmple cu El este ÎNDREPTARUL acestora. Tot odată este un TESTAMENT, deci CONDIȚIONARE, care trebuia urmat cu sfințenie, fără comentarii și cîrtire, tocmai pentru a se respecta planul Tatălui ceresc.

Vezi bine, că printre mesajele transmise omenirii prin Iisus este și acela de TRIMITERE a Duhului Sfînt. Dacă știi cîte ceva din Scripturi, acestea descriu la fapte despre ...Pogorîre. Doar atît!!!!!! Nu descriu cînd și cum Duhul va lua FORMĂ pentru a PUTEA VORBI!!!! Așa cum spune Iisus în următorul verset:
Ioan 16:13 Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit, și vă va descoperi lucrurile viitoare.

Ai auzit VREODATĂ Duhul Vorbind? (de regulă cei care îl aud sînt considerați...nebuni!!!!)

Deci Iisus TREBUIA să îndeplinească CONDIȚIILE unui TESTAMENT tocmai pentru a merita CUNUNA ÎMPĂRĂȚIEI. Asta cei? Nu-i PREDESTINARE?

Dacă tatăl tău î-ți lasă o moștenire , cu condiția ca atunci cînd a dai mai departe să aibă de jur împrejur un...gard, nu-l construiești? Nu ești tu oare cel...PREDESTINAT să-l construiască? Ia mai gîndeștete.
Esti cel care faci voia tatalui, este smerenie. Poti sa alegi sa nu faci gardul, poti sa-l rogi sa nu mai faci gardul sau poti sa faci dupa cum te taie capul.

Tatal cel ce a facut mostenirea , ii stie toate tainele si de aia iti cere sa faci gardul. Gardul il va face oricum , fie ca il faci tu sa ii da altuia misiunea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.10.2009, 13:34:56
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
De unde stii tu ca Iuda este in infern?Poate ca a fost salvat de ISUS cind a coborit in iad sai scoata pe Adam si Eva.Sa stii si tu Iuda reprezenta lumea in care venise MANTUITORUL iar asta inseamna ca era predestinat ca sa tradeze pentru ca lumea era de asa natura (ispititoare).Cati oameni buni nu au cazut in deznadejde iar pentru ca nu au putut suporta sau omorit.E un pacat greu atunci cind iti iei propria viata dar oare nu poate DUMNEZEU sa erte acest pacat eu cred ca poate(daca un om poate ierta atunci cu mult mai mult poate DUMNEZEU).
Dar e scris chiar in Cartea Sfanta Evanghelia dupa Matei si dupa Marcu acest lucru :23.Iar El, răspunzând, a zis: Cel ce a întins cu Mine mâna în blid, acela Mă va vinde. 24.Fiul Omului merge precum este scris despre El. Vai, însă, acelui om prin care Fiul Omului se vinde! Bine era de omul acela dacă nu se năștea.
De ce pui la indoiala ceea ce e scris in Biblie ? Pace voua tuturor si iertare daca v-am gresit .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.10.2009, 18:55:58
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
Dragu/l/a meu/mea,
Imaginează-ți că nu ar fi existat nici o scriere. Mă refer la VT. Deci Dumnezeu , creatorul suprem ar fi avut altfel de plan de mîntuire prin fiul său Iisus. Acesta s-ar fi născut și în adolescență ar fi avut numai VIZIUNI, ar fi AUZIT VOCI, etc. VOCEA, pe care numai El ar fi auzito iar fi spus într-o anumită ZI: "FIULE, TU PE MINE MĂ CAUȚI"!
Cum ar fi procedat Iisus? Cum ar fi încercat să transmită mesajul oamenilor?
Dumnezeu alege dupa criterii foarte precise, nu alege la nimereala. Trebuie sa MERITI ca sa primesti revelatii de la EL. Iisus Hristos e modelul smereniei desavarsite, opusul mandriei pe care Dumnezeu o uraste.
Deoarece Dumnezeu stie sa dea ceea ce TREBUIE fiecaruia dupa faptele sale (El stie soarta omului de la nastere si pana la moarte), nu poate fi partinitor adica sa oranduiasca viata omului in defavoarea sau in favoarea sa. Pai daca ar fi asa inseamna ca Dumnezeu nu e drept si ca se joaca cu vietile oamenilor, iar eu refuz sa cred asta.

Citat:
În prealabil postat de dulgherul Vezi mesajul
Deci Iisus TREBUIA să îndeplinească CONDIȚIILE unui TESTAMENT tocmai pentru a merita CUNUNA ÎMPĂRĂȚIEI. Asta cei? Nu-i PREDESTINARE?
Nu inteleg logica asta, daca ar exista predestinare ar inseamna ca Dumnezeu este partinitor, iar Dumnezeu cu siguranta nu e asa, Domnul e just si da fiecaruia cat merita. Nu face discriminari ca oamenii.
Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui cu:
Citat:
VT, care scrie despre acțiunile care trebuiau să se întîmple cu El este ÎNDREPTARUL acestora.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.10.2009, 19:51:49
somasema
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Nu inteleg logica asta, daca ar exista predestinare ar inseamna ca Dumnezeu este partinitor, iar Dumnezeu cu siguranta nu e asa, Domnul e just si da fiecaruia cat merita. Nu face discriminari ca oamenii.
Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui cu:
Te contrazic
Pilda talantilor iti spune ceva ?

MATEI 25:14-30

"Și mai este ca un om care, plecând departe, și-a chemat slugile și le-a dat pe mână avuția sa.
Unuia i-a dat cinci talanți, altuia doi, altuia unul, fiecăruia după puterea lui și a plecat.
Îndată, mergând, cel ce luase cinci talanți a lucrat cu ei și a câștigat alți cinci talanți.
De asemenea și cel cu doi a câștigat alți doi
Iar cel ce luase un talant s-a dus, a săpat o groapă în pământ și a ascuns argintul stăpânului său....."


Spune si Pavel in 1 Corinteni 7:7
" Eu aș vrea ca toți oamenii să fie ca mine; dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui” : unul într-un fel altul într-altul"

Concluzie:
Unii primesc mai mult de la Dumnezeu inca de la inceput, altii mai putin,dar toti trebuie sa muncim pentru a inmulti cea ce El ne-a dat
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.10.2009, 21:08:20
dulgherul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Bună tuturor,

Nu vreau să supăr sau să smintesc pe cineva, dar:
Sprijinul meu este Învățătorul Iisus. Iată ce zice El aici:

Matei 21:40 Acum, când va veni stăpânul viei, ce va face el vierilor acelora?
Matei 21:41 Ei I-au răspuns: "Pe ticăloșii aceia ticălos îi va pierde, și via o va da altor vieri, care-i vor da roadele la vremea lor."
Matei 21:42 Isus le-a zis: "N-ați citit niciodată în Scripturi că: ,Piatra, pe care au lepădat-o zidarii, a ajuns să fie pusă în capul unghiului; Domnul a făcut acest lucru, și este minunat în ochii noștri?'
Matei 21:43 De aceea, vă spun că Împărăția lui Dumnezeu va fi luată de la voi, și va fi dată unui neam, care va aduce roadele cuvenite.

Însăși evreilor le zice că le va fi luată Împărăția și DATĂ ALTUI ...NEAM.

"NEAMUL" acela, căruia i-se va da Împărăția nu este oare RÎNDUIT de Tatăl încă înainte de creație. Oare acel NEAM (națiune-popor) nu este...PREDESTINAT. Ia gîndițivă.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.10.2009, 22:20:11
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulgherul Vezi mesajul
Chestia asta, în mod normal, ar trebui să se aplice și celor care ucid.
Evrei au PARTICIPAT la uciderea lui Iisus. Vor fi iertați?!!!
Nu e chiar asa . Daca cineva a dus o viata depravata , a fost betiv , talhar , criminal si ii vine omului pocainta cea adevarata si plance din adancul inimii pentru pacatele lui si face fapte vrednice de pocainta Dumnezeu il iarta .

Ve zice Hristos : "veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati cu faradelegi "
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.10.2009, 22:22:17
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de somasema Vezi mesajul
Te contrazic
Pilda talantilor iti spune ceva ?

MATEI 25:14-30

"Și mai este ca un om care, plecând departe, și-a chemat slugile și le-a dat pe mână avuția sa.
Unuia i-a dat cinci talanți, altuia doi, altuia unul, fiecăruia după puterea lui și a plecat.
Îndată, mergând, cel ce luase cinci talanți a lucrat cu ei și a câștigat alți cinci talanți.
De asemenea și cel cu doi a câștigat alți doi
Iar cel ce luase un talant s-a dus, a săpat o groapă în pământ și a ascuns argintul stăpânului său....."


