Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.11.2010, 15:16:53
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
De ce in trecut icoanele ortodoxe erau pictate asa ca in icoana de mai jos? Cu chipuri smerite si cu degetele impreunate in semn de cinstire a Sfintei Treimi?


Binecuvantarea cu degetele in forma de IC XC este cat se poate de traditionala si veche. Nu este simbol masonic. Nu are nici o legatura cu cornitele diavolului.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.11.2010, 16:18:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Binecuvantarea cu degetele in forma de IC XC este cat se poate de traditionala si veche. Nu este simbol masonic. Nu are nici o legatura cu cornitele diavolului.


Acum chiar nu vreau sa gresesc. Dar cum se explica, totusi, asemanarea dintre semnul masonic si mana sfantului din aceasta icoana? Chiar nu s-ar putea gasi o modalitate de a evita aceasta asemanare? Ca stii ce mult conteaza?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.11.2010, 16:54:55
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Nu cred ca ar trebui sa ne preocupe atat cu ce seamana anumie gesturi liturgice. Poate ar trebui sa ne preocupe mai mult intelegerea semnificatiei lor. Plus ca nu mi se pare normal sa schimbi ceva doar fiindca oamenii nu (mai) inteleg ce inseamna.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.11.2010, 20:28:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu cred ca ar trebui sa ne preocupe atat cu ce seamana anumie gesturi liturgice. Poate ar trebui sa ne preocupe mai mult intelegerea semnificatiei lor. Plus ca nu mi se pare normal sa schimbi ceva doar fiindca oamenii nu (mai) inteleg ce inseamna.
Oricum, eu nu am de gand sa ma inchin la icoane in care mana sfantului seamana cu semnul masonic. De preocupat e firesc sa ma preocupe. Unii mizeaza prea mult pe faptul ca acesta e un amanunt. E un amanunt esential. De schimbat, au schimbat altii. Se pune problema, de fapt, sa revenim la normal si sa nu se mai includa semne masonice pe icoane. Crestinii pur si simplu n-ar trebui sa cumpere asa ceva. Adica masonul crede ca se inchina vrajitorului Pan, iar crestinul crede ca se inchina lui Hristos ori unui sfant. Asta e blasfemie, fara suparare!

In ultimul timp, acest semn e deranjant, e agresiv, iar icoana parca nu mai e icoana! De ce se apuca de pictat icoane oameni care n-au nicio treaba cu Dumnezeu? E firesc sa avem spirit critic si sa nu cumparam orice, daca economia de piata permite oricui sa picteze icoane.

Icoanele vechi nu contin asemenea aberatii. Prefer litografiile dupa icoane vechi, pictate de oameni induhovniciti.

In plus, am observat un anumit zel in inlocuirea icoanelor in care Iisus era reprezentat ca imparat cu icoane de acest fel. E bine sa ma prefac ca nu observ? Iisus e palmuit si calomniat sub ochii mei! In icoana anterioara, Sfantul Nicolae nu are nicio caracteristica a unui sfant. Asemenea icoane il indeparteaza pe crestin de Biserica. Daca nu mai sunt iconari cu viata sfanta, sa se faca litografii. E in joc credinta noastra. Ar trebui sa ne pese.

Last edited by antoniap; 29.11.2010 at 21:23:12.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.12.2010, 10:02:33
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Oricum, eu nu am de gand sa ma inchin la icoane in care mana sfantului seamana cu semnul masonic. De preocupat e firesc sa ma preocupe. Unii mizeaza prea mult pe faptul ca acesta e un amanunt. E un amanunt esential. De schimbat, au schimbat altii. Se pune problema, de fapt, sa revenim la normal si sa nu se mai includa semne masonice pe icoane. Crestinii pur si simplu n-ar trebui sa cumpere asa ceva. Adica masonul crede ca se inchina vrajitorului Pan, iar crestinul crede ca se inchina lui Hristos ori unui sfant. Asta e blasfemie, fara suparare!

In ultimul timp, acest semn e deranjant, e agresiv, iar icoana parca nu mai e icoana! De ce se apuca de pictat icoane oameni care n-au nicio treaba cu Dumnezeu? E firesc sa avem spirit critic si sa nu cumparam orice, daca economia de piata permite oricui sa picteze icoane.

Icoanele vechi nu contin asemenea aberatii. Prefer litografiile dupa icoane vechi, pictate de oameni induhovniciti.

In plus, am observat un anumit zel in inlocuirea icoanelor in care Iisus era reprezentat ca imparat cu icoane de acest fel. E bine sa ma prefac ca nu observ? Iisus e palmuit si calomniat sub ochii mei! In icoana anterioara, Sfantul Nicolae nu are nicio caracteristica a unui sfant. Asemenea icoane il indeparteaza pe crestin de Biserica. Daca nu mai sunt iconari cu viata sfanta, sa se faca litografii. E in joc credinta noastra. Ar trebui sa ne pese.
Antonia, ca sa nu cazi in vreo greseala, te sfatuiesc sa mergi neaparat sa-ti intrebi parintele duhovnic.
Pentru orice nelamuriri care ne apar in minte trebuie sa intrebam un parinte si nu sa luam singuri hotarari.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.12.2010, 06:13:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul
Antonia, ca sa nu cazi in vreo greseala, te sfatuiesc sa mergi neaparat sa-ti intrebi parintele duhovnic.
Pentru orice nelamuriri care ne apar in minte trebuie sa intrebam un parinte si nu sa luam singuri hotarari.
Iar eu te rog sa te uiti cu atentie la aceasta icoana. Degetul mic e pictat oblic! Ce justificare teologica ar putea avea? Am vazut icoane in care degetul mijlociu si degetul inelar erau indoite mai mult! Nu mai e de glumit cu asa ceva! Mai bine sa se supere toti pictorii decat chipul lui Iisus si al sfintilor sa fie pictat necanonic, transmitand un mesaj deranjant.

Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.12.2010, 09:38:03
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iar eu te rog sa te uiti cu atentie la aceasta icoana. Degetul mic e pictat oblic! Ce justificare teologica ar putea avea? Am vazut icoane in care degetul mijlociu si degetul inelar erau indoite mai mult! Nu mai e de glumit cu asa ceva! Mai bine sa se supere toti pictorii decat chipul lui Iisus si al sfintilor sa fie pictat necanonic, transmitand un mesaj deranjant.

Antonia, am inteles foarte bine observatiile tale.

De aceea te sfatuiesc inca o data: mergi la parintele duhovnic degraba si intreaba-l.
Nu trage concluzii singura pentru ca nu e bine, poti gresi !

Si eu am de gand sa intreb parintele cu prima ocazie. Pana atunci nu judec eu singura nimic.

Ieri am studiat un pic o carte pe care o am acasa despre Paraclisul "Sfintii Parinti Ioachim si Ana" de la Manastirea Sihastria. Acolo sunt imagini multe cu pictura realizata de Irineu Protcenco, un iconar foarte iscusit (care a fost si calugarit la Sihastria, cu schima cea mare, cu putin timp inainte de moarte, mormantul sau aflandu-se in cimitirul Sihastriei). Parintele Cleopa (el l-a adus in manastire) si Parintele Paisie Olaru il indrageau si il apreciau foarte mult. Mai ales ca avea doar un singur ochi sanatos (pe celalalt l-a pierdut intr-un accident din timpul razboiului).
El picta canonic, cu post si rugaciune. Cat timp picta (de dimineata pana dupa amiaza) nu manca nimic si se ruga. Dupa ce manca doar isi prepara culorile pentru a doua zi, altceva nu mai facea.
In timpul in care el picta sotia lui (care era si ea in manastire, intr-o chiliuta) citea o Psaltire intreaga.
Nu vorbea cu nimeni in timp ce lucra. Parintele Paisie Olaru a povestit cum, odata, dorind sa admire maiestria picturii s-a urcat pe schele sa vada. Atunci Irineu Protcenco i-a spus : "Daca tu ai venit, atunci plec eu".
Inainte de a picta un sfant, ii studia amanuntit viata si minunile.

Nu cred ca acest pictor ar fi gresit canonic.

De aceea, te rog, intreaba duhovnicul. Cat timp poate sa-ti ia o intrebare?

Si as mai vrea sa te rog sa ai grija inainte de a scrie ceva pe forum.
Te-ai gandit vreodata ce impact pot avea vorbele tale asupra altora? Daca tu gresesti, ii poti induce si pe altii in eroare. Si daca-ti dai seama ca ai gresit, oare ii mai poti cauta pe toti cei ce au citit ca sa le spui ca ai gresit? Nu poti. Si asa poti face un pacat. Cuvintele scrise pe internet nu pot fi controlate, raman acolo ani de zile si vor fi citite de sute de persoane ...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.12.2010, 15:20:23
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Pe toată catapeteazma sfinții sunt reprezentați cu degetul mare și inelar unite.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.12.2010, 18:47:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am postat pe pagina anterioara un link care contine un articol despre icoane si iconari apartinand Sfantului Ioan Maximovici. Daca nici ce scrie acolo nu e vrednic de crezare, apoi eu mai mult nu spun.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.12.2010, 23:17:59
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am postat pe pagina anterioara un link care contine un articol despre icoane si iconari apartinand Sfantului Ioan Maximovici. Daca nici ce scrie acolo nu e vrednic de crezare, apoi eu mai mult nu spun.
Imi pare tare rau ca nu ai de gand sa intrebi un parinte (duhovnic, ca el iti e cel mai apropiat) despre acest lucru si esti deja foarte convinsa ca ai dreptate.

Voi intreba cu siguranta preotul, n-am fost niciodata suficient de atenta ca sa vad cum face un preot semnul de binecuvantare. Si cu atat mai putin nu stiu semnificatia modului in care trebuie asezate degetele pentru asta.

Ieri, cand am citit cele scrise de tine, prima mea reactie a fost una de tulburare.

Dar apoi am rasfoit cartea cu paraclisul de la Manastirea Sihastria - pictat in intregime de Irineu Protcenco (despre care am povestit cum lucra) si nu pot sa cred ca el ar fi gresit. Lucrarea lui a fost in grija Parintelui Cleopa si a Parintelui Paisie Olaru, cei doi mari duhovnici ai nostri. Cu siguranta ei ar fi observat ca ceva e in neregula.

Iertare daca te-am suparat ...
Te sfatuiesc cu draga inima sa ai grija si sper sa-mi urmezi sfatul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
niste icoane dichiul Arta bisericeasca in general 33 17.04.2011 14:49:37
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 19:11:55
Icoane cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 5 12.09.2010 20:14:53
icoane adelasibiu Stiri, actualitati, anunturi 1 02.02.2010 11:28:01