Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.10.2014, 10:35:06
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

cristi, daca e sa corelam zile pe care le sarbatorim noi cu altele din ce stiu eu ce practici si timpuri, putem foarte bine sa ajungem la concluzia ca tot ce sarbatorim se refera si la practici pagane si chiar oculte.

Mai bine am incerca sa sarbatorim Craciunul si Pastele pentru ceea ce trebuie; nici macar acese doua sarbatori nu se mai sarbatoresc cum trebuie; s-a inventat mos craciun si iepurasul de pasti, care devin de multe ori ma importante pentru oameni decat nasterea si invierea Mantuitorului.

Iar legat de Halloween, copiii sunt fericiti ca se pot costuma si ca primesc dulciuri. Cati copii credeti ca fac ritualuri satanice si mai stiu eu ce? La noi halloweenul se sarbatoreste in scoli si in cluburi. Si in cliburi, mergi sa te distrezi, chiar daca costumat, nu sa invoci ce stiu eu ce demoni.

Sarbatori panae sunt, s vor mai fi, fie ca le importam, fie ca, in timp se vor mai inventa/redescoperi. Cred caimportant ar fi sa ne stim sarbtorile crestine si sa le tinem cum se cuvine, iar restul, sa fie doar pentru distractie/motiv de zi libera - 1mai- etc. Ah, si sa ne cunosem sarbatorile nationale si sa le sarbatorim cm se cuvine si pe acelea.


edit: mie imi place Halloweenul din simplul motiv ca imi pot expune talentul la desen pe fata/machiaz pentru o zi, fara sa arat ca o ciudata :)) plus preilej de intalnire cu prietenii
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 31.10.2014 at 10:37:40.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.10.2014, 14:50:21
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
cristi, daca e sa corelam zile pe care le sarbatorim noi cu altele din ce stiu eu ce practici si timpuri, putem foarte bine sa ajungem la concluzia ca tot ce sarbatorim se refera si la practici pagane si chiar oculte.

Mai bine am incerca sa sarbatorim Craciunul si Pastele pentru ceea ce trebuie; nici macar acese doua sarbatori nu se mai sarbatoresc cum trebuie; s-a inventat mos craciun si iepurasul de pasti, care devin de multe ori ma importante pentru oameni decat nasterea si invierea Mantuitorului.

Iar legat de Halloween, copiii sunt fericiti ca se pot costuma si ca primesc dulciuri. Cati copii credeti ca fac ritualuri satanice si mai stiu eu ce? La noi halloweenul se sarbatoreste in scoli si in cluburi. Si in cliburi, mergi sa te distrezi, chiar daca costumat, nu sa invoci ce stiu eu ce demoni.

Sarbatori panae sunt, s vor mai fi, fie ca le importam, fie ca, in timp se vor mai inventa/redescoperi. Cred caimportant ar fi sa ne stim sarbtorile crestine si sa le tinem cum se cuvine, iar restul, sa fie doar pentru distractie/motiv de zi libera - 1mai- etc. Ah, si sa ne cunosem sarbatorile nationale si sa le sarbatorim cm se cuvine si pe acelea.


edit: mie imi place Halloweenul din simplul motiv ca imi pot expune talentul la desen pe fata/machiaz pentru o zi, fara sa arat ca o ciudata :)) plus preilej de intalnire cu prietenii
-nu tot ce sarbatorim are legatura cu practici pagane,oculte chiar din contra as zice ,sarbatorile crestine au legatura doar cu crestinismul ortodox,si ortodoxia nu accepta nici o forma de satanism,ocultism
-cand sarbatorim nasterea Domnului,sau a Maicii Domnului traim litughia, ne rugam,simtim harul sarbatorii,eu un duh crestin,pe cand "sarbatorile" acestea pagane au un duh necrestin,deci diferenta e foarte mare

-Mai bine imi iau copilul de mana si merg cu el la slujba de sambata mortilor dupa care mergem impreuna la cimitir cu lumanari , flori si tamaie pentru " a sarbatorii " crestineste si impreuna cu mortii nostrii ! Ce halloween ?!?!

-eu recomand aceste articole,mai sunt si altele...

