Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.11.2009, 22:24:34
crystina crystina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2009
Mesaje: 2
Implicit Parintele Arsenie Boca a fost unul din marii duhovnici ai acestei tari

Citat:
În prealabil postat de irodion Vezi mesajul
Mi-a spus un prieten ca parintele Arsenie Papacioc ar fi interzis la manastirea Techirghiol cartile parintelui Arsenie Boca. Va rog daca stie cineva amanunte sa ne spuna si noua. Eu am mare evlavie pentru parintele Arsenie Boca si sper sa fie doar o minciuna, un zvon nerealist.... pentru ca am un mare respect si pentru parintele Arsenie Papacioc, il iubesc. Lamuriti-ma va rog!
Buna seara.Referitor la acest zvon pe care l-ati auzit,vreau sa precizez in primul rand,ca parintele Arsenie Boca afost unul din marii duhovnici ai acestei tari,ca si parintele Ilie Cleopa,parintele Arsenie Papacioc etc,nu un impostor,iar in al doilea rand referitor la acele carti care au fost interzise de parintele Arsenie Papacioc, se poate ori sa fi fost un zvon 'bine intentionat' pentru a-l discredita pe parintele Arsenie Boca,ori se poate ca acele carti sa fi fost niste transcrieri gresite facute de persoane interesate doar de valoarea banului nu de valoarea adevarului,cum sunt acatistele,paraclisele sau mai stiu eu ce,facute chipurile, in cinstea parintelui Arsenie,sunt falsuri,deoarece parintele a lasat cu limba de moarte,sa nu fie dezgropat,sa nu fie slavit de oameni siautomat nu ar fi fost de acord nici cu aceste 'acatiste'.Intr-adevar ne-a lasat multe scrieri folositoare pentru suflet,dar,cum orice padure are uscaturi ,s-au strecurat pe langa scrisurile originale si falsuri.Va rog sa ma iertati daca am fost putin dura dar ma deranjeaza foarte tare falsurile acestea care smintesc lumea si va rog sa ma credeti,am frica de Dumnezeu si v-am spus purul adevar,nu as indrazni sa va mint.doamne-ajuta sper ca ce v-am spus sa va scoata din aceasta dilema
  #12  
Vechi 19.11.2009, 22:52:28
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Eu personal nu cred asa ceva. E vorba de o neintelegere probabil. Nu cred ca parintele Arsenie Papacioc ar interzice, decat daca aceste carti ar cuprinde greseli, neadevaruri...Eu cred ca nu este crestin care sa nu l iubeasca pe Parintele Arsenie Boca! Parintele Arsenie Papacioc e atat de bland, de iubitor de oamni de smerit..nu cred ca un suflet ca al lui ar putea sa l interzica pe parintele Arsenie Boca.
Nevrednica de mine a citit cartile parintelui Arsenie Boca, iar despre faptul ca el spunea pacatele de fata cu ceilalti oameni nu cred ca e gresit...in felul asta probabil dorea sa demonstreze, intarasca in sufletul oamenilor ca nimic nu poate fi ascuns in fata Lui Dumnezeu, iar oamenii mai pot invata si din greselile altora...Personal cred ca in felul asta ii smerea pe oameni si ei castigau mult duhovniceste.
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
  #13  
Vechi 19.11.2009, 23:09:03
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Sa luam o ipoteza de lucru: DACA pr Arsenie Boca era vazator cu duhul, atunci stia cam despre fiecare din cei prezenti diverse chestii, ATUNCI avea o pedagogie pt care mustra diverse chestii in gura mare..poate mai erau n acolo care s-ar fi simtit si n-ar mai fi facut, poate x impricinat numai astfel putea fi indreptat, poate n din cei acolo erau necredinciosi si astfel, vazand minuni se caiau. Si apoi, mai este un lucru, care nu are legatura cu parintele...e interesant ca ne rusinam de "ceilalti" cand am facut un pacat, sa nu auda ei....dar la Judecata de Apoi, cum va fi dragilor? Oare vor auzi numai mama, tata, prietenii si vecinul? Sau si toti oamenii din toate timpurile si locurile? Atunci vom simti cu adevarat rusinea...
2. Pr. Arsenie Boca e un pic mai greut de inteles pt unii, teologia lui e mai mistica, dar daca eu, copil de 7 ani nu inteleg teorema lui Pitagora, asta nu inseamna ca teorema lui nu e valida si aplicabila.
  #14  
Vechi 19.11.2009, 23:30:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Vreau sa nu ma intelegeti gresit!
Si eu il consider pe Par Boca un duhovnic mare insa nu in TOTALITATEA LUI...asa cum ii pot lua pe altii care au o linie lina uniforma fara surprize de temperament religios-agresiv asa cum este de exemplu( venit acuma pe loc) Par Efrem de la Vatopedu( si in scris si in realitate, adica este diplomat in sens BUN, nu sare la gitul nimanui...). Poate este mult zis agresiv cind ma gindesc la scrierile Par Boca, dar intimideaza cititorul orientindu-l catre stari de judecata, neplacute, greoaie pentru aceste vremuri tulburi si asa pline de judecati din toate partile

