Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.06.2012, 04:21:21
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cea cu 8 copii(vezi poze)
Banuiesc ca cea cu 11 copiii era si mai uriasa, iar gemenii,tripletii etc. sunt mai mici decat un copil normal. Insa daca gemenii, tripletii sunt ceva normal...11 copiii deodata este sigur fertilizare-vitro. Oricum aiurea, nu e normal absolut deloc sa nasti asa multi copii deodata, una e pe rand alta e brusc.
Attached Images
File Type: jpg 60241923.jpg (26,9 KB, 4 views)
File Type: jpg 60400997.jpg (33,1 KB, 10 views)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.06.2012, 05:51:12
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

In caz de dubii este bine sa se verifice siturile specializate in analiza zvonurilor.. cum este hoax-slayer.
http://www.hoax-slayer.com/eleven-babies-hoax.shtml
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.06.2012, 09:02:57
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
In caz de dubii este bine sa se verifice siturile specializate in analiza zvonurilor.. cum este hoax-slayer.
http://www.hoax-slayer.com/eleven-babies-hoax.shtml
aaaa, deci nu e adevarat, ce naiva si credula sunt
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.06.2012, 09:55:53
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Prea asemănătoare mi se pare inseminarea in vitro cu industria alimentelor modificate genetic; de aceea mi se pare logic ca ”rezultatele” să aibă doar formă, nu și conținut, doar trup, nu și sămânță, doar prezent, nu și viitor.

Cred că viață nu înseamnă puls(22. lasa-i pe cei morti sa-si ingroape morti. -MT 8:22b), ci capacitatea de a transmite viață.
interesanta obiectie.
Si mie mi se pare ca nu poate iesi ceva bun, pe termen lung, atunci cand omul se joaca de-a Dumnezeu
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.06.2012, 10:14:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
In caz de dubii este bine sa se verifice siturile specializate in analiza zvonurilor.. cum este hoax-slayer.
http://www.hoax-slayer.com/eleven-babies-hoax.shtml
da, mi s-a parut si mie un pic ciudat ca nu da numele mamei si ca aceasta e singura poza in care apar copii, fara mama.

Dar cel de-al doilea caz e cat se poate de adevarat, cea cu sarcina multipla cu 8 copii.

Ideea cred ca ramane aceeasi: fie 8, fie 11.
Mi se pare o responsabilitate uriasa sa cresti atatia copii de aceeasi varsta deodata.
Am cunoscut mame de gemeni singure care facusera depresii serioase din cauza greutatii de a creste 2 odata. Plus ca fizic, nu ai timp sa te ocupi de toti , sa stai cu toti de vorba.in definitiv fiecare e diferit, firi diferite, temperamente diferite.
Eu am trei de varste apropiate, la un an diferenta, si uneori ma simt depasita de situatie(noroc ca mezinul traieste mai mult in lumea jocurilor, a jucariilor) nu imi pune atatea intrebari. Sau atunci cand pune intrebari, fratii lui stiu sa ii dea raspunsul astfel ca de multe ori nu mai vine sa ma intrebe pe mine.
Cred ca si problema ingrijirii copiilor s-ar rezolva: fiind un caz mediatizat, sunt sigura ca se vor gasi destui voluntari sa ajute fie fizic, fie material.
Ramane insa problema timpului, a atentiei acordata fiecarui copil, a timpului dedicat in exclusivitate lor: ptr joaca, intrebari,activitati, mers impreuna in parc, in excursii etc.
Acest lucru nu il poate suplini nimeni, fara sa raneasca in adancul sufletului copilului.

Zic asta, vazandu-i pe ai mei.Dar poate ca nu e asa...


ca sa nu mai vorbim de faptul ca ptr a trai 8, au murit 5...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.06.2012, 10:40:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit ce bine ca exista voluntarii!

Superb,peste tot trebuie sa se gaseasca voluntari!
Ca sunt unii nebuni si se joaca de-a recordurile Guiness si de-a faima,apoi se dau loviti de responsabilitati?!
Ei,nu-i nimic,ca apar zeci de voluntari care de-abia astepta sa-si dea un sens vietii,ca altfel chiar se plictiseau!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.06.2012, 11:03:59
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Superb,peste tot trebuie sa se gaseasca voluntari!
Ca sunt unii nebuni si se joaca de-a recordurile Guiness si de-a faima,apoi se dau loviti de responsabilitati?!
Ei,nu-i nimic,ca apar zeci de voluntari care de-abia astepta sa-si dea un sens vietii,ca altfel chiar se plictiseau!
femeia cu 8 copii mai avea inca 6 acasa.Era o mama singura, era somera si era incadrata intr-un program social al statului.
Apoi o vedem cu pruncii imbracati foarte bine, cu un mobilier in casa modern, carucior ptr cvadripleti(in comert nu am vazut niciodata, probabil erau facute pe comanda).
E foarte putin probabil sa cresti 14 copii singura, doar din ajutorul de somaj, nu crezi?
De aici am tras concluzia ca vorbim de donatii si de persoane voluntare care sa ajute.

Si da, ai fi surpinsa sa vezi cat de multi oameni buni inca exista si sunt dornici sa ajute, in special familiile cu copii mici.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.06.2012, 11:30:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
femeia cu 8 copii mai avea inca 6 acasa.Era o mama singura, era somera si era incadrata intr-un program social al statului.
Apoi o vedem cu pruncii imbracati foarte bine, cu un mobilier in casa modern, carucior ptr cvadripleti(in comert nu am vazut niciodata, probabil erau facute pe comanda).
E foarte putin probabil sa cresti 14 copii singura, doar din ajutorul de somaj, nu crezi?
De aici am tras concluzia ca vorbim de donatii si de persoane voluntare care sa ajute.

Si da, ai fi surpinsa sa vezi cat de multi oameni buni inca exista si sunt dornici sa ajute, in special familiile cu copii mici.
Femeia respectiva are/a avut un reality show,niste reclame la produse,a oferit nuditatea unei reviste,mai este invitata la un interviu ici,colo=toate acestea costa bani.
Nimeni nu da navala sa ajute o capsomana care se joaca de-a experientele in vitro cu aceasi ardoare cu care ar vrea sa ajute o familie sarmana sau niste copii orfani.
Si oamenii aia buni isi fac prioritatile lor,stai linistita.

Problema este ca nu trebuie sa ne bazam pe voluntari(sa nu ne punem nadejdea in oameni cand avem planuri mari de viata:fac copiii oricati,oricum,cu oricine ca vor fi oameni care sa ma ajute,este de datoria lor!).

As fi surprinsa,desigur;unde sunt familiile astea dornice sa ajute?
Mama este voluntara intr-un centru de ajutor,si-mi spunea ca au facut un apel sa stranga haine pt niste camine...s-au prezentat oameni cu ultimele zdrente,pantaloni rupti,bluze patate si gaurite,abia au putut sa stranga ceva cat de cat satisfacator.Asta pt ca in filozofia multora,a da ceva de pomana este echivalent cu a arunca.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 13.06.2012 at 11:32:46.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.06.2012, 11:45:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Am cunoscut mame de gemeni singure care facusera depresii serioase din cauza greutatii de a creste 2 odata. Plus ca fizic, nu ai timp sa te ocupi de toti , sa stai cu toti de vorba.in definitiv fiecare e diferit, firi diferite, temperamente diferite.
Nu faptul ca erau doi e problema ci fondul ei psihic, modul in care a abordat problema, daca a avut sau nu cat de cat ajutor in casa.

Plus ca si cu un singur copil, femeile fac depresii dupa nastere.

Citat:
Eu am trei de varste apropiate, la un an diferenta, si uneori ma simt depasita de situatie(noroc ca mezinul traieste mai mult in lumea jocurilor, a jucariilor) nu imi pune atatea intrebari. Sau atunci cand pune intrebari, fratii lui stiu sa ii dea raspunsul astfel ca de multe ori nu mai vine sa ma intrebe pe mine.
E fain sa te intrebe.. :)

Citat:
Ramane insa problema timpului, a atentiei acordata fiecarui copil, a timpului dedicat in exclusivitate lor: ptr joaca, intrebari,activitati, mers impreuna in parc, in excursii etc.
Cam da..

Citat:
Acest lucru nu il poate suplini nimeni, fara sa raneasca in adancul sufletului copilului.
Nici chiar asa tragic..
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.06.2012, 11:47:39
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

am lucrat o perioada ptr o fundatie; de fapt era voluntariat.
Am facut impreuna cu niste prieteni ceva actiuni,dar nu am cerut nimic de la nimeni.
Apoi s-a intamplat ceva.Am inceput sa primesc o multime de telefoane, sa ma intalnesc cu o multime de oameni, care voiau sa ajute: dadea fie bani, fie hainute(lenjerii de patut, costumase de fas, bluzite de firma, rochite de dantela)- spalate, mirosind a lenor si frumos impachetate. Ca sa nu mai vorbim de jucarii de plus, carucioare, patuturi, vesela, alimente etc.
Plus tinere, si nu numai care doreau sa fie voluntare la astfel de copilasi saraci.
Abia atunci mi s-a spulberat prejudecata ca oamenii sunt rai, egoisti si ca nu dau decat zdrente. Nu zic ca nu sunt si oameni din astia, darnu toti!
Am ramas coplesita de cat de multi oameni buni exista si sunt dornici sa ajute dezinteresat, doar din bucuria de a fi de ajutor.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Eva a fost facuta dintr-o coasta? nicolescu vio Intrebari utilizatori 8 03.11.2011 13:17:22
De ce atatea lectii de supravietuire dintr-o data? Florin-Ionut Generalitati 33 28.10.2010 11:59:21
Gânduri dintr-o parcare fantana Generalitati 3 08.05.2009 15:33:35
inca o lovitura ecumenista podolski_2 Generalitati 39 10.11.2008 08:02:51
noul patriarh!o lovitura a politicului? iuliann Generalitati 26 29.08.2007 02:43:30