Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.02.2010, 11:12:11
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

nu ma intelegeti gresit. nu cred ca feminismul este un lucru bun, ci un "rau" necesar, un efect al unei cauze. Prea mult timp femeia a fost privita ca fiind vina tuturor relelor, lipsita de aproape orice drept si respect, iar acestea sunt urmarile unei societati in care principiul feminin a fost marginalizat. Lumea incepe sa se schimbe si pana cand nu se va crea un echilibru, cei care au de suferit din pacate sunt copii. Si asta se vede destul de clar in scaderea natalitatii, deteriorarea ideii de familie, toate acestea sunt din pacate cauze ale nedreptatii cu care a fost de-a lungul timpului tratata femeia. Indiferent cat vor accepta unii aceasta idee, pana cand femeia nu va fi respectata cu adevarat, aceste efecte se vor vedea in societate...
Prostitutaia a fost inca din cele mai vechi timpuri, si se datoreaza cererii barbatilor in acest sens. Pentru ca foarte multi "domni" nu se multumesc sa fie fideli femeii langa care au ales sa fie, ci cauta in alta parte placerea... de ce? pai in aceiasi femeie nu se pot gasi mai multe aspecte, gandesc ei.:)
Vrem, nu vrem sa recunoastem, realitatea e ca o fatza a babilonului este aceasta: inegalitatea dintre femeie si barbat.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.02.2010, 11:26:21
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
M-am tot gandit la acest aspect... si am ajuns la concluzia ca intr-un anume fel si eu sunt feminista si ca nu voi putea accepta niciodata mai putin decat egalitate intre barbat si femeie. Stiu ca tot ceea ce se intampla acum este dintr-o cauza. Care credeti ca este aceasta cauza? Femeia este toate aceste aspecte: mama, copil, prostituata, sfanta, pacatoasa. Credeti ca o femeie ar mai fi prostituata/ adultera/ pacatoasa daca ar fi respectata si apreciata cu adevarat?
In primul rand numai in societate exista inegalitate intre barbat si femeie, iin ceea ce priveste invataturile crestin ortodoxe acestia sunt egali in fata lui Dumnezeu, de aceea la casatorie se spune ca femeia este jumatatea barbatului si invers, nicidecum un sfert sau a nu stiu cata parte. Acuma daca in bisreica exista o randuiala care chipurile ar putea pune femeile intr-o lumina nefavorabila (la slujba barbatii stau in dreapta femeile in stanga, barbatii sunt primii la miruit si altele) asta este doar o impresie. Pur si simplu asa a lasat Domnul ca barbatul sa fie capul familiei, conducatorul din simplul motiv pentru care doua sabii nu pot sa intre in aceeasi teaca. Daca si femeia si barbatul ar conduce familia nu prea s-ar ajunnge nicaieri ca unul ar trage hais si celalalt cea. Intr-o familie normala, nu vorbesc de exceptii, de obicei barbatul duce greul treburilor administrative ale familiei, toate se sparg in capul lui de aceea si in biserica i se da intaietate ca sef de "clan" ce este si nu din alte motive.Nu vorbesc despre cazul celor care au ales singuratatea in viata, biserica a fost construita ca fiind si pastratoare a vietii de familie si pe aceste valori se axeaza.

Acuma nu stiu de unde ti-a venit ca o femeie chiar trebuie sa fie toate aceste aspecte mama, copil, prostituata, sfanta, pacatoasa, e foarte fals. E ca si cum as spune ca eu fiindca sunt barbat ar trebui sa fiu betivan, fumator, curvar fiindca astea-s valorile pe care le promoveaza si cultiva societatea. Foarte fals.

Chestia cu femeile care nu-s apreciate cu adevarat e discutabila si nu stiu daca e numai vina barbatilor aicea. Vezi tu in general in societate exista aceasta gandire ca "the girls just wanna have fun". Acuma eu am 24 de ani si am intalnit destui oameni din generatia noastra si problema in general tocmai de aicea vine ca fetele din start nu cauta ceva serios, sau ceva care sa ofere niste perspective serioase, ele cauta distractie, cel putin chipurile intr-o prima faza. Din pacate exista o "lege" mai bine spus un fel al firii si rareori se intampla ca daca s-a inceput cu distractie sa se termine cu lucruri serioase, de obicei se termina cu lucruri si mai neserioase. Nu spun ca este si cazul tau, exista si multe exceptii.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.02.2010, 11:27:28
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Personal nu sunt de acord cu absolut nici o extrema,iar a-ti dori egalitate in drepturi,sa primesti acelasi respect pe care il dai etc,asta nu inseamna feminism,ci o dorinta normala.
Barbatul si femeia nu sunt facuti sa fie in competitie,ci sa se completeze.
Cata vreme cele doua sexe nu vor invata sa se priveasca ca egali,sa se iubesca si respecte ca atare,vom continua sa avem familii dezbinate.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.02.2010, 11:31:56
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Pana sa le lase pe femei sa conduca, omenirea avea o pace foarte roditoare; dupa ce a venit femeia la putere, a dus omenirea intr-un total razboi tainic, ce nu lasa victime insangerate, ci victime care mor datorita depresiilor, datorita maladiilor, datorita prostiei. asta a fost femeia la putere, la conducere. Spunea un Sfant Parinte: "Vai de barbatul condus de femeie! Vai de monahul condus de rudenii!" pentru ca nici monahul nu ajunge unde trebuie, daca se lasa condus de rude, nu de Hristos, si tot asa si barbatul, lasandu-se condus se femeie, ajunge sa fie in loc de cap, coada, iar apoi sa gandeasca cu coada, pentru ca asa trebuie sa fie in veacul din urma.
Fii serios!!!
Toate razboaiele si nedreptatile din lume au fost din cauza ca aspectul feminin a fost marginalizat. O societate in care aspectul feminin este ignorat este o societate violenta. Pana cand se va echilibra balanta este o perioada destul de confuza. Incet, incet, barbatii vor trebui sa accepte realitatea: ca in fata lui Dumnezeu barbatul si femeia sunt egali si ca doar impreuna, in armonie se va putea crea o lume mai buna, o familie model in care copii sunt fericiti si o societate echilibrata. Depresiile, maladiile si prostia sunt in special din cauza dezechilibrelor datorate inegalitatii dintre barbat si femeie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.02.2010, 11:38:51
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Nu voi filozofa, doar voi aduce aminte de un verset din Biblie: "caci dupa rod se cunoaste pomul". Aceasta frantura de verset este una dintre cele mai puternice arme pe care le avem in a judeca un om, o situatie etc.
Care sunt roadele feminismului?
Roadele sunt dupa cum se vad:
- comportament impotriva firii (homosexualitate)
- pierderea capacitatii femeilor de a iubi din inima
- relatii sexuale "libere" - desfranarea
- copii crescuti fara iubire de mama dar si fara exemplul tatei, care mai tarziu sunt foarte usor ademeniti la homosexualitate
- inocularea ideii ca este atotputernica si ca totul este in mainile ei, adica fara Dumnezeu sa mai aiba vre-o importanta
- barbatii nu mai sunt atrasi de a avea o familie cu o asemenea femeie, acestia ramanand singuri si fie traind in desfranare, fie fiind atrasi catre homosexualitate, fie pur si simplu traind depresii din cauza neimplinirii personale
- daca in tinerete si femeile si barbatii "liberi" sunt atrasi unii catre altii sexual, mai tarziu libidoul scade si fiecare ramane singur pe la casa sa, deci rezultatul este o insingurare, o izolare draceasca de ceilalti semeni. Rezultatul este exact invers fata de cel la care ne indeamna Biblia: "iubiti-va unii pe altii!"

Daca astea sunt roadele ne putem da seama foarte usor cam cat de bun este acest concept.
Ia gandeste-te mai bine: care au fost roadele faptului ca atata timp a existat o societate patriarhala?
pai sa vedem:
razboaie
foame
nedreptati d tot felul
multi copii nascuti si parasiti
femei omorate, batute, chinuite
prostitutie
etc etc
Iar daca acum este o perioada tulbure, e normal. Ne trezim dintr-un vis urat.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.02.2010, 12:03:59
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Din punctul meu de vedere feminismul este o inventie de mana a doua cu care se doreste combaterea macismului,inventie de aceeasi categorie.Nu duce la altceva decat la stimularea orgoliului in ambele tabere.Cred ca ar fi mult mai bine daca s-ar pune in practica ceea ce ne spune Biblia(acestea mi-au fost spuse de un preot bun) ca femeia din coasta stanga a fost facuta.Asta ar insemna ca este parte a barbatului,trebuie sa stea alaturi,nici in spate,nici in fata,si sa fie amandoi una,deci sa se iubeasca si sa se respecte ca pe sine insusi.Cat despre prostitutie si celelalte...sunt efectul unei singure cauze PROASTA EDUCATIE.Sunt destule cazuri in care o femeie a ajuns in varful piramidei sociale,dar cu ce pret...Cred ca totul depinde de valorile inoculate copilului incepand cu cei sapte ani.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.02.2010, 12:06:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
nu ma intelegeti gresit. nu cred ca feminismul este un lucru bun, ci un "rau" necesar, un efect al unei cauze. Prea mult timp femeia a fost privita ca fiind vina tuturor relelor, lipsita de aproape orice drept si respect, iar acestea sunt urmarile unei societati in care principiul feminin a fost marginalizat. Lumea incepe sa se schimbe si pana cand nu se va crea un echilibru, cei care au de suferit din pacate sunt copii. Si asta se vede destul de clar in scaderea natalitatii, deteriorarea ideii de familie, toate acestea sunt din pacate cauze ale nedreptatii cu care a fost de-a lungul timpului tratata femeia. Indiferent cat vor accepta unii aceasta idee, pana cand femeia nu va fi respectata cu adevarat, aceste efecte se vor vedea in societate...
Prostitutaia a fost inca din cele mai vechi timpuri, si se datoreaza cererii barbatilor in acest sens. Pentru ca foarte multi "domni" nu se multumesc sa fie fideli femeii langa care au ales sa fie, ci cauta in alta parte placerea... de ce? pai in aceiasi femeie nu se pot gasi mai multe aspecte, gandesc ei.:)
Vrem, nu vrem sa recunoastem, realitatea e ca o fatza a babilonului este aceasta: inegalitatea dintre femeie si barbat.
Da, cred ca feminismul (care este o miscare deviata, gresita) a aparut ca reactie impotriva unui dezechilmibru care exista deja.

Solutia pt acest dezechilibru nu este feminismul, este gasirea adevaratului echilibru intre sexe, a rolului veritabil al femeii si al barbatului in societate si in cuplu.
Acest rol nu este neaparat schematic - barbatul la munca in afara, femeia acasa - , el poate contine si variatiuni care se potrivesc epocii noastre. De altfel si in alte timpuri femeile au indeplinit si alte fdunctii, sau au fost in umbra actiunii barbatilor.

Ce putem noi face? Sa incercam sa ne regasim adevarata feminitate, iar barbatii sa-si regaseasca adevarata masculinitate. Nu ne vom regasi feminitatea imitandu-i pe barbati, in nici un caz. Dar nici intarnd in niste sabloane luate din carti.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.02.2010, 12:14:36
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Barbatul si femeia nu sunt facuti sa fie in competitie,ci sa se completeze.Cata vreme cele doua sexe nu vor invata sa se priveasca ca egali,sa se iubesca si respecte ca atare,vom continua sa avem familii dezbinate.
Asa este. Conflictul acesta dintre sexe e o mare prostie. Barbatii si femeile sunt egali dar nu in sensul ca au aceleasi capacitati ci prin faptul ca se completeaza unul pe celelat. Ce-i lipseste unuia are celalat, fiindca prin familie nu se urmareste individualismul, cum ar fi in cazul daca fiecare ar avea aceleasi capacitati, ci solidaritatea astfel incat barbatul si femeia trebuie sa invete sa-si accepte plusurile si minusurile unul altuia. De altfel numai din aceasta completare reciproca se naste adevarata iubire.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.02.2010, 12:25:42
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Personal nu sunt de acord cu absolut nici o extrema,iar a-ti dori egalitate in drepturi,sa primesti acelasi respect pe care il dai etc,asta nu inseamna feminism,ci o dorinta normala.
Barbatul si femeia nu sunt facuti sa fie in competitie,ci sa se completeze.
Cata vreme cele doua sexe nu vor invata sa se priveasca ca egali,sa se iubesca si respecte ca atare,vom continua sa avem familii dezbinate.
atunci nu sunt feminista. :) vreau doar egalitate. Corect, barbatul si femeia sunt facuti ca sa se completeze, dar feminismul este, dupa parerea mea o boala sociala provenita din nedreptatile ce s-au facut asupra femeii, iar asta este un adevar. Este si un rau necesar menit sa echilibreze cumva balanta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.02.2010, 12:30:20
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, cred ca feminismul (care este o miscare deviata, gresita) a aparut ca reactie impotriva unui dezechilmibru care exista deja.

Solutia pt acest dezechilibru nu este feminismul, este gasirea adevaratului echilibru intre sexe, a rolului veritabil al femeii si al barbatului in societate si in cuplu.
Acest rol nu este neaparat schematic - barbatul la munca in afara, femeia acasa - , el poate contine si variatiuni care se potrivesc epocii noastre. De altfel si in alte timpuri femeile au indeplinit si alte fdunctii, sau au fost in umbra actiunii barbatilor.

Ce putem noi face? Sa incercam sa ne regasim adevarata feminitate, iar barbatii sa-si regaseasca adevarata masculinitate. Nu ne vom regasi feminitatea imitandu-i pe barbati, in nici un caz. Dar nici intarnd in niste sabloane luate din carti.
da, dar pana la gasirea acestui echilibru, trebuie sa trecem si prin asta ( adica miscarea feminista-raul necesar) .:)
De acord, femeia are insusirile si calitatile ei, barbatul pe ale lui, nu tb sa fie la fel ci sa se completeze. Tocmai in asta consta echilibrul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necesar pentru o casatorie sfanta - sfaturi freehugs Generalitati 5 28.02.2012 20:01:13
Calculatorul un rau necesar? adorcrysti Generalitati 13 26.01.2009 20:47:37
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04