Halloween, o sarbatoare satanica: http://cartearomaneasca.blogspot.ro/...-satanica.html

-HALLOWEEN- O SĂRBĂTOARE PĂGÂNĂ DE INIȚIERE A COPIILOR ÎN PRACTICI OCULTE: http://cartearomaneasca.blogspot.ro/...pagana-de.html

-"Halloween-ul este noaptea în care aparent totul este îngăduit: invocarea morților și a duhurilor rele, vrăjitoria, necromanția, divinația €“ vechea și mai noua practică a prezicerii viitorului plecând de la anumite semne €“, magia, sacrificiul ritualic și multe alte practici, denumite într-un cuvânt păgâne, pe care creștinii nu și-au îngăduit să le imite nici măcar în joacă, fiind extrem de conștienți de simbolismul lor – în fond, de potențialul demonic al acestora –, practici de invocare în diferite „locuri” și €žprilejuri” a unor prezențe demonice și de intrare în comuniune cu ele."

"Halloween-ul are așadar la bază practici oculte prin care se încerca intrarea în comuniune cu sufletele morților și cu demonii, în urma unui ritual în care erau sacrificați oameni în cinstea zeului morții. Și, în ciuda unei aparențe de farsă, joacă și distracție cu care se îmbracă Halloween-ul în modernitate, există mărturii care atestă faptul că practica sacrificiului uman este încă folosită în vremurile noastre, chiar dacă bine ascunsă de indiscrețiile publicității.
Chiar și aparent inocentul joc de-a €žne dați ori nu ne dați€, atât de familiar în cultura americană, în care copii întreabă gazda „Farsă sau dulciuri?€, își are originea în ritualul celților care credeau că sufletele morților astfel eliberate de Samhain sufereau de o mare foame și umblau cerșind pe la casele lor. Iar gazdele care ar fi refuzat să potolească foamea celor ce-i imitau pe morți cerșind mâncare ar fi trezit furia zeului morții, care i-ar fi supus unor farse sau blesteme. În acest fel, părinții, dar mai ales copiii zilelor noastre sunt angrenați într-un scenariu simbolic tulburător, întrucât în credința celților cei ce se costumau deveneau slujitori ai zeului morții, așa încât o insultă adusă lor reprezenta o insultă adusă zeului.
Oare cum ar putea un creștin conștient de credința lui și, deci, de ceea ce se întâmplă în lume, să rămână indiferent față de o sărbătoare precum Halloween-ul, care nu numai că-i învață pe copii că vrăjitoria, magia și alte practici oculte sunt cel puțin neutre, sugerându-se astfel că practicarea lor ar fi lipsită de consecințe, dar, mai mult decât atât, îi integrează într-un scenariu simbolic în care cei mici devin slujitori ai diavolului? Oare nu tocmai în momentul în care astfel de lucruri ne sunt prezentate de o întreagă industrie mass-media – care în ultimele zeci de ani a împânzit imaginarul oamenilor cu simboluri oculte și macabre îmbrăcate în haina divertismentului – ar trebui să ne sporim atenția, întrebându-ne dacă nu cumva
tocmai acest spirit de glumă reprezintă o farsă sub a cărei mască se ascund lucruri foarte serioase?"


-"Dostoievski spunea că frumusețea va salva lumea. Dar mai întâi e necesar ca lumea să salveze frumusețea, să nu o distrugă" Părintele Ioan Buga


Last edited by cristirg; 31.10.2014 at 15:15:57.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.10.2014, 18:10:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
cristi, daca e sa corelam zile pe care le sarbatorim noi cu altele din ce stiu eu ce practici si timpuri, putem foarte bine sa ajungem la concluzia ca tot ce sarbatorim se refera si la practici pagane si chiar oculte.

Mai bine am incerca sa sarbatorim Craciunul si Pastele pentru ceea ce trebuie; nici macar acese doua sarbatori nu se mai sarbatoresc cum trebuie; s-a inventat mos craciun si iepurasul de pasti, care devin de multe ori ma importante pentru oameni decat nasterea si invierea Mantuitorului.

Iar legat de Halloween, copiii sunt fericiti ca se pot costuma si ca primesc dulciuri. Cati copii credeti ca fac ritualuri satanice si mai stiu eu ce? La noi halloweenul se sarbatoreste in scoli si in cluburi. Si in cliburi, mergi sa te distrezi, chiar daca costumat, nu sa invoci ce stiu eu ce demoni.

