Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1741  
Vechi 14.11.2013, 17:16:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dormarunt65 Vezi mesajul
"Fie ca mancati, fie ca beti .... sa faceti totul spre slava lui Dumnezeu" (1 Corinteni 10:31)

Ai putea spune, "Doamne, spre slava Ta mananc acest sobolan sau vierme"?
.
Esti incoerent, poti sa-ti dai seama de asta?
Sau manipulator mai degraba.

Ce legatura are subiectivismul meu sau tau in legatura cu acest fel de mancare cu ceea ce este corect sau nu teologic vorbind?

Esti varza si cu logica si cu morala, dar esti si adventist, deci se explica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1742  
Vechi 14.11.2013, 17:19:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dormarunt65 Vezi mesajul
Adventistii au preluat ziua sambetei (ziua a saptea) din Sfanta Scriptura. Noi nu argumnetam ceea ce face decat cu Sfanta Scriptura (nu cu ce au facut baptistii sau jidanii).
Evreii sunt singuri indreptatiti sa tina Sabatul si il tin in continuare pentru ca n-au primit jertfa lui Hristos, ceea ce cred ca se poate spune si in dreptul vostru, desi voi nu sunteti nici crestini nici evrei, ci o jalnica corcitura sectara.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1743  
Vechi 14.11.2013, 18:30:17
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria34 Vezi mesajul
Barsaumas ..n-am dat la boboci,dar mi s-a facut pofta de un cotlet de porc.:)))
Maria, ma adresasem lui nea adve. Faceam misto de fobia lor puerila privind mincarea "necurata". Da, un cotlet de porc, bine facut, e placere curata.
Evreii au dreptul si datoria sa tina in continuare cele ale Torei, pentru ca ei Il asteapta pe Mesia; ei sunt cinstiti, fermi si spirituali in ce vor si fac. Cum bine zice Alin, adventistii sunt niste...eu sunt mai dur, nici hibrizi, sunt niste facaturi penibile, asteptatorii astia. Evreii Il asteapta pe Mesia, crestinii pe Isus, musulmanii pe Mahdi; astia asteapta un fel de cristos nu doar ca mort, ci anihilat, dezintegrat de-a dreptul trei zile, apoi inviat fara propria lui putere. Asa semizeu, asa credinciosi. Cred ca e ceva gen Rayden sau Quan Chi din Mortal Kombat. Mor de ris cind asociez cele doua verbe obsesive la ei: a pazi si a astepta. Asteptind trenul, pazesc bagajele, sau ce?
Nu mai intrati pe forumul asta, bre. Daca tot vreti convertiti, platiti reclame afisabile. Pe bune. In statele unite, religia e demult o afacere. Adica, de ce sa va rusinati de metodele nesfintilor (si o spun cu nuanta din englezescul "unholy") vostri parinti "bisericesti"?!

Last edited by Barsaumas; 14.11.2013 at 18:41:09.
Reply With Quote
  #1744  
Vechi 14.11.2013, 19:08:09
dormarunt65 dormarunt65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.11.2013
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Inca ceva: sabatul adventistilor e o caricatura, nu are nici o treaba cu Sabbath-ul real al Israelului.
Este adevarat ca adventistii nu tin sabatul ca evreii. Unii tin sabatul asa cum i-a invatat Domnul Sabartului, altii tin sabatul asa cum i-a ivatat traditia lor (fara Hristos, in care nici nu cred). Domnul Iisus Hristos a dezlegat sabatul de toate poverile puse prin reguli evreiesti (unele dintre ele chia ilare si absurde).

Spui ca sabatul adventistilor este o caricatura. Arata-mi un singur aspect caricaturistic in felul cum tin sabatul adventistii de ziua a saptea. Presupun ca drept raspuns, si tu vei veni cu invective si nimic altceva. Arata-mi ca m-am inselat.

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Adve, sa inteleg ca voi nu consumati fructe de mare? Daca intr-adevar urmati aceasta restrictie stupida pentru un crestin, nu stiti ce pierdeti. Am mincat aproape orice, de la viermi palolo si cicade si greieri rotisati, la universalele cotlete de porc. Ai dat la boboci, deja? :))
Nu stiu ce pierdem dar stiu bine ce castigam. Ascultand de legile lui Dumnezeu (inclusiv cele referitoare la mancare) adventistii traiesc mai mult si au batranete frumoasa. Acest lucru este cunoscut in lumea intreaga. S-au facut documentare pe aceasta tema (vezi filmul "Adventistii", tradus si in limba romana - este un documentar facut de un realizator catolic). Se fac studii pe adventisti (da pe google "AHS1" sau "AHS2" - adica adventist healt studing).

Stii ce este interesant? Cunosc multe persoane care luau in ras stilul de viata adventist (mai ales referitor la mancaruri). Nu dupa mult timp, unele din acele persoane ajungeau sa manace ca adventistii. Cauza: o boala, iar medicul le-a recomandat o dieta sanatoasa.

