Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.10.2009, 20:48:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Din modul in care sint scrise evangheliile se confirma faptul ca nu au fost scrise de martori ci din auzite. Deci chiar daca in mare, probabil, descriu ceea ce s-a intimplat, nu cred ca pot reprezenta o autoritate in a crea un set de reguli de convietuire.
Pai, nu prea rezulta, sa stii, daca te pricepi un pic. Rezulta ca sunt scrise din marturie proprie sau redarea marturiei cuiva, insa dupa un numar de ani. Au retinut atunci esentialul, ceea ce si predicasera in toti acesti anio (asazisa 'kerigma' apostolica). Fiecare evanghelie a fost scrisa mai intai pentru un alt context cultural si national - mai mult pentru evrei, sau pentru greci, de ex.
Incearca tu sa scrii acum o povestire despre un eveniment, chiar foarte important din viata ta, care s-a pertrecut acum vreo 30 de ani (nu stiu ce varsta ai, daca erai prea mic atunci pune 20). Sau sa decsrii o persoana care a murit atunci, si care te-a marcat. Ai sa vezi ca ai sa retii lucrurile esentiale, iar alta persoaana care le-ar scrie o sa retina altele.

Sigur, noi credem ca a ajutat si Sfantul Duh la alegerea celor scrise si ca apostolii il aveau pe Hristos viu printre ei (prin trairea crestina si prin euharistie). Asta nu iti cer sa crezi, vorbeam numai din punct de vedere uman-literar-documentarisitc.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.10.2009, 00:21:03
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Eu consider ca sunt doua locuri distincte. De aceea traditia bizantina tine sa sublinieze ca nasterea s-a petrecut intr-o pestera. Ultimul comentariu pe care l-am avut a fost Iisus Hristos in lumina Evangheliilor- de Natalia Manoilescu.
Exact, era o pestera, cu un loc mai sus, unde stateau oamenii, si locul de intrare, unde erau animalele. Si ieslea. Asadar, la aceasta locuinta comuna, se poate zice casa, pestera, grajd.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.10.2009, 09:46:47
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pai, nu prea rezulta, sa stii, daca te pricepi un pic. Rezulta ca sunt scrise din marturie proprie sau redarea marturiei cuiva, insa dupa un numar de ani. Au retinut atunci esentialul, ceea ce si predicasera in toti acesti anio (asazisa 'kerigma' apostolica). Fiecare evanghelie a fost scrisa mai intai pentru un alt context cultural si national - mai mult pentru evrei, sau pentru greci, de ex.
Incearca tu sa scrii acum o povestire despre un eveniment, chiar foarte important din viata ta, care s-a pertrecut acum vreo 30 de ani (nu stiu ce varsta ai, daca erai prea mic atunci pune 20). Sau sa decsrii o persoana care a murit atunci, si care te-a marcat. Ai sa vezi ca ai sa retii lucrurile esentiale, iar alta persoaana care le-ar scrie o sa retina altele.

Sigur, noi credem ca a ajutat si Sfantul Duh la alegerea celor scrise si ca apostolii il aveau pe Hristos viu printre ei (prin trairea crestina si prin euharistie). Asta nu iti cer sa crezi, vorbeam numai din punct de vedere uman-literar-documentarisitc.
Faptul ca Hristos e tot timpul iubitor sau tot timpul nervos mi se pare unul esential. Si asta doar ca sa ma refer la ultimele posturi.
Exista doua posibilitati: oamenii care au scris scripturile au uitat pur si simplu cum era firea lui, si atunci ma intreb cite lucruri au mai uitat sau denaturat involuntar, sau au modificat in functie de cui scriau modul in care s-au intimplat lucrurile, si atunci ma intreb cite lucruri au modificat in mod voluntar.
Parerea mea este ca putem lua mesajul, acelasi in toate scripturile, si ca putem considera totul ca fiind o parabola. Asa ar avea sens.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.10.2009, 10:52:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Faptul ca Hristos e tot timpul iubitor sau tot timpul nervos mi se pare unul esential. Si asta doar ca sa ma refer la ultimele posturi.
Exista doua posibilitati: oamenii care au scris scripturile au uitat pur si simplu cum era firea lui, si atunci ma intreb cite lucruri au mai uitat sau denaturat involuntar, sau au modificat in functie de cui scriau modul in care s-au intimplat lucrurile, si atunci ma intreb cite lucruri au modificat in mod voluntar.
Parerea mea este ca putem lua mesajul, acelasi in toate scripturile, si ca putem considera totul ca fiind o parabola. Asa ar avea sens.
Uitasem sa mai scriu ceva f important. Uitam cu totii importanta culturii orale din acea vreme, mai ales la evrei. Ei invatau pe dinafara ceea ce vroiau sa retina, cantonand textele (au fost facute analize ale bibliei in sensul asta si s-a vazut ca adesea contine formule de acest tip, memotehnice dpdv sonor).
Deci cand au fost scrise, aceste texte aveau deja in spate o traditie orala, fusesera recitate si rasrecitate, in mare parte.
Sa nu uitam ca oamenii din acea vreme aveau mai putine distractii audio-vizuale, si multi nu stiau sa scrie, deci memoria lor era altfel.
Eu cred ca evanghelistii nu uitasera de loc cum era Iisus. Cei care il vazusera nu aveau cum sa uite, cei care transcriau spusele celor care il vazusera repetau intocai traditia orala transmisa cu grija prin kerigma.
Ceea ce spun nu am scos din capul meu, sunt rezultatele unor studii serioase.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.10.2009, 11:46:04
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ceea ce spun nu am scos din capul meu, sunt rezultatele unor studii serioase.
Aceleasi studii serioase dezvaluie si destule adaugiri.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.10.2009, 12:01:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Aceleasi studii serioase dezvaluie si destule adaugiri.
Pana la urma, sigur, exista studii pentru orice si contrariul sau.
Asa ca depinde ce ne convinge pe noi.
Si mai depinde de ceva nedefinivbil, o intuitie, o cautare a mintii si a inimii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.10.2009, 15:00:07
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pana la urma, sigur, exista studii pentru orice si contrariul sau.
Asa ca depinde ce ne convinge pe noi.
Si mai depinde de ceva nedefinivbil, o intuitie, o cautare a mintii si a inimii.
Luca 10
8 În oricare cetate veți intra și unde vă vor primi oamenii, să mâncați ce vi se va pune înainte;
9 să vindecați pe bolnavii care vor fi acolo, și să le ziceți: „Împărăția lui Dumnezeu s-a apropiat de voi.”
10 Dar în oricare cetate veți intra, și nu vă vor primi, să vă duceți pe ulițele ei, și să ziceți:
11 „Scuturăm împotriva voastră, chiar și praful din cetatea voastră, care s-a lipit de picioarele noastre; totuși să știți că Împărăția lui Dumnezeu s-a apropiat de voi.”
12 Eu vă spun că, în ziua judecății va fi mai ușor pentru Sodoma decât pentru cetatea aceea.

Dupa tine fragmentul de mai sus e real sau o parabola?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.10.2009, 15:03:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Luca 10
8 În oricare cetate veți intra și unde vă vor primi oamenii, să mâncați ce vi se va pune înainte;
9 să vindecați pe bolnavii care vor fi acolo, și să le ziceți: „Împărăția lui Dumnezeu s-a apropiat de voi.”
10 Dar în oricare cetate veți intra, și nu vă vor primi, să vă duceți pe ulițele ei, și să ziceți:
11 „Scuturăm împotriva voastră, chiar și praful din cetatea voastră, care s-a lipit de picioarele noastre; totuși să știți că Împărăția lui Dumnezeu s-a apropiat de voi.”
12 Eu vă spun că, în ziua judecății va fi mai ușor pentru Sodoma decât pentru cetatea aceea.

Dupa tine fragmentul de mai sus e real sau o parabola?
E real, Topcat, ca una e sa fii pacatos, nestiindu-l pe Dumnezeu si alta e sa fii pacatos, desi stii Cuvantul legii si nu vrei sa il accepti.Si acum, cati aud, dar nu vor sa primeasca cuvantul domnului, socotindu-l parabola sau fictiune?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.10.2009, 15:09:40
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
E real, Topcat, ca una e sa fii pacatos, nestiindu-l pe Dumnezeu si alta e sa fii pacatos, desi stii Cuvantul legii si nu vrei sa il accepti.Si acum, cati aud, dar nu vor sa primeasca cuvantul domnului, socotindu-l parabola sau fictiune?
Cite cetati crezi tu ca au vizitat apostolii?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.10.2009, 15:15:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Cite cetati crezi tu ca au vizitat apostolii?
Citeste in Faptele Apostolilor!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
corect sau gresit? Andreea2012 Pelerinaje la locuri Sfinte 3 14.11.2012 10:12:11
am gresit? Dumitru73 Generalitati 69 20.06.2012 18:36:55
Genealogia lui Iisus diferita la Matei / Luca odin Din Noul Testament 19 01.08.2011 04:23:14
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
ce ziceti de luca 19:27 jezisovi_pivo_nelej Din Noul Testament 10 28.01.2007 01:29:22