Last edited by andreicozia; 19.11.2009 at 23:32:32.
  #15  
Vechi 19.11.2009, 23:43:45
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu as recomanda incepatorilor sa-l ocoleasca, mai ales celor care-s la inceputul studiului patristic si nu si-au format un discernamint solid in ale Ortodoxiei.
Exista sanse mari in urma citirii cartilor scrise de Par Boca de a da in extremism si militantism fanatic religios ceea ce nu este ziditor de suflet crestin.

In schimb, Par Arsenie Papacioc ramine un mare stilp al ortodoxiei noastre! si care prin felul sau atent sa nu raneasca si blind de a vedea credinta ar pregati terenul altor incercari literare patristice!

De exemplu m-a impresionat negativ faptul ca Par Boca striga in gura mare din poarta bisericii sale dupa unul si altul, RE-amintindu-i de ce pacate a savirsit noaptea trecuta, sa zicem in post.
Mi se pare foarte deplasate aceste iesiri, ca sa nu mai vorbim de felul militant si extremist in care-si expune ideile in carti!...cind stim ca militaria si mustruluiala continua agresiva nu-si are locul in educatia crestina

Unii dintre cititorii cu aceleasi tendinte apreciaza acest fel de adresare, II UNGE PE SUFLET, insa oare nu ar trebui sa observam mai atent ce efect asupra iubirii aproapelui are aceasta lectura scrisa la modul galopant si de judecata continua care o simtim ca pe o mitraliera
Eu unul in afara de asprime nu am gasit mai nimic
Unde-i pacea din suflet?
Vad ca n-am de ales si trebuie sa ma pun singura in bataia pustii, ca sa dau marturie de ajutorul pe care l-am primit de la Pr.monah Arsenie Boca, dupa o vizita la mormantul lui.
O sa trec peste anumite fenomene si coincidente pe care, daca le-as povesti, as putea trece imediat drept exaltata sau isterica, dar iti spun doar un singur lucru - cand am aflat ca am o tumoare maligna, sotul meu s-a indepartat de biserica. Au urmat cateva luni de cosmar; apoi am aflat ca mama mea, singura care-mi ramasese (tatal meu a murit in adolescenta, dupa o foarte grea suferinta), avea un cancer metastazat. Dupa operatie, a mai trait 3 saptamani. Toate astea au apasat foarte greu pe umerii sotului meu, pana la sufocare. Si-atunci m-am rugat lui Dumnezeu sa-l intoarca, oferindu-I pentru aceasta suferintele mele - fizice si sufletesti. Si habar n-am cum, evenimentele s-au precipitat inexplicabil si in mai putin de 2 saptamani eram la Prislop. Nu stiu ce conversatie tainica s-a petrecut intre ei, dar sigur este ca de-atunci, sotul meu a revenit la practica adevarat ortodoxa (si nu e doar crestin "de dumineca").
Am scurtat foarte mult, din respect omenesc, incercand sa atrag atentia asupra "roadelor" acestui pom: "După roadele lor îi veți cunoaște. Au doară culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini?"
  #16  
Vechi 19.11.2009, 23:45:04
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Vreau sa nu ma intelegeti gresit!
Si eu il consider pe Par Boca un duhovnic mare insa nu in TOTALITATEA LUI...asa cum ii pot lua pe altii care au o linie lina uniforma fara surprize de temperament religios-agresiv asa cum este de exemplu( venit acuma pe loc) Par Efrem de la Vatopedu( si in scris si in realitate, adica este diplomat in sens BUN, nu sare la gitul nimanui...). Poate este mult zis agresiv cind ma gindesc la scrierile Par Boca, dar intimideaza cititorul orientindu-l catre stari de judecata, neplacute, greoaie pentru aceste vremuri tulburi si asa pline de judecati din toate partile
"un duhovnic mare insa nu in TOTALITATEA lui" m ai bagat in ceata ,Andrei! asa cum ii pot lua pe altii care au o linie uniforma....deja sunt ingropat in ...zapada!
  #17  
Vechi 19.11.2009, 23:50:59
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
O sa trec peste anumite fenomene si coincidente pe care, daca le-as povesti, as putea trece imediat drept exaltata sau isterica..
.................................................. .................................................. ....................
Am scurtat foarte mult, din respect omenesc, incercand sa atrag atentia asupra "roadelor" acestui pom: "După roadele lor îi veți cunoaște. Au doară culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini?"
Cred ca cei care condamna pe unii crestini drept exaltati/extremisti, se condamna, de fapt, pe ei insisi!
In realitate celui care are i se va mai da (cazul tau), iar celui care nu are i se va lua si ceea ce crede ca are.

