Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.10.2010, 22:11:49
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Simpla intrebarea,greu raspunsul
Bine e sa nu tolerezi furtul.Dar tot bine este sa nu parasti.Si tot bine e sa nu le zici ,ca o sa se simta agresati,si nu stiu nici daca le va pare rau,si vor da cumva vina pe tine,ca nu iti tii gura.
In viata intalnim multe faradelegi .Cele mai multe scapa nepedepsite.Dreptatea nu este aici pe pamant.
Dar totusi,daca era agresat un om,sau se fura ceva intr-un autobuz,bine ar fi daca am putea interveni,caci uite asa se ajunge de ti se da in cap pe strada,si nu reactioneaza nimeni.
Nu te stressa prea mult de intamplarea asta cu colegii.Las-o sa treaca si vei vedea tu ce e de facut.Mai importanta e poate invatatura,ca exista nedreptate,decat atitudinea ta concreta
Totusi, informaticianul va plati paguba. Ti se pare corect?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.10.2010, 22:25:32
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Porunca Domnului de a nu răspunde cu rău la rău nu se aplică orbește, ci numai atunci când prin împlinirea ei ajuți la zidirea sufletească. Scopul e sufletesc.

Ori prin ascunderea faptelor acestor hoți tu nu-i ajuți cu nimic, așa că grăbește-te și informează factorii școlari și chiar poliția. Infractorii trebuie puși la punct. Deja ai perdut timp prețios, trebuia să faci asta de cum ai constatat, așa cum îți spune și ție conștiința de fapt.

Chiar dacă ar fi furat de la tine și nu din avutul statului, tot ar fi trebuit să-i dai în vileag.

Numai eliminând dintre noi pe cei puși pe rele vom progresa social și chiar duhovnicește.

E trist să văd că ți s-au dat și sfaturi irealiste, pe care respectivii nu știu dacă le-ar urma dacă ar fi în situația ta (iar dacă da, cu atât mai rău).
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.10.2010, 22:25:52
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Totusi, informaticianul va plati paguba. Ti se pare corect?
Nu stim exact detaliile
Le poate da stricate sau pierdute,ca sunt ale institutiei.
Daca totusi va trebui sa le plateasca profesorul,intradevar,e revoltator.
Dar e si riscant pentru baiat ca sa 'dea in gat" ,gasca baietilor tari
Pentru cateva milioane,poate il baga in spital.
Sa vedem cum mai evolueaza si mai vorbim cu el.Chiar mi-ar place sa il ajutam cumva.Poate ne da ID-ul profului daca il stie...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.10.2010, 22:51:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
Deci credeti ca daca nu fac nimic nu pacatuiesc?
Nu. Există, într-adevăr, alte împrejurări în care neintervenția (omisiunea) este păcat. Dar nu aceasta.

Extras din "catehismul mic" romano-catolic:

319. Care sunt păcatele străine?
Păcatele străine sunt următoarele:

a sfătui pe altul la păcat;

a porunci altuia să păcătuiască;

a consimți la păcatele altuia;

a lăuda păcatele altuia;

a ajuta pe altul la păcat;

a apăra păcatele altuia.
(sursa: http://www.profamilia.ro/catehism.asp?mic=5 )

Se observă că "a nu depune reclamație" nu este păcat străin.

Citat:
SI inca ceva... daca profesorul ma va intreba daca stiu cine le-a furat sa ii spun?
Asta e cu totul altă situație. Într-un asemenea caz, va trebui să-i spuneți adevărul Dacă veți spune că nu ați văzut ceea ce ați văzut păcătuiți în mod grav, după părerea mea, împotriva poruncii a opta.

Cu frățietate în Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.10.2010, 23:04:38
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Copile daca vrei sa fi chiar asa de crestin, ia asupra ta greseala si daca cineva intreaba du-te si zi-le ca tu ai furat pentru ca esti rau! da, da! cand aratam pe cineva cu degetul ca pacatuieste avem in noi exact acel pacat ,de asta il vedem insa din pacate numai in ceilalti.. uite cand arati tu acum cu degetul pe aceste biete suflete ratacite un deget il indrepti spre ei iar celelalte trei degete arata spre tine.. acopera greseala fratelui tau daca il vezi ca greseste iar daca e paguba sufer-o tu cu drag..
:) desigur ca nimeni nu face asta.. punctul meu este ca problema ridicata este copilareasca, naiva si imi pare rau ca m-am caznit atat sa raspund in loc sa-mi plang pacatele MELE CELE MULTE!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.10.2010, 23:20:50
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Asta e cu totul altă situație. Într-un asemenea caz, va trebui să-i spuneți adevărul Dacă veți spune că nu ați văzut ceea ce ați văzut păcătuiți în mod grav, după părerea mea, împotriva poruncii a opta.
Iată la ce absurdități duce viziunea formalistă asupra credinței din învățătura catolică. Nu se caută o soluție înțeleaptă ci urmarea strictă a unor principii fără a se vedea scopul poruncilor, care e binele oamenilor, nu altceva. Cu alte cuvinte porunca a devenit scop și nu mijloc.

