Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.12.2008, 00:35:34
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Exclamation Fenomenalul Nou Ierusalim

VSOVI, citez una din perlele frăției tale:
“Deci aceasta fiica a psf. fecioara Maria, Maica lui Dumnezeu, adica sf. Verginica, este asemenea lui Moise pentru vremurile din urma…”

Trebuie să știi că ai nimerit-o! Chiar așa, secta Noul Ierusalim de la Pucioasa pretinde că Verginica a fost un fel de Moise valah, care și-a scos poporul din “țara Egiptului” și l-a adus pe “pământul făgăduinței”. În realitate, Verginica n-a scos nicicând pe nimeni de nicăieri. Promisiunile ei de întâmpinare a Domnului, în văzduh, au rămas fără acoperire, așa încât la moartea ei în 1980 aproape toți creștinii pucioși s-au risipit care încotro. Au rămas câțiva mai exaltați, care i-au tras după ei pe alții, pe căi ocolite, până în ziua de astăzi. “Proorociile” ei care anunțau ca sigură instalarea regelui Mihai pe tronul țării și cea a episcopului Irineu Bistrițeanul pe scaunul patriarhal (în postura celui de al 7-lea patriarh, deși până la el nu fuseseră decât 5) au fost infirmate de realitate. Aceste minciuni sfruntate ascundeau setea de putere a liderilor pucioși, care sperau ca cei pe care îi susțineau ei prin false proorocii să-și aducă aminte mai târziu de principiul”o mână spală pe alta”.
Te anunț însă că făcând-o pe Verginica doar “fiică a Prea Sfintei Fecioare Maria”, n-ai prea fost la înălțime! Aici pretențiile pucioșilor sunt mai mari. Ei o consideră pe Verginica “Apărătoare maică…” (i-au închinat și un imn-acatist care începe așa, copiat după Acatistul Maicii Domnului) și i se adresează cu cuvintele “…purtătoare de Dumnezeu, noi fiii tăi…”, deci ei nu o mai au de maică cerească pe Maica Domnului, ci pe "Maica Verginica, purtătoare de Dumnezeu", cărei i se închină. Și mai trăgeai sforile într-o postare anterioară, semnată SOVIDIU , că “la Noul Ierusalim nu e o sectă”. Da, nu e o sectă, și nu e o erezie, pentru că sunt mai multe: și pe la Pucioasa, și pe la Târgoviște, Mănești, Valea Voievozilor, Fundeni, Brăila, Suceava, Vâlcea, că s-au înmulțit ca ciupercile după ploaie.

Zici că să citim noi zilnic câte puțin din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa”. Eu îți recomand să citești zilnic câte puțin din blogul noulierusalimnip.wordpress.com, în care sunt spuse multe adevăruri dureroase și triste despre Noul Ierusalim. După aceea mai vorbim, dacă o să mai ai suflu.

Cât despre “Mănăstirea mixtă de la Pucioasa” te informez că: 1. e mixtă; 2. nu are stareț(ă); 3. nu are ascultare față de chiriarhul locului; 4. nu are monahi (monahii) care să aibă tunderea în monahism; 5. nu are preoți canonici, adică hirotoniți de episcopi ortodocși. Are în schimb două Biblii: cea pe care o au toți creștinii și în plus mai au alta, zisă “a Verginicăi”. În asta se află și proorociile mincinoase de care vorbeam, și multe alte surprize…
Aștept de la tine un răspuns rațional, nu emoțional.

Maria Margareta
  #12  
Vechi 05.12.2008, 01:00:01
wertygo wertygo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Mesaje: 60
Implicit

Cei de acolo au inventat si o Evanghelie dupa Maica Domnului,asa ca arhiconii lor nu vor pleca nici daca ar trai langa ei cu un om asemenea Sfantului Pavel.
  #13  
Vechi 05.12.2008, 15:55:46
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
VSOVI, citez una din perlele frăției tale:
“Deci aceasta fiica a psf. fecioara Maria, Maica lui Dumnezeu, adica sf. Verginica, este asemenea lui Moise pentru vremurile din urma…”

Trebuie să știi că ai nimerit-o! Chiar așa, secta Noul Ierusalim de la Pucioasa pretinde că Verginica a fost un fel de Moise valah, care și-a scos poporul din “țara Egiptului” și l-a adus pe “pământul făgăduinței”. În realitate, Verginica n-a scos nicicând pe nimeni de nicăieri. Promisiunile ei de întâmpinare a Domnului, în văzduh, au rămas fără acoperire, așa încât la moartea ei în 1980 aproape toți creștinii pucioși s-au risipit care încotro. Au rămas câțiva mai exaltați, care i-au tras după ei pe alții, pe căi ocolite, până în ziua de astăzi. “Proorociile” ei care anunțau ca sigură instalarea regelui Mihai pe tronul țării și cea a episcopului Irineu Bistrițeanul pe scaunul patriarhal (în postura celui de al 7-lea patriarh, deși până la el nu fuseseră decât 5) au fost infirmate de realitate. Aceste minciuni sfruntate ascundeau setea de putere a liderilor pucioși, care sperau ca cei pe care îi susțineau ei prin false proorocii să-și aducă aminte mai târziu de principiul”o mână spală pe alta”.
Te anunț însă că făcând-o pe Verginica doar “fiică a Prea Sfintei Fecioare Maria”, n-ai prea fost la înălțime! Aici pretențiile pucioșilor sunt mai mari. Ei o consideră pe Verginica “Apărătoare maică…” (i-au închinat și un imn-acatist care începe așa, copiat după Acatistul Maicii Domnului) și i se adresează cu cuvintele “…purtătoare de Dumnezeu, noi fiii tăi…”, deci ei nu o mai au de maică cerească pe Maica Domnului, ci pe "Maica Verginica, purtătoare de Dumnezeu", cărei i se închină. Și mai trăgeai sforile într-o postare anterioară, semnată SOVIDIU , că “la Noul Ierusalim nu e o sectă”. Da, nu e o sectă, și nu e o erezie, pentru că sunt mai multe: și pe la Pucioasa, și pe la Târgoviște, Mănești, Valea Voievozilor, Fundeni, Brăila, Suceava, Vâlcea, că s-au înmulțit ca ciupercile după ploaie.

