Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 04.02.2010, 17:08:08
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Feminismul si misoginismul sunt mentalitati straine experientei Bisericii si duhului Sfintilor Parinti. Si totusi, constatam cu parere de rau, ca exista credinciosi ortodocsi care adera la ele. Se intampla asta deoarece nu i-au parte cu adevarat la viata Bisericii, la Sfintele Taine. Daca ar face-o, ar cunoaste ca in Biserica, atat femeile cat si barbatii, pot participa, in egala masura, la viata in Hristos. Aceasta este suprema egalitate dintre barbat si femeie, cea in Hristos.

Probleme apar atunci cand barbatul sau femeia nu-si asuma in mod responsabil conditia. Faptul ca ne-am nascut de un anumit sex, constituie o provocare adresata de Dumnezeu fiecaruia dintre noi. Barbatul, in chip profetic, este provocat sa actualizeze chipul lui Hristos. Femeia, tot in chip profetic, actualizeaza Biserica. De aceea, raportul dintre Hristos si Biserica reprezinta paradigma raportului dintre barbat si femeie.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 04.02.2010, 17:20:36
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ai vizionat filmul The Dutchess??? Mie sincer mi s-a strans sufletul cand am vazut prin ce au putut trece unele femei...maritate de la varste fragede, cu "omul" nepotrivit din toate punctele de vedere. La sfarsit chiar am plans, pentru faptul ca eu cred ca nimeni in viata asta nu merita sa fie tratat altfel decat considera el de cuviinta de cei din jurul lui, si asta pentru ca fiecare suflet are corzile lui sensibile, limitele lui...peste care nu e corect si normal sa se treaca.

Eu cred ca femeile saracele pur si simplu s-au unit la un moment dat, fara sa stie cum, dar stiind ca nu e normal sa suporti tratamentul nepotrivit al unor barbati demni de mila....si mai seci decat o curmala .

Eu una nu stiu ce as fi facut sa dau peste un asemenea om, pentru care pur si simplu sa nu conteze ca sufar, sau ca nu sunt de acord cu ceva...si nu mi se pare normal sub nicio forma sa provoci un om sistematic la suferinta. Oamenii de genul asta ar trebui sa fie educati cumva, eu chiar as inventa legi severe pentru barbatii care isi trateaza sotia inuman...asta insemnand absolut orice ar fi impotriva conceptiilor ei de viata.
Din pacate nu am apucat sa-l vad, desi imi propusesem... Si " Memoriile unei gheise" mi-a placut foarte mult, daca l-ai vazut.
Oricum, am avut parte de destule "telenovele" de acest gen in familie, astfel incat sa fiu convinsa ca anumite compromisuri chiar nu pot face si ca nu am de gand sa perpetuez la nesfarsit anumite tipare gresite de gandire. :)
Si eu cred la fel, nu este atat un fenomen provocat ( poate o avea si mass-media o anumita influienta in constientizare), cat mai degraba o evolutie fireasca a unor probleme care s-au tot perpetuat de-a lungul timpului si care au ajuns la o limita.
Astfel de legi as inventa si eu pt aceia care isi trateaza sotia si copiii inuman.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 04.02.2010, 17:27:13
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Feminismul si misoginismul sunt mentalitati straine experientei Bisericii si duhului Sfintilor Parinti. Si totusi, constatam cu parere de rau, ca exista credinciosi ortodocsi care adera la ele. Se intampla asta deoarece nu i-au parte cu adevarat la viata Bisericii, la Sfintele Taine. Daca ar face-o, ar cunoaste ca in Biserica, atat femeile cat si barbatii, pot participa, in egala masura, la viata in Hristos. Aceasta este suprema egalitate dintre barbat si femeie, cea in Hristos.

Probleme apar atunci cand barbatul sau femeia nu-si asuma in mod responsabil conditia. Faptul ca ne-am nascut de un anumit sex, constituie o provocare adresata de Dumnezeu fiecaruia dintre noi. Barbatul, in chip profetic, este provocat sa actualizeze chipul lui Hristos. Femeia, tot in chip profetic, actualizeaza Biserica. De aceea, raportul dintre Hristos si Biserica reprezinta paradigma raportului dintre barbat si femeie.
Marius, nu te supara, dar eu vorbesc de fapte reale din viata. Femeia nu trebuie sa accepte toate nedreptatile din partea barbatului de langa ea, pt ca daca acel barbat l-ar avea cu adevarat ca si cap pe Hristos, si-ar trata femeia cu respect si dragoste, nu cum se intampla in atat de multe cazuri in viata reala.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 04.02.2010, 17:31:13
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Din pacate nu am apucat sa-l vad, desi imi propusesem... Si " Memoriile unei gheise" mi-a placut foarte mult, daca l-ai vazut.
Oricum, am avut parte de destule "telenovele" de acest gen in familie, astfel incat sa fiu convinsa ca anumite compromisuri chiar nu pot face si ca nu am de gand sa perpetuez la nesfarsit anumite tipare gresite de gandire. :)
Si eu cred la fel, nu este atat un fenomen provocat ( poate o avea si mass-media o anumita influienta in constientizare), cat mai degraba o evolutie fireasca a unor probleme care s-au tot perpetuat de-a lungul timpului si care au ajuns la o limita.
Astfel de legi as inventa si eu pt aceia care isi trateaza sotia si copiii inuman.
Daaaa, "Memoriile unei gheise" mi-a placut muuult de tot...si chiar in ciuda stilului ei de viata, si-a aflat si castigat omul potrivit pentru ea... sensibil la fiinta ei!