Ma bucur pt tine, Elizabeta!
  #18  
Vechi 19.11.2009, 23:59:09
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit un copy / paste

Prin 1937-1938, mitropolitul Balan al Ardealului l-a sfatuit pe tanarul Zianu Boca, fiu de tarani din Muntii Apuseni, care pe-atunci era student de frunte la Cernauti, la Teologie, sa se faca calugar. Si l-a calugarit mitropolitul la Manastirea "Sambata" si tot el i-a dat numele de Arsenie. Si dupa scurt timp, in 1939, mitropolitul l-a trimis pe calugarul de doar 29 de ani, monahul cu ochi de foc, precum ingerii, la Muntele Athos, sa se induhovniceasca. Si parintele Arsenie s-a dus la manastirea romaneasca "Prodromu", care-i veche manastire domneasca, foarte veche si nespus de frumoasa. Staret era pe atunci un parinte cu forta mare, Antipa Dinescu il chema. Ei, si acolo, pe muntele Athos, s-a petrecut cu parintele o minune: o iluminare puternica ce i-a schimbat toata viata. Din umilinta si din smerenie, parintele n-a vorbit foarte deslusit niciodata despre ce i s-a intamplat atunci, in 1939, la Sfantul Munte. Decat o data, si chiar si-atunci, putin. Tot ucenicii lui povestesc ca mergand el acolo, pe munte, prima data s-a dus intr-o padure deasa, sa se roage. Si s-a rugat mult la Iisus Hristos Mantuitorul nostru sa-i trimita un duhovnic, un povatuitor bun, sa-l indrume pe calea cea grea si fara de prihana a calugariei, spre mantuire. Insa Iisus nu l-a ascultat. Si atunci parintele Arsenie a inceput sa se roage mai cu osardie, singur, acolo, in padure, la Maica Domnului. Si dupa un timp, dupa cum a povestit chiar parintele, insasi Maica Fecioara i s-a aratat coborand dintre nouri, si venind la el, l-a luat de mana si l-a urcat pe un munte asa de inalt, ca nici nu puteai sa privesti in jos. Si acolo, pe creasta muntelui aceluia ametitor, l-a lasat Maica Domnului pe mana unui Sfant. Era Sfantul Serafim din Sarov, ce vietuise pe pamant cu vreo doua-trei veacuri in urma. Dupa care Sfanta Fecioara s-a topit in vazduh tot asa lin cum se intrupase. Si vreme de 40 de zile, parintele a primit pe acel munte invatatura de la Sfantul Serafim, urcand in fiecare zi, fara teama, creasta dintre abisuri. Si in tot acest rastimp de 40 de zile, parintele a postit incontinuu post negru, ca-l intarea Maica Domnului. Si dupa un an de zile, cand s-a intors la Manastirea "Sambata", era cu totul alt om: capatase darul acela al sau faimos, al proorociei, si puterea lui cea mare, ca daca se uita la tine, te cutremurai si te umileai pe loc. Si-ti stia pe data toate gandurile si numele, fara sa te cunoasca, si faptele toate, pacatoase sau bune, ca nu puteai sa le-ascunzi. Asa s-a schimbat viata parintelui Arsenie, si mai apoi, vietile noastre, pe langa a sa."
  #19  
Vechi 20.11.2009, 00:15:00
dianaradoi dianaradoi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit ce pacat...

