Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1021  
Vechi 12.01.2018, 21:17:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Catalin, te rog NU fii vag, general, alunecos.
Nu te-am intrebat ce mi-ai mai scris si ce "puteau face" cei 12 ucenici din Efes.

Este un caz simplu, este o intrebare concreta si precisa, astept un raspuns clar si concis. nu labartat si ambiguu.

In Fapte 19, Apostolul Pavel a venit in Efes, a vorbit cu 12 ucenici de-ai lui Ioan Botezatorul si acesti ucenici au fost botezati cu Duhul Sfant. Cand au fost botezati cu Duhul Sfant au inceput sa vorbeasca in limbi. In acel moment.
Cu cine au inceput sa vorbeasca in alte limbi?
a) Cu Dumnezeu in rugaciune
b) Vorbeau cu ei insisi
c) Vorbeau cu alti oameni chiar daca erau numai ei si apostolul Pavel
Te rog raspunde: a, b, sau c?
Ma intrebi de zeci de ori acelasi lucru, doar ca sa raspund cum vrei tu. Ti-am raspuns de mai multe ori, dar tu te faci ca nu intelegi. Si apoi spui ca eu as minti. Tu nu intelegi ce este o limba straina, asta e problema. Un om cand vorbeste intr-o limba straina nu se roaga, intelegi? Acel 12 ucenici, dupa ce au primit harul au inceput sa vorbeasca intr-o limba straina. Puteau sa spuna pasaje din Sfanta Scriptura, sau altceva, nu neaparat sa se roage. Vorbirea in limbi nu era o conversatie cu cineva, pentru ca daca era cineva din acel neam si intelegea limba, acela degeaba ii raspundea, ca cel ce vorbea in limbi nu intelegea ce i se spunea. Doar daca avea si darul talmacirii limbilor, adica era un fel de traducator. Deci, putem spune ca vorbeau cu ceilalti, dar si ca vorbeau singuri. Sfantul Apostol spune ca daca nu e nimeni sa inteleaga si nu intelege nici ei ce spun atunci vorbesc doar cu Dumnezeu, pentru ca nu e nimeni sa inteleaga. Aici nu spune ca se roaga, cum ai interpretat tu si cultul tau. Ai vazut vreodata un strain care vorbeste? Asa vorbeau si ei.
  #1022  
Vechi 12.01.2018, 21:36:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ba da, se roaga.
Insa e doar rugaciune cu mintea.

Daca ar fi si rugaciune cu duhul, adica in alte limbi, experienta spirituala ar fi semnificativ imbunatatita.

Dupa cum subliniaza un teolog ortodox - "Cei care se rugau in limbi erau plini de bucurie caci erau siguri de un lucru: Dumnezeu „daduse navala" inlauntrul lor si isi savarsea lucrarea in ei."
Neadevaruri sustinute de cultul tau (sau doar de tine). Citeste treptele rugaciunii, de exemplu descrise de parintele Cleopa: https://www.sfaturiortodoxe.ro/rugaciune.htm
Vorbirea in limbi nu era rugaciune, cum tot spui tu, ca sa justifici de ce penticostalii nu vorbesc intr-o limba straina. Ei vorbeau intr-o limba straina, penticostalii spun, de obicei, niste sunete si cuvinte neintelese, asa cum vedem in clipuri.
  #1023  
Vechi 12.01.2018, 22:35:34
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Un om cand vorbeste intr-o limba straina nu se roaga, intelegi?
Aici nu spune ca se roaga, cum ai interpretat tu si cultul tau.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vorbirea in limbi nu era rugaciune, cum tot spui tu,
Faptul ca vorbirea in limbi era rugaciune o spune teologul ortodox, nu doar eu.
Doar ca tu nici nu reusesti sa intelegi din Biblie insa nici nu te documentezi cu o minte deschisa.

Uite un mare teolog ortodox care afirma negru pe alb ca vorbirea in limbi este rugaciune:
"Cei care se rugau in limbi erau plini de bucurie caci erau siguri de un lucru: Dumnezeu €"daduse navala" inlauntrul lor si isi savarsea lucrarea in ei."
Ce parere ai despre bucuria pe care (conform ierarhului ortodox) o aduce Dumnezeu celui care se roaga in limbi?

Last edited by Penticostalul Traditional; 12.01.2018 at 22:38:03.
  #1024  
Vechi 12.01.2018, 22:57:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Faptul ca vorbirea in limbi era rugaciune o spune teologul ortodox, nu doar eu.
Doar ca tu nici nu reusesti sa intelegi din Biblie insa nici nu te documentezi cu o minte deschisa.