Sarbatori panae sunt, s vor mai fi, fie ca le importam, fie ca, in timp se vor mai inventa/redescoperi. Cred caimportant ar fi sa ne stim sarbtorile crestine si sa le tinem cum se cuvine, iar restul, sa fie doar pentru distractie/motiv de zi libera - 1mai- etc. Ah, si sa ne cunosem sarbatorile nationale si sa le sarbatorim cm se cuvine si pe acelea.


edit: mie imi place Halloweenul din simplul motiv ca imi pot expune talentul la desen pe fata/machiaz pentru o zi, fara sa arat ca o ciudata :)) plus preilej de intalnire cu prietenii

Halloweenul asa cum este configurat el la origini este nici mai mult,nici mai putin decat o sarbatoare macabra, a monstrilor si a fiintelor ciudate,care sperie,baga frica in oase.

Posibil ca in America sa fie preluata de la mexicani,din asa numita Dia de los Muertos -insa pana si la mexicani idea este mult mai draguta:ei sarbatoresc un fel de pomana a mortilor.Se costumeaza ,aduc tone de mancare si bautura ,impreuna cu muzica si surse de lumina si pun mesele in cimitire alaturi de mortii lor si ii pomenesc in felul acesta,facand o petrecere chiar la mormantul lor.Nu este nevoie sa mai spun ca stau acolo toata noaptea adica pana la rasaritul soarelui.

La randul meu,consider ca nu am nevoie de o zi calendaristica sau de o norma prevazuta de societate prin care sa-mi intalnesc prietenii.Orice ora libera,poate fi o ocazie de a socializa cu un om. De ce sa ne mintim acum ca Halloween este o noua ocazie de a ne intalni prietenii?
Si asa vineri ca si vineri seara nu este o ocazie compatibila de a iesi la carciuma,fiind zi de post!

Adica te machiezi ca o ciudata in ziua de Halloween,fara a parea ciudata...hmmmm,nu sunt convinsa ca am inteles cum vine asta...

P.S.= sunt la limita tolerantei azi cand FB mi s-a umplut de statusuri de la romani cu Happy Halloween!Daca tot importam sarbatori in spiritul asta comercial de ce nu importa si strainii sarbatori romanesti ?sa-i aud si eu pe americani o data in viata spunand cu accent neaos romanesc "buna dimineata de Mos Ajun!"sau orice altceva in romaneste!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 31.10.2014 at 18:24:55.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.11.2014, 00:39:11
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Vă rugăm, nu ne mai deghizați în demoni!: http://www.doxologia.ro/puncte-de-ve...ghizati-demoni

"În preajma acestei zile, vă văd pe voi, cei mari, comportându-vă ciudat, de parcă n-ați mai fi voi înșivă. Cheltuiți bani pentru a pregăti hainele de gală ale morții, iar pe noi, cei mici, ne invitați să luăm parte, alături de voi, la acest carnaval terifiant.

Pe rând, noi devenim: draci, vampiri, monștri, vârcolaci și vrăjitoare, întrecându-ne în sadism, răutate, cruzime și cinism. Cum de nu înțelegeți, dragi educatori și părinți, că noi ne îmbrăcăm aidoma și sufletele? Colegii noștri de clasa a IV-a din SUA au mărturisit, după o petrecere de Halloween, că simt nevoia acută să ucidă pe cineva. De fiecare dată, după Halloween, se înmulțesc crimele și violurile, crește consumul de droguri și alcool, se petrec accidente grave. Ce vreți să faceți voi din noi?

De ce nu serbăm viața, iubirea și frumusețea? De ce avem nevoie de surogate, când Dragobetele, o sărbătoare a iubirii populare de pe meleaguri autohtone, îmbină atât de frumos tradițiile și cultura poporului român? Nimeni nu ne poate impune ce să iubim și ce să urâm! Dacă am ajuns să iubim întunericul și moartea atât de mult, încât să le celebrăm cu fast în școli și grădinițe, înseamnă că suntem un popor mort. Aidoma sărbătorii de Halloween, care nu reprezintă decât o invocare a forțelor răului și a întunericului.

An de an, suntem instruiți, încă de la grădiniță, cum să ne confecționăm garderoba de Halloween, alcătuită din pelerine, coarne de draci, coifuri de vrăjitoare, măști grotești, costume cu capete de fiare, mumii, schelete. Educatoarele ne învață să ne pictăm fețele cât mai odios, mulți dintre noi purtând pe frunte cruci răsturnate. Ni se spune că totul este o glumă, dar să fie oare așa?!

Cu sufletele noastre nu-i de glumit, dragi părinți! Opriți acest joc periculos de-a moartea, stimați educatori! Vă rugăm, nu ne mai deghizați în demoni!

