Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 24.06.2011, 14:57:30
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Deci eu trebuie sa deschid un topic in care sa scriu tot ce am patit, tot prin ce trec acum, vor sari toti sa se roage pt mine [NIMENI nu ma va judeca, bineinteles] si asta ma va ajuta foarte mult?
Da, ai dreptate să fii reținută; și eu aș fi, în locul tău (mai ales că nici tu nu umbli „cu mănuși”). Nu trebuie să dai detalii despre viața ta. Eu, unul, pusesem în discuție doar credința sau necredința în Hristos. Și din ce ai scris, cred că am înțeles.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 24.06.2011, 14:59:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Deci eu trebuie sa deschid un topic in care sa scriu tot ce am patit, tot prin ce trec acum, vor sari toti sa se roage pt mine [NIMENI nu ma va judeca, bineinteles] si asta ma va ajuta foarte mult?
Nu stiu daca vor sari toti sa se roage pentru tine, dar cu siguranta cine trebuie sare, pentru ca n-ai "aterizat" intamplator aici (pe forum). Nu stiu daca nimeni nu te va judeca, dar stiu sigur ca vei simti puterea rugaciunilor noastre.

Ce ai de pierdut daca deschizi un topic( nu trebuie sa scrii povestea vietii tale) si spui ca ai nevoie de rugaciunile noastre pentru problema ta, si spui care este : copii/sanatate/sot/parinti/cariera....etc.., FARA SA DAI AMANUNTE !
Hai pune-ne la incercare!

Rugaciunea colectiva da intotdeauna roade!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 24.06.2011, 15:01:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Deci eu trebuie sa deschid un topic in care sa scriu tot ce am patit, tot prin ce trec acum, vor sari toti sa se roage pt mine [NIMENI nu ma va judeca, bineinteles] si asta ma va ajuta foarte mult?
Daca te va judeca cineva sau nu..nu stiu, fiecare om are felul lui de a fi, important nu este atat atitudinea lor fata de tine cat atitudinea ta fata de ei, inclusiv fata de cei care iti pot gresi.

Cat de mult te va ajuta asta iarasi nu stiu, depinde de cum esti tu dispusa sa primesti lucrurile, in mod sigur te va ajuta mai mult decat sa tii totul in tine si cand spun asta nu ma gandesc doar ca "efect psihologic" ci ma gandesc la rugaciune si la faptul ca ea chiar functioneaza.

Dar ultimul cuvant intotdeuna o sa-l ai tu, cum zicea cineva, destinul nu este ceea ce ni se intampla in viata ci ceea ce facem vizavi de ceea ce ni se intampla si acum imi dau seama ca nu se refera doar la situatii cat si la oameni si cum ne raportam la ei, atat cei care ii consideram buni cat si cei care ii consideram rai.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 24.06.2011, 15:09:58
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oh, Doamne... Nu credeam ca mai sunt oameni care sa ma surprinda in mod placut. Melissa, Vintage, Priceputule, Alin... m'au induiosat cuvintele voastre. Sincer, m'au "inmuiat" de tot.
Va multumesc mult tuturor! Ati fost printre putinii oameni de pe forum care au avut cuvinte blande pentru mine, in ciuda (ne)credintei mele si m'ati facut sa renunt de tot la sentimentul ca sunt in plus aici, ca nu sunt dorita, ca un fel de paria al crestinilor.


Problema mea e una de sanatate. E destul de grav, daca chiar vreti sa va rugati pentru mine si credeti ca m'ar ajuta, v'as fi recunoscatoare. Pentru ca, la drept vorbind, oricat de tare mi'as ascunde disperarea, ea exista. Nu vreau sa mor la 21 de ani, nu vreau sa'mi las copiii fara mama. Vreau sa'i vad crescand, vreau sa le fiu prietena cand ajung la adolescenta, sa'i duc la facultate, sa ii vad indragostiti, sa am nepotei.
Of, ma induiosez prea tare si nu imi place deloc sa plang. Va multumesc inca o data din inima! E uimitor ce pot face cateva cuvinte frumoase spuse la timpul si locul potrivit. :)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 24.06.2011, 15:11:44
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Ella Theodora, Dumnezeu sa te binecuvanteze, sa te miluiasca si sa te mantuiasca! si sa ne ierte pe noi pacatosii! sa ma ierti si tu soro daca te-am suparat cu vreun cuvant sau vreo atitudine de-a mea! :*

Mila Domnului si al sau Har cu noi cu toti!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 24.06.2011, 15:25:33
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Ati fost printre putinii oameni de pe forum care au avut cuvinte blande pentru mine, in ciuda (ne)credintei mele si m'ati facut sa renunt de tot la sentimentul ca sunt in plus aici, ca nu sunt dorita, ca un fel de paria al crestinilor.
Uite, chiar nu mi-am dat seama că te simți ca un paria pe aici. Mi s-a părut că, de fapt, încă de la început ai câștigat respectul și prețuirea multora. Cât privește „necredința” ta, am înțeles de la primul mesaj pe care l-ai postat, că, de fapt, nu ești decât la un pas de credință. De altfel, cu toții suntem și credincioși, și necredinicioși totodată.

Citat:
Problema mea e una de sanatate. E destul de grav, daca chiar vreti sa va rugati pentru mine si credeti ca m'ar ajuta, v'as fi recunoscatoare. Pentru ca, la drept vorbind, oricat de tare mi'as ascunde disperarea, ea exista. Nu vreau sa mor la 21 de ani, nu vreau sa'mi las copiii fara mama. Vreau sa'i vad crescand, vreau sa le fiu prietena cand ajung la adolescenta, sa'i duc la facultate, sa ii vad indragostiti, sa am nepotei.
E exact ceea ce am înțeles din tot ce ai postat până acum. Sper din toată inima ca Dumnezeu să facă o minune cu tine și să-ți recapeți sănătatea. Sunt sigur că vom fi mulți cei care ne vom ruga pentru tine și familia ta.

P.S. cred că o să-mi schimb nick-name-ul, pentru că nimeni nu pricepe că acel „N„ pus înaninte de „Priceputu” ar trebui să se citească „ne”.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 24.06.2011, 15:31:44
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
P.S. cred că o să-mi schimb nick-name-ul, pentru că nimeni nu pricepe că acel „N„ pus înaninte de „Priceputu” ar trebui să se citească „ne”.
eu am priceput, lasa-l asa ca e simpatic :)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 24.06.2011, 17:19:25
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Uite, chiar nu mi-am dat seama că te simți ca un paria pe aici. Mi s-a părut că, de fapt, încă de la început ai câștigat respectul și prețuirea multora. Cât privește „necredința” ta, am înțeles de la primul mesaj pe care l-ai postat, că, de fapt, nu ești decât la un pas de credință. De altfel, cu toții suntem și credincioși, și necredinicioși totodată.



E exact ceea ce am înțeles din tot ce ai postat până acum. Sper din toată inima ca Dumnezeu să facă o minune cu tine și să-ți recapeți sănătatea. Sunt sigur că vom fi mulți cei care ne vom ruga pentru tine și familia ta.

P.S. cred că o să-mi schimb nick-name-ul, pentru că nimeni nu pricepe că acel „N„ pus înaninte de „Priceputu” ar trebui să se citească „ne”.
Respect si admiratie? Eu am impresia ca mi'am castigat cativa dusmani in plus, pentru ca sunt cam transanta si acida uneori.

Cat despre nick, Korinna are dreptate. E simpatic. Poate se intelege gresit pentru ca e un punct dupa N, ceea ce duce cu gandul la abreviere. Eu am ramas cu impresia ca te cheama Nicolae, nu stiu de unde mi'a venit asta sau de unde am dedus, dar cu ideea asta am ramas.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 24.06.2011, 17:56:38
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Cateva fragmente din Starețul Tadei de la Mănăstirea Vitovnița, Cum îți sânt gândurile, așa îți este și viața:

Avva Tadei

- Care este cel mai de seamă lucru în viața duhovnicească?

- Cel mai însemnat lucru este, cred, paza păcii inimii. Să nu vă tulburați sub nici un chip. În inimă trebuie să domnească pacea, liniștea, tăcerea, liniștirea. Vălmășagul gândurilor este starea duhurilor căzute (dracii, duhurile care au căzut de la Dumnezeu). Mintea noastră, dar, se cere să fie adunată, unită, atentă. Numai în mintea unită se poate sălășlui Dumnezeu Cel Unul.

Alături de paza liniștii inimii, deprindeți-vă și cu chipul în care ședeți înaintea lui Dumnezeu. Aceasta înseamnă: să ai neîncetat în minte că Domnul ne privește. Pe El trebuie să-L avem în cuget când ne trezim, când ne culcăm, la muncă, la masă sau când ne plimbăm. Domnul este pretutindeni și în toate.

Nu trebuie propovăduit cu mintea, ci cu inima. Numai ceea ce vine din inimă atinge inima celuilalt. Să nu atacați niciodată, nu fiți potrivnici nimănui. Dacă cel ce propovăduiește vrea să-i ferească pe oameni de vreun rău, să o facă cu blândețe, smerenie și mare frică de Dumnezeu.

Pocăința trebuie înnoită. Aceasta înseamnă nu numai spovedanie la duhovnic, deși este nevoie și de ea pentru slobozirea omului de gândurile rele, ci pocăința înseamnă întoarcere către Binele desăvârșit. Așadar, întoarcere către Dumnezeu, căci Binele desăvârșit este Dumnezeu. Trebuie să ne întoarcem cu inima spre Dumnezeu și să cerem pace de la Domnul, să ne dea putere să fim buni. Pentru binele nostru, să avem gânduri și dorințe bune. Noi nu facem asta, și de aceea suferim.

Lumea trebuie cucerită prin păstrarea atmosferei cerești în noi, căci de vom pierde Împărăția lui Dumnezeu din lăuntrul nostru nu ne vom mântui nici noi și nici semenii noștri. Cel ce poartă în lăuntrul său Împărăția lui Dumnezeu, acela o va împărtăși în chip nevăzut și celorlalți. Oamenii vor fi atrași de pacea și căldura noastră, vor dori să fie împreună cu noi și, treptat, atmosfera cerurilor va pune stăpânire pe ei, îi va birui. Nici măcar nu este nevoie să vorbim oamenilor despre asta - cerul va izvorî din noi și în tăcere, sau vorbim despre cele mai obișnuite lucruri – acesta strălucește din noi chiar și fără să ne dăm seama de asta.

În cel lipsit de ascultare nu se va sălășlui Împărăția lui Dumnezeu, căci acesta va vrea întotdeauna să se facă voia lui și nu voia lui Dumnezeu. În Împărăția cerurilor nu sânt cu putință împărății în Împărăție. Asta au vrut „duhurile căzute” și de aceea au căzut de la Domnul, Împăratul Slavei.

Inima noastră tânjește după Dumnezeu, dar prin gânduri ne împotrivim Lui. Satana crede și se cutremură, dar se împotrivește. Asemenea și necredinciosul: nu este necredincios, ci potrivnic. Așadar, inima noastră tinde spre Dumnezeu, dar noi ne împotrivim Lui. Împotrivirea noastră nu-L va vătăma pe Dumnezeu, căci El este Atotputernic, ci pe noi înșine ne va vătăma.


Gândurile, starea lăuntrică, dorințele ne conduc viața. Precum ne sânt gândurile cu care ne îndeletnicim, așa ne este și viața. Dacă avem gânduri de pace, liniște, dragoste deplină, bunătate, virtute, curăție, atunci și în noi va fi pace, căci toate gândurile de pace aduc pace lăuntrică, ce răzbate din noi, căci gândurile ne sânt pline de pace, liniște, dragoste desăvârșită și bunătate. Dacă purtăm în noi gânduri rele, diavolești, atunci se nimicește și pacea noastră lăuntrică. Sfinții Părinți spun despre gânduri: Orice gând care năruiește pacea și gândurile ce nu ne dau pace, acestea toate sânt de la diavol și trebuie să le respingem și să nu le primim. Trebuie să ne ostenim pentru binele nostru, ca să se întărească în noi pacea, bucuria, dragostea dumnezeiască. Părintele nostru Cel Ceresc vrea ca fiii Săi să aibă trăsăturile lui Cele dumnezeiești, până ce noi vom fi plini de dragoste, pace, mângâierea bucuriei, adevăr, virtute. Domnul și noi toți dorim să fim blânzi și smeriți, căci din sufletul blând și smerit izvorăște virtute și bunătate. Un astfel suflet, și atunci când tace, răspândește întotdeauna valuri de liniște, pace, pline de dragoste și bunătate. Un asemenea suflet nu se simte rănit când este ocărât sau certat – puteți chiar să îl loviți, iar lui îi va fi milă de voi pentru că îl chinuiți atât de mult. Astfel de oameni sânt puțini pe pământ, dar pentru ei soarele strălucește și Dumnezeu ne binecuvântează să trăim, să avem toate cele de trebuință vieții noastre. Trebuie să ne schimbăm cugetul.

Sfântul Isaac Sirul este un psiholog inegalabil între Sfinții Părinți. În scrierile sale stă scris: “Omule, să nu dai pacea ta lăuntrică pentru nimic în lume. Să-ți păzești cu orice preț pacea lăuntrică. Împacă-te cu tine însuți, și atunci se vor împăca și cerurile și pământul cu tine.” Vedeți cât de adânci sânt aceste gânduri și de multe ori repetă acest lucru? – dar până astăzi n’am putut să ajung la această măsură. Noi putem fi cu toți buni dacă ne unim cu Izvorul vieții, cu Dumnezeu, din toată inima noastră; atunci El ne va da putere să ne iubim pe noi înșine și pe aproapele nostru. Fără Domnul, nici pe noi nu ne putem iubi. Mulți cad adesea în deznădejde și se ridică împotriva vieții lor, curmându-și viața, căci fără Domnul nu ne putem iubi nici pe noi înșine, cu atât mai puțin pe semenii sau pe vrăjmașii noștri. Prin El putem toate, căci El este puterea și viața noastră.

Sfinții Părinți spun: Ceea ce credința dorește, Dumnezeu făptuiește, dar plinătatea vieții creștine este desăvârșita smerenia. Chiar unul dintre prorocii Legii Vechi spune: “Numai asupra celui blând și smerit cu inima voi privi.” Cei blânzi și smeriți sânt moștenitorii Împărăției Cerurilor, și vouă, tuturor, vă doresc să fiți și voi fii ai Luminii și să ne aflăm împreună înaintea Domnului, să-L slăvim pe Domnul în tot timpul și în veacul veacului.

Iată de ce trebuie să ne rugăm, să ne rugăm din inimă și să tânjim din inimă după Dumnezeu, și atunci Domnul ne va da harul Său și pretutindeni vom simți starea îngerilor și a sfinților, și nimeni nu vă va mai putea vătăma. Iubiți-i pe toți și veți avea pace și bucurie nespusă, de negrăit în cuvinte. Vă doresc tot ce e mai frumos, pace și bucurie de la Domnul.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 24.06.2011, 19:20:07
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru Lilith:

Sa sti ca mie-mi place asa cum esti: hotarata, hotarata, curajoasa, indrazneata, desteapta.
Eu te-am asemanat intr-un fel cu femeia samarineanca. Citeste, te rog aici si ai sa intelegi ce fel de oameni sunt placuti lui Dumnezeu. El vede CEVA dincolo de tepii tai de arici. Citeste te rog:

http://deveghepatriei.wordpress.com/...-samarineanca/

Si, curaj! Pacea domnului Iisus Hristos sa te invaluie!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Foamea si setea dupa Dumnezeu georgeval Generalitati 11 12.07.2012 22:37:32
Setea dupa Liniste, setea dupa Dragoste.... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 27.06.2011 23:03:13
Rugaciune si cunoastere georgeval Generalitati 0 29.09.2008 19:59:16
Nevoia de discernamant si de cunoastere! alecsandru Vrajitoria 2 24.03.2007 23:54:40