Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2012, 12:10:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Vamesul si fariseul

Cand aud aceasta pilda imi vine in minte tema smereniei si a mandriei. Dar am intlanit la Sfantul Nicolae Velimirovici alte intelesuri: sanatate si boala.

El spune ca cei doi au mers la templu sa se roage:fariseul nu se vedea pe sine pacatos, in vreme ce vamesul da. Si spune ca Biserica este asemenea unui spital, unde bolnavii vin sa-si marturiseasca boala in fata doctorului pentru a primi vindecare. Greseala fariseului sta in faptul ca el se aseamana cu un om sanatos care merge in fata doctorului pentru a se lauda cu sanatatea lui. Aici greseste, in delirul bolii sale, nu mai stie ca este bolnav.

In Biserica nimeni nu trebuie sa se creada pe deplin sanatos sau sa se laude cu sanatatea sa. In Biserica omul trebuie sa-I arate lui Dumnezeu ranile si sa ceara de la El vindecare. Asta a facut vamesul si de aceea s-a intors mai indreptat la casa sa.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.02.2012, 12:36:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ieri la predică preotul a spus că fariseul ar fi trebuit să se compare cu drepții Vechiului Testament, de exemplu cu Avraam, nu cu păcătosul care era cu el în templu. Aici e greșeala lui, pentru că nu trebuie să găsim justificări pentru ceea ce sîntem, ci să căutăm a fi mereu mai buni, căci bunătatea nu are o limită superioară la care să ne oprim.

Cît despre vameș, mă întreb: a plecat mai îndreptat decît era el însuși înainte sau mai îndreptat decît acel fariseu? Eu cred că este vorba despre situația proprie, adică starea sa duhovnicească s-a îmbunătățit relativ. Este posibil ca fariseul, care la urma urmei era un om drept (înțelegînd dreptatea lui în lumina Legii Vechi), să se fi întors acasă mai drept decît vameșul, dar nu asta este morala pildei.

Dacă sîntem păcătoși - și sîntem - nu trebuie să continuăm a comite păcate și să ne "smerim" că "ce păcătoși sîntem", ci să înfăptuim dreptatea Legii Noi, avîndu-L ca referință pe Hristos, smerindu-ne cu adevărat că nimic nu facem de la noi putere, ci toate sînt cu mare ajutor de la El.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 06.02.2012 at 12:38:43.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2012, 12:41:12
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cred ca fiecare dintre noi oscileaza pe parcursul vietii intre "vames" si "fariseu".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.02.2012, 12:45:10
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cred ca fiecare dintre noi oscileaza pe parcursul vietii intre "vames" si "fariseu".

la inceput, dar cu timpul e cazul sa ne stabilim undeva ! de preferat niciunul ! adica nici vames, nici fariseu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.02.2012, 13:03:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
la inceput, dar cu timpul e cazul sa ne stabilim undeva ! de preferat niciunul ! adica nici vames, nici fariseu.
Sa ne daruiasca Dumnezeu putere sa fim asemeni vamesului din pilda. Sa ne intoarcem de fiecare data de la Biserica mai indreptati. Deci, e de preferat sa fim ca acest vames - om al pocaintei si al smereniei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.02.2012, 13:06:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cît despre vameș, mă întreb: a plecat mai îndreptat decît era el însuși înainte sau mai îndreptat decît acel fariseu?
Nu e important sa spunem ca s-a intors mai indreptat decat fariseul. Important e ca nu s-a intors cum a plecat. Pe de alta parte a spune ca s-a intors mai indreptat decat fariseul riscam sa luam atitudinea fariseului - comparatia.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.02.2012, 13:07:01
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sa ne daruiasca Dumnezeu putere sa fim asemeni vamesului din pilda. Sa ne intoarcem de fiecare data de la Biserica mai indreptati. Deci, e de preferat sa fim ca acest vames - om al pocaintei si al smereniei.

un vames pocait! nu orice vames!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.02.2012, 13:08:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cît despre vameș, mă întreb: a plecat mai îndreptat decît era el însuși înainte sau mai îndreptat decît acel fariseu?
Evident că e vorba de îndreptarea lui. Insuși Mântuitorul, în pilda Sa ne arată greșeala de a ne compara cu alții. Atunci cum să fie vorba de îndreptarea lui vs fariseu?
Vorba aia: "fiecare pasăre pe limba ei piere!"
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.02.2012, 13:24:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Atentie ca personajele nu sunt in alb si negru!
Trebuie sa avem faptele bune ale fariseului si smerenia vamesului!
Reiau:
"Cantarea a 5-a a Utreniei zice: "Sa ne sarguim a urma virtutilor fariseului si a ravni smerenia vamesului, urand ceea ce este nepotrivit la amandoi, adica trufia si pierderea".Poate ca de aici ar trebui sa reanalizam taina vamesului.Si calitatea rugaciunii pe care o inaltam dinaintea lui Dumnezeu.Caci, iata, chiar model, vamesul nu este decat o treapta, un fustei la scara duhovniceasca a modelului Hristos, cea de la care incepe urcusul.Scurtimea rugaciunii sa fie valoarea pentru care parintii au ales aceasta evanghelie de inceput de cale a virtutilor ? Sau constiinta pacatoseniei, adica parte din om, care mereu si mereu i-aduce aminte ca este chipul slavei lui Dumnezeu ? Ca viata lui ca om este darul al carui Daruitor tine toate ?"


http://cristiboss56.blogratuit.ro/Pr...14-b1-p983.htm
__________________
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.02.2012, 14:14:10
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă sîntem păcătoși - și sîntem - nu trebuie să continuăm a comite păcate și să ne "smerim" că "ce păcătoși sîntem", ci să înfăptuim dreptatea Legii Noi, avîndu-L ca referință pe Hristos, smerindu-ne cu adevărat că nimic nu facem de la noi putere, ci toate sînt cu mare ajutor de la El.
Asa este. Sfantul Ioan Gura de Aur spune intr-o cuvantare a sa despre smerenie, ca smerit cu adevarat nu este atat omul care isi vede pacatele, cat cel care traieste virtuos, dar se considera pe sine a fi cel mai pacatos dintre oameni.

Exista trepte in smerenie. Iar smerenia vamesului (re/cunoasterea pacatelor) este numai inceputul urcusului duhovnicesc. De aceea, Biserica a si randuit aceasta pilda la inceputul acestui nou urcus spre Inviere, la inceputului Triodului. Pentru ca noua, chiar si aceasta smerenie, ne lipseste.

Inaltimile smereniei sunt atinse insa numai in masura in care Il cunoastem pe Hristos. Cu cat omul devine mai unit cu Hristos, in chip real, nu prin inchipuirea de sine a fariseului, cu atat devine mai smerit.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
fariseu, vames



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fariseul NECTARIE Generalitati 17 07.01.2011 13:06:25
Vamesul si fariseul iosif Din Noul Testament 1 22.02.2008 13:21:22