Domnilor inspectori școlari, domnilor profesori! Nu transformați școala în platou de filmare pentru producții horror! Sunteți creștini, urmași ai unor oameni care s-au jertfit pentru țară! Nu le întinați memoria, nu pătați obrazul țării, implicând cele mai curate și mai nevinovate ființe în manifestări care nu au nimic de-a face cu tradițiile și credința neamului nostru și nici cu procesul instructiv-educativ. Menirea dumneavoastră este aceea de a forma caractere, nu de a le deforma, schilodind sufletele copiilor după măsura unui pat al lui Procust, impus de puteri străine. Căci pentru fiecare suflet distrus în acest fel, veți avea cu toții de dat un răspuns."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.11.2014, 09:21:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
plus preilej de intalnire cu prietenii
Corinusha, motivul pentru care va puteti intalni cu prietenii nu este acela ca ar fi o zi libera de Halloween, ci acela ca Ziua Tuturor Sfintilor este zi libera. Cel putin in Europa, unde sunt tari care au fost, odata, romano-catolice aceasta e o idee care a persistat. Marile sarbatori, precum aceasta, sau Inaltarea, sau Rusaliile, sau Sf Maria sunt zile libere. Iar motivul principal pentru care sunt zile libere este acelasi pentru care Duminicile sunt zile libere: ele sunt, de fapt, zile de obligatie. Adica, este musai sa mergem la Sf Liturghie. Desigur ca e bine sa petrecem asemenea zile in comuniune, eventual cu prieteni. In mod special in aceasta Zi a Tuturor Sfintilor (=Toussaint) prin "comuniune" intelegem mai ales comuniunea cu cei dragi plecati inaintea noastra spre adevarata noastra patrie.

Asadar, peste Ziua Tuturor Sfintilor, cineva, "un strain" a semanat, noaptea, Halloween-ul, spre dezorientare si corupere. Curios, ambele sarbatori, cea catolica si cea pagana, au de a face cu mortii. Dar, cata deosebire! In timp ce noi ne rugam pentru viata vesnica a mortilor, ei, paganii zilelor noastre, fac apologia mortii, mortilor si spiritelor rele. In timp ce noi ne rugam celor mai buni dintre cei care au murit, sfintilor, mai ales (astazi) celor ale caror nume nu le cunoastem si ii invocam spre a ne ajuta si pe noi sa traim, ei invoca pe cei mai rai dintre morti, pe care-i inchipuie ca schelete, momai, etc si cer sa vina, cu moartea lor, in lumea viilor. Este deosebirea dintre cultura crestina, cultura a vietii si ceea ce numea Sf Ioan Paul al II-lea "cultura mortii".

Avem in Evanghelie astfel de intalniri, intre doua alaiuri. Unul este Alaiul Vietii, condus de Isus. Celalalt este Alaiul Mortii, care mergea in urma unui tanar mort. provenite din doua puncte diferite, ele merg in directie contrara: unul merge de la moarte la viata, celalalt de la viata la moarte. Doi oameni, doi barbati cam de aceeasi varsta, Isus si tanarul care murise, conduc fiecare cate un alai. Unul e alaiul bucuriei, celalalt e jelanie. Mai departe scrie-n Carte. Isus il invie pe tanarul celalalt. Aceasta intamplare are un mesaj pe doua niveluri: victoria vietii in sufletele noastre, fiindca cel care a spus "Eu sunt Viata" ne reda viata pierduta de fiecare dintre noi in chiar momentul conceptiei. Dar mai inseamna si victoria sociala a Vietii, adica o lume (un alai) care se lasa condusa de Isus prevaleaza asupra unei lumi conduse de moarte. Intelegem din Biblie ca cele doua alaiuri s-au contopit, in urma miracolului cei din Alaiul Mortii adera la Alaiul Vietii.