Nu-ti doresc sa ajungi bolnav. Ar fi bine sa ai grija de trupul tau, de pe acum. Dumnezeu te invata ce este bun de mancat si ce nu este bun.
Reply With Quote
  #1745  
Vechi 14.11.2013, 19:13:07
dormarunt65 dormarunt65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.11.2013
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
mda...ia uite ce scrie la Geneza amice:
"Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul ființe vii, după felul lor: animale, târâtoare și fiare sălbatice după felul lor". Și a fost așa.
A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, și animalele domestice după felul lor, și toate târâtoarele pământului după felul lor. Și a văzut Dumnezeu că ESTE BINE".(Geneza 1:24-25)
Acum vin eu si te intreb: se va rusina (sa ma ierte Dumnezeu pentru acest cuvant) de propria sa creatie (sobolan sau un vierme) si primeasca asa ceva ca o ofranda? EL care este PERFECTIUNEA poate sa creeze ceva urat si dezgustator (cu toate ca la Geneza scrie CLAR ca TOATE au fost creeate BUNE FOARTE) si nu ceva perfect?
Stefan, tu crezi ca tot ce a facut Dumnezeu este pentru a baga in gura? Vezi ca tot la Geneza (mai departe) scrie:
"Iata, v-am dat orice iarba care face samanta si care este pe fata intregului pamant si orice pom care are rod in el, cu samanta; aceasta sa fie hrana voastra" (Geneza 1:29). Asta mancau primii oameni.
Reply With Quote
  #1746  
Vechi 14.11.2013, 19:21:04
dormarunt65 dormarunt65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.11.2013
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria34 Vezi mesajul
Eu zic sa-ti vezi de lungul nasului si sa stai pe forumul tau adventist.Doua tzepe cu venirea Domnului l-ati luat.Stai acolo cumintzel si asteapta a treia venire.Bine?!
Maria, scrii cu pacat. Adventistii de ziua a saptea nu au luat nici o "tzeapa" cu venirea Domnului. Ei stiu ca Domnul Iisus Hristos a spus :"nu este treaba voastra sa stiti vremurile sau soroacele. Pe acestea Tata le-a pastrat sub stapanirea Sa" (Fapte 1:7). De asemena mai stiu ca Domnul Iisus a spus ca "ziua aceea va veni ca un hot".

Cei la care te referi tu erau credinciosi din diferite denominatiuni, cunoscuti sub denumirea de adventisti (asteptatori). Nu era vorba de adventistii de ziua a saptea, care s-au constituit ulterior ca biserica.


Citat:
În prealabil postat de maria34 Vezi mesajul
Vii tu sa ne inveti pe noi alfabetul.http://www.crestinortodox.ro/credint...zul-79213.html
.
Crezul? Si adventistii de ziua a saptea cred in ceea ce spune Crezul, in totalitate si fara rezerve. Nu stiu cat de mult crezi tu in revenirea Domnului, invierea mortilor si viata veacului ce va sa vie.
Reply With Quote
  #1747  
Vechi 14.11.2013, 19:22:26
dormarunt65 dormarunt65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.11.2013
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
vasinec iar ai venit pe forum sa iti pui placa? Nu te-ai saturat de cate restrictii ai primit?
Mihai, in calitate de preot, te rog sa incerci sa limpezesti lucrurile. Lasa observatiile personale la dresa mea. Nu-si au rostul. Incearca sa porti o discutie ca de la preot la simplu adventist, bazata pe invatatura Domnului Iisus Hristos si a Sfintilor Apostoli.
Reply With Quote
  #1748  
Vechi 14.11.2013, 19:26:31
dormarunt65 dormarunt65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.11.2013
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Esti incoerent, poti sa-ti dai seama de asta?
Sau manipulator mai degraba.

Ce legatura are subiectivismul meu sau tau in legatura cu acest fel de mancare cu ceea ce este corect sau nu teologic vorbind?

Esti varza si cu logica si cu morala, dar esti si adventist, deci se explica.
Alin, despre ce subiectivism vorbesti? Dumnezeu ne-a lasat clar ce este bine sa mancam si ce nu. Vezi Levitic 11 (mai sunt si alte pasaje).

Nu inteleg unde sunt varza cu logica. Argumenteaza.

Nu inteleg unde sunt varza cu morala. Argumenteaza.
Reply With Quote
  #1749  
Vechi 14.11.2013, 19:29:53
dormarunt65 dormarunt65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.11.2013
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Evreii sunt singuri indreptatiti sa tina Sabatul si il tin in continuare pentru ca n-au primit jertfa lui Hristos, ceea ce cred ca se poate spune si in dreptul vostru, desi voi nu sunteti nici crestini nici evrei, ci o jalnica corcitura sectara.
Sabatul zilei a saptea nu are nici o legatura cu jertfa lui Hristos. Cele zece Porunci Dumnezeiesti au fost valabile inainte de jertfa si sunt valabile si dupa jertfa. O spune chiar Catehismul Ortodox.

P.S. Poate vrei sa faci referire la sabatele ceremoniale (ex: yom kipur, adica ziua ispasirii).
Reply With Quote
  #1750  
Vechi 14.11.2013, 19:30:49
maria34's Avatar
maria34 maria34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit ignorati sectantii

http://www.youtube.com/watch?v=fwZ_E2u3i-E
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32