Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2014, 23:46:38
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit Calea catre mantuire

As avea si eu o mica intrebare: Care este calea spre mantuire? De ce este conditionata mantuirea, din punctul de vedere al ortodocsilor? Mi se pare ca am auzit pe unii spunand ca cei mantuiti vor fi doar cei din randul ortodocsilor. Puteti sa sustineti aceasta parere cu niste versete din Sfanta Scriptura? Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.02.2014, 23:52:04
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
As avea si eu o mica intrebare: Care este calea spre mantuire? De ce este conditionata mantuirea, din punctul de vedere al ortodocsilor? Mi se pare ca am auzit pe unii spunand ca cei mantuiti vor fi doar cei din randul ortodocsilor. Puteti sa sustineti aceasta parere cu niste versete din Sfanta Scriptura? Multumesc.
Tocmai ce-am pus link-ul pe un alt topic, spre edificare. Poate pentru tine nu inseamna mare lucru, fiindca este un punct de vedere ortodox. Dar daca nu il accepti, nu prea vad de ce mai intrebi ortodocsii, cum sa te mantuiesti? Primul pas: (re)intra in ortodoxie. Mai tarziu o sa te lumineze Dumnezeu, iar tu vei fi capabil sa vezi.
Iata linkul: http://vimeo.com/5908561
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2014, 23:59:46
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Primul pas: (re)intra in ortodoxie.
Daca imi poti dovedi folosind Sfanta Scriptura ca una dintre conditiile pentru mantuire este a fi ortodox, atunci asa o sa fac.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.02.2014, 00:13:57
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Daca imi poti dovedi folosind Sfanta Scriptura ca una dintre conditiile pentru mantuire este a fi ortodox, atunci asa o sa fac.
Sa fii sanatos. Cercetarea Adevarului te priveste pe tine. Iar de resurse, nu te poti plange. TOATA filocalia iti sta la dispozitie, desi nu e nevoie decat de putin, foarte putin: gandul curat, smerenie si rugaciune: "Doamne, Tu stii ca vreau sa aflu Adevarul Tau! Nu ma lasa sa pier, pana nu ma ajuti sa-l cunosc si sa-l traiesc, pentru Numele Tau!"
Altfel, daca tu ne ceri noua, iar ce-ti spunem noi, nu faci... cred ca vanam muste in parc, chiar daca suntem in plina iarna!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.02.2014, 00:19:17
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Sa fii sanatos. Cercetarea Adevarului te priveste pe tine. Iar de resurse, nu te poti plange. TOATA filocalia iti sta la dispozitie, desi nu e nevoie decat de putin, foarte putin: gandul curat, smerenie si rugaciune: "Doamne, Tu stii ca vreau sa aflu Adevarul Tau! Nu ma lasa sa pier, pana nu ma ajuti sa-l cunosc si sa-l traiesc, pentru Numele Tau!"
Altfel, daca tu ne ceri noua, iar ce-ti spunem noi, nu faci... cred ca vanam muste in parc, chiar daca suntem in plina iarna!
Asta era si ideea. Eu nu am vazut niciun verset care sa spuna sau care ar putea fi interpretat astfel incat acesta sa spuna ca ortodoxia este singura cale spre mantuire, ci am auzit ca singura cale spre mantuire este Hristos. Tu, probabil, crezi ca a fi ortodox este o necesitate imperativa pentru mantuire, si deoarece Biblia nu mentioneaza asa ceva, am creat acest topic pentru a primi de la tine/voi versetul biblic pe care va bazati ca sa faceti o astfel de afirmatie. Stiti cum se zice, cel care face o afirmatie este obligat sa aduca dovezi, nu cel care o respinge.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.02.2014, 00:41:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Mi se pare ca am auzit pe unii spunand ca cei mantuiti vor fi doar cei din randul ortodocsilor. Puteti sa sustineti aceasta parere cu niste versete din Sfanta Scriptura? Multumesc.
Tit 3
10. De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te,
11. Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit.

De unde rezultă că există erezii și oameni eretici.

