Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 27.10.2009, 16:22:36
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Bun, reversul ar fi sa ma imbrac cum vreau si sa-l judec pe cel de alaturi ca este impatimit daca ma vede altfel decat ca o sora.
Cred ca Rebelul are dreptate.. ispita este o realitate, nu este bine sa o minimizam.
Pai eu port fuste lungi, batic... dar daca dupa slujba vine o domnisoara si-mi spune ca pantofii mei sunt absolut superbi.. mi-am facut pacat sau nu? Eu am fost atenta la slujba, dar daca am starnit invidii degeaba merg la biserica.. etc. Crezi ca este mai util sa pretind altora sa se simta "slabi, pacatosi etc"? Sau sa cred ca e problema lor?
(Asta ca sa nu vorbesc despre pacatul ispitirii barbatilor.. un subiect prea sensibil).
A starni invidii inseamna ca e vina noastra???????...eu chiar nu pot sa cred asta, invidia este un sentiment care ii caracterizeaza pe unii dar poate sa nu aiba de-a face deloc cu intentia celorlalti. Si de ce invidia...si dispretul celorlalti din Biserica la vederea unei tinute extrem de sobre poate fi la fel o ispita, nu? Ce facem atunci...facem un sondaj de opinie pentru a afla culorile, materialele si modelele care ii ispitesc pe cei din Biserica?????

Edit: Mai, ideea e ca eu nu am treaba cu tinuta oamenilor din Biserica si nu e treaba mea de ce se imbraca intr-un fel sau altul...am vazut tot felul de oameni si nu am simtit ca ar fi vina vreunuia sau ar trebui acuzat sau educat de mine...asta e ideea de baza, ce treaba am eu cu cu omul care s-a imbracat fistichiu???...important e sa avem grija de tinuta noastra decenta sau cum o gandim noi si atat, in rest ar trebui sa avem cu totul si cu totul alte prioritati din moment ce ne aflam in Biserica!!!!!!

Last edited by AndruscaCIM; 27.10.2009 at 16:26:24.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 27.10.2009, 16:50:13
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
A starni invidii inseamna ca e vina noastra???????...eu chiar nu pot sa cred asta, invidia este un sentiment care ii caracterizeaza pe unii dar poate sa nu aiba de-a face deloc cu intentia celorlalti. Si de ce invidia...si dispretul celorlalti din Biserica la vederea unei tinute extrem de sobre poate fi la fel o ispita, nu? Ce facem atunci...facem un sondaj de opinie pentru a afla culorile, materialele si modelele care ii ispitesc pe cei din Biserica?????
Da, cred a starni invidie este vina noastra.
Oricum, eu am identificat foarte multe pacate pe care le strang in timpul slujbei sau dupa.. Mult mai subtile decat ce se acuza aici: ispitirea barbatilor de catre femei. Eu cred ca pacatele mai subtile sunt mult mai periculoase deoarece sunt greu de identificat.. si vin din mandrie. Cand un barbat se zgaieste la o femeie, mai devreme sau mai tarziu va realiza ce face si ii va parea rau. Nu mi-as face probleme, nu e cazul sa-i tot acuzam pe barbati ca gandesc nu's ce!
Dar ce te faci cand nu realizezi raul pe care-l faci?
Reply With Quote
  #113  
Vechi 27.10.2009, 17:06:54
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Da, cred a starni invidie este vina noastra.
Oricum, eu am identificat foarte multe pacate pe care le strang in timpul slujbei sau dupa.. Mult mai subtile decat ce se acuza aici: ispitirea barbatilor de catre femei. Eu cred ca pacatele mai subtile sunt mult mai periculoase deoarece sunt greu de identificat.. si vin din mandrie. Cand un barbat se zgaieste la o femeie, mai devreme sau mai tarziu va realiza ce face si ii va parea rau. Nu mi-as face probleme, nu e cazul sa-i tot acuzam pe barbati ca gandesc nu's ce!
Dar ce te faci cand nu realizezi raul pe care-l faci?
Toata lumea realizeaza mai devreme sau mai tarziu pe unde greseste, dar cel mai important lucru este sa nu acuzi pe cel de alaturi ca te ispiteste...si chiar si daca o face intentionat si noi simtim asta, tot noi suntem factorii de decizie.

Cand cineva se lupta cu un pacat...nu e normal sa spuna ca e vina celuilalt pentru ca i-a trecut prin fata sau pentru ca a incercat sa il duca in pacat, pentru ca de moment ce nu toata lumea trece prin acelasi conflict interior ca si el...e clar ca el e singurul responsabil ca trece prin acea situatie si ca a perceput acel lucru sau context intr-un anume fel.

Daca eu realizez ca gresesc in anumite situatii, sunt datoare sa constientizez in acelasi timp si ca totul poate tine exclusiv de perceptia mea sau de slabiciunea mea, atat...iar pentru pacatele si greselile personale nu poate fi absolut nici o persoana raspunzatoare in afara de mine.

P.S. Nu ma intereseaza cat de variata poate fi perceptia oamenilor asupra mea, pentru ca atat cat imi sta in putinta eu incerc sa imi vad de treaba ....dar daca 30 de oameni de pe strada ma considera hidoasa, 30 demodata, 20 cu parul prea lung, 50 prea slaba sau 60 prea inalta...aia nu e vina mea, si sincer chiar nu imi pot ghida viata astfel incat sa evit orice perceptie personala a celor care ma vad...cam asta e ideea. Tu zici de pantofi...eu zic ca poti ispiti si prin lucruri pe care nu le poti schimba la tine, si atunci chiar mi se pare ridicol sa spui ca tot ceea ce pot gandi oamenii despre noi e implicit vina noastra

Last edited by AndruscaCIM; 27.10.2009 at 17:13:54.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 27.10.2009, 17:47:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
P.S. Nu ma intereseaza cat de variata poate fi perceptia oamenilor asupra mea, pentru ca atat cat imi sta in putinta eu incerc sa imi vad de treaba ....dar daca 30 de oameni de pe strada ma considera hidoasa, 30 demodata, 20 cu parul prea lung, 50 prea slaba sau 60 prea inalta...aia nu e vina mea, si sincer chiar nu imi pot ghida viata astfel incat sa evit orice perceptie personala a celor care ma vad...cam asta e ideea. Tu zici de pantofi...eu zic ca poti ispiti si prin lucruri pe care nu le poti schimba la tine, si atunci chiar mi se pare ridicol sa spui ca tot ceea ce pot gandi oamenii despre noi e implicit vina noastra
Citind asta, si altele dinainte, mi-am amintit de o vorba desteapta spusa odata de o prietena: nu putem sa ne purtam in asa fel incat toata lumea sa aiba numai ganduri bune, sa nu ne invidieze, sa nu fie ispitita etc. Nici macar Hristos nu a trait asa: el a fost doar 'piatra de poiticnire' pentru multi. Multi nu l-au acceptat si l-au criticat. Or, el a fost fara de pacat...

Acestea fiind zise, bineinteles ca nu trebuie sa provocam ispita daca putem sa evitam asta, dar nici sa ne tot stresam de ce ar putea gandi altii pagubitor pentru ei din cauza noastra.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 27.10.2009, 17:51:59
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
o fi ea traditie cu t mic dar trebuie sa recunosti Fani draga ca alta prestanta are un preot cu o barba patriarhala decat unul span.

la fel si barbatii, mie una mi se par mai seriosi cei care isi lasa barba. (asta nu inseamna ca barbatu' meu are, n-a fost sa fie!). se mai zicea pe undeva, de gustibus non disputandum. pana la urma, involuntar chiar, cred ca toti apreciaza mai mult "interiorul" decat "exteriorul". putini insa isi dau seama de asta.
Barbatul meu poarta barba si ii sta bine dupa parerea mea.
Eu vreau sa spun ca nu cred ca barba iti da neaparat prestanta, depinde de forma fetei, si depinde foarte mult si de cultura, si de moda. De cand cu islamistii o barba prea stufoasa te face mai degraba identificabil cu talibanii et co, aici in occident, nu iti da prea multa prestanta.
Cunosc oameni care par sa masoare ortodoxia sau sfintenia unui patriarh sau calugar dupa lungimea barbii... Iarasi ne poticnim in exterioritati, noi ortodocsii.
Este 'ispita' noastra... ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 27.10.2009, 22:15:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De cand cu islamistii o barba prea stufoasa te face mai degraba identificabil cu talibanii et co, aici in occident, nu iti da prea multa prestanta
Vezi si identifici, Fani, barba lunga a preotilor adevarati ortodocsi cu talibanii din cauza spalarii creierului. Tu(in caz ca ai pretentii de la tine, poate ca nu, nu stiu) nu trebuie sa vorbesti din partea occidentalilor, ca ei sunt COMPLET pe dinafara si sunt usor de impresionat intr-o directie sau alta, dorita de diverse forte, si prin acest neajuns sunt intr-un fel handicapati, asta este! n-ai ce-i face...si copiii nostrii crescuti in mediul respectiv,...din pacate tot pe acolo se situeaza.