Spune si Pavel in 1 Corinteni 7:7
" Eu aș vrea ca toți oamenii să fie ca mine; dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui” : unul într-un fel altul într-altul"

Concluzie:
Unii primesc mai mult de la Dumnezeu inca de la inceput, altii mai putin,dar toti trebuie sa muncim pentru a inmulti cea ce El ne-a dat
Cel caruia i s-a dat putin , putin i se va cere iar celui care ii s-a dat mult , mult i se va cere
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.10.2009, 00:38:36
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulgherul Vezi mesajul
Nu vreau să supăr sau să smintesc pe cineva, dar:
Sprijinul meu este Învățătorul Iisus. Iată ce zice El aici:

Matei 21:40 Acum, când va veni stăpânul viei, ce va face el vierilor acelora?
Matei 21:41 Ei I-au răspuns: "Pe ticăloșii aceia ticălos îi va pierde, și via o va da altor vieri, care-i vor da roadele la vremea lor."
Matei 21:42 Isus le-a zis: "N-ați citit niciodată în Scripturi că: ,Piatra, pe care au lepădat-o zidarii, a ajuns să fie pusă în capul unghiului; Domnul a făcut acest lucru, și este minunat în ochii noștri?'
Matei 21:43 De aceea, vă spun că Împărăția lui Dumnezeu va fi luată de la voi, și va fi dată unui neam, care va aduce roadele cuvenite.

Însăși evreilor le zice că le va fi luată Împărăția și DATĂ ALTUI ...NEAM.

"NEAMUL" acela, căruia i-se va da Împărăția nu este oare RÎNDUIT de Tatăl încă înainte de creație. Oare acel NEAM (națiune-popor) nu este...PREDESTINAT. Ia gîndițivă.
Dulgherul, eu aici inteleg ca e vorba de Atotstiinta lui Dumnezeu, nu de predestinare ca la un teatru de marionete.
Iisus a zis ca Imparatia cerurilor va fi data unui neam "care va aduce roadele cuvenite" si nu unui neam ales discriminatoriu de catre Dumnezeu. Mi se pare si corect.

Apoi Imparatia Cerurilor se ia prin staruita (Matei 11:12), de catre cei care il iubesc pe Dumnezeu "din toata inima, din tot sufletul si din tot cugetul lor"... iar daca totul ar fi predestinat ce rost ar mai avea lupta pentru mantuire, daca unii oricum sunt dati "dra..gului"??? :D

25. Iar cel ce face nedreptate își va lua plata nedreptății, întrucât la Dumnezeu nu este părtinire. (Coloseni, cap. 3)

10. Dar mărire, cinste și pace oricui face binele: iudeului mai întâi, și elinului. 11. Căci nu este părtinire la Dumnezeu! (Romani, cap.2)

17. Și dacă chemați Tată pe Cel ce judecă cu nepărtinire, după lucrul fiecăruia, petreceți în frică zilele vremelniciei voastre, (I Petru)

Deci?...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.10.2009, 10:01:11
dulgherul
Guest
 
Mesaje: n/a
Cool

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul

Deci?...
Am puțin timp la dispoziție și mi-e greu să caut acum versete pentru a-mi susține argumentul.
Ceia ce pot să-ți spun , deocamdată, este:

De unde știi tu ce VAS urmează să "formeze" olarul?
Nu olarul face vasele, atît pentru cinste cît și pentru stricăciune?
Ori olarul habar nu are ce vase îi ies?
Dacă are habar, oare acele vase NU SÎNT PREDESTINATE?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.10.2009, 13:06:53
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulgherul Vezi mesajul
De unde știi tu ce VAS urmează să "formeze" olarul?
I don't get it, care-i scopul intrebarii?
Citat:
Nu olarul face vasele, atît pentru cinste cît și pentru stricăciune?
Pai daca ar fi asa, de ce mai trebuie sa fie judecata daca Dumnezeu e autorul netrebniciei omului. Nu omul si-o face cu mana sa? Nu omul alege intre bine si rau? Judecata nu ar mai avea nici un sens daca toti am fi predestinati. Iar Judecata ARE sens pentru ca omul e pe deplin raspunzator de ceea ce este si ceea ce face.
Citat:
Dacă are habar, oare acele vase NU SÎNT PREDESTINATE?
Nu neaparat. Mai scotoceste ca se pot gasi 'n' alternative
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apocalipsa Gabriel-G Spiritualitatea ortodoxa 1 05.12.2011 21:03:32
Apocalipsa gabrielazamfir Intrebari utilizatori 9 03.03.2010 16:07:36
Apocalipsa IonutS Din Noul Testament 54 01.08.2009 12:05:58
APOCALIPSA elyere Despre Biserica Ortodoxa in general 15 31.05.2008 23:49:27
APOCALIPSA saccsiv Generalitati 5 30.03.2008 10:40:27