Ei bine, avem aici, in zilele nostre, cu Halloween-ul, un fenomen invers. Avem o impunere a Alaiului Mortii, care acopera cu mortii lui, cu scheletele lui, cu monstrii lui, cu bostanii lui hazi, Alaiul Vietii. Pana la punctul in care nu mai stim astazi, de Ziua Celor Din Alaiul Vietii, pe cine sarbatorim. Nici nu mai stim ca trebuie sa fim la biserica, ci credem ca trebuie sa fim la club. Nici nu mai stim de ce s-a dat liber azi, ca sa socializam liturgic cu cei din Alaiul Vietii, ori ca sa socializam cu scheletele si bostanii cu guri hade ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 01.11.2014 at 09:28:02.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.11.2014, 10:20:38
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Corinusha, motivul pentru care va puteti intalni cu prietenii nu este acela ca ar fi o zi libera de Halloween, ci acela ca Ziua Tuturor Sfintilor este zi libera. Cel putin in Europa, unde sunt tari care au fost, odata, romano-catolice aceasta e o idee care a persistat. Marile sarbatori, precum aceasta, sau Inaltarea, sau Rusaliile, sau Sf Maria sunt zile libere. Iar motivul principal pentru care sunt zile libere este acelasi pentru care Duminicile sunt zile libere: ele sunt, de fapt, zile de obligatie. Adica, este musai sa mergem la Sf Liturghie. Desigur ca e bine sa petrecem asemenea zile in comuniune, eventual cu prieteni. In mod special in aceasta Zi a Tuturor Sfintilor (=Toussaint) prin "comuniune" intelegem mai ales comuniunea cu cei dragi plecati inaintea noastra spre adevarata noastra patrie.

Asadar, peste Ziua Tuturor Sfintilor, cineva, "un strain" a semanat, noaptea, Halloween-ul, spre dezorientare si corupere. Curios, ambele sarbatori, cea catolica si cea pagana, au de a face cu mortii. Dar, cata deosebire! In timp ce noi ne rugam pentru viata vesnica a mortilor, ei, paganii zilelor noastre, fac apologia mortii, mortilor si spiritelor rele. In timp ce noi ne rugam celor mai buni dintre cei care au murit, sfintilor, mai ales (astazi) celor ale caror nume nu le cunoastem si ii invocam spre a ne ajuta si pe noi sa traim, ei invoca pe cei mai rai dintre morti, pe care-i inchipuie ca schelete, momai, etc si cer sa vina, cu moartea lor, in lumea viilor. Este deosebirea dintre cultura crestina, cultura a vietii si ceea ce numea Sf Ioan Paul al II-lea "cultura mortii".

Avem in Evanghelie astfel de intalniri, intre doua alaiuri. Unul este Alaiul Vietii, condus de Isus. Celalalt este Alaiul Mortii, care mergea in urma unui tanar mort. provenite din doua puncte diferite, ele merg in directie contrara: unul merge de la moarte la viata, celalalt de la viata la moarte. Doi oameni, doi barbati cam de aceeasi varsta, Isus si tanarul care murise, conduc fiecare cate un alai. Unul e alaiul bucuriei, celalalt e jelanie. Mai departe scrie-n Carte. Isus il invie pe tanarul celalalt. Aceasta intamplare are un mesaj pe doua niveluri: victoria vietii in sufletele noastre, fiindca cel care a spus "Eu sunt Viata" ne reda viata pierduta de fiecare dintre noi in chiar momentul conceptiei. Dar mai inseamna si victoria sociala a Vietii, adica o lume (un alai) care se lasa condusa de Isus prevaleaza asupra unei lumi conduse de moarte. Intelegem din Biblie ca cele doua alaiuri s-au contopit, in urma miracolului cei din Alaiul Mortii adera la Alaiul Vietii.

Ei bine, avem aici, in zilele nostre, cu Halloween-ul, un fenomen invers. Avem o impunere a Alaiului Mortii, care acopera cu mortii lui, cu scheletele lui, cu monstrii lui, cu bostanii lui hazi, Alaiul Vietii. Pana la punctul in care nu mai stim astazi, de Ziua Celor Din Alaiul Vietii, pe cine sarbatorim. Nici nu mai stim ca trebuie sa fim la biserica, ci credem ca trebuie sa fim la club. Nici nu mai stim de ce s-a dat liber azi, ca sa socializam liturgic cu cei din Alaiul Vietii, ori ca sa socializam cu scheletele si bostanii cu guri hade ?
Îmi cer scuze pentru subliniere, Mihnea, am făcut-o doar pentru a evidenția afirmația cu care mă aflu în deplin acord. Ce scrii tu se întâmplă în fiecare clipă. Unde seamănă Dumnezeu, hop și amicul! Nu se poate bogăție fără de furi. Din păcate, paznicul e tot mai des mituit.
*