Zici că să citim noi zilnic câte puțin din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa”. Eu îți recomand să citești zilnic câte puțin din blogul noulierusalimnip.wordpress.com, în care sunt spuse multe adevăruri dureroase și triste despre Noul Ierusalim. După aceea mai vorbim, dacă o să mai ai suflu.

Cât despre “Mănăstirea mixtă de la Pucioasa” te informez că: 1. e mixtă; 2. nu are stareț(ă); 3. nu are ascultare față de chiriarhul locului; 4. nu are monahi (monahii) care să aibă tunderea în monahism; 5. nu are preoți canonici, adică hirotoniți de episcopi ortodocși. Are în schimb două Biblii: cea pe care o au toți creștinii și în plus mai au alta, zisă “a Verginicăi”. În asta se află și proorociile mincinoase de care vorbeam, și multe alte surprize…
Aștept de la tine un răspuns rațional, nu emoțional.

Maria Margareta

draga Maria Margareta, dar nu uita ca Maria Magdalena, ca asha seamana numele tau cu al ei, ea nu s-a aliat cu dushmanii pentru pacatele ei din sufletul ei, ci a infruntat toata rushinea shi zambetele ironice ale saducheilor shi fariseilor shi a ajuns la Domnul ca sa-i ceara iertare shi apoi sa-L urmeze, deci ea nu s-a aliat cu cei cu dragoste prefacuta shi a fost sprijinitoarea creshtinilor apoi pana la sfarshit... pe tine cine te-a pacalit sa faci invers?

-regele Mihai I, unsul Domnului asemenea lui David, este deja in tzara, shi este in castelul Sau, pe tronul Sau, caci tronul i s-a luat printr-un act ilegal, de catre o putere ilegitima, care s-a erijat la putere prin frauda electorala, shi shi-a pus constitutzia lor, de import... deci iata ca in parte s-a implinit ce scria Domnul cu multzi ani in urma...

-ca o cinstec ucenicii ei pe mama Gigi, ca pe preasfanta Maria nu-i de mirare fiindca este fiica ei cea buna, shi alaturi de ea se roaga pentru neamul nostru romanesc, shi pentru tzara aceasta... shi ii v-a pune Domnul la picioarele sale pe totzi ce se afla in sinagoga satanei shi pe cei ce-shi spun iudei shi nu sunt, caci Domnul NU Minte, cum minte proorocul mincinos "gLumeail"... iar eu care nu sunt dintre ucenicii ei shi nu am fost acolo niciodata shi nu am vazut decat pe internet shi TV ce este acolo, afirm ca este asemenea lui Moisi pentru vremurile de azi... shi spun asta nu ca sa te fac sa crezi sau sa nu crezi ci eu citind am credintza neindoielnica cum ca "nimeni, nici un duh, daca nu ar fi Duhul Sfant, nu ar putea vorbi Cuvantul lui Dumnezeu, nu ar putea vorbi astfel" caci asha se spunea despre Hristos cand a fost in trup ca "nimeni, nici un om, daca nu ar fi de la Dumnezeu nu ar putea vorbi astfel", deci eu citind din lamuririle biblice, cartea aia noua de care razi dumneata, data prin ei, nu pot decat sa recunosc ca prin ceatza ca Domnul este... intrucat corespunde perfect cu scriptura, in punct, virgula shi mai ales in DUH Sfant... caci in Duh Sfant vorbeshte Domnul...

iar pe Verginica de ce te superi, cand ea asha cum era ea, cu olul ei asha sarman, a fost in prima linie daca nu chiar prima in lupta cu antichristmul in toata spurcaciunea lui din regimul comunist, dar shi capitalist shi cu cel dintre fratzi care vine mereu... caci alaturi se spune acolo ca se roaga de Psf Maria shi cheama mereu adunand robii Lui Dumnezeu din cele 4 vanturi...

-shi pentru ce sa aiba staretz cand Domnul este staretzul lor, pentru ce sa aiba preotzi cand Domnul este preotul lor, nu are prooroci pentru ca Domnul este proorocul lor, nu are monahi caci sunt popor ales de Dumnezeu, dar ei sunt sub sfantul Sinod shi sub binecuvantare arhiereasca, caci se supun Domnului shi Bisericii Sale creshtin-ortodoxe shi se supun duhovnicilor monahi ce tzin de BOR shi ortodoxie, deci nu a stricat Domnul randuielile Bisericii in niciunfel, shi nici ashezarile monahale...

tu n-ai decat sa crezi in cei ce se ridica asha ca atunci, ca acum 2000 shi ceva de ani, asha shi acum ca sa loveasca in obrazul Domnului, dar Domnul ii va birui shi cei ce sunt cu El asemanea... cum scrie la Apocalipsa. Amin

-iar ca se risipesc, unii dintre ei, nu-i de mirare, dar cu cei credincioshi ishi va duce planul Sau, Domnul, la indeplinire... shi cum sa nu le fie frica ucenicilor? cum sa nu se lase inshelatzi cand multzi, pana shi din cei aleshi se vor inshela, ridicandu-se ca sa loveasca in tzepushe... ca nu le este deajuns ca se leapada de Dumnezeu shi sunt nedreptzi ci mai vor shi alte lucruri... intreaba-i pe cei pe care ii crezi de ce le place sa umble cu raspandaceala zvonisticii mincinoase?... ca le-a pus acelora cineva mincinos eticheta cu secta sau cu eresul sau cu anatema sau cu diavolul ori antichristmul, unii se bucura?

roaga-te sa-tzi dea Dumnezeu ochi, ca noi nu vedem! shi El shi nu oamenii shi nici antichristul care va lucra ca Hristos, deci doar El ii va desparte pe oameni cum ai despartzii oile de capre... noi doar ar trebui sa-i deosebim, sa deosebim duhurile, shi traditziile care ies din inima noastra, care sunt de la Dumnezeu shi care sunt de la oameni... caci ceea ce iese din inima omului aia il strica pe om... shi nu a manca cu mainile nespalate inainte de masa, dar CLD spune ca nu ne mai lasa sa mancam nespalatzi pe maini shi ar vrea sa fie in casele creshtinilor asha ca in farmacie...

