Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 06.06.2010, 03:25:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Ortodoxia este un lucru atât de minunat, dacă o iei în serios! Și Dumnezeu, la fel."

Prin aceasta afirmatie, il simt ca pe un frate intru credinta pe Klaus Kenneth.
Afirmatia am gasit-o pe:
http://paulsiladi.wordpress.com/2010...h-un-interviu/
  #152  
Vechi 06.06.2010, 17:30:23
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
"Ortodoxia este un lucru atât de minunat, dacă o iei în serios! Și Dumnezeu, la fel."

Prin aceasta afirmatie, il simt ca pe un frate intru credinta pe Klaus Kenneth.
Afirmatia am gasit-o pe:
http://paulsiladi.wordpress.com/2010...h-un-interviu/
In sfarsit un comentariu pozitiv.Intr-adevar,Klaus este un frate intru credinta,si inca un frate cu o viata curajoasa ,in care a cautat tot timpul sa gaseasca Adevarul.Si cand l-a gasit ,in Ortodoxie,nu s-a multumit cu putin,ci l-a intalnit pe unul din cei mai mari duhovnici ai timpului,pe parintele Sofronie.Si acum mai tine legatura cu manastirea Essex,cu parintele Zaharia,care este ucenicul parintelui Sofronie.
Avem ce invata de la el,cel putin prin atitudinea pe care o are,in care se arata ca nu este un caldicel.
Din pacate ,multi dintre noi ,doar mimeaza credinta,si cred ca daca participa la Biserica,postesc si mai citesc cateva carti ,e suficient.Dar viata in Hristos presupune o viata de jertfa,si aici Klaus Kenneth poate fi un exemplu.
Duhovnicul meu nu a avut nimic impotriva,iar in fotografia de la avatarul meu ,il puteti vedea alaturi de IPS TEOFAN.
  #153  
Vechi 07.06.2010, 13:02:35
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Ultima conferință Klaus Kenneth - mai 2010

31 mai e ziua ultimei conferințe a lui Klaus Kenneth din acest turneu al său în România. Suceava este, de această dată, orașul care găzduiește întâlnirea cu mărturisitorul elvețian. Conferința, organizată de ASCOR Suceava și Editura Agnos, s-a desfășurat la Casa de Cultură din cetatea moldavă.

Au fost prezenți, împreună cu credincioșii, numeroși preoți, măicuțe, atât din Suceava, cât și din zonele limitrofe (inclusiv un grup de măicuțe din Eparhia Romanului), care au ținut să îl cunoască personal pe Klaus Kenneth.

Cina a fost servită la Mănăstirea Sf. Ioan cel Nou de la Suceava, la invitația Pr. Vartolomeu, starețul acestei mănăstiri.

Tot în această zi, Klaus Kenneth a vizitat și Mănăstirea Dragomirna.

În 1 iunie, la ora 6:00, Klaus a zburat din Suceava spre București, iar de aici, la ora prânzului, spre Elveția.

Într-un viitor apropiat, Klaus Kenneth va reveni în România. Vom reveni cu amănuntele acestui nou turneu la vremea potrivită.

Editura Agnos
  #154  
Vechi 12.06.2010, 13:30:28
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Cine a auzit de acest mare marturisitor crestin si i-a citit si cartea Doua milioane de km in cautarea adevarului,-il invit sa vina cu argumente,daca ii place de acest om si de aceasta carte sau nu;daca o considera importanta in contextul vremurilor de acum
Până a intra pe acest topic nu am auzit despre accest scriitor.Am citit topicul în întregime părerile oscilând între curiozitate,interes,uneori am fost contrariată sau am împărtășit părerea unor useri care au făcut comentarii mai mult sau mai puțin favorabile.
Dacă scopul acestui topic a fost să popularizeze cărțile scriitorului cel puțin dim punctul meu de vdere a reușit!

