Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.03.2018, 23:53:15
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Muzica și Sfinții Părinți ai Bisericii

Toți Sfinții Părinți pledează pentru o cântare frumoasă, duhovnicească, izvorâtă din adâncul sufletului, executată cu bună cuviință, numai cu vocea umană, renunțând la „zgomotul“ instrumentelor în favoarea câștigului duhovnicesc, fiind executată „cu o singură gură și o singură inimă“, cu multă simțire, nesilindu-se firea spre răcnire.

Dacă noua religie (creștinismul) s-a înfiripat la început în mediul evreiesc al Templului, era firesc să se folosească de muzica sau de cântările iudaice, evitând instrumentele sau dansurile, pe care Biserica creștină de atunci, dar și de mai târziu le-a exclus din cultul ei, recomandând prin excelență cântarea vocală, recomandare pe care o vom găsi la majoritatea Sfinților Părinți creștini.

Celebre sunt Canoanele 15 și 59 ale sinodului local din Laodiceea din secolul al IV-lea, precum și Canonul 75 al Sinodului Trulan din 691. Primul recomandă poporului drept-credincios, care participă la cântarea în biserică, să asculte de psalții sau cântăreții canonici, care erau desemnați special să conducă organizat cântarea; al doilea interzicea întrebuințarea imnurilor particulare în biserică, aceasta din grija de a nu se infesta cântarea și imnografia creștină cu creații, conținând idei păgâne sau eretice; al treilea recomanda celor ce se află în biserică pentru a cânta „să nu se folosească de strigăte netocmite, silind firea spre răcnire, nici să adauge ceva în afară de cele ce sunt rânduite de Biserică și care nu-i sunt potrivite, nici cuviincioase, ci cu multă luare aminte și smerenie să aducă laude lui Dumnezeu, Cel ce veghează asupra celor ascunse, căci Sfântul Cuvânt a învățat pe fiii lui Israel să fie cucernici“.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.03.2018, 23:55:25
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

„Și textul, și melodia trebuie să predispună la rugăciune…“

„Nu orice compoziție muzicală merită calificativul liturgică sau bisericească. Nu orice muzică profană se potrivește cu spațiul eclezial“, zicea regretatul preot, profesor, compozitor și dirijor sibian, Gheorghe Șoima (1911-1985), într-o carte intitulată „Funcțiunile muzicii liturgice“ (Sibiu, 1945).

Biserica creștină a refuzat și a respins întotdeauna efectele de tip teatral, spectaculoase și, în general, orice cântare care nu concordă cu atmosfera de religiozitate, de reculegere în smerenie, de rugăciune a cultului ortodox. Sfinții Părinți - răsăriteni și apuseni - au luat permanent atitudine împotriva cântării nepotrivite, pernicioase, teatrale și mai ales împotriva acelei muzici sau melodii care nu concordă cu frumusețea și doctrina textului liturgic, nemaivorbind de prozodie, adică de potrivirea ideii textului cu accentele tonice și ritmice ale unei melodii, așa încât să ne placă deopotrivă și una, și alta, adică și textul, și melodia, în aceeași măsură, căci altfel, îi dăm dreptate Fericitului Augustin, care spunea că „dacă îmi place mai mult muzica decât conținutul, este deja un păcat“.

Deci și textul, și melodia trebuie să predispună la rugăciune.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.03.2018, 00:06:29
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Cântarea bisericească în veacurile primare

Deci, nu numai s-au rugat, ci au și cântat realmente, cum se cânta la Templul iudaic.
In Templul iudaic se canta cu instrumente. Inca de la Sfintirea Templului, din timpul lui Solomon:
2 Paralipomena 5:11-13 După ce au ieșit preoții din Sfânta, căci toți preoții care se aflau acolo se sfințiseră, fără să se țină seamă de rând, și când toți leviții care erau cântăreți, Asaf, Heman, Iedutun, fiii lor și frații lor - îmbrăcați în vison, și cu chimbale, chitare și harfe au stat în partea de răsărit a jertfelnicului și împreună cu ei au stat o sută douăzeci de preoți care trâmbițau din trâmbițe Și îndată ce aceia care sunau din trâmbițe și cei care cântau, uniți într-un singur glas ca să slăvească și să laude pe Domnul, au făcut să răsune trâmbițele, chitarele și celelalte instrumente muzicale, și au slăvit pe Domnul, zicând: "Căci El este bun, că în veac este mila Lui!", atunci templul Domnului s-a umplut de norul slavei Lui
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.03.2018, 00:58:48
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Și continuă: ”De altfel, Noul Testament relatează în multe locuri că primii creștini, fie acasă, fie în adunările comune, foloseau cântarea religioasă. Fundamentele sunt și îndemnurile marelui Apostol Pavel către creștinii din diverse comunități: „Vorbiți între voi în psalmi și în laude și în cântări duhovnicești“ sau „cântați în inimile voastre lui Dumnezeu, mulțumindu-I în psalmi, în laude și în cântări duhovnicești“ (Efeseni 5, 19 și Coloseni 3, 16). ”


Aștept referințe din NT și din Tradiția Bisericii.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.03.2018, 09:24:24
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

dar daca NT nu interzice instrumentele nu inseamna implicit ca a continuat obiceiul evreiesc?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.03.2018, 10:48:13
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Mai au dreptate si protestantii, ca noi nu citim destul Biblia, da ne facem tot felul de idei ,in capul nostru si le sustinem sus si tare.Uite ce spune Biblia de instrumente muzicale vizavi de lauda la adresa lui Dumnezeu.

Psalmul 150
1. Lăudați pe Domnul întru sfinții Lui; lăudați-L pe El întru tăria puterii Lui.
2. Lăudați-L pe El întru puterile Lui; lăudați-L pe El după mulțimea slavei Lui.
3. Lăudați-L pe El în glas de trâmbiță; lăudați-L pe El în psaltire și în alăută.
4. Lăudați-L pe El în timpane și în horă; lăudați-L pe El în strune și organe.
5. Lăudați-L pe El în chimvale bine răsunătoare; lăudați-L pe El în chimvale de strigare.
6. Toată suflarea să laude pe Domnul!

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=150
"Omilii la Psalmi", Sfântul Ioan Gură de Aur: https://www.scribd.com/document/2217...ilii-La-Psalmi

Psalmul 150
[...] Amintește de toate instrumetele de cântare și poruncește ca prin toate să fie adusă cântare, înflăcărând inima lor și trezindu-i. Așa cum iudeilor le poruncește să aducă laudă prin toate instrumentele muzicale, așa ne poruncește nouă să îl lăudăm pe Dumnezeu prin toate mădularele noastre, prin ochi, prin limbă, prin auz și prin mâini. Ceea ce arată și Pavel zicând: ”Să înfățișați trupurile voastre ca pe o jertfă vie, sfântă, bineplăcută lui Dumnezeu ca închinarea voastră cea duhovnicească”. Căci și ochiul laudă când nu privește la cele neîngăduite, și limba, când cântă psalmi, și auzul, când nu primește cântecele rele, nici clevetiri ale aproapelui, și cugetul, când nu uneltește vicleșuguri, ci revarsă numai dragoste, și picioarele, când nu aleargă la rău, ci spre rânduirea faptelor bune, și mâinile, când nu se-ntind la răpire, la lăcomie, și la lovituri, ci spre milă și spre ajutorarea celor nedreptățiți. Atunci omul devine alăută bine acordată, aducând lui Dumnezeu o cântare duhovnicească plină de armonie. Și instrumentele acelea le-a îngăduit pentru slăbiciunea lor, ca să-i îmblânzească spre dragoste și armonie și să trezească mintea lor să facă cele de folos cu plăcere, vrând să-i aducă la multă sârguință printr-o astfel de călăuzire a sufletului. Dumnezeu, cunoscând trândăvirea și nepăsarea lor, a meșteșugit prin această înțeleaptă metodă să-i trezească pe ei amestecând la osteneala râvnei lor plăcerea cântării. Ce înseamnă chimvale de strigare sau de înțelegere? Numește astfel psalmii înșiși. Căci nu sunau în chimvale sau alăute așa simplu sau în orice alte instrumente, fie chimvale, fie trâmbițe, fie alăute, ci arătau mai cu seamă înțelesurile acestor psalmi. Și această osteneală și trudă erau un câștig pentru ei.

P.S. Pregătește-te temeinic și la următoarea adunare să le citești fraților (”bine informați”!) acestă tâlcuire a Psalmului 150. Vezi și Sf. Vasile cel Mare sau Sf. Maxim Mărturisitorul (Filocalia 2). Ce zici, te bagi?
Acum înțelegi de ce tâlcuirea Bibliei nu este la îndemâna oricui? Ba mai mult, să ajungi să predici este moarte curată.

Hai să-ți vând un pont: atâta timp cât nu sunt folosite instrumente muzicale în timpul actului liturgic nu este atât de grav. În afara lăcașurilor de cult pot folosi și jocuri de lumini, e treaba lor. Însă sunt și cazuri în care adunările au loc în biserici și atunci problema se schimbă. Dovadă, hotărârea BOR care interzice acivitățile culturale în interiorul bisericilor, filmările etc Lucruri elementare pe care, din păcate, nu le-ai înțeles, deși ți le-am pus pe tavă. Nu mai da asemenea referințe pentru că devii mai ridicol decât protestanții, ci mai bine invoca motivația de mai sus. Nu poți să faci parte din Biserică și în același timp să-ți faci propiile legi.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.03.2018, 14:12:42
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Aștept referințe din NT și din Tradiția Bisericii.
Nu e corect sa urmam doar referintele din Noul Testament.
Ar insemna sa parasim inchinarea la moaste. Singura referinta pentru ea exista in Vechiul Testament.
Vechiul Testament este insa si el inspirat.
Ceea ce Noul Testament nu spune ca a incetat, poate fi continuat.
Noul Testament nu afirma ca inchinarea cu instrumentele a incetat sau ar trebui sa inceteze.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.03.2018, 14:17:48
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ba mai mult, să ajungi să predici este moarte curată.
Asta de unde e, de la satana citire?
A propovădui Evanghelia este sarcina fiecarui crestin.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.03.2018, 22:40:57
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
"Omilii la Psalmi", Sfântul Ioan Gură de Aur: https://www.scribd.com/document/2217...ilii-La-Psalmi

Psalmul 150
[...] Amintește de toate instrumetele de cântare și poruncește ca prin toate să fie adusă cântare, înflăcărând inima lor și trezindu-i. Așa cum iudeilor le poruncește să aducă laudă prin toate instrumentele muzicale, așa ne poruncește nouă să îl lăudăm pe Dumnezeu prin toate mădularele noastre, prin ochi, prin limbă, prin auz și prin mâini. Ceea ce arată și Pavel zicând: ”Să înfățișați trupurile voastre ca pe o jertfă vie, sfântă, bineplăcută lui Dumnezeu ca închinarea voastră cea duhovnicească”. Căci și ochiul laudă când nu privește la cele neîngăduite, și limba, când cântă psalmi, și auzul, când nu primește cântecele rele, nici clevetiri ale aproapelui, și cugetul, când nu uneltește vicleșuguri, ci revarsă numai dragoste, și picioarele, când nu aleargă la rău, ci spre rânduirea faptelor bune, și mâinile, când nu se-ntind la răpire, la lăcomie, și la lovituri, ci spre milă și spre ajutorarea celor nedreptățiți. Atunci omul devine alăută bine acordată, aducând lui Dumnezeu o cântare duhovnicească plină de armonie. Și instrumentele acelea le-a îngăduit pentru slăbiciunea lor, ca să-i îmblânzească spre dragoste și armonie și să trezească mintea lor să facă cele de folos cu plăcere, vrând să-i aducă la multă sârguință printr-o astfel de călăuzire a sufletului. Dumnezeu, cunoscând trândăvirea și nepăsarea lor, a meșteșugit prin această înțeleaptă metodă să-i trezească pe ei amestecând la osteneala râvnei lor plăcerea cântării. Ce înseamnă chimvale de strigare sau de înțelegere? Numește astfel psalmii înșiși. Căci nu sunau în chimvale sau alăute așa simplu sau în orice alte instrumente, fie chimvale, fie trâmbițe, fie alăute, ci arătau mai cu seamă înțelesurile acestor psalmi. Și această osteneală și trudă erau un câștig pentru ei.
Imi place cand cineva imi ridica mingea la fileu. Am subliniat si eu parerea mea.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
P.S. Pregătește-te temeinic și la următoarea adunare să le citești fraților (”bine informați”!) acestă tâlcuire a Psalmului 150. Vezi și Sf. Vasile cel Mare sau Sf. Maxim Mărturisitorul (Filocalia 2). Ce zici, te bagi?
Acum înțelegi de ce tâlcuirea Bibliei nu este la îndemâna oricui? Ba mai mult, să ajungi să predici este moarte curată.

Hai să-ți vând un pont: atâta timp cât nu sunt folosite instrumente muzicale în timpul actului liturgic nu este atât de grav. În afara lăcașurilor de cult pot folosi și jocuri de lumini, e treaba lor. Însă sunt și cazuri în care adunările au loc în biserici și atunci problema se schimbă. Dovadă, hotărârea BOR care interzice acivitățile culturale în interiorul bisericilor, filmările etc Lucruri elementare pe care, din păcate, nu le-ai înțeles, deși ți le-am pus pe tavă. Nu mai da asemenea referințe pentru că devii mai ridicol decât protestanții, ci mai bine invoca motivația de mai sus. Nu poți să faci parte din Biserică și în același timp să-ți faci propiile legi.
Nu pot ajunge la Adunare duminica ,merg la Liturghie in alta localitate si ca sa ajung acolo e mai complicat. E mai simplu sa fii credincios obisnuit decat ostas al Domnului. Ca ostas mai trebuie sa mergi si dupa masa de la 15 sau 16, o ora sau doua inainte de Vecernie. In biserica unde am activat multi ani nu se canta din instrumente, doar din gura . Cred ca in Adunari unde sunt tineri se canta din instrumente.
Eu nu mai apuc sa merg decat la cateva Adunari mari pe an, cum e si cea de la Ighel din care am prezentat cuvantarea par Nicu Pavel.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.03.2018, 23:03:47
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Imi place cand cineva imi ridica mingea la fileu. Am subliniat si eu parerea mea.
Intenționam să postez cuvântarea Sf. Vasile cel Mare sau a Sf. Maxim Mărturisitorul, dar în cazul de față nu mai are niciun sens.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare