Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 11.01.2018, 17:31:50
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa, da-ti arama pe fata, tu te prefaceai ca te-ai schimbat doar pentru ca ai fost banat de atatea ori. Desigur, pe nedrept. Si de ce ai batut campii atatea saptamani, doar ca sa spui ce spuneam eu si alti ortodocsi, ca vorbirea in limbi din Sfanta Scritpura este vorbirea intr-o limba straina, a unui popor. Si ca penticostalii fac si ei la fel, vorbesc in limbi straine? Eu cred ca tu esti un moncinos, din atatea clipuri cu penticostali de pe net sau articole arata un exemplu ca ei vorbesc intr-o limba straina (nu pasareasca, bineinteles). Sau tu incerci sa ne vinzi gogosi?
Cătălin, nu cu nervi rezolvi problema. Selectează si pune aici postarea in care eu am "contestat faptul ca vorbirea in limbi este vorbirea intr-o limba straina, a unui popor".

Si gata, ai demonstrat că nu ai mintit.
E atât de simplu.

Last edited by Penticostalul Traditional; 11.01.2018 at 22:19:38.
Reply With Quote
  #362  
Vechi 12.01.2018, 21:09:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cătălin, nu cu nervi rezolvi problema. Selectează si pune aici postarea in care eu am "contestat faptul ca vorbirea in limbi este vorbirea intr-o limba straina, a unui popor".

Si gata, ai demonstrat că nu ai mintit.
E atât de simplu.
Eu vad ca nu mai stii ce vorbesti, ai sustinut asta inca de la primul mesaj pe tema asta: https://www.crestinortodox.ro/forum/...&postcount=993 pana la cel de azi: https://www.crestinortodox.ro/forum/...postcount=1319
Sau spui ca vorbiea in limbi era limba unui popor si penticostalii nu fac asta, deci bolborosesc? Asa ca nu ma mai acuza pe mine de acele lucruri pe care tu insuti le faci.
Reply With Quote
  #363  
Vechi 12.01.2018, 21:18:01
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu vad ca nu mai stii ce vorbesti, ai sustinut asta inca de la primul mesaj pe tema asta: https://www.crestinortodox.ro/forum/...&postcount=993 pana la cel de azi: https://www.crestinortodox.ro/forum/...postcount=1319
Ii las pe cei care citesc sa aprecieze daca in acele posturi eu contest ca vorbirea in limbi este vorbire intr-o limba straina.

Eu inclin sa cred ca asa cum nu intelegeai ce ti-a scris Simpllu pe celalat topic, tot asa nu intelegi nici ce iti spun eu. E ok, poate nici nu e nevoie sa intelegi.
Reply With Quote
  #364  
Vechi 12.01.2018, 21:29:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ii las pe cei care citesc sa aprecieze daca in acele posturi eu contest ca vorbirea in limbi este vorbire intr-o limba straina.

Eu inclin sa cred ca asa cum nu intelegeai ce ti-a scris Simpllu pe celalat topic, tot asa nu intelegi nici ce iti spun eu. E ok, poate nici nu e nevoie sa intelegi.
Eu inclin sa cred ca nu stii ce vorbesti si ce spui. Presupunand, ceea ce e un lucru bun, ca acum sustii ca vobirea in limbi era vorbirea intr-o limba a unui popor (dei germana, chineza, greaca, latina, etc.) atunci recunosti ca penticostalii nu fac asta, deci nu e acea vorbire in limbi din Sfanta Scriptura. Azi m-am uitat pe net si am vazut clipuri cu penticostali vorbind in "limbi", adica spunand cuvinte fara inteles si scotand si sunete.
Reply With Quote
  #365  
Vechi 12.01.2018, 21:58:43
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Presupunand, ceea ce e un lucru bun, ca acum sustii ca vobirea in limbi era vorbirea intr-o limba a unui popor ( germana, chineza, greaca, latina, etc.) atunci recunosti ca penticostalii nu fac asta
Penticostalii vorbesc in limbi straine si vorbesc limba diferitelor popoare, desigur.
Asta se intampla atunci cand un credincios este botezat cu Duhul Sfant.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Azi m-am uitat pe net si am vazut clipuri cu penticostali vorbind in "limbi", adica spunand cuvinte fara inteles si scotand si sunete.
Prietene, harul Duhului Sfant NU il gasesti pe internet.
Vorbirea in alte limbi si toate celelalte daruri ale Duhului Sfant le poti gasi doar in Biserica lui Hristos.