Nu ma mai mira faptul ca parintele Arsenie inca mai naste controverse...Nu degeaba erau toti securistii terorizati de puterea lui...nu degeaba i se spunea "vrajitorul"...
Parintele mi-a schimbat viata prin cartile lui. nu mi se pare in niciun fel agresiv...Si Iisus Hristos spunea adevarul in fata...Si pe El L-au rastignit altii!
Dimpotriva, mi se pare ca a fost un om extraordinar de destept, care a posedat o adevarata cunoastere duhovniceasca, care a incercat sa explice trairile si slabiciunile noastre si prin prisma medicinii si a naturii umane (de care, de altfel, nu ne putem separa).
Din pacate, securistilor de azi inca le mai e frica de puterea parintelui.
Pentru ca el, din ceruri, ne ajuta mai mult...putem ajunge la el mult mai usor, prin rugaciune...Sa nu ne lasam sub nicio forma inselati. Cine a zis ca e greoi sa nu-l citeasca. sa-l citeasca mai tarziu, cand se va simti pregatit. Mie, cartile lui mi s-au parut cel mai usor de citit. Nu le-am lasat din mana seri intregi....

Nu e vorba ca parintele nu a vrut sa-l faca biserica sfant. Nu e adevarat. Pur si simplu stia ca nu se va intampla una ca asta pana la a doua venire a lui Hristos. El a fost un vizionar. Sau nu a spus chiar el ca usile mormantului sau vor fi ferecate pana la a doua venire?
Nu! Nu ne veti indeparta de parintele Arsenie Boca niciodata! Noi, cei carora parintele ne-a schimbat viata, nu trebuie sa ne lasam. Parintele a murit pentru noi, pentru dreptate, pentru neamul acesta romanesc, pentru adevarurile pe care le graia...

Eu nu ma bag in polemicile de pe acest forum...nu caut sa-mi spun opinia neaparat. dar asta m-a durut prea tare...

Last edited by dianaradoi; 20.11.2009 at 00:18:16.
  #20  
Vechi 20.11.2009, 00:15:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irodion Vezi mesajul
Mi-a spus un prieten ca parintele Arsenie Papacioc ar fi interzis la manastirea Techirghiol cartile parintelui Arsenie Boca. Va rog daca stie cineva amanunte sa ne spuna si noua. Eu am mare evlavie pentru parintele Arsenie Boca si sper sa fie doar o minciuna, un zvon nerealist.... pentru ca am un mare respect si pentru parintele Arsenie Papacioc, il iubesc. Lamuriti-ma va rog!
Nu m-ar mira asa de tare. Sper sa fie un zvon, totusi. Chiar daca unii vor incerca sa-l compromita pe parintele Arsenie Boca si pe alti preoti marturisitori, nu vor reusi sa le ia nimic din ce le-a dat Dumnezeu. Isi vor agonisi oarece blesteme si-atat.

Parintele Arsenie Boca nu are nevoie de laudele noastre. Noi avem nevoie de un mijlocitor ca Sfintia Sa. Parintele Arsenie Papacioc , daca a luat o asemenea decizie, apoi nu cred c-a facut-o din proprie initiativa. Sa privim cum merg lucrurile pe taram duhovnicesc la nivelul intregii tari, compromisurile care se fac si nu ne vom mai mira de nimic. Parintele Arsenie Boca avea o pozitie transanta fata de modernismele actuale, o pozitie demna de un sfant.

Nu l-am cunoscut decat din carti. Cu toate astea il pretuiesc mult pentru ca a fost in primul rand un bun roman, apoi a fost un om in adevaratul sens al cuvantului, un pictor de exceptie si un duhovnic onest al neamului roamanesc. Nu umbla cu jumatati de masura si nu cauta sa impace si capra si varza cu orice pret. Cartile lui pot fi citite de catre oricine, dar nu de catre ecumenisti, fata de care isi arata dezaprobarea in mod transant.

Avem nevoie de modele, avem nevoie de carti scrise de cei care au experimentat viata duhovniceasca adevarata.

Parintele Arsenie Boca patimit pentru Hristos, dar a rabdat totul pentru acest neam care parca nu mai suporta dragostea lui Dumnezeu. Sfintia sa este o dovada a iubirii lui Dumnezeu fata de neamul romanesc, de care nu suntem vrednici. Dar noi vrem ,,dragoste'' ecumenista si impreunari de tot felul ca sa mergem in iad. Parintele Arsenie Boca ne mustra, caci ne iubeste cu adevarat si ne cheama prin scrierile sale la o viata placuta lui Dumnezeu.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 16:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 18:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 13:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 21:31:10