Cu siguranta a fost si este (din pacate) e evolutie fireasca a multor probleme care au ca unica sursa lipsa de educatie, mai exact una deficitara...si pana la urma eu cred ca nici nu conteaza ca femeile au gura mare sau mai stiu eu ce li se imputa...pentru ca daca s-ar sti ca oricum e o persoana, nu ai dreptul sa ridici mana asupra ei, sa o jignesti sau sa o inseli ( in cate moduri se poate intampla acest lucru), societatea ar fi altfel..mai responsabila.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 04.02.2010, 17:36:00
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Feminismul si misoginismul sunt mentalitati straine experientei Bisericii si duhului Sfintilor Parinti. Si totusi, constatam cu parere de rau, ca exista credinciosi ortodocsi care adera la ele. Se intampla asta deoarece nu i-au parte cu adevarat la viata Bisericii, la Sfintele Taine. Daca ar face-o, ar cunoaste ca in Biserica, atat femeile cat si barbatii, pot participa, in egala masura, la viata in Hristos. Aceasta este suprema egalitate dintre barbat si femeie, cea in Hristos.

Probleme apar atunci cand barbatul sau femeia nu-si asuma in mod responsabil conditia. Faptul ca ne-am nascut de un anumit sex, constituie o provocare adresata de Dumnezeu fiecaruia dintre noi. Barbatul, in chip profetic, este provocat sa actualizeze chipul lui Hristos. Femeia, tot in chip profetic, actualizeaza Biserica. De aceea, raportul dintre Hristos si Biserica reprezinta paradigma raportului dintre barbat si femeie.
Da, cred ca fiecare femeie ar trebui sa fie in primul rand preocupata sa fie o crestina.. Atunci raspunsurile ar veni de a sine.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 04.02.2010, 17:36:25
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Foarte trist..insa pe undeva e si vina femeilor/mamelor in mentinerea acestei mentalitati. Cred si stiu mame care isi educa baietii fara sa puna mana pe nimic, hraniti bine de tot...in asteptarea schimbului 2, viitoarea sotie.

Oricum ar fi, exista totusi si barbati care nici nu cunosc aceasta mentalitate...si au existat dintotdeauna!
Parerea mea este ca greseala este si a femeii sa accepte acest gen de compromisuri, pentru ca in acest fel se perpetueaza aceste tipare de gandire si copii ce sa invete? sa-i copieze pe parinti, nu? in majoritatea cazurilor asa se intampla, daca copilul respectiv nu are suficienta motivatie sa-si ia alt model in viata.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 04.02.2010, 17:43:51
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Daaaa, "Memoriile unei gheise" mi-a placut muuult de tot...si chiar in ciuda stilului ei de viata, si-a aflat si castigat omul potrivit pentru ea... sensibil la fiinta ei!

Cu siguranta a fost si este (din pacate) e evolutie fireasca a multor probleme care au ca unica sursa lipsa de educatie, mai exact una deficitara...si pana la urma eu cred ca nici nu conteaza ca femeile au gura mare sau mai stiu eu ce li se imputa...pentru ca daca s-ar sti ca oricum e o persoana, nu ai dreptul sa ridici mana asupra ei, sa o jignesti sau sa o inseli ( in cate moduri se poate intampla acest lucru), societatea ar fi altfel..mai responsabila.
exact! exact! Eu nu gasesc niciun fel de justificare pt barbatul care loveste o femeie, decat ca este o descarcare a unor frustrari ale lui si o dovada de totala slabiciune si lipsa de masculinitate, nici pt barbatul care isi face amante in timp ce femeia sta in casa si se ingrijeste de copii si gospodarie, nici de alcolicii care vin acasa plin de nervi si ii descarca pe sotie si copii.
Toate vin din lipsa de educatie, dar mai rau este cand se perpetueaza...
Reply With Quote
  #98  
Vechi 04.02.2010, 17:46:17
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
...Si sigur, din fericire, ai o viata relativ linistita care "ti se potriveste" si asta e crucea ta si o duci cu bucurie. Dar sa ai un sot care te umileste si te bate in fiecare zi nu cred ca ai mai spune atat de usor RABDA! Din fericire pentru tine, nu cred ca e cazul la tine. Dar ma pun in locul acelor femei, si ele oameni ca toti oamenii, cu sentimente, cu simturi, care zi de zi trec prin cosmar.... ele nu merita si ele liniste? Si da, satulul nu crede pe cel flamand...