Mi-am propus să citesc cartea.Din păcate arareori cumpăr cărți deși le iubesc mult,căci prețurile sunt mari,uneori chiar prohibitive.
Dacă dorești să mi-o oferi cadou(așa cum am făcut și eu cu majoritatea cărților mele) aș fi încântată să o primesc.
Doamne ajută.
  #155  
Vechi 12.06.2010, 20:04:51
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Am facut acest topic si l-am popularizat pe Kenneth,nu neaparat pentru faptul ca a scris o carte remarcabila,ci pentru ca in acea perioada 1-30 mai a fost in Romania.Eu am citit cartea mai demult,mi-a placut,dar nu as fi amintit de el daca nu ar fi existat si aceasta ocazie,de a-l vedea si auzi in mod direct.
In Romania s-au mai publicat doua carti scrise de el,Calator pe pamant romanesc si Zei,Idoli,Guru.Cartile costa in ordine: 15,14 si 12 lei.
Daca treci vreodata prin Husi iti pot oferi de exemplu prima carte,care il defineste cel mai bine,Doua milioane de km.Daca ti-as trimite-o prin curier,m-ar costa transportul aproape cat costa cartea.
Am mai infiintat topicul si datorita faptului ca in acel moment a fost atacat foarte virulent si nedrept,influentand multi crestini.
Nu stiu daca am facut o aparare buna,poate nu m-am straduit suficient,dar am incercat sa fac ceva.
Doamne ajuta!
  #156  
Vechi 12.06.2010, 21:00:24
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Am facut acest topic si l-am popularizat pe Kenneth,nu neaparat pentru faptul ca a scris o carte remarcabila,ci pentru ca in acea perioada 1-30 mai a fost in Romania.Eu am citit cartea mai demult,mi-a placut,dar nu as fi amintit de el daca nu ar fi existat si aceasta ocazie,de a-l vedea si auzi in mod direct.
In Romania s-au mai publicat doua carti scrise de el,Calator pe pamant romanesc si Zei,Idoli,Guru.Cartile costa in ordine: 15,14 si 12 lei.
Daca treci vreodata prin Husi iti pot oferi de exemplu prima carte,care il defineste cel mai bine,Doua milioane de km.Daca ti-as trimite-o prin curier,m-ar costa transportul aproape cat costa cartea.
Am mai infiintat topicul si datorita faptului ca in acel moment a fost atacat foarte virulent si nedrept,influentand multi crestini.
Nu stiu daca am facut o aparare buna,poate nu m-am straduit suficient,dar am incercat sa fac ceva.
Doamne ajuta!
Am vrut să văd cât ești de mărinimos!
Cartea o voi procura și o voi citi.În faza actuală sunt curioasă!
Impresiile le voi spune când voi avea ceva de spus.
  #157  
Vechi 12.06.2010, 21:41:44
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Sa dea Dumnezeu sa-ti foloseasca!
  #158  
Vechi 12.06.2010, 22:19:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Am vrut să văd cât ești de mărinimos!
Cartea o voi procura și o voi citi.În faza actuală sunt curioasă!
Impresiile le voi spune când voi avea ceva de spus.
Ai inceput cu testele de evaluare . . . ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #159  
Vechi 13.06.2010, 22:45:41
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit Cartile de senzatie

De multe ori cartile senzationale cu aroma lor jurnalistica lasa rar urme adanci in suflet!

Da, chiar s-a facut multa publicitate acestor carti, eu insumi contribuind la acest lucru prin opiniile mele provocatoare pentru unii. Cartile de acest gen insa apar si dispar....ramane folosul pe care fiecare il va dobandi din ele.
__________________
www.iosifcristian.blog.com
  #160  
Vechi 13.06.2010, 22:47:55
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

La mine a lasat urme,desi am citit-o acum sapte ani,nu s-au sters.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VAI VAI CE AM AUZIT emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 212 18.10.2008 22:28:55
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06