Apoi, imi imaginez cum Catalin vede pe internet un clip in care un nigerian vorbeste limba igbo. Imediat Catalin o recunoaste, o eticheteaza. Mai, mai ca o si vorbeste. Apoi, in alt clip ii aude pe altii vorbind limba fula. Catalin imediat isi da se seama, o identifica, o catalogheaza. Doar n-o sa imi imaginez ca nu reuseste Catalin sa isi dea seama cand se vorbeste intr-o limba straina.

Realizez ca domnul Catalin poate recunoaste imediat daca un penticostal vorbeste intr-o limba straina sau nu. Pentru ca el cunoaste toate limbile. Si chiar daca nu e fluent in toate cele sase - sapte mii, are asa un al enspelea simt si identifica rapid falsul lingvistic.

De ce sa nu-l cred?

Last edited by Penticostalul Traditional; 13.01.2018 at 14:31:30.
Reply With Quote
  #366  
Vechi 14.01.2018, 19:34:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Penticostalii vorbesc in limbi straine si vorbesc limba diferitelor popoare, desigur.
Asta se intampla atunci cand un credincios este botezat cu Duhul Sfant.
Inseamna ca esti si mincinos, de aceea ma tot acuzai pe mine de acest lucru. Putem vedea ce spun chiar penticostalii despre asta, nu e nevoie sa ne pacalesti tu. La prima cautare pe net, spune ca "vorbeste in lmbi" din 1975, iar vorbirea asta consta in spuneera unor silabe: http://harulzalau.ro/resurse-2/liter...-poonen86.html Mai spune ca a intalnit putine vorbiri "autentice" pana acum, majoritatea doar imita sau, in unele cazuri sunt posedari demonice. Dar poate esti singurul penticostal care crede ca penticostalii vorbesc intr-o limba straina.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Prietene, harul Duhului Sfant NU il gasesti pe internet.
Vorbirea in alte limbi si toate celelalte daruri ale Duhului Sfant le poti gasi doar in Biserica lui Hristos.

Apoi, imi imaginez cum Catalin vede pe internet un clip in care un nigerian vorbeste limba igbo. Imediat Catalin o recunoaste, o eticheteaza. Mai, mai ca o si vorbeste. Apoi, in alt clip ii aude pe altii vorbind limba fula. Catalin imediat isi da se seama, o identifica, o catalogheaza. Doar n-o sa imi imaginez ca nu reuseste Catalin sa isi dea seama cand se vorbeste intr-o limba straina.
Astea sunt pentru amuzament, sper. Noi nu suntem intr-o secta, sa credem orbeste orice spune un "pastor".
Reply With Quote
  #367  
Vechi 14.01.2018, 20:45:50
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Inseamna ca esti si mincinos, de aceea ma tot acuzai pe mine de acest lucru. Putem vedea ce spun chiar penticostalii despre asta, nu e nevoie sa ne pacalesti tu. La prima cautare pe net, spune ca "vorbeste in lmbi" din 1975, iar vorbirea asta consta in spuneera unor silabe: http://harulzalau.ro/resurse-2/liter...-poonen86.html
Se pare ca minti precum respiri, Catalin. Dar pentru ca minti din reflex, probabil nici nu poti fi acuzat si nici nu ti se poate cere sa nu minti, asa cum i se cere oricarui crestin.

Prietene, cine zice cele de mai sus? Eu?
Tu despre mine ai spus ca am contestat ca "vorbirea in limbi inseamna vorbire in limbi straine".

Si, cand ai vazut ca mintisei si nu ai ce prezenta, ai adus... vorbele altcuiva?
Ma intereseaza pe mine, cautarile tale e net?
Cand ma acuzi pe mine de ceva, trebuie sa citezi vorbele mele, nu ale altcuiva.
Nici atata lucru nu stii?
Reply With Quote
  #368  
Vechi 14.01.2018, 20:47:29
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Astea sunt pentru amuzament, sper.
Sunt ca sa te amuzi tu sau altii de pretentiile tale cum ca ai putea sa-ti dai seama cand cineva vorbeste una dintre cele 6000 - 7000 de limbi vorbite pe pamant.
Reply With Quote
  #369  
Vechi 15.01.2018, 16:21:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Se pare ca minti precum respiri, Catalin. Dar pentru ca minti din reflex, probabil nici nu poti fi acuzat si nici nu ti se poate cere sa nu minti, asa cum i se cere oricarui crestin.

Prietene, cine zice cele de mai sus? Eu?
Tu despre mine ai spus ca am contestat ca "vorbirea in limbi inseamna vorbire in limbi straine".

Si, cand ai vazut ca mintisei si nu ai ce prezenta, ai adus... vorbele altcuiva?
Ma intereseaza pe mine, cautarile tale e net?
Cand ma acuzi pe mine de ceva, trebuie sa citezi vorbele mele, nu ale altcuiva.
Nici atata lucru nu stii?
Ma acuzi din nou, in mod fals, asta arata ca la tine e obisnuinta sa minti si sa denigrezi pe cineva. Ca si in celelalte dati nu stii despre ce vorbesti, parca ti-a disparut logica. Eu am spus ca minti acum, spunand ca penticostalii ar vorbi in limbi ale popoarelor. Si ti-am adus ca dovada ce sustin chiar penticostalii, ca nu vorbesc in limbi straine, nici macar intr-o limba, spun doar niste vocale. Ceea ce argumentezi tu acolo arata ca nu mai intelegi frazele in limba romana, nu are rost sa mai vorbim de limbi straine. Chiar azi am citit pe un site neoprotestant ca afirmatiile ca vorbesc in limbi straine ale unor popoare le faceau penticostalii in trecut, ei spuneau ca vorbesc in franceza, germana sau limba vreunui popor din Africa sau Asia. Dar au renuntat demult la altfel de afirmatii, in ultimul timp lumea putand cunoaste mult mai multe despre alte popoare si limbi. De aceea, am spus ca ce afirmi tu este o minciuna, penticostalii nu vorbesc o limba straina si nici macar ei nu spun asta azi. Asadar, tu vrei doar sa denigrezi, vazand ca nu mai ai cu ce argumente sa-ti sustii dogma penticostala. De aceea ai si intors-o, afirmand ca vorbirea in limbi era vorbire intr-o limba a unui popor si ca penticostalii ar vorbi in limbi straine, desi pana acum despre asta ne-am contrazis. Sa spui invataturi gresite si erezii e una, am si discutat cu tine normal, dar daca esti si lipsit de caracter inseamna ca nu se mai poate discuta cu tine.

Last edited by catalin2; 15.01.2018 at 18:10:46.
Reply With Quote
  #370  
Vechi 15.01.2018, 16:24:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Sunt ca sa te amuzi tu sau altii de pretentiile tale cum ca ai putea sa-ti dai seama cand cineva vorbeste una dintre cele 6000 - 7000 de limbi vorbite pe pamant.
Iar nu intelegi diferenta intre a firma ceva si a demonstra ceva, la fel cand spuneai de limba slavona. Tu doar ai afirmat asta, eu am aratat ca nici penticostalii nu spun acest lucru, deci e un neadevar. Ca sa incerci sa argumentezi trebuie sa aduci dovezi, ori ca un penticostal vorbeste intr-o limba straina, ori ca penticostalii spun ca vorbesc intr-o limba straina.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 20:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 13:20:57