Punctul de vedere crestin...din nou, unii paraca au trait in carti pana acum...nu intre oameni.
Ma deranjeaza atitudinea ta atotstiutoare.
Stii ceva despre familia mea? Curge lapte si miere la mine in casa?

Tu nu esti maritata, nu ai copii.. ma uimeste usurinta cu care vorbesti.

Familia este o cruce, cu adevarat. Oricine spune altceva, minte.
De aceea te poti si mantui in cadrul familiei.

Cosmar?
Cosmar este sa ai copiii bolnavi au flamanzi.. Cosmar este sa nu poti face nimic pentru cei care-i iubesti..

Tu ai cunoscut vreodata o femeie puternica?
Sa-ti povestesc eu.. Cand eram in Rom. angajam "la negru" o femeie.. muncea cand putea. Avea trei copii, pe care nu avea cu cine sa-i lase. Ii lua cu ea la lucru. Unul era sugar. Cei mai mari il supravegheau pe cel mic cand ea muncea. Aducea gustare pt. ei clatite si gem.. clatitele erau facute fara ou si fara lapte. Saracie lucie.
Si acum lucrul cu totul extraordinar: nu am auzit-o niciodata sa se planga! Lua toate lucrurile firesc si facea tot ce avea de facut (era f harnica). Nu am mai cunoscut femeie ca ea, am toata admiratia pt ea si in ochii mei valoreaza mai mult decat o mie de feministe.

Vocatia femeilor este sacrificiul. Nu esti in stare sa faci asta.. nu te-ai ridicat la conditia de femeie.
Parerea mea.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 04.02.2010, 17:46:22
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Da, cred ca fiecare femeie ar trebui sa fie in primul rand preocupata sa fie o crestina.. Atunci raspunsurile ar veni de a sine.
Da, dar crestina de care...cunosc femei crestine dar care isi cresc baiatul teolog ca pe un ou de strut...baiatul nu face nimic, nu pune mana pe nimic, mama vine la oras sa ii faca curatenie baiatului, in asteptarea nurorii-gospodine perfecte...careia sa ii paseze slugarniceala!!!

Pai crestina...crestina, dar nu sa hotarasca femeia crestina crucea altei femei crestine, prin faptul ca nu stie sa isi educe plodul!!!!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 04.02.2010, 17:48:24
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ma deranjeaza atitudinea ta atotstiutoare.
Stii ceva despre familia mea? Curge lapte si miere la mine in casa?

Tu nu esti maritata, nu ai copii.. ma uimeste usurinta cu care vorbesti.

Familia este o cruce, cu adevarat. Oricine spune altceva, minte.
De aceea te poti si mantui in cadrul familiei.

Cosmar?
Cosmar este sa ai copiii bolnavi au flamanzi.. Cosmar este sa nu poti face nimic pentru cei care-i iubesti..


Tu ai cunoscut vreodata o femeie puternica?
Sa-ti povestesc eu.. Cand eram in Rom. angajam "la negru" o femeie.. muncea cand putea. Avea trei copii, pe care nu avea cu cine sa-i lase. Ii lua cu ea la lucru. Unul era sugar. Cei mai mari il supravegheau pe cel mic cand ea muncea. Aducea gustare pt. ei clatite si gem.. clatitele erau facute fara ou si fara lapte. Saracie lucie.
Si acum lucrul cu totul extraordinar: nu am auzit-o niciodata sa se planga! Lua toate lucrurile firesc si facea tot ce avea de facut (era f harnica). Nu am mai cunoscut femeie ca ea, am toata admiratia pt ea si in ochii mei valoreaza mai mult decat o mie de feministe.
Dar pentru unele femei cosmar inseamna sa fie batute, inselate sau jignite constant...fiecare considera ce inseamna pentru ea cosmarul...nu stabileste nimeni altcineva acest lucru pentru ea!

Cum adica vocatia femeii este sacrificiul???? Dar a barbatului...barbatul ce obligatie are, nu sa usureze sacrificul femeii???
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necesar pentru o casatorie sfanta - sfaturi freehugs Generalitati 5 28.02.2012 20:01:13
Calculatorul un rau necesar? adorcrysti Generalitati 13 26.01.2009 20:47:37
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04