Aseară m-am nimerit în Bucureștiul vechi, pe Lipscani, Covaci etc. Am putut privi în liniște, privi și auzi, toată forfota străzilor înțesate de oameni vopsiți, fete cu coarne roșii, băieți cu fața înnegrită și dâre de sânge, precum și alte spectacole ale purtării citadine contimporane. Erau și copii... Micuții purtau măști sinistre și se amuzau când reușeau să mai sperie pe câte unul. Asta mi-a plăcut, pe undeva... Am zâmbit de câteva ori, surprinzînd inocența puștilor, însă m-am întristat repede știind ce consecințe au de obicei astfel de glume, deocamdată nevinovate.
Am constatat că oamenii petreceau în liniște, cu boielile lor pe față (oare nu-i ustură pielea? vopselele alea erau turnate cu toptanu pe pielea feței și a gâtului, bănuiesc că vor avea ceva iritații și mâncărimi astăzi ...), grupați în jurul unor mese ornamentate în acord cu momentul (bostani, anumite tipuri de lumânări, schelete artizanale etc.). Erau destui polițiști pe acolo dar păreau inutili - atmosfera era una de liniște și pace.
Să fi fost acesta un moment din pleumbarea alaiului morții? Unii țin morțiș să creadă că da.
Ca și cum alaiul morții nu s-ar întinde zilnic peste tot, în chipuri mult mai hâde (pentru cine are ochi de văzut și urechi de auzit) și mai semnificative.

Confundăm aparența excentrică a simptomelor cu gravitatea semnificativă a semnelor discrete. Deh, duh de amatori și păcălici.
Unui popor isteric îi vine ușor să se împartă în două: unii fac tam-tam cu măști pe care nici ei nu știu prea bine de ce le poartă (sugestie, comandă simplă, cerința grupului de apartenență etc.), alții fac zgomot pentru nimic sau pentru minor.

Nu e nevoie să purtăm măști de drac sau chip de prost. Nu e nevoie să ne mai prefacem, ca și cum n-am fi deja, ascunși sub masca unei false imagini de sine.
Suntem deja de mult ceea ce credem că doar mimăm azi, la ocazii. Dar nu voim să vedem, nu voim să luăm în considerare. Noi suntem ok, nu? Ceilalți e ca dracu. Niște posedați!
Noi nu.
Când de fapt fariseul interior nu iartă pe nimeni.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.11.2014, 12:30:07
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa e, aveti dreptate. Si Mihnea, si Cristian, si Ioan Cezar.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 01.11.2014 at 17:47:09.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.11.2014, 13:26:07
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Tocmai ce-a scris Cezar mai sus apropo de demonizarea celorlalți.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.11.2014, 13:52:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dragilor, ceea ce am vrut sa spun, pesemne intr-un mod prea complicat, este un adevar simplu: contrastul dintre cele doua sarbatori suprapuse.

"Mortii nostri sunt vii": aceasta este ideea All Saints Day.
"Vii nostri sunt morti": aceasta este ideea Halloween-ului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.11.2014, 15:23:03
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
dar cu niste frageziri cu lantul greu peste rinichi la adeptii americaini ai dracismelor de genul halouinului, sau peste uterele feministelor carora li s-a facut de bagat in corpul preotesc, cu avorturile si curviile lor cu tot, sunt perfect de acord.
Ai luat-o razna.Si nu este prima data.Incearca,pe cat posibil,sa-ti stapanesti diversele porniri,mai putin umane.Nu te obliga nimeni sa-i accepti pe alti,ai libertatea sa-i critici dar de aici si pana la ce ai scris mai sus este cale lunga.In mod ciudat pare ca nu iti dai seama ca acest tip de idei,exprimate in acest mod,te trimit pe aceiasi treapta cu cei pe care-i urasti,intr-o alta forma.Fa un efort,macar nu turna pe altii ce te omoara pe tine,ar fi un gest de demnitate.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 01.11.2014 at 15:28:27.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Domnului la romani (datini, obiceiuri, traditii) LapetiteMoc Inaltarea Domnului 5 28.10.2019 13:14:01
Obiceiuri de Craciun costel Craciunul - Nasterea Domnului 6 18.12.2015 14:48:36
Obiceiuri de Rusalii costel Generalitati 1 22.06.2013 18:10:32
o intrebare oarecum stupida->Obiceiurile pagane cristina.c Generalitati 5 09.04.2010 13:04:38
Obiceiurile de Paste sunt pagane? Floar3 Generalitati 16 19.11.2009 19:26:42