Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.12.2010, 16:49:47
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

@Rodica50

Daca asta crezi,ca poti cu un citat sa indrepti pe cineva,ma rog ,esti destul de optimista....Mie nu mi s-a intamplat asa ceva....Ar fi usor asa,ca putem acum gasi mii si mii de citate folositoare.Le dam drumul pe internet cu copy-paste,si indreptam oameni...

Eu cred ca pe ceilalti ii intereseza opiniile personale,rezultate din propria experienta ,iar citatele sa vina ca o intarire la acele tariri personale.Altfel ,oricine ar putea foarte usor sa citeze o suita de citate fara prea mult efort.

Iar privitor la citatul cu care ai inceput topicul,te-am intrebat de mai multe ori care este cheia,explicatia citatului,tu mi-ai raspuns ceva pe langa subiectul thread-ului,si dupa ce am oferit explicatia dupa cum am inteles-o eu,mi-ai raspuns ca asta e foarte clar ,ca se subintelege ,ca e evident!

Mie nu mi s-a parut atat de evident,mai ales ca citatul se lega de o vorba primita de Sfantul Siluan...Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui! si era subiect de dezbatere,dezbatere care nu am vazut sa aiba loc in continuare.

Deci ,intreb din nou,ce rost are un citat,care nu e dezbatut,care nu are comentarii,nici de la tine,nici de la cei care citesc?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.12.2010, 17:09:13
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
@Rodica50

Daca asta crezi,ca poti cu un citat sa indrepti pe cineva,ma rog ,esti destul de optimista....Mie nu mi s-a intamplat asa ceva....Ar fi usor asa,ca putem acum gasi mii si mii de citate folositoare.Le dam drumul pe internet cu copy-paste,si indreptam oameni...

Eu cred ca pe ceilalti ii intereseza opiniile personale,rezultate din propria experienta ,iar citatele sa vina ca o intarire la acele tariri personale.Altfel ,oricine ar putea foarte usor sa citeze o suita de citate fara prea mult efort.

Iar privitor la citatul cu care ai inceput topicul,te-am intrebat de mai multe ori care este cheia,explicatia citatului,tu mi-ai raspuns ceva pe langa subiectul thread-ului,si dupa ce am oferit explicatia dupa cum am inteles-o eu,mi-ai raspuns ca asta e foarte clar ,ca se subintelege ,ca e evident!

Mie nu mi s-a parut atat de evident,mai ales ca citatul se lega de o vorba primita de Sfantul Siluan...Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui! si era subiect de dezbatere,dezbatere care nu am vazut sa aiba loc in continuare.

Deci ,intreb din nou,ce rost are un citat,care nu e dezbatut,care nu are comentarii,nici de la tine,nici de la cei care citesc?
In lume fiecare este o individualitate. Deci, suntem unici in tot ce gandim si traim. Asadar, sunt destui care gandesc ca mine, destui care gandesc ca tine. Pe mine lectura m-a intarit si m-a indrumat foarte mult. Pun punct unei discutii fara sens.Si asa cum specifica si Cristian, au fost destui care s-au indulcit din cuvintele atat de patrunzatoare, pline de har, asa cum am facut-o si eu.Deci, punem punct unei discutii inutile si sa alegem partea cea ziditoare pentru fiecare.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.12.2010, 17:12:30
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Bine punem punct,dar as vrea sa intelegi si partea pozitiva a mesajelor mele: Incearca sa dai o nota personala citatului,nu il mai lansa singur in eter...!!!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.12.2010, 17:51:07
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,daniel777

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Bine punem punct,dar as vrea sa intelegi si partea pozitiva a mesajelor mele: Incearca sa dai o nota personala citatului,nu il mai lansa singur in eter...!!!
daniel,intelege si altfel,rodica, aduce un citat,ai comentarii, e bn,nu ai comentarii, e bn.citatul,dupa parerea mea,nu ramane singur,si daca e citit de o singura persoana e bn.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.12.2010, 20:27:14
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Ai deschis 17 topicuri,fara sa primesti un raspuns.Asta ar trebui sa-ti dea de gandit la usurinta cu care deschizi un topic.Daca ar interesa pe toata lumea cum spui,ai primi raspunsuri,logic nu?
La topicurile care contin citate,intradevar nu se raspunde,pentru ca nu mai e nimic de adaugat.
Ce sens au ele? Ramane munca celui ce le-a selectat,simtirea lui deosebita fata de acele citate,care vrea sa o transmita celorlalti. E un fel de comunicare fara cuvinte.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia – Cuvantul lui Dumnezeu I.Calin Despre Sfanta Scriptura 143 17.08.2015 11:37:46
Cuvantul lui Dumnezeu Rodica50 Intrebari utilizatori 0 05.10.2010 13:10:43
Cuvantul lui Dumnezeu nu este vorba multa Marius22 Generalitati 3 17.04.2010 20:29:05
Cultura Duhului - cuvant la lansarea cartii al Parintelui Rafail salmo Generalitati 1 24.10.2008 14:39:16