Dacă nu ești ortodox (= dreptcredincios) atunci ești eretic. Tu, fiind eretic, vorbind românește, avînd acces la interpretările Bibliei lăsate de Sfinții Părinți, avînd acces ușor la biserici ortodoxe și la preoți, ai tot ce-ți trebuie la îndemînă pentru a intra pe calea cea strîmtă care duce la viață.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.02.2014, 00:57:25
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

http://orthodoxwiki.org/Theosis
http://www.youtube.com/watch?v=WosgwLekgn8
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2014, 01:04:33
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Tit 3
10. De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te,
11. Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit.

De unde rezultă că există erezii și oameni eretici.

Dacă nu ești ortodox (= dreptcredincios) atunci ești eretic.
Nu vreau sa incep o cearta sau sa par nesimtit, dar inca nu mi-ai aratat folosind Biblia ca ortodox=crestin si orice alta denominatiune religioasa de sub sfera crestinismului este automat un eretic care va ajunge in fundu' iadului; si daca o persoana nu este de acord cu una dintre doctrinele ortodocsilor (cum ar fi, cultul mortilor, cultul icoanelor, rugaciunile la sfinti si la Maria, etc...) ea este automat considerata a fi eretica/pagana. Pe ce baza spui lucrurile astea?

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Tu, fiind eretic, vorbind românește, avînd acces la interpretările Bibliei lăsate de Sfinții Părinți, avînd acces ușor la biserici ortodoxe și la preoți, ai tot ce-ți trebuie la îndemînă pentru a intra pe calea cea strîmtă care duce la viață.
E adevarat ca ortodocsi considera Sfanta Scriptura ca fiind egala cu scrierile unor oameni pe care acestia au decis sa-i numeasca Sfintii Parinti? Daca da, atunci intrebarea inevitabila este urmatoarea: De unde stiti ca scrierile acelor "sfinti" au fost insuflate de Dumnezeu?

Isus e impotriva ca preotii sa invete pe oameni poruncile omenesti, in locul poruncilor lui Dumnezeu:

Matei 15:1-9

1. Atunci niște farisei și niște cărturari din Ierusalim au venit la Isus și I-au zis:
2. „Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-și spală mâinile când mănâncă.”
3. Drept răspuns, El le-a zis: „Dar voi de ce călcați porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?
4. Căci Dumnezeu a zis: „Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta” și: „Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreșit cu moartea.”
5. Dar voi ziceți: „Cine va zice tatălui său sau mamei sale: „Ori cu ce te-aș putea ajuta l-am închinat lui Dumnezeu”
6. nu mai este ținut să cinstească pe tatăl său sau pe mama sa. Și ați desființat astfel Cuvântul lui Dumnezeu în folosul datinii voastre.
7. Fățarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, când a zis:
8. „Norodul acesta se apropie de Mine cu gura și Mă cinstește cu buzele, dar inima lui este departe de Mine.
9. Degeaba Mă cinstesc ei, învățând ca învățături niște porunci omenești.”
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.02.2014, 01:11:25
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

vezi si:
http://orthodoxwiki.org/Soteriology
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.02.2014, 01:21:44
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
by St. Athanasius of Alexandria: "The Son of God became man, that we might become god"

Serios? Voi chiar credeti ca omul poate sa devina un dumnezeu? Daca nu gresesc, asta cred mormonii.

Isaia 43:10 "„Voi sunteți martorii Mei – zice Domnul – voi și Robul Meu pe care L-am ales, ca să știți, ca să Mă credeți și să înțelegeți că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost niciun dumnezeu, și după Mine nu va fi."

Isaia 44:6 "Așa vorbește Domnul, Împăratul lui Israel și Răscumpărătorul lui, Domnul oștirilor: „Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe Urmă, și afară de Mine, nu este alt Dumnezeu."

Isaia 44:8 "Nu vă temeți și nu tremurați; căci nu ți-am vestit și nu ți-am spus Eu demult lucrul acesta? Voi Îmi sunteți martori! Este oare un alt Dumnezeu afară de Mine? Nu este altă Stâncă, nu cunosc alta!”"

Isaia 45:5 " Eu sunt Domnul, și nu mai este altul, afară de Mine nu este Dumnezeu. Eu te-am încins, înainte ca tu să Mă cunoști."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare