Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 29.04.2007, 00:33:36
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Macs, eu am intrebat-o pe erzbet. Plus ca raspunsul tau este total gresit, pentru ca Adam nu avea de unde sa aibe preferinte pentru ca femeia nu exista in acele momente si nici un alt barbat in afara de el, asa ca raspunsul tau in primul rand nu e logic! :)
  #102  
Vechi 29.04.2007, 00:41:03
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Macs, ma faci sa cred ca ultimul tau raspuns a fost dat sub forma de gluma, ca in caz de ai vorbit serios inseamna ca esti o persoana care arunca cu replici la plesneala fara sa stii macar ca Adam nu avea nici macar instincte sexuale atunci cand Dumnezeu i-a dat-o pe Eva langa el. Frate de unde ai mai scos-o si pe asta? :) :) :)
  #103  
Vechi 29.04.2007, 11:00:13
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Veilur, pentru mine(si pentru tine) normala este relatia dintre un barbat si o femeie; asta pentru ca asa suntem noi, asa simtim, asa vedem lucrurile. Nu pot intelege(din prisma mea) homosexualitatea, asa cum nici un homosexual nu va vedea si nu va percepe heterosexualitatea. Daca ne gandim la legea firii, uniunea logica dintre fiintele umane, evident nu vom accepta homosexualitatea.(ca sa nu mai vorbesc din punct de vedere religios). Pot accepta insa faptul ca oamenii sunt diferiti din toate punctele de vedere; faptul ca eu nu pot intelege fenomenul in sine nu inseamna nimic; pot intelege ca este un lucru concret, real, si faptul ca nu ei au ales sa fie homosexuali. Pentru ei, sa aiba relatii cu persoane de sex opus este ca si cum as avea eu o relatie cu o persoana de acelasi sex, iar asta mi se pare absurd, de neinchipuit. Intrebarea mea este de ce atata inversunare, a cui este vina, si de ce nu putem accepta homosexualitatea? Vorbesc din puct de vedere strict uman
  #104  
Vechi 29.04.2007, 13:55:59
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Asta e cea mai proasta interpretare pe care am auzit-o si adoptata de majoritatea: "nu ei au ales sa fie homosexuali". Dupa cate stiu Dumnezeu lasa toti copii nascuti cu aceleasi instincte si sentimente, iar asta ar insemna ca responsabil de homosexualitate sa fie raspunzator insusi Dumnezeu, ceea ce este o mare ABERATIE! Dumnezeu nu ne-a creat in zadar ca barbatii sa se prosteasca si sa duca o viata contra firii sanatoase pe care o avem toti din nastere, ci ne-a creat sa traim cu femeie langa noi. Iar faptul ca saracii de ei or fi bolnavi si asa sunt din nastere si ca nu e vina lor ca sunt asa, este o mare gogorita bagata nou pe gat de catre psihologi pentru a acoperi de fapt realitatea ca acei barbati au ales cu voia lor in constienta deplina sa fie gay. Asa ca argumentele aduse de tine pentru a demonstra ca este si homosexualitatea o normalitate sunt total lipsite de orice logica.
  #105  
Vechi 29.04.2007, 13:57:10
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Asta e cea mai proasta interpretare pe care am auzit-o si adoptata de majoritatea: "nu ei au ales sa fie homosexuali". Dupa cate stiu Dumnezeu lasa toti copii nascuti cu aceleasi instincte si sentimente, iar asta ar insemna ca responsabil de homosexualitate sa fie raspunzator insusi Dumnezeu, ceea ce este o mare ABERATIE! Dumnezeu nu ne-a creat in zadar ca barbatii sa se prosteasca si sa duca o viata contra firii sanatoase pe care o avem toti din nastere, ci ne-a creat sa traim cu femeie langa noi. Iar faptul ca saracii de ei or fi bolnavi si asa sunt din nastere si ca nu e vina lor ca sunt asa, este o mare gogorita bagata noua pe gat de catre psihologi pentru a acoperi de fapt realitatea ca acei barbati au ales cu voia lor in constienta deplina sa fie gay. Asa ca argumentele aduse de tine pentru a demonstra ca este si homosexualitatea o normalitate sunt total lipsite de orice logica.
  #106  
Vechi 29.04.2007, 14:50:56
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Asta e cea mai proasta interpretare pe care am auzit-o si adoptata de majoritatea: "nu ei au ales sa fie homosexuali". Dupa cate stiu Dumnezeu lasa toti copii nascuti cu aceleasi instincte si sentimente, iar asta ar insemna ca responsabil de homosexualitate sa fie raspunzator insusi Dumnezeu, ceea ce este o mare ABERATIE! Dumnezeu nu ne-a creat in zadar ca barbatii sa se prosteasca si sa duca o viata contra firii sanatoase pe care o avem toti din nastere, ci ne-a creat sa traim cu femeie langa noi. Iar faptul ca saracii de ei or fi bolnavi si asa sunt din nastere si ca nu e vina lor ca sunt asa, este o mare gogorita bagata nou pe gat de catre psihologi pentru a acoperi de fapt realitatea ca acei barbati au ales cu voia lor in constienta deplina sa fie gay. Asa ca argumentele aduse de tine pentru a demonstra ca este si homosexualitatea o normalitate sunt total lipsite de orice logica.
Hai sa nu ne infierbantam. Din ce am aflat e ca majoriatatea homosexualilor nu s-au nascut asa. E greu de aflat cine s-a nascut asa. Dar cum au ajuns? Traume din copilarie. De acolo apar toate pervesiunile ( din care face parte si homosexualitatea ). Psihologii se stiu mai bine la astea. Poate nu-ti vei place ca ma folosesc de psihologi dar ce am spus este a unui par. Arhim. Teofil Tia care a studiat psihologia. Si explica destul de clar care e problema. Pe de alta parte un alt par. arhim. Teofil Roman care nu avea cunostinte de psihologie zicea despre acei nascuti cu acest pacat ca ar trebui sa vad in asta o cruce prin care sa-i apropie mai mult de Dumnezeu. Nu poti judeca motivul pentru care cineva e homosexual. Nici nu poti sa-i judeci. Singurul lucru pentru care pot fi invinovatiti este acelasi pentru desfranati: ca relatiile lor sunt bazate pe placere si nu pe nastere de copii. Tu poti sa spui usor ca e pacat impotriva firii dar pentru ei e atat de greu. Nu-ti pot explica dar uneori poti avea o conceptie gresita despre lume si sa stii ca acea conceptie e adevarata indiferent ce iti spun altii. Iar cand incepi sa-i acuzi tot ce faci e sa-i indepartezi mai tare de Dumnezeu. Dumnezeu deseori pare ca e de neinteles, ca face unele lucruri fara rost. Dar isi au rostul.
  #107  
Vechi 29.04.2007, 16:55:02
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Nu stiu cat de proasta este interpretarea, datorita atator dovezi pur stiintifice. S-au facut unele experimente initial pe sobolani unde s-a gasit deosebirea dintre o femela si un mascul la nivel cerebral, dupa care s-a descoperit si la om. S-au facut analize pe un travestit si s-a dovedit ca al sau creier continea informatii ce apartin normal unei femei. Deci este o dovada clara a problemei din nastere.
Dar sa presupunem ca nu este asa, ca nu s-au nascut asa. Trecem si peste cei care care au ajuns asa datorita traumelor. Ce om intreg la minte s-ar declara homosexual de buna voie? Doar asa, pentru ca e la moda, cand e clar ca societatea ii condamna; tu nu poti intelege pentru ca nu treci prin ce trec ei. Pur si simplu se simt atrase de persoane de acelasi sex si ii scarbeste o relatie cu o persoana de sex opus asa cum pe noi ne scarbeste o rel cu o persoana de acelasi sex. Si daca ei sunt atat de pacatosi, pentru ca sunt homosexuali fara sa fi cerut ei acest lucru, societatea, oamenii, care ii condamna si ii prigonesc cum sunt?
Si in fond, de ce nu ar fi Dumnezeu raspunzator de homosexualitate, atata timp cat e raspunzator de inshpe mii de anomalii genetice? Si sa nu imi spunei ca sunt pacatele parintilor, ca asta e si mai absurd. e pur si simplu crud
  #108  
Vechi 29.04.2007, 16:55:38
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Nu stiu cat de proasta este interpretarea, datorita atator dovezi pur stiintifice. S-au facut unele experimente initial pe sobolani unde s-a gasit deosebirea dintre o femela si un mascul la nivel cerebral, dupa care s-a descoperit si la om. S-au facut analize pe un travestit si s-a dovedit ca al sau creier continea informatii ce apartin normal unei femei. Deci este o dovada clara a problemei din nastere.
Dar sa presupunem ca nu este asa, ca nu s-au nascut asa. Trecem si peste cei care care au ajuns asa datorita traumelor. Ce om intreg la minte s-ar declara homosexual de buna voie? Doar asa, pentru ca e la moda, cand e clar ca societatea ii condamna; tu nu poti intelege pentru ca nu treci prin ce trec ei. Pur si simplu se simt atrase de persoane de acelasi sex si ii scarbeste o relatie cu o persoana de sex opus asa cum pe noi ne scarbeste o rel cu o persoana de acelasi sex. Si daca ei sunt atat de pacatosi, pentru ca sunt homosexuali fara sa fi cerut ei acest lucru, societatea, oamenii, care ii condamna si ii prigonesc cum sunt?
Si in fond, de ce nu ar fi Dumnezeu raspunzator de homosexualitate, atata timp cat e raspunzator de inshpe mii de anomalii genetice? Si sa nu imi spunei ca sunt pacatele parintilor, ca asta e si mai absurd. e pur si simplu crud
  #109  
Vechi 29.04.2007, 16:56:20
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Imi cer scuze, nu stiu de ce a aparut de 2 ori....
  #110  
Vechi 29.04.2007, 21:16:00
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Da, poate fi si asa. De fapt nu stiu de ce ma zbat eu in acest subiect cand de fapt nici eu nu sunt mai breaz in ale mele. Prea multa judecata de semeni, ok, hai sa-i acceptam asa cum sunt, pentru ca ei isi pecetluiesc soarta prin alegerile lor si prin perspectiva proprie de a simti normalul.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
ce este prostia asta cu feng shui? ingerul_pazitor Generalitati 29 07.10.2010 12:22:57