Uite un mare teolog ortodox care afirma negru pe alb ca vorbirea in limbi este rugaciune:
"Cei care se rugau in limbi erau plini de bucurie caci erau siguri de un lucru: Dumnezeu €"daduse navala" inlauntrul lor si isi savarsea lucrarea in ei."
Ce parere ai despre bucuria pe care (conform ierarhului ortodox) o aduce Dumnezeu celui care se roaga in limbi?
Am cautat pe net cine e teologul ortodox care spune asta. https://www.crestinortodox.ro/sfatur...bi-145409.html
Bineinteles ca e un calugar de la "renumita" manastire din Anglia, care ajunge sa spuna ca in articol ca prenticostalii chiar au primit darul vorbirii in limbi. Asta trebuie sa o vada simplu, ca el tot spunea de aceasta manastire. O sa gasesti unii "teologi" ortodocsi ecumenisti care spun tot felul de lucruri, mai ales prin vest.
  #1025  
Vechi 12.01.2018, 23:05:56
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am cautat pe net cine e teologul ortodox care spune asta. https://www.crestinortodox.ro/sfatur...bi-145409.html
Bineinteles ca e un calugar de la "renumita" manastire din Anglia.
Aha, deci este scris chiar pe crestinortodox.ro, saitul pe al carui forum scriem noi?
Si este scris de Parintele Arhimandrit Zaharia Zaharou, ucenicul Parintelui Sofronie Saharov care, la randul sau, a fost ucenic al Sfantului Siluan Athonitul.

Dar tu esti mai cu mot si decat acesti teologi si decat saitul crestinortodox.ro...
Nu cumva te cam umfli aiurea-n pene?
  #1026  
Vechi 13.01.2018, 00:19:08
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am cautat pe net cine e teologul ortodox care spune asta. https://www.crestinortodox.ro/sfatur...bi-145409.html
Bineinteles ca e un calugar de la "renumita" manastire din Anglia, care ajunge sa spuna ca in articol ca prenticostalii chiar au primit darul vorbirii in limbi. Asta trebuie sa o vada simplu, ca el tot spunea de aceasta manastire. O sa gasesti unii "teologi" ortodocsi ecumenisti care spun tot felul de lucruri, mai ales prin vest.
Când ai capul plin de cuie este normal să vezi numai ciocane. Nici măcar Penti nu apelează la o asemenea interpretare tendențioasă care l-ar fi putut avantaja.
  #1027  
Vechi 13.01.2018, 00:27:50
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Uite un mare teolog ortodox care afirma negru pe alb ca vorbirea in limbi este rugaciune:
"Cei care se rugau in limbi erau plini de bucurie caci erau siguri de un lucru: Dumnezeu €"daduse navala" inlauntrul lor si isi savarsea lucrarea in ei."
Ce parere ai despre bucuria pe care (conform ierarhului ortodox) o aduce Dumnezeu celui care se roaga in limbi?
În acest pasaj, Părintele Zaharia se referă la creștinii Bisericii primare și nicidecum la cei din zielele noastre. Apoi, tot el, mai spune că "incetul cu incetul, acest dar a inceput sa dispara, caci nu mai era de folos sau de ajutor la zidirea Trupului Bisericii".
  #1028  
Vechi 13.01.2018, 00:37:15
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
În acest pasaj, Părintele Zaharia se referă la creștinii Bisericii primare și nicidecum la cei din zielele noastre.
Se refera si la cei din zilele noastre:
De departe, cea mai buna cale de a aborda si de a intelege fenomenul glossolaliei in zilele noastre, potrivit Traditiei, adica, fara sa condamnam si fara sa criticam, este sa consideram ca daca oamenii nu mai stiu sa se inchine lui Dumnezeu cu inima, Acesta poate sa le dea din nou darul vorbirii in limbi. Faptul ca acest dar a reaparut in Occident in vremurile noastre, cand calea inimii a fost uitata sau nu este cunoscuta, nu poate fi inteles decat in felul urmator: este limpede ca Duhul lui Dumnezeu tanjeste sa-i aduca pe oameni inapoi acasa, in Biserica, si sa-i invete acest chip nobil de inchinaciune care de atatea veacuri a fost practicat de crestini, pentru ca inimile lor sa fie din nou cultivate prin chemarea Numelui Domnului nostru Iisus Hristos.

Dar important este insusi faptul ca un teolog ortodox de talia lui Zaharou realizeaza ca in Biserica Primara apostolii se rugau in limbi. Se pare ca teologii ortodocsi romani inca nu au reusit sa desluseasca in Sfintele Scripturi aceasta invatatura clara a Apostolului Pavel.

Last edited by Penticostalul Traditional; 13.01.2018 at 00:40:59.
  #1029  
Vechi 13.01.2018, 00:44:19
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Eu m-am referit la pasajul pe care l-ai citat inițial.
  #1030  
Vechi 13.01.2018, 00:51:24
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nici măcar Penti nu apelează la o asemenea interpretare tendențioasă care l-ar fi putut avantaja.
Chiar daca m-ar avantaja, eu nu ma grabesc sa afirm ca Arhimandritul Zaharou se referea la penticostali, pentru ca NU CRED asta.

Mai degraba inclin sa cred ca se refera la anglicanii care vorbesc in limbi. Insusi Arhiepiscopul de Canterbury a marturisit ca a vorbit in alte limbi. Nu este deloc exclus ca Zaharia Zaharou sa fi discutat cu episcopi anglicani care practica darul vorbirii in limbi.

Am indoieli serioase ca teologii de asemenea rang isi trag informatiile din clipurile youtube din care se hranesc domnii Ursulet, Palama sau Catalin.

Iar atunci cand studiezi in profunzime Scriptura, cand ai de-a face cu teologi de marca in viata carora vezi bucuria Duhului Sfant manifestandu-se inclusiv prin rugaciunea in limbi, poti observa realitatea spirituala dintr-o alta pespectiva.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 23:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 13:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 14:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 14:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 18:09:10