Explicația din citatul de mai sus e comică: a ascunde furtul nu e păcat dar dacă ești întrebat și minți devine păcat. De parcă nu ai minți și atunci taci ascunzând adevărul.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.10.2010, 23:37:10
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Ma intreb cam ce componente ale calculatorului se pot pune in buzunar,fara sa atraga atentia... .Totusi o componenta a calculatorului este indispensabila functionarii acesteia,esti sigur ca ce au bagat in buzunar colegii tai erau parti din pc?Iar pe de alta parte dotarea cu calculatoare a scolilor se cam face cu ce ramane de la ce au furat altii,deci chiar de ar fi asa cum spui,paguba nu e prea mare.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.10.2010, 23:59:41
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Ma intreb cam ce componente ale calculatorului se pot pune in buzunar,fara sa atraga atentia... .Totusi o componenta a calculatorului este indispensabila functionarii acesteia,esti sigur ca ce au bagat in buzunar colegii tai erau parti din pc?Iar pe de alta parte dotarea cu calculatoare a scolilor se cam face cu ce ramane de la ce au furat altii,deci chiar de ar fi asa cum spui,paguba nu e prea mare.
M-ai luminat !!!
Hotii nu sunt copii aia,ci cei care sigur au furat inaintea lor,cu pixul,cand au dotat scoala cu calculatoare.Toate spagile ,toate 'upgradurile 'false,toate hardiscurile pline de baduri care s-au pus ,zicand:'lasa ca sunt pt scoala'
Noi le dam sfaturi copiilor,dar fiecare furam cat putem pe la serviciile noastre,prin tot felul de lictiatii mai mult sau mai putin trucate
Hotarat lucru ,dreptatea nu are nimic de a face cu lumea asta !!
Acu sa privim si partea amuzanta:ori fi fost saracii copii exasperati de lentoarea calculatoarelor,si au zis ca daca le fura,vor pune unele mai bune :)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.10.2010, 00:48:31
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Ideea este ca nu se poate scoate (chiar care?) componenta din pc si sa nu se observe.Alta problema:"acum doua zile".Oricare profesor de informatica,primind niste calculatoare chiar vechi,odata instalate le si verifica,le pune in retea etc.,nu sta doua zile sa constate ca lipseste ce?Ca doar calculatoarele nu au fost asamblate de catre elevi.Sau sa fi bagat in buzunar un monitor,o carcasa,ceva?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.10.2010, 07:45:02
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Pe mine ma interesa mai tare motivatia pentru care initiatorul topicului dorea sa dea in vileag pe hotomani si:

1.Daca o face ca se gandeste la mantuirea lor,atunci mai bine sa stea in banca sa si sa se abtina,pentru ca nu ne este permis sa intervenim in viata altor oameni si nici sa ne luam pacatele lor pe umeri cand...sa fim seriosi,abia le putem duce pe ale noastre;
2.Daca motivatia sa este sa isi ajute colegii si profesorul care ar fi prejudiciati de nefunctionalitatea computerelor respective,atunci sa treaca la actiune si sa ii spuna profesorului ce s-a intamplat,insa fiind in cunostinta de cauza ce si-ar putea asuma ulterior din partea gastii rebele,faptul ca s-ar putea sa fie singurul din clasa care sa isi sustina afirmatia,restul tacand de teama,deci,fapta fiind greu de probat,fiind practic cuvantul lui impotriva cuvantului lor.
Daca,totusi,se hotaraste sa ii denunte,cred ca mai intelept ar fi sa o faca discret,mergand separat la profesor,informandu-l despre ce s-a petrecut si rugandu-l sa pastreze tacerea in ceea ce priveste identitatea sa.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare ajutor



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa fac? Am nevoie de ajutor Raluca06 Nunta 121 17.12.2012 20:55:23
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 18:57:03
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 21:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 11:01:37