nu ma cert cu tine, caci e Darul Domnului, shi fericitzi vor fi cei ce o sa-L primeasca... eu intuiesc shi simt dupa ce scrie in cartea lor, caci imi par neindoielnic Adevarate shi vrednice de crezare... caci spune sf. Arh Mihail:
"Sa stam bine si cu frica si cu luare aminte, caci Domnul cuvinteaza peste pamânt si Se vesteste întru venirea Sa"

mai urmeaza
  #14  
Vechi 05.12.2008, 15:58:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

continuare:

dar eu pretind mai mult (defapt cine oi mai fi shi eu ca sa pretind, deci n-am cum sa pretind ci asha vine vorba mea), shi nu ca shi ucenici sfintei Verginica, ca Trambitza Domnului este ca Moisi pentru vremurile acestea... caci vine, daca nu cumva a shi venit al treilea razboi mondial din tunelul shi padurea groazei... urmand pe adevaratul Pastor, shi nu luandu-ne dupa ala care se va da pastor shi la inceput se va arata bland... shi va renova fatzadele interioare shi exterioare, va auri clopotnitzele shi se va auto-inscauna cu participarea patriarhului ca Mesia, ca rege, shi va insemna cu 666 shi cand patriarhul va vedea copitele de la unghii, cand ishi va face semnul crucii dandu-shi jos manushile, recunoscandu-l shi marturisind ca este antichrist, atunci acela il va omora... shi in vremurile lui vor venii maslinii Enoh shi Ilie shi vor invatza pe popor ca sa nu creada in minunile shi in minciunile lui antichrist... iar acela ii va omora shi trupurile lor moarte vor zacea 3 zile shi jumatate acolo unde a fost rastignit shi Domnul lor, Domnul nostru, dar duh de viatza va veni din cer de la Dumnezeu shi vor sta pe picioarele lor, shi se vor sui in nori shi la Ceruri shi vrajmashii lor vor privi catre ei shi pe totzi oamnii ii va cuprinde o frica shi va fi un cutremur cum nu a mai fost niciodata pe pamant... iar oamenii vor huli pe Dumnezeu din pricina ranilor lor cele rele shi de frica Mielului, fugind in muntzi shi strigand sa cada peste ei, sau cerand celor din morminte sa iasa afara ca sa intre ei... dar moartea va fugi de la ei... shi ferice de cei ce nu vor vedea fatza spurcata a satanei, a antichristului, shi nu se vor lasa inshelatzi de infricosharile cele spurcate shi de minunile marshave shi de inaintemergatorii cei vicleni care vor nalucifariferiza vazduhurile shi vor aduce o incantare shi un entuziasm nemaintalnit pentru intronarea satanei... ca sa se inchine lor, shi in vremurile acelea vor face cu putere sataniceasca minuni mari, din cele uscate lucruri bune shi proaspete de hrana, shi struguri shi vin, shi toate ca sa inshele shi sa pacaleasca... shi vor invia pana shi pe mortzi shi vor face sa se coboare foc din cer in fatza oamenilor, dar vor fi defapt draci care vor invia, asha cum a fost pe insula Patmos... cum ne spune parintele Cleopa...

asha ceva spun sfintzii in proorociile lor caci vremea este foarte aproape, eu nu am citat decat dupa umila mea memorie din ce am intzeles de pe la ei, reproducand asha ca o placa stricata... ori ca un papagal obosit de trandaveala...

astfel ca incontinuare recomand ca in fiecare zi sa citeasca fiecare de la izvorul Domnului cu apa limpede... de la Cartea Noului Ierusalim... shi nu le va parea rau, caci eu pe Domnul il vad prin Cuvintele Acelea, fara-ndoiala...



[COLOR=black]wertygo:[/COLOR]
[COLOR=black]
Citat:
"Cei de acolo au inventat si o Evanghelie dupa Maica Domnului,asa ca arhiconii lor nu vor pleca nici daca ar trai langa ei cu un om asemenea Sfantului Pavel. "
[/COLOR]

[COLOR=black]tu ai impresia ca un om ar putea inventa cele ce se scriu acolo?[/COLOR]

[COLOR=black]iar daca ar fi duhuri de draci care ar dori intronarea minciunii shi distrugerea Bisericii, atunci nu ar fi stat sub binecuvantare arhiereasca shi sub BOR shi sub sfantul sinod ca shi binecuvantare shi ascultare caci nu sunt ei impotriva bisericii sau a ashezarilor manastireshti... dar multzi se scoala ca sa loveasca iar cu piciorul, cum au lovit atunci, asha shi acum... in obrazul Domnului... [/COLOR]

[COLOR=black]"Saule, Saule, pentru ce Ma prigoneshti?" e valabil shi acum ca shi atunci cand Domnul venise in Trup, nu ca shi acum in Duhul.[/COLOR]
  #15  
Vechi 06.12.2008, 02:46:44
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Exclamation Dragă VSOVI.......

Și te-am rugat…
Și te-am rugat , dragă VSOVI, să-mi dai un răspuns rațional, nu emoțional… iar tu mi-ai dat un răspuns din care nu pot decât să sper că nu ești în toate mințile… că dacă ai fi normal la cap, ar fi chiar tragic…

- Prima ta întrebare, citez: “pe tine cine te-a pacalit sa faci invers?” sugerează că eu m-aș fi raliat cu dușmanii ortodoxiei. Fii liniștit, sunt o creștină ortodoxă, practicantă, de condiție medie și de pe această poziție scriu ceea ce scriu împotriva dușmanilor ortodoxiei.
- Afirmi apoi că (citez selectiv) “regele Mihai I, unsul Domnului asemenea lui David, este deja in tzara, shi este in castelul Sau, pe tronul Sau, caci tronul i s-a luat printr-un act ilegal... deci iata ca in parte s-a implinit ce scria Domnul cu multzi ani in urma...”
Aici faci două afirmații incorecte și incoerente.
1. Prima, atunci când te contrazici: “este in castelul Sau, pe tronul Sau, caci tronul i s-a luat…” . Păi dacă tronul i s-a luat, cum de stă pe tronul său care i s-a luat? Lasă-te de iluzionismul ăsta ieftin, VSOVE! Regele stă pe scaune ca și tine, dar nu mai stă din 1947 pe tronul de rege! E o mică deosebire, dacă ești în stare să observi…
2. A doua, atunci când afirmi : “deci iata ca in parte s-a implinit ce scria Domnul cu multzi ani in urma...” Dar ce scria “Domnul” cu mulți ani în urmă? Iată ce scria:
“ Uitați-vă cum trec zilele. Trebuie să vină acela care Mă vrea pe Mine. O săptămână, o lună și cât de mult de va mai fi, să știu că a fost el pus pe scaunul României. Dar va veni veacul poporului Meu, și va fi. Cereți că și Eu cer…” (8 septembrie 1990)
Această “proorocie” a fost mincinoasă, căci nu s-a mai împlinit până în zilele noastre, iar perspectivele restaurației monarhiei pentru viitor sunt ca și inexistente.
Și iată ce mai proorocea ”Cuvântul lui Dumnezeu”:
“Voiesc și trebuie să împlinesc, să aduc conducătorul care-l vrea Dumnezeu, și conducător peste bisericuță pe placul Meu. Lumea nu știe ce grăiesc Eu, dar să știți că va auzi, și va ieși cuvântul Meu să fie cunoscut”(10 octombrie 1990)
Vezi matale, că nu de statul tolănit pe tron era vorba, ci de funcția de “conducător” adică de un “führer” care să conducă țara asta… e cu totul altceva… și se mai dorea și schimbarea patriarhului BOR, dacă bagi matele de seamă… dar n-a fost să fie așa cum voiau pucioșii cu Irineu Bistrițeanul (citez):
“Iată stau cu tine de vorbă fiule slujitor și vreau să te pun la înălțime cerească. Voința Mea este să fii la înălțime și pe pământ, să-Mi conduci biserica pe voia Mea.” … “Fiule slujitor care ai fost trimis la Ierusalimul patimilor Mele, de aceea ai mers pe unde ai mers, ca să capeți ce trebuie să ai și să știi, ca să te pun conducător peste tot cultul bisericesc. Dumnezeu a avut voința Sa în tot pasul tău.” (10 octombrie 1990)
Nici “proorocia” cu “Irineu patriarh” nu s-a mai împlinit. Patriarhul Teoctist a mai trăit vreo 17 ani buni după aceea, apoi a murit și a fost înlocuit de Daniel, nu de Irineu. Și această “proorocie” a fost tot o proorocie mincinoasă.

În schimb, tinerii anti-monarhiști au fost amenințați cu moartea de către “Dumnezeul de la Pucioasa”:
“ …Tot tineretul care e împotrivă și nu-l vrea pe conducătorul României pe care-l vrea Dumnezeu, acel tineret va plăti cu sângele vărsat vina aceasta. Tot ce grăiește Dumnezeu se va împlini. ” (15/28 octombrie 1990)


Convingerea pucioșilor că regele Mihai va fi reinstalat la putere pe tronul României printr-o tactică ascunsă și imbatabilă era pe vremea aceea de-a dreptul nestrămutată:
“ Acest cuvânt dumnezeiesc îl va asculta și regele și patriarhia. Lucrez cu tactică și va veni la putere acela pe care l-au întors înapoi și nu l-au lăsat să intre să aprindă o candelă la mormântul neamului său.” (30 decembrie 1990)

“Dumnezeul de la Noul Ierusalim” nu mai avea pic de astâmpăr în dorința lui de a-l repune odată pe tron pe ex-regele Mihai I:
“ Nu Mă voi astâmpăra până nu voi aduce pe conducătorul României, iar el să fie pe voia lui Dumnezeu și să-Mi scoată poporul român la lumină și mântuire.” (26 februarie 1990)
“ Și până nu va veni acela care va lucra pe voia lui Dumnezeu și va aduce pe România la lumină, nu mă voi astâmpăra…”(25 februarie 1992)
În viziunea “Dumnezeului de la Pucioasa”, orice opoziție la restaurarea monarhiei va fi înecată în sânge:
“ O iau roată, roată și pe România o las la mijloc, dar de nu va primi conducătorul ei care trebuie să vină pe voia lui Dumnezeu, o voi trece și pe România prin dureri, prin sânge și măcel.”(6 februarie 1991)

Dar ce mai bolborosești matale, VISTRIOVE, mai departe? Citez:
“ca o cinstec ucenicii ei pe mama Gigi, ca pe preasfanta Maria nu-i de mirare fiindca este fiica ei cea buna”
Te anunț, dragă VAVIOV, că Maica Domnului este preacinstită de adevărații creștini la anumite cote deosebit de înalte, de care poate n-ai auzit până acum: “Mai cinstită decât Heruvimii și mai preamărită , fără de asemănare, decât Serafimii”. Auzi matale? “Fără de asemănare”. Stai și judecă puțin, dacă te duce mintea, și apoi să nu mai spui prostii. Și pe urmă să nu te mai iei după pucioși și s-o mai asemeni pe Maica Domnului cu Virginia Tudorache-Stoica (“mama Gigi”) , sau invers, pentru că nu se cade. E rușinos.
………………………………………….
(Continuă)
  #16  
Vechi 06.12.2008, 02:49:55
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Talking Dragă VASILOV........(continuare)

………………………………………….
(Continuare)
Dar ce mai băsnești matale mai departe, dragă VSEVOLOD? Citez:
“…deci eu citind din lamuririle biblice, cartea aia noua de care razi dumneata, data prin ei, nu pot decat sa recunosc ca prin ceatza ca Domnul este... intrucat corespunde perfect cu scriptura, in punct, virgula shi mai ales in DUH Sfant... caci in Duh Sfant vorbeshte Domnul...”
Îți răspund așa:
1. În primul rând că eu nu râd de cartea aia, pentru că nu e de râs, ci e de plâns.
2. În al doilea rând, ea nu corespunde perfect cu Scriptura, pentru că e plină de aberații, de erezii, de patetisme ieftine, de construcții agramate și inculte, de proorocii mincinoase și de răstălmăciri ale textelor biblice.
Citește demonstrațiile documentate de pe blogul noulierusalimnip.wordpress.com și ai să te convingi de afirmația de mai sus, dacă mai ai vreo brumă de bună credință.

Citez mai departe din operele măriei tale VAISOV:
“iar pe Verginica de ce te superi, cand ea asha cum era ea,…”
Dar nu mă supăr, dragul meu, Doamne ferește! Ce am eu cu biata femeie? Las-o, săraca, acolo unde este, în cimitirul de la Glodeni-Vale, să se odihnească în pace! Ea n-avea nici o vină, sărăcuța, că nu știa ce spunea. Că se zice în biografia ei că atunci când ieșea din crize întreba și ea din curiozitate pe ceilalți “ Dar ce-a vorbit Domnul?”, că ea nimic nu știa din ceea ce vorbea gura fără ea în starea ei inconștientă de catalepsie în care se afla…
Și ce mai zici matale în continuare? că te mânca limba până nu spuneai și câteva de-alea gogonatele. Citez:
“…shi pentru ce sa aiba staretz cand Domnul este staretzul lor, pentru ce sa aiba preotzi cand Domnul este preotul lor, nu are prooroci pentru ca Domnul este proorocul lor, nu are monahi caci sunt popor ales de Dumnezeu, dar ei sunt sub sfantul Sinod shi sub binecuvantare arhiereasca, caci se supun Domnului shi Bisericii Sale creshtin-ortodoxe shi se supun duhovnicilor monahi ce tzin de BOR shi ortodoxie, deci nu a stricat Domnul randuielile Bisericii in niciunfel, shi nici ashezarile monahale...”

Bade BĂSHOVI, ai chiar ai dat-o în bară!
1. Dacă nu are stareț, preoți și episcop, mănăstirea aia de la Pucioasa nu-i decât o caricatură de mănăstire. Ce tot aiurezi matale că Domnul e starețul lor?, ce crezi, că Domnul n-are ce face, decât să administreze sanatoriile rurale ale Dâmboviței? Haida, de!
2. Zici că nu are prooroci. Nici aici n-ai nimerit-o, deoarece pucioșii chiar cu asta se laudă, zicând că B.O.R. nu mai este biserică, pentru că n-are prooroci, dar ei sunt biserică, pentru că au. Proorocii lor actuali se numesc: Mihaela Tărcuță ot Onești și Nicușor Nedelcu ot Fundenii de Ilfov. Așa că asta n-ai știut? Mai documentează-te, înainte de a deschide gura. Și Verginica Tudorache-Stoica ot Maluri a fost prooroc, deși, după cum spuneam mai sus, nu știa ce vorbea, că vorbea gura fără ea. Și Maria Tudorache ot Maluri a fost prooroc. Au mai fost și alții, că erau câte cinci odată pe la “nunțile pucioșești”. Dar asta e deja istorie…
3. Zici că nu are monahi. Atunci de ce se mai autointitulează pompos “Mănăstirea Noul Ierusalim”? Ce mănăstire e aceea fără monahi? Ce pădure e aceea fără copaci?
4. Zici că “ei sunt sub sfantul Sinod shi sub binecuvantare arhiereasca”. Aiurea! Asta e o aberație monumentală! Ei nici măcar nu recunosc Sfântul Sinod, și au față de acesta un dispreț absolut. Iar de binecuvântare arhierească, nici vorbă! Dați-i acum un telefon episcopului Târgoviștei, Nifon Mihăiță, și întrebați-l când a dat el ultima binecuvântare pucioșilor. Anticipez eu, ca să nu ai emoții: Niciodată!!!
5. În fine, tot acolo mai zici următoarele fantasmagorii (citez): “caci se supun Domnului shi Bisericii Sale creshtin-ortodoxe shi se supun duhovnicilor monahi ce tzin de BOR shi ortodoxie, deci nu a stricat Domnul randuielile Bisericii in niciunfel, shi nici ashezarile monahale...”. Află că pucioșii nu se supun duhovnicilor monahi ce țin de BOR, căci aceștia îi acuză fățiș de erezie; și mai află că pucioșii nu au nici o tangență cu BOR, cât de mică. Au avut o vreme, până în 1993, dar de 15 ani încoace toate punțile dintre ei s-au sfărâmat iremediabil.
Și mai zici așa:
“…shi in vremurile lui vor venii maslinii Enoh shi Ilie shi vor invatza pe popor ca sa nu creada in minunile shi in minciunile lui antichrist...”
Vezi , bade VISOVOV că visezi treaz! Dacă citeai cu atenție CLD (“Cuvântul lui Dumnezeu”) ai fi aflat de acolo că cei doi măslini au și venit, și sunt tocmai proorocii de la Pucioasa: Mihaela Tărcuță și Nicolae Nedelcu, cei doi “fii unși”, care îl învață pe “poporul pucios” !! Le zice “unși” în CLD pentru că sunt “unși cu toate alifiile”. Ia dă matale fuguța până la Pucioasa și le sărută picioarele lor sfinte de prooroci, că poate pun o vorbă bună la Ăl de Sus pentru matale, că tot zici că a venit Armaghedonul, și să nu te ia nepregătit! Hai că ți-am vândut pontul pe de gratis! Să fii sănătos și voios și norocos!
Și ce mai zici, ce mai zici matale, bade VOIOSOV? Iată ce mai zici:
“…shi vor invia pana shi pe mortzi…”
Aici trebuie să recunosc că ai fost pe fază, dar ai greșit doar destinatarul. Tocmai pucioșii sunt cei care se laudă cu învierea morților, asta fiind una dintre minciunile lor de căpetenie. Trebuie că ai citit ultimul CLD; care tocmai asta spune. Citez:
“O, voi, cei din morminte, care ați aflat chemarea Mea la izvor, ați venit, tată, de la locul așteptării voastre ca să auziți glasul Meu în grădină! Îngerii Mei vă sunt slujitori, iar voi sunteți cei plini de dor și de prețuire pentru noul Meu popor, la care Eu vin azi și lângă care Eu vă strig și vă adun și pe voi pentru mângâiere, tată. O, sculați-vă! Din zi în zi mai mult ridicați-vă și veniți afară! Așa este scris să se împlinească. Amin.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 21-11-2008)

În final, dragă VASIOK, nu pot să nu recunosc cu modestie că din ce-ai scris este și ceva care mi-a plăcut foarte, foarte, foarte mult. Citesc și recitesc și apoi citez cu o masochistă plăcere:

“VIvisISorbraURAnalfaBT,pism:sEGoG:LINdA,zi,m or,j
+,vsovi~sovidiu=intRAT,PăkfeagreșesOrtodox_Țăt?
DISTRAȚIea-i numeletău/pLăudărojENE INterIOdoar+bd+ălib
GLumea+antiGLumeaLUmii=FUmgriJ;vrinăGâdÎnrezuSMiMî Mu-IRpaRRsnlă
Alungă Doamne Doamne pe ăl rĂu,suicigashK bucgurea d'MesiEUjj,după PreaSfanta(voiaTa)
DEsJiCHEPTgaFulljGERmînvâr jig sL'prrOZeNkPANdtEL,drSlaOaFumT'SLAșUȘexY,supeRSdzn FATz+ID
:-(PileOqqqZOOFagEA,AcAs-alinputoRăZ,d3xNeCHR,jÎÂmînăTrUFexaj,pATH-pOtrivitNIcT,IUmbuiBARa,mINTeReS42)-:”


Aici trebuie să recunosc că ai avut perfectă dreptate. Jos pălăria!
SAULE, SAULE…iar ai sărit gardul sanatoriului…

P.S. Văd că n-ai astâmpăr, și l-ai atacat și pe bietul WERTYGO( care și-a dat și el cu părerea, ca omul), înțepându-l cu aceleași presupuneri total neîntemeiate. Și te citez:
“…tu ai impresia ca un om ar putea inventa cele ce se scriu acolo?
iar daca ar fi duhuri de draci care ar dori intronarea minciunii shi distrugerea Bisericii, atunci nu ar fi stat sub binecuvantare arhiereasca shi sub BOR shi sub sfantul sinod ca shi binecuvantare shi ascultare caci nu sunt ei impotriva bisericii sau a ashezarilor manastireshti... dar multzi se scoala ca sa loveasca iar cu piciorul, cum au lovit atunci, asha shi acum... in obrazul Domnului...”

Până să-ți răspundă WERTYGO așa cum meriți, am să-ți repet eu niște afirmații făcute mai sus și poate faci un efort să înțelegi odată pentru totdeauna următoarele:
1. Da, un om cu oarece școală, și cu educație habotnică în copilărie, și cu crize de schizofrenie în antecedente, ar fi în stare să facă asemenea compoziții, și mai mari decât acestea să facă.
2. Pucioșii NU stau sub ascultarea BOR, nici sub binecuvântare arhierească, nici sub Sfântul Sinod. Dimpotrivă, au în mod sistematic cuvinte de desconsiderare și de nevindecabil dispreț la adresa lor.

Maria Margareta
  #17  
Vechi 08.12.2008, 09:40:21
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit u mor

dragii mei Vsovi,Vaviov,Vasilov,Vsevolod,Vasiok si voi bade Visivov,Voiosov si tu Vsove si matale Vistriove si cum sa va uit tocmai pe dumneavoastra maria ta Vaisov...plagiind-o cu ceva teama pe Maria Margareta...eu cred ca sint doar 2 Ierusalime,unul pamintesc iar altul ceresc ( dupa cercetarile mele si ale lui doctor Watson ),varianta cu Noul ierusalim,Mileniul,pacea mondiala,raiul terestru,hristosi si prooroci pe ici pe colo,unitatea si mega-biserica e cu men ista ...etcetera...toate acestea cred ca duc spre
Marele Canion din Arizona,adinc de 1.83 km....praful si pulberea se va alege din ele.( e si f. lat,pot cadea si incapea multe in el )

In dreapta credinta toti ne dorim Imparatia Cerurilor din Imparatia Cerurilor ( desi mistic se afla si in inimile noastre )...pe cind ceilalti isi doresc toate bunatatile din imparatia pamintului oferite de stapinitorul ei,dupa aceasta ar trebui sa ii si recunoastem si sa ne ferim de ei.

PS.draga Margareta,a gresit-o si ovidiu cu pucioasa,in multe altele le zice destul de binisor,...asta in cazul ca ma pricep sa-mi dau seama.Saule,Saule...
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
  #18  
Vechi 08.12.2008, 09:42:51
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Am uitat ceea ce era mai important.

sherlock holmes
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
  #19  
Vechi 08.12.2008, 11:25:52
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Saule, Saule...

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
dragii mei Vsovi,Vaviov,Vasilov,Vsevolod,Vasiok si voi bade Visivov,Voiosov si tu Vsove si matale Vistriove si cum sa va uit tocmai pe dumneavoastra maria ta Vaisov...plagiind-o cu ceva teama pe Maria Margareta...eu cred ca sint doar 2 Ierusalime,unul pamintesc iar altul ceresc ( dupa cercetarile mele si ale lui doctor Watson ),varianta cu Noul ierusalim,Mileniul,pacea mondiala,raiul terestru,hristosi si prooroci pe ici pe colo,unitatea si mega-biserica e cu men ista ...etcetera...toate acestea cred ca duc spre
Marele Canion din Arizona,adinc de 1.83 km....praful si pulberea se va alege din ele.( e si f. lat,pot cadea si incapea multe in el )

In dreapta credinta toti ne dorim Imparatia Cerurilor din Imparatia Cerurilor ( desi mistic se afla si in inimile noastre )...pe cind ceilalti isi doresc toate bunatatile din imparatia pamintului oferite de stapinitorul ei,dupa aceasta ar trebui sa ii si recunoastem si sa ne ferim de ei.

PS.draga Margareta,a gresit-o si ovidiu cu pucioasa,in multe altele le zice destul de binisor,...asta in cazul ca ma pricep sa-mi dau seama.Saule,Saule...

multzumesc draga sherlock, pentru ca se pare ai pentru scrierile mele de pe forum, o oarecare simpatie, dar sunt dezamagit cum itzi faci cercetarile, caci din start, te-ai lasat in necercetare abandonand munca de filaj shi luarea de indicii, de urme shi ai dat dreptate fara niciun temei, duhului mincinos al lumii, al maririi de sine care a ridicat-o shi pe sarmana Maria Margareta, pe care am iertat-o pentru ce mi-a zis pentru ca am vazut ca este o creshtina care cunoashte cateceva din scripturi, shi este o creshtina mai cinstita ca shi mine, shi ca atare nu pot sa n-o stimez, caci face un fel job de paznic al ortodoxiei... dar defapt ea sarmana, mi-a facut o mare veselie, o bucurie fara margini, caci asha spune Hristos " bucuratzi-va atunci cand va vor... mintztzind pentru Mine... caci rasplata voastra mare este in Ceruri" ... deci ii multzumesc nespus ca mi-a bagat bonus puternic, in pushculitza cereasca, shi ca intr-o zi mi-a daruit atatea hule shi umilintze cat n-am mai strans demult... shi pentru aceasta ii sunt recunoscator shi o iubesc shi n-o cobat ca sa ne certam caci nadajduiesc sa se lamureasca de sus de la Domnul, caci Domnul, care a vorbit prin sf Verginica, nu vrea certuri shi contraziceri intre creshtinii Lui... deci chiar daca shtiu ca eu am dreptate, nu ii fac suparare cum ne invatza Hristos, mustrandu-l pe Iuda Iscarioteanul: "pentru ce ii faci suparare femeii...?"

dar am s-o intreb totushi pentru o logica a discursului, caci pare ca ii place logica sanatoasa:

-hula, ironia, acuzarea tzin oare de argumente shi te fac ele vrednica, draga colega creshtina Maria Margareta?

"... shi daca nu te vei pocai, atunci voi mishca de la locul sau sfeshtnicul tau..." ne spune Domnul, asha, catre una din cele shapte stele... deci iata ca nu ma cert cu tine, ca sa n-o patzim amandoi, fiindca shtiu ca nu li s-a dat decat unora ca sa cunoasca Tainele Imparatziei Cerurilor... shi nu pentru Lume se ruga Domnul... ci ...

iar ca m-ai facut nebun, sa shtii de la mine ca una din interpretari, aia de baza este aceasta ca nebunii shi idiotzii shi cretinii shi schizofrenicii aia adevaratzi, despre aia a zis " fericitzi cei saraci cu Duhul" shi la ei se refera Domnul ca numai aia au urechi sa auda chemarea sfanta, la nebunii adevaratzi shi nu la aia viclenii se refera care doar se prefac, dar eu nu pot sa spun ca sunt nebun ca sa ma fericesc ca iata : nici intreg la minte nu sunt ca sa pot afirma ca nu sunt nebun shi nici nebun ca sa pot sa ma bucur ca ash fi sarac in Duhul... deci e cum e mai rau, nici asha shi nici asha, nici pe-aici shi nici pe dincolo... asha ca ash vrea sa-tzi dau dreptate shi sa ma bucur shi pentru aceasta, ca ai avea dreptate ca ash fi nebun, dar din pacate nu pot, fiindca chiar daca vreau inca n-am ajuns nebun cu adevarat adevarat ca sa pot pune inceput bun... ci poate am nebunie doar din aia pentru slava de la lume sau faima shi amagire... de pareri de sine....

dar sa shtii ca ai intzeles rau, ca aceia doi nu cred ca sunt cei doi maslini care or sa vie, dar sunt unshii mai departe intru proorocie... eu asha pricep... ca inca n-am citit despre cei doi despre care afirmi ca sa ma lamuresc, dar asha imi pare... fiindca cei doi maslini sunt Ilie shi Enoh... dar s-ar putea sa vina in Duhul... deci nu-i exclusa nici varianta asta dar nu shtiu ce spun ei despre ei, tu vad ca din star shtii ca sunt mincinoshi, ca ii faci mereu prooroci mincinoshi, cand singura recunoshti ca Verginica nu shtia ea insashi ce spunea Domnul cat ea era Trambitza Lui... Dar mai spune Domnul, ca nu vor mai fi altzii ca shi Trambitza Lui, ca sa vorbeasca in tim ce este in stare de somn profund, deci inconshtienta de ce spunea gura ei... "Buzele mele vei deschide, shi gura mea va vesti lauda Ta"

oricum, decat sa spun ceva il las mai bine pe proorocul David, ca sa te lamureasca glasul Sau, caci eu nu-mi fac din asta o mare realizare, ca sa nu mi se intample mie ceva mai rau:

[SIZE=+1]Cartea intai a Regilor[/SIZE]
David cruta viata lui Saul.

"5. Atunci au zis catre David oamenii lui: "Aceasta este ziua de care ii-a vorbit Domnul, zicand: "Iata Eu voi da pe vrajmasul tau in mainile tale si vei face cu el ce vei vrea".
6. David s-a sculat si a taiat incetisor poala hainei de deasupra a lui Saul.
7. Apoi a zis catre oamenii sai: "Sa ma fereasca Dumnezeu sa fac aceasta domnului meu, unsul Domnului, si sa-mi ridic mana mea asupra lui, caci este unsul Domnului".
8. Si asa a oprit David pe oamenii sai cu aceste cuvinte si nu i-a lasat sa se ridice asupra lui Saul. Iar Saul s-a sculat si a iesit din pestera la drum.
9. Apoi s-a sculat si David si, iesind din pestera, a strigat dupa Saul si a zis: "Domnul meu, rege!" Saul s-a uitat inapoi, iar David s-a aruncat cu fata la pamant si i s-a inchinat.
10. Apoi a zis David catre Saul: "De ce asculti de vorbele oamenilor care zic: Iata David unelteste rele impotriva ta?
11. Iata, astazi vad ochii tai ca Domnul te-a dat acum in mainile mele, aici in pestera, si mie mi s-a zis sa te ucid; eu insa te-am crutat si am zis: Nu voi ridica mana asupra domnului meu, pentru ca este unsul Domnului.
12. Priveste, parintele meu, poala hainei tale in mainile mele; ti-am taiat poala hainei, dar de ucis nu te-am ucis. Afla dar si te incredinteaza ca nu este rau in mana mea, nici viclesug si n-am gresit cu nimic impotriva ta; tu insa cauti sufletul meu ca sa-l iei.
13. Sa judece dar Domnul intre mine si intre tine si sa ma razbune impotriva ta; dar mana mea nu va fi asupra ta. Din nelegiuiti, nelegiuiti ies, dar mana mea nu va fi asupra ta.
14. Raul de la cel rau vine, zice vechea zicala. De aceea eu nu voi pune mana pe tine.
15. Asupra cui a iesit regele lui Israel? Dupa cine alergi tu? Dupa un caine mort, dupa un purice.
16. Domnul sa fie judecator si sa ne judece pe amandoi. El va cerceta, va descurca pricina mea si ma va izbavi din mainile tale!"
17. Dupa ce David a ispravit de vorbit cuvintele acestea catre Saul, Saul a zis: "Al tau e oare glasul acesta, fiul meu David? Si ridicandu-si glasul, a plans.
18. Si a zis catre David: "Tu esti mai drept decat mine, caci mi-ai rasplatit cu bine, iar eu te-am rasplatit cu rau;
19. Tu astazi ai dovedit aceasta, purtandu-te cu mine milostiv; cand Domnul m-a dat in mainile tale, tu nu m-ai omorat.
20. Cine oare, prinzand pe vrajmasul sau, i-ar da drumul sa mearga cu bine? Domnul sa-ti rasplateasca cu bine pentru ceea cea ai facut tu astazi cu mine!
21. De acum stiu ca fara indoiala vei domni si regatul lui Israel va fi tare in mana ta.
22. Asadar, jura-mi pe Domnul ca nu vei starpi pe urmasii mei si nu vei sterge numele meu din casa tatalui meu".
23. Si s-a jurat David lui Saul. Apoi Saul s-a dus la casa sa, iar David si oamenii sai s-au suit in niste locuri intarite. "

continuarea mai jos
  #20  
Vechi 08.12.2008, 11:26:53
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

David cruta din nou viata lui Saul.

"7. Si au venit David si Abisai la oamenii lui Saul, noaptea. Saul era culcat si dormea in cort; sulita lui era infipta in pamant la capataiul lui; iar Abner si ostenii dormeau imprejurul lui.
8. Atunci Abisai a zis lui David: "Acum Dumnezeu a dat pe vrajmasul tau in mainile tale; ingaduie-mi deci sa-l pironesc de pamant cu sulita dintr-o singura lovitura".
9. David insa a zis catre Abisai: "Sa nu-l ucizi, caci cine-si va ridica mana asupra unsului Domnului si va ramane nepedepsit?"
10. Apoi David a zis: "Viu este Domnul! El dar sa-l loveasca; sau va veni ziua lui si va muri, sau va merge la razboi si va pieri; iar mie sa nu-mi ingaduie Domnul sa-mi ridic mana asupra unsului Domnului!
11. Dar ia sulita lui, care este la capataiul lui, si vasul cu apa si sa mergem intr-ale noastre".
12. Si a luat David sulita si vasul cu apa de la capataiul lui Saul si s-au dus ei intr-ale lor si nimeni nu i-a vazut, nici nu i-a simtit; caci nimeni nu s-a desteptat, ca Domnul trimisese peste ei somn adanc si dormeau toti.
13. Iar dupa ce David a trecut dincolo, a stat pe varful muntelui, fiind acum departare mare intre ei.
14. A strigat David catre osteni si catre Abner, fiul lui Ner si a zis: "Ei! Abner!" Iar Abner a zis: "Cine esti si de ce strigi sa-l tulburi pe rege?"
15. A raspuns David lui Abner: "Au nu esti tu barbat si cine este asemenea tie in Israel? De ce dar nu pazesti pe regele, stapanul tau? Caci a venit cineva din popor ca sa ucida pe regele, stapanul tau.
16. Nu faci bine ce faci! Viu este Domnul, voi sunteti vrednici de moarte, pentru ca nu paziti pe domnul vostru, unsul Domnului. Priveste, unde este sulita regelui si vasul cu apa care era la capul lui!"
17. Saul insa a cunoscut glasul lui David si a zis: "Al tau este glasul acesta, fiul meu?" Iar David a raspuns: "Al meu, domnul meu, rege!"
18. Apoi a adaugat: "Pentru ce urmareste domnul meu pe robul sau? Ce-am facut eu? Sau ce rau este in mana mea?
19. Sa asculte dar regele, stapanul meu, cuvintele robului sau: Daca Domnul te-a indemnat impotriva mea, sa fie aceasta din partea ta jertfa cu buna mireasma; iar daca fiii oamenilor te-au pus la cale, blestemati sa fie ei inaintea Domnului, caci ei m-au izgonit acum, ca sa nu mai fac parte din mostenirea Domnului, zicand: Mergi de slujeste la dumnezei straini.
20. Sa nu se verse insa sangele meu pe pamant inaintea Domnului; caci regele lui Israel a iesit sa caute un purice, cum se cauta prepelitele pe dealuri".
21. Iar Saul a zis: "Am gresit! Intoarce-te, fiul meu David, ca nu-ti voi mai face rau, pentru ca sufletul meu a fost acum scump in ochii tai; nebuneste m-am purtat si am gresit foarte mult".
22. David insa a raspuns si a zis: "Iata sulita regelui; sa vina unul din oameni si sa o ia,
23. Si sa-i dea fiecaruia Domnul dupa dreptatea lui si dupa credinta, deoarece Domnul te-a dat pe tine astazi in mainile mele, dar cu n-am vrut sa-mi ridic mana mea asupra unsului Domnului;
24. Si precum a fost acum viata ta pretioasa in ochii mei, asa sa se pretuiasca viata mea in ochii Domnului si sa ma izbaveasca El de toata stramtorarea ".
25. Iar Saul a zis catre David: "Binecuvantat sa fii tu, fiul meu David; si sa lucrezi lucrul tau cu spor si sa-l ispravesti cu bine". Si s-a dus David in drumul sau, iar Saul s-a intors la locul lui."

asemenea lui David este shi regele Mihai I.
deci au dreptate pucioshii cum ii numeshti dumneata...

Doamne ajuta.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40