Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 01.12.2012, 16:33:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Sunt in asentimentul dvs. domnule Dumitru73.
în sfârșit suntem și noi de acord :)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 01.12.2012, 16:40:16
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu e ironică, domnule, e realistă și oglindește o mare tristețe și îngrijorare. Eu sunt un fost ateu, ajuns la credință doar după ce am putut să depășesc, cu ajutorul lui Dumnezeu, toate aceste obstacole ridicate de fanatici și bigoți, de genul darwin și cine nu zice ca noi merge în iad etc.

Am prieteni buni care încă nu pot să treacă peste ele. Să le sugerez să intre aici pe forum, ca să citească ce înseamnă creștinismul, în viziunea lui neica nimeni 1 și 2 ? Ce credeți - vor face un pas spre convertire, spre Cristos, sau se vor adânci în convingerea lor că ortodocșii (și catolicii) sunt niște rupți de realitate (ca să folosesc o expresie foarte blândă) ?
Aveti dreptate, si eu cunosc foarte multe persoane care resping religia din cauza atitudinii anti-stiinta. Eu insumi ma consider ateu in buna parte din acest motiv.
Daca religia ar fi precum o prezinta Eugen7, chiar si eu as ajunge sa-mi pun anumite intrebari, dar idei precum geocentrismul sau Pamantul vechi de 6000 de ani nu-mi pot provoca decat dezgust.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 01.12.2012, 16:44:41
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu am vrut să te corectez. poate doar să completez puțin.
sau mai bine zis să reformulez.
Multumesc. Consider ca precizarea si completarea dvs este binevenita.
Va rog sa ma corectati cand considerati ca este cazul. Nu pretind nici eshaustivitatea nici infailibitatea afirmatiilor mele... si nici ca "le stiu pe toate".

"Stiu ca nu stiu nimic, insa stiu ca pot stii mai multe decat stiu" (Socrate)
"Nu pretind ca stiu ceea ce stiu sigur ca nu stiu" (Socrate)

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #94  
Vechi 01.12.2012, 16:49:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Multumesc. Consider ca precizarea si completarea dvs este binevenita.
Va rog sa ma corectati cand considerati ca este cazul. Nu pretind nici eshaustivitatea nici infailibitatea afirmatiilor mele... si nici ca "le stiu pe toate".

"Stiu ca nu stiu nimic, insa stiu ca pot stii mai multe decat stiu" (Socrate)
"Nu pretind ca stiu ceea ce stiu sigur ca nu stiu" (Socrate)

Doamne ajuta.
La mulți ani!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 01.12.2012, 17:01:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Aveti dreptate, si eu cunosc foarte multe persoane care resping religia din cauza atitudinii anti-stiinta. Eu insumi ma consider ateu in buna parte din acest motiv.
Daca religia ar fi precum o prezinta Eugen7, chiar si eu as ajunge sa-mi pun anumite intrebari, dar idei precum geocentrismul sau Pamantul vechi de 6000 de ani nu-mi pot provoca decat dezgust.
Multumesc pentru onestitate si apreciere dnule FlaviusM.
(Precizez ca pregatirea personala din ambele domenii: stiinta si teologie ortodoxa ma ajuta sa inteleg obiectiv problematica motivationala spirituala a societatii contemporane.
Seductia mirajului tehnologic ce in mod subtil si tendetios induce idolatrizarea stiintei, incearca sa faca desuet orice demers metafizic, asa cum am precizat anterior.)

Astazi paote mai mult decat oricand in istoria omenirii oamenii au ajuns sa se intrebe aproape in exclusivitate doar CUM functioneaza universul... ingnorand aproape total intrebarea DE CE?

Consider relevata urmatoarea analogie:
Un tanar contemporan sedus de idolatrizarea stiintei (ca poate raspunde la toate intrebarile... inclusiv cele existentiale) sta buimac in fata ultimului tip de automobil Audi a8 si in loc sa il foloseasca isi pierde vremea intelegand cum functioneaza fiecare componenta (inclusiv cele electronice :D )... iar un tanar care intelece DE CE exista universul (inclusiv antroplogia hritocentrica) se folosete adecvat de autoturism in activitatea sa ce vizeaza cunoasterea Adevarului, dobandirea harului Duhului Sfant...

Doresc sa metionez ca nu sunt singur in acest demers impotriva ignorantei teologice, stiintifice, filozofice... ci sunt multi useri valorosi inclusiv pe acest forum.

Consider ca pseudo-stiinta trebuie combatuta cu succes inclusiv in mediile teologice. Creationismul pseudo-stiintific este ridicol, ilar si iritant... nu doar pentru comunitatea stiintifica ci inclsuiv pentru un numar din ce in ce mai mare de teologi.

Doamne ajuta.
Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos, spre a face voia LUI si nu pe a noastra.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 01.12.2012 at 17:05:57.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 01.12.2012, 17:08:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Multumesc pentru onestitate si apreciere dnule FlaviusM.
(Precizez ca pregatirea personala din ambele domenii: stiinta si teologie ortodoxa ma ajuta sa inteleg obiectiv problematica motivationala spirituala a societatii contemporane.
Seductia mirajului tehnologic ce in mod subtil si tendetios induce idolatrizarea stiintei, incearca sa faca desuet orice demers metafizic, asa cum am precizat anterior.)

Astazi paote mai mult decat oricand in istoria omenirii oamenii au ajuns sa se intrebe aproape in exclusivitate doar CUM functioneaza universul... ingnorand aproape total intrebarea DE CE?

Consider relevata urmatoarea analogie:
Un tanar contemporan sedus de idolatrizarea stiintei (ca poate raspunde la toate intrebarile... inclusiv cele existentiale) sta buimac in fata ultimului tip de automobil Audi a8 si in loc sa il foloseasca isi pierde vremea intelegand cum functioneaza fiecare componenta (inclusiv cele electronice :D )... iar un tanar care intelece DE CE exista universul (inclusiv antroplogia hritocentrica) se folosete adecvat de autoturism in activitatea sa ce vizeaza cunoasterea Adevarului, dobandirea harului Duhului Sfant...

Doresc sa metionez ca nu sunt singur in acest demers impotriva ignorantei teologice, stiintifice, filozofice... ci sunt multi useri valorosi inclusiv pe acest forum.

Consider ca pseudo-stiinta trebuie combatuta cu succes inclusiv in mediile teologice. Creationismul pseudo-stiintific este ridicol, ilar si iritant... inclsuiv pentru un numar din ce in ce mai mare de teologi.

Doamne ajuta.
Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos, spre a face voia LUI si nu pe a noastra.
foarte buna postarea.
ce imagine isi face un necredincios sau un neortodox, când citeste toate aceste bazaconii?
mă enervează a BO nu stabilește o doctrina în acest sens. poate e nevoie de un sinod.
BO nu are o poziție oficială față de geocentrism, de exemplu.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 01.12.2012, 17:19:21
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
foarte buna postarea.
Multumesc pentru apreciere si consideratie dnule Dumitru73.

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
mă enervează a BO nu stabilește o doctrina în acest sens. poate e nevoie de un sinod.
BO nu are o poziție oficială față de geocentrism, de exemplu.
Dogma ortodoxa nu implica precizarea in exclusivitate a unui mod CUM fuctioneaza universul, ci dogma prezinta inechivoc doar CAUZA si SCOPUL existentei: hristocentrismul.

Da sunt in asentimentul dvs in ceea ce priveste pseudo-stiinta si sper ca la viitorul sinod panortodox sa se ia hotarati adecvate in acest sens, care se interzica pomovarea pseudo-stiintei creationismului stiintific.

Consider ca trebuie precizat faptul ca Sfintele Sinoade se intrunesc cand este cazul, cand apar probleme noi ce necesita raspnsul Bisericii la nivel dogmatic fata de problemele spirituale, duhovnicesti. Astfel intrucat in contemporaneitate pseduo-stiinta modelului functional geocentric precum si creationismul pseduo-stiintific fac un deserviciu Bisericii, fabricand un fals conflict intre stiinta si teologie cu implicatii ecleziologice, steriologice si antropologice directe, este cazul ca un Sfant Sinod sa se intruneasca si sa ia atitudine adecvata.

Nu este un lucru usor insa. Din nefericire in ortodoxie avem experienta recenta nefasta cu revizuirea calendarului care a dezbinat ortodoxia. Multi nu inteleg ca fidel patristicii este calendarul iulian revizuit... nu intram in amanunte.

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #98  
Vechi 01.12.2012, 17:28:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Multumesc pentru apreciere si consideratie dnule Dumitru73.


Dogma ortodoxa nu implica precizarea in exclusivitate a unui mod CUM fuctioneaza universul, ci dogma prezinta inechivoc doar CAUZA si SCOPUL existentei: hristocentrismul.

Da sunt in asentimentul dvs in ceea ce priveste pseudo-stiinta si sper ca la viitorul sinod panortodox sa se ia hotarati adecvate in acest sens, care se interzica pomovarea pseudo-stiintei creationismului stiintific.

Consider ca trebuie precizat faptul ca Sfintele Sinoade se intrunesc cand este cazul, cand apar probleme noi ce necesita raspnsul Bisericii la nivel dogmatic fata de problemele spirituale, duhovnicesti. Astfel intrucat in contemporaneitate pseduo-stiinta modelului functional geocentric precum si creationismul pseduo-stiintific fac un deserviciu Bisericii, fabricand un fals conflict intre stiinta si teologie cu implicatii ecleziologice, steriologice si antropologice directe, este cazul ca un Sfant Sinod sa se intruneasca si sa ia atitudine adecvata.

Nu este un lucru usor insa. Din nefericire in ortodoxie avem experienta recenta nefasta cu revizuirea calendarului care a dezbinat ortodoxia. Multi nu inteleg ca fidel patristicii este calendarul iulian revizuit... nu intram in amanunte.

Doamne ajuta.
asta este problema BO (observi că nu am zis BOR?).
vin și spun: Biserica se ocupă doar de cele duhovnicesti.
greșit, cred eu.
atât timp cât lucruri "lumesti" pot produce schizme (vezi problema calendarului), este datoria BO să stabilească poziția oficială.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 01.12.2012, 17:33:23
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Astazi paote mai mult decat oricand in istoria omenirii oamenii au ajuns sa se intrebe aproape in exclusivitate doar CUM functioneaza universul... ingnorand aproape total intrebarea DE CE?
Se tinde spre un primat al stiintei asupra cunoasterii. Se evita intrebarea „de ce”,pentru ca stiinta nu va putea explica niciodata de ce si cum „ceva” a luat fiinta din nimic, din vid absolut, in timp ce „cum” functioneaza Universul tine de travaliul stiintei,care are nevoie ca universul sa existe pentru a putea vorbi despre el, nu ce a fost inainte de a fi.

Last edited by ioanna; 01.12.2012 at 17:50:36.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 01.12.2012, 17:49:36
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking Foarte multi oameni de stiinta contrazic public Teoria Big-Bang

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
In aceea ce priveste Teoria M ea are o parte fizica (explicarea modului in care functioneaza universul) si una metafizica (incecarea explicarii cauzei Big Bang-ului) (considerata de mare parte a oamenilor de stiinta ca "filozofie").

In aceea ce priveste faptul ca universul multidimensional este "sferic" adica inchis (nu se poate iesi din el) si fara limite spatio-temporale, da se sustine acest lucru.
Nu intamplator am accentuat ca este util a fi folosit un limbaj academic, ma refeream inclusiv la argumentarea logica a unei afirmatii.

Faptul ca Dvs afirmati apasat "da se sustine acest lucru", ca si cand in spatiul cu 10 dimensiuni fizice + 1 timpul, este demonstrat stiintific ca ar fi inchis ... nu si demonstreaza acest lucru.

Va rog sa fiti scurt si la obiect. Dati citatul exact (inclusiv link-ul) din care ati dedus logic ca concorda cu afirmatia Dvs:

"In aceea ce priveste faptul ca universul multidimensional este "sferic" adica inchis (nu se poate iesi din el) si fara limite spatio-temporale, da se sustine acest lucru"

Referitor la insiruirea de la sfarsitul postarii,... am sa va prezint si eu o lista de oameni de stiinta care cred exact opusul celor mentionate de Dvs si care au luat DEJA o atitudine publica fata de erorile grosolane si inselatoare continute de Teoria Big-Bang ...

Halton Arp, Max-Planck-Institute Fur Astrophysik (Germany)
Andre Koch Torres Assis, State University of Campinas (Brazil)
Yuri Baryshev, Astronomical Institute, St. Petersburg State University (Russia)
Ari Brynjolfsson, Applied Radiation Industries (USA)
Hermann Bondi, Churchill College, University of Cambridge (UK)
Timothy Eastman, Plasmas International (USA)
Chuck Gallo, Superconix, Inc.(USA)
Thomas Gold, Cornell University (emeritus) (USA)
Amitabha Ghosh, Indian Institute of Technology, Kanpur (India)
Walter J. Heikkila, University of Texas at Dallas (USA)
................................................. 10
Michael Ibison, Institute for Advanced Studies at Austin (USA)
Thomas Jarboe, University of Washington (USA)
Jerry W. Jensen, ATK Propulsion (USA)
Menas Kafatos, George Mason University (USA)
Eric J. Lerner, Lawrenceville Plasma Physics (USA)
Paul Marmet, Herzberg Institute of Astrophysics (retired) (Canada)
Paola Marziani, Istituto Nazionale di Astrofisica, Osservatorio Astronomico di Padova (Italy)
Gregory Meholic, The Aerospace Corporation (USA)
Jacques Moret-Bailly, Université Dijon (retired) (France)
Jayant Narlikar, IUCAA(emeritus) and College de France (India, France)
................................................ 20
Marcos Cesar Danhoni Neves, State University of Maringá (Brazil)
Charles D. Orth, Lawrence Livermore National Laboratory (USA)
R. David Pace, Lyon College (USA)
Georges Paturel, Observatoire de Lyon (France)
Jean-Claude Pecker, College de France (France)
Anthony L. Peratt, Los Alamos National Laboratory (USA)
Bill Peter, BAE Systems Advanced Technologies (USA)
David Roscoe, Sheffield University (UK)
Malabika Roy, George Mason University (USA)
Sisir Roy, George Mason University (USA)
.................................................. ......... 30
Konrad Rudnicki, Jagiellonian University (Poland)
Domingos S.L. Soares, Federal University of Minas Gerais (Brazil)
John L. West, Jet Propulsion Laboratory, California Institute of Technology (USA)
James F. Woodward, California State University, Fullerton (USA)

si multi altii, pentru detalii accesati aici http://www.cosmologystatement.org/

P.S.

- am impresia ca nu doar sustinatorii Dvs confunda Filozofia cu Religia, intamplator sau nu.

- toti acei oameni de stiinta invocati mai sus, stiu nu doar cum functioneaza un procesor si arhitectura acestuia, cu toate acestea, se pare ca refuza sa accepte Teoria Big Bang... este de fapt o chestiune de optiune, asta nu inseamna ca ei ar fi adeptii vreunei pseudo-stiinte, cum incercati in mod "subtil" sa ne transmiteti.

- faptul ca insinuati explicit ca doriti ca "Biserica" sa ia o atitudine impotriva Pr Badulescu care sustine nici mai mult nici mai putin decat "respectarea si continuarea traditiei bisericesti ortodoxe asa cum aceasta a fost din vechime si pana azi" ne arata nu doar sila si dispretul Dvs fata de traditia ortodoxa (pe care o catalogati ca invechita) dar si modul slugarnic in care va raportati la stiinta promovata de neocatolici.

- se pare ca folositi foarte inselator termenii ca: Biserica, crestin, credinta, Dumnezeu ... Desi dati impresia ca va referiti la credinta ortodoxa, Dvs in fapt va raportati permanent la biserica si credinta catolica, inclusiv atunci cand dati aparent citate cu iz stiintific.

Va rog sa nu incercati sa raspundeti punand zeci de alte intrebarii, fiti va rog scurt si concis.

Last edited by neica_nimeni_altul; 01.12.2012 at 17:54:13.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
big-bang, cosmogie, evoluționism teist, facere, geocentrism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia in original Florin-Ionut Despre Sfanta Scriptura 49 17.06.2016 16:14:13
Chestionar licenta (am nevoie de raspunsurile voastre) sourire Generalitati 18 26.05.2011 11:00:48
Original Apocalipsa? JeanneArc Secte si culte 3 20.11.2010 15:21:37
Mic chestionar legat de credinta(inceputuri, rataciri etc.) sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 16 04.01.2010 21:23:02
Chestionar eudeea Despre Biserica Ortodoxa in general 1 04.09.2009 16:33:06