Gindeste-te ca noi am avut marea sansa sa traim in Romania. Nici nu realizezi cit de norocoasa esti.


Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cunosc oameni care par sa masoare ortodoxia sau sfintenia unui patriarh sau calugar dupa lungimea barbii... Iarasi ne poticnim in exterioritati, noi ortodocsii.
Este 'ispita' noastra... ;-)
Ortodoxia ca sa stii si tu ... SE MASOARA SI DUPA LUNGIMEA BARBII!!!
( ceva ce nu se invata la scolile teologice, nici MACAR in Romania!)

Petru I( si printre inovatiile bune pe care le-a facut) cind a venit din Occident cu fumuri de protestantism in cap prostit de catolici si altii de prin scolile urmate de el, printre altele s-a infipt si in barbile patriarhilor, si a preotilor care au fugit care incotro, refugiindu-se inclusiv in Delta Dunarii( viitorii lipoveni), de ce? tocmai pentru ca lungimea barbii era o forma de INTARIRE SI CONFIRMARE A UNEI IDENTITATI ORTODOXE!!!
fara ea in sufletul si gindirea lor reprezentau numai un gunoi de grajd nemtesc proaspat ras!

Ortodoxia este un fenomen complex, bizar citeodata si de neinteles pentru multi, dar in final asta este!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 27.10.2009, 23:01:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Vezi si identifici, Fani, barba lunga a preotilor adevarati ortodocsi cu talibanii din cauza spalarii creierului. Tu(in caz ca ai pretentii de la tine, poate ca nu, nu stiu) nu trebuie sa vorbesti din partea occidentalilor, ca ei sunt COMPLET pe dinafara si sunt usor de impresionat intr-o directie sau alta, dorita de diverse forte, si prin acest neajuns sunt intr-un fel handicapati, asta este! n-ai ce-i face...si copiii nostrii crescuti in mediul respectiv,...din pacate tot pe acolo se situeaza.

Gindeste-te ca noi am avut marea sansa sa traim in Romania. Nici nu realizezi cit de norocoasa esti.
Eu nu am spus ca EU identific barbile cu talibanii, era vorba de ce prestanta iti da sau nu barba (ce spusese Mirela).

Era vorba aici de cum anume exteriorul unei persoane poate ispiti pe altcineva, poate fi piatra de poticnire. In oddicent, uite, na, un barbat mai ales tanar cu barba de un cot poate fi privit ca un om iesit din pestera sau ca un taliban. Este asta interesul nostru? Asa speram sa atragem pe cei care cauta la crestinism?

Vrem, nu vrem, aici traim si acestor oameni le vorbim, nu unor orientali pentru care barba lunga este un lucru firesc. Vorbesc de cei care stau in occident, bineinteles.

[quote=andreicozia;176599]Ortodoxia ca sa stii si tu ... SE MASOARA SI DUPA LUNGIMEA BARBII!!!
( ceva ce nu se invata la scolile teologice, nici MACAR in Romania!)

Nu sunt de acord. Niet, niet!

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Petru I( si printre inovatiile bune pe care le-a facut) cind a venit din Occident cu fumuri de protestantism in cap prostit de catolici si altii de prin scolile urmate de el, printre altele s-a infipt si in barbile patriarhilor, si a preotilor care au fugit care incotro, refugiindu-se inclusiv in Delta Dunarii( viitorii lipoveni), de ce? tocmai pentru ca lungimea barbii era o forma de INTARIRE SI CONFIRMARE A UNEI IDENTITATI ORTODOXE!!!
fara ea in sufletul si gindirea lor reprezentau numai un gunoi de grajd nemtesc proaspat ras!

Ortodoxia este un fenomen complex, bizar citeodata si de neinteles pentru multi, dar in final asta este!
Andrei, cred ca tendinta ta marcata spre rusofilism iti intuneca inteligenta. ;-)

Sa stii ca atunci cand am scris mesajul dinainte ma gandeam si la alt capitol din istoria Rusiei, unul mai dinainte, mi se pare cu un secol, cand barba era identificata cu ortodoxia iar lipsa ei era considerata un pacat, occidentalism etc.
Puteai sa fii excomunicat daca nu aveai barba. Ei bine, asta mi se pare ca este culmea formalismului. De altfel erau influente occidentale atunci, dar nu erau identificate ca atare. De exemplu cei care luptau la Kiev impotriva uniatismului luptau cu armele occidnetului, scolastica. (Scoala lui Petru Moghila)

A face din barba un semn de identificare al dreptei credinte este ridicol, dupa parerea mea. Iti amintesc ca occidnetalii tindeau sa nu poarte barba de mult, cu mult inainte de schisma. A identifica barba cu ortodoxia este aceeasi greseala cu nationalismul orrrrtodox - a identifica romanismul rusismul etc cu ortodoxia. Ba chiar si mai superficiala.
Ortodoxia nu ar trebui sa fie atat de legata de contingente culturale.

NB Lipovenii nu sunt rusii ortodocsi refugiati, sunt rascolnicii, o schisma din sec al 17-lea aparuta in urma reformelor patriarhului Nikon.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #118  
Vechi 27.10.2009, 23:21:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

[quote=Fani71;176638]Eu nu am spus ca EU identific barbile cu talibanii, era vorba de ce prestanta iti da sau nu barba (ce spusese Mirela).

Era vorba aici de cum anume exteriorul unei persoane poate ispiti pe altcineva, poate fi piatra de poticnire. In oddicent, uite, na, un barbat mai ales tanar cu barba de un cot poate fi privit ca un om iesit din pestera sau ca un taliban. Este asta interesul nostru? Asa speram sa atragem pe cei care cauta la crestinism?

Vrem, nu vrem, aici traim si acestor oameni le vorbim, nu unor orientali pentru care barba lunga este un lucru firesc. Vorbesc de cei care stau in occident, bineinteles.

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ortodoxia ca sa stii si tu ... SE MASOARA SI DUPA LUNGIMEA BARBII!!!
( ceva ce nu se invata la scolile teologice, nici MACAR in Romania!)

Nu sunt de acord. Niet, niet!



Andrei, cred ca tendinta ta marcata spre rusofilism iti intuneca inteligenta. ;-)

Sa stii ca atunci cand am scris mesajul dinainte ma gandeam si la alt capitol din istoria Rusiei, unul mai dinainte, mi se pare cu un secol, cand barba era identificata cu ortodoxia iar lipsa ei era considerata un pacat, occidentalism etc.
Puteai sa fii excomunicat daca nu aveai barba. Ei bine, asta mi se pare ca este culmea formalismului. De altfel erau influente occidentale atunci, dar nu erau identificate ca atare. De exemplu cei care luptau la Kiev impotriva uniatismului luptau cu armele occidnetului, scolastica. (Scoala lui Petru Moghila)

A face din barba un semn de identificare al dreptei credinte este ridicol, dupa parerea mea. Iti amintesc ca occidnetalii tindeau sa nu poarte barba de mult, cu mult inainte de schisma. A identifica barba cu ortodoxia este aceeasi greseala cu nationalismul orrrrtodox - a identifica romanismul rusismul etc cu ortodoxia. Ba chiar si mai superficiala.
Ortodoxia nu ar trebui sa fie atat de legata de contingente culturale.

NB Lipovenii nu sunt rusii ortodocsi refugiati, sunt rascolnicii, o schisma din sec al 17-lea aparuta in urma reformelor patriarhului Nikon.
Oricum Fani, tu esti o admiratoare a celor cu barba , tinan cont ca si sotul tau poarta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #119  
Vechi 28.10.2009, 09:07:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

[quote=cristiboss56;176648]
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Oricum Fani, tu esti o admiratoare a celor cu barba , tinan cont ca si sotul tau poarta !
Vorba bancului, daaa, dar noi nu pentru asta il stimam! (nu stiu daca il stii)
:-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #120  
Vechi 28.10.2009, 10:57:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

[quote=Fani71;176700]
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul

Vorba bancului, daaa, dar noi nu pentru asta il stimam! (nu stiu daca il stii)
:-)
Te rog să mi-l reamintești pe privat